Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Φυτά & CO2... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=34143)

Sophie 16-09-09 12:34

Φυτά & CO2...
 
Καλησπέρα σας! Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση που ίσως να ακουστεί "γελοία":). Υπάρχουν αληθινά φυτά που δεν απαιτούν την παροχή CO2? Αν ναι, θα μπορούσε κάποιος να τα αναφέρει? Ευχαριστώ:)

Rigel 16-09-09 12:40

Φυσικά και υπάρχουν!είναι αυτα που λέμε ''εύκολα φυτα''.
Ριξε μια ματια εδω

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4537

Γιώργος Κ 16-09-09 12:43

Καλησπερα!! :p
Καμια ερωτηση δεν ειναι γελοια ... Απλα ειναι καλο να διαβαζουμε (η να αναζητουμε πρωτα .... πριν ρωτησουμε)! Η απαντηση στην ερωτηση σου ειναι αυτο το υπομνημα! Διαβασε το και αν εχεις αποριες ευχαριστως ολοι εδω θα σου απαντησουν!!:p

Sophie 16-09-09 12:48

Σας ευχαριστώ πολύ Rigel και georgarask :)
-------------------------
Να ρωτήσω και κάτι ακόμα. Έχω βάλει άσπρο & καφέ χαλίκι και κάποιους κατοίκους. Τιγράκια και σκαλάρια. Έχω κάποια τεχνητά φυτά αλλά θέλω να τα αλλάξω με φυσικά. Μπορώ τώρα να κάνω την αλλάγη ποθ είναι μέσα τα ψάρια? :)

Rigel 16-09-09 13:20

Ναι.Σηκώνεις μανίκια και μπλουμ!:DΟχι πολύ βίαιες κινήσεις όμως και προσοχή οταν φυτέυεις/ξεφυτευεις να μην ανακατεύεις το υπόστρωμα και θολώσουν τα πάντα..Ακόμα καλύτερα κλείσε και τα φώτα αν προκειται να κανεις μεγάλες αλλαγές στη διακόσμηση για ναμην στρεσσάρεις πολύ τα ψάρια.Γενίκα φροντισε να είσαι σχετικά σβέλτη οπότε σχεδίασε από πριν που θα βάλεις κάθε φυτό ωστε να μην ταλαιπωρείς τα ζωντανά..

andst87 16-09-09 13:23

επιπλεον τα τιγρακια δεν ειναι και οι καλυτεροι συγκατικοι για τα σκαλαρια.

Sophie 16-09-09 14:18

Σε ευχαριστώ πολύ Rigel. Δλδ προχωράω κανονικά? Δεν χρειάζεται κάποιο υπόστρωμα για τα φυσικά φυτά?

Rigel 16-09-09 14:29

Εφόσον θα βάλεις ευκολα φυτά και δεν θα έχεις CO2 δεν χρειάζεται ειδικό υπόστρωμα.Το πολυ πολυ καποια στιγμη να βάλεις και καμια ταμπλέτα λίπανσης στη ρίζα τους.Πες μας όμως τελικά τι φυτά σκεφτεσαι να βάλεις?

Sophie 16-09-09 14:47

Από το link που μου στείλατε διάλεξα τα εξής: Apogoneton crispus, ceratophyllum demersum, echinodorus bleheri, anubias petite, bacopa monnieri, ludwigia repens και microsorum pteropus. Είναι καλές επιλογές? Πρέπει να προσθέω ή να αφαιρέσω κάποιο?

blondi 16-09-09 15:58

προσοχή το microsorum δεν θα το φυτεψεις, θα το δεσεις με πετονια σε ένα ξύλο, εκει οι ριζες του θα αγκαλιασουν το ξύλο και θα αναπτυχθεί εκεί!
καλή επιτυχία!!!!!!!

Rigel 16-09-09 16:08

microsorum,anubia τα δένεις σε πετρες ή ξύλα και το κερατόφυλλο απλά το αφήνεις στην επιφάνεια.Για τα υπόλοιπα καλες θα ήταν και η ταμπλέτες λίπανσης στις ρίζες τους..Δεν υπάρχει πρέπει στο να βάλεις ή να βγάλεις αλλα φυτά!είναι θέμα αισθητικής και γούστου,ότι ευχαριστεί το ματι σου!;)
Ξεκίνα με αυτά και στη συνέχεια βλέπεις..

theodor72 16-09-09 16:39

Επίσης εύκολα αλλά και όμορφα φυτά είναι τα περισσότερα είδη cryptocorine. Ψάξε λίγο εδώ να δεις φώτο απο την ποικιλία του συγκεκριμένου φυτού.

Πόσα εκατοστά πάχος χαλικάκι έχεις;

Sophie 16-09-09 18:22

Είναι γύρω στα 5-6 εκατοστά. Τι συνδυασμό φυτών θα μου προτείνατε με την προυπόθεση να είναι από τα εύκολα φυτά?? :rolleyes:

theodor72 16-09-09 19:48

Για φυτά που δένονται πάνω σε ξυλά/πέτρες (anubias, microsorum pteropus και java moss), σου είπαν παραπάνω.

Είναι πολύ εύκολα φυτά και αναλογα με τον διάκοσμο που θα διαλέξεις, εγώ ίσως να έβαζα κανένα microsorum σε κάποι ξύλο χαμηλά έτσι τοποθετημένο όμως ώστε να μην φαίνονται οι ριζούλες του (δεν μου πολυαρέσουν αισθητικά).

Έπισης ίσως να έβαζα και κάποια moss σε κάποιο ξύλο, όμως σε ψηλότερο σημείο του ενυδρείου, γιατί ετσι ψιλή όπως είναι η moss μαζεύει αρκετή βρωμιά και θέλει συχνά καθάρισμα.

Σίγουρα θα έβαζα κάποιο είδος aponogeton (crispus ή longiplumulosus). Είναι σχετικά εύκολα και γίνονται αρκετά ψηλά φυτά. Ισως να καλύψουν και μέρος του εξοπλισμού σου (εσωτερικό φίλτρο ή θερμοστάτη). Τα έχω και ποθημένο, γιατί κάποιο καιρό που είχα, δεν λέγανε να μεγαλώσουν με τίποτα.

Στην ίδια κατηγορία φυτών για την πίσω ζώνη είναι και η Cryptocoryne crispatula var. balansae που έχω και εγώ στο ενυδρείο μου.

Επίσης στην πίσω ζώνη θα μπορούσες να βάλεις, αντί των παραπάνω, κάποιο είδος Vallisneria. Από αυτά τα φυτά εγώ θα δοκίμαζα την Vallisneria americana ''mini twister'' για την μεσαία ζώνη του ενυδρείου.

Μια διαφορετική πινελια με το χρώμα και το σχήμα τους θα μπορούσε να δώσει κάποια Bacopa australis ήBacopa caroliniana. Τις έχω στα υπ' όψην και για το δικό μου ενυδρείο.

Για φυτά με περισσότερο όγκο θα πρότεινα κάποιο από τα Hygrophila polysperma ή corymbosa "Siamensis".

Θα προσθετά επίσης και κανένα Hydrocotyle leucocephala. Δημιουργεί μια διαφορετική εικόνα καθώς απλώνεται προς την επιφάνεια και με τις ρίζες του να σχηματίζουν μια "κουρτίνα" στο νερό.

Μπορείς να βάλεις και κανένα φυτό που να επιπλέει, μερικά Limnobium leavigatum το οποίο απλώνει εύκολα και γρήγορα, μειώνοντας όμως παράλληλα και το φως που φτάνει στα φυτά που βρίσκονται απο κάτω του.

Τέλος καλές επιλογές είναι όλα τα είδη cryptocoryne και echinodorus. Τα τελευταία γίνονται αρκετά μεγάλα και ογκώδη (με ελάχιστες εξαιρέσεις) και για αυτό πολύ πιθανό να τα απέφευγα. Όσο για τις cryptocoryne είναι τόσο μεγάλη η ποικιλία τους και τα σχήματα τους που θα αφήσω σε εσένα την επιλογή.

Αυτά από εμένα. Όλα βέβαια είναι θέμα γούστου και θα μπορούσες να βάλεις και μερικά αλλα φυτά. Εγώ πάντως, με αυτά τα φυτά θα προσπαθουσα να φτιάξω το ενυδρείο μου...

Sophie 17-09-09 12:50

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ!! theodor72, νομίζω πως καλύτερη περιγραφή δε θα μπορούσα να έχω, να είσαι καλά!! :p:p:p


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:54.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02861 seconds with 11 queries