Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   watt/lit?? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36147)

dimitris vas 17-12-09 21:09

watt/lit??
 
Καλησπέρα σε ολους!αφου ελυσα ολες τις απορειες και ταυτοχρονα τα προβληματα με τα ψαρια,ηρθε η ωρα των φυτων!
Θα ηθελα πραγματικα τα φωτα σας!Λοιπον τα φυτα μου παν απ το κακο στο χειροτερο(κρυπτοκορινες και κερατοφυλλα-τα πηρα για ευκολα).
Διαβαζοντας το αρθρο του τολη για τη διαγνωση προβληματων αλλα και τα υπολοιπα αρθρα διαπιστωσα οτι εχω προβλημα φωτισμου.Αυτο που φοβομουν..
Η αυξηση της φωτο περιοδου κ η χρηση λιπασματος βοηθησαν μονο τις αλγες:( ετσι αποφασισα με τις οδηγιες του diy να αλλαξω λαμπα..
Το ερωτημα ειναι ποσα watt να ειναι η λαμπα για τα 60 λιτρα μου?ισχυει η αποψη που διαβασα για 0,5 watt ανα λιτρο?
θελω να σιγουρευτω για να μην παει τσαμπα η δουλεια...

Dimis 17-12-09 21:15

Mε μισο watt ανα λιτρο θα εισαι μια χαρα για μια μεγαλη γκαμα φυτων,αυτα που ονομαζουμε ευκολα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4537
Απλα να προσεχεις την λιπανση,την ελαχιστη δυνατη για αυτα τα φυτα,επειδη το φως ειναι λιγο δεν εχεις co2 οποτε τα περισσια λιπασματα τα εκμεταλευοντε οι αλγες.

Γιώργος Κ 17-12-09 21:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris vas (Μήνυμα 396747)
Καλησπέρα σε ολους!αφου ελυσα ολες τις απορειες και ταυτοχρονα τα προβληματα με τα ψαρια,ηρθε η ωρα των φυτων!
Θα ηθελα πραγματικα τα φωτα σας!Λοιπον τα φυτα μου παν απ το κακο στο χειροτερο(κρυπτοκορινες και κερατοφυλλα-τα πηρα για ευκολα).
Διαβαζοντας το αρθρο του τολη για τη διαγνωση προβληματων αλλα και τα υπολοιπα αρθρα διαπιστωσα οτι εχω προβλημα φωτισμου.Αυτο που φοβομουν..
Η αυξηση της φωτο περιοδου κ η χρηση λιπασματος βοηθησαν μονο τις αλγες:( ετσι αποφασισα με τις οδηγιες του diy να αλλαξω λαμπα..
Το ερωτημα ειναι ποσα watt να ειναι η λαμπα για τα 60 λιτρα μου?ισχυει η αποψη που διαβασα για 0,5 watt ανα λιτρο?
θελω να σιγουρευτω για να μην παει τσαμπα η δουλεια...

Βασικα θα πρεπει να δωσεις λεπτομερως ολες τις παραμετρους του ενυδρειου σου και παλι ειναι δυσκολο να σου πει καποιος μια συνταγη αφου καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο!!
Αν μπορεις συμπληρωσε αυτο: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=30971 ;)

aquaman 17-12-09 21:45

Μια συναφής ερώτηση: αν βάλει κανείς ανακλαστήρες, θεωρείται ότι "ανεβάζει" τα w/λίτρο;
Δηλαδή αν ο φίλος έχει 30W λαμπα στο 60λιτρο και προσθέσει ανακλαστήρα πάει κοντά στο 1W/λτ;

Ή όταν μετράμε W/liter θεωρούμε ότι συμπεριλαμβάνονται ανακλαστήρες;

blondi 17-12-09 22:22

ειτε βαλεις ανακλαστηρα η όχι πάλι 30w θα βγαλει η λάμπα, απλα ο ανακλαστηρας ειναι ενα εργαλείο που βοηθάει το φως να μην εχει απώλειες, δηλ το αντανακλα προς τα κατω!

chemical mac 17-12-09 23:02

Κι επειδή είχα μια ωραία συζήτηση με ένα φίλο ηλεκτρολόγο κι ενυδρειόφιλο σήμερα το μεσημέρι, θα ξαναπώ ότι κακώς μετράμε τα watt. Τα lumen είναι αυτά που μας ενδιαφέρουν πχ λυχνία φθορισμού στα 30Watt, 6500Κ με 980 lumen δεν είναι το ίδιο με λυχνία 30Watt, 6500Κ με 1500 lumen. Η δεύτερη έχει πολύ περισσότερη ένταση κι αυτό είναι πολύ σημαντικό γιατί είναι το φως που φτάνει μέσα στο βυθό.

Δημητρης89 17-12-09 23:31

από που μπορουμε να δουμε ποσα lumen ειναι η λαμπα?:confused:

pavlos2003 17-12-09 23:32

...είτε πεις όμως πόσα τελικά βάτ είτε πόσα τελικα λούμεν φτάνουν στον βυθό , και στις δύο περιπτώσεις ο ανακλαστήρας "διπλασιάζει" τις ποσότητες, άρα και το αποτέλεσμα προς τα φυτά αφού "συλλέγει" όλα τα χαμένα προς άλλες κατευθήνσεις βατ/λούμεν και τα εστιάζει εκεί που πρέπει....

Απόψεις??

aquaman 18-12-09 06:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pavlos2003 (Μήνυμα 396802)
...είτε πεις όμως πόσα τελικά βάτ είτε πόσα τελικα λούμεν φτάνουν στον βυθό , και στις δύο περιπτώσεις ο ανακλαστήρας "διπλασιάζει" τις ποσότητες, άρα και το αποτέλεσμα προς τα φυτά αφού "συλλέγει" όλα τα χαμένα προς άλλες κατευθήνσεις βατ/λούμεν και τα εστιάζει εκεί που πρέπει....

Απόψεις??

Γι'αυτό ρωτάω αν τα W/l τα θεωρούμε "με ή χωρίς" ανακλαστήρες...

Για τα lumen καλά λέει ο chemical_mac, αλλά δύσκολο να τα μετρήσεις. Μπρορείς πάντως εύκολα να μετρήσεις lux (φωτεινή ροή) με φωτόμετρο.

pavlos2003 18-12-09 12:15

Τα στοιχεία της λάμπας τα βγάζει το εργοστάσιο και λογικά αφορούν την κανονική της λειτουργία σε κάποιες σωστές συνθηκες εργαστηρίου...Αν τελικά εγώ την τοποθετήσω πίσω απο ένα πλαστικό κάλυμα το οποίο αλοιώνει το φάσμα και μειώνει την ένταση ή βάλω εξειδικευμένους ανακλαστήρες ωστε να μεγιστοποιήσω το αποτέλεσμα και να το εστιάσω πχ σε ένα συγκεκριμένο σημείο αντί να διαχέεται στο χώρο ομοιόμορφα είναι παράμετροι που διαμορφώνονται απο μένα και δεν τις είχε συμπεριλάβει το εργοστάσιο στις τιμές που μου δίνει...

Προσωπική Άποψη..

almost 18-12-09 12:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aquaman (Μήνυμα 396851)
Γι'αυτό ρωτάω αν τα W/l τα θεωρούμε "με ή χωρίς" ανακλαστήρες...

Για τα lumen καλά λέει ο chemical_mac, αλλά δύσκολο να τα μετρήσεις. Μπρορείς πάντως εύκολα να μετρήσεις lux (φωτεινή ροή) με φωτόμετρο.

Στο τελευταίο βιβλίο που διάβασα "Natural Reef Aquariums" στη σελ. 107 που υπολογίζει τα lux-lumen που χρειάζεται ένα reef το υπολογίζει ΜΕ την χρήση των ανακλαστήρων και μαζί ΜΕ ανακλαστήρες θεωρεί ότι το 50% των lux θα φτάσει στο ενυδρείο, τα άλλα είναι απώλειες (ακόμα και ο ανακλαστήρας έχει απώλειες σε συχνότητες).

aquaman 18-12-09 12:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από almost (Μήνυμα 396915)
Στο τελευταίο βιβλίο που διάβασα "Natural Reef Aquariums" στη σελ. 107 που υπολογίζει τα lux-lumen που χρειάζεται ένα reef το υπολογίζει ΜΕ την χρήση των ανακλαστήρων και μαζί ΜΕ ανακλαστήρες θεωρεί ότι το 50% των lux θα φτάσει στο ενυδρείο, τα άλλα είναι απώλειες (ακόμα και ο ανακλαστήρας έχει απώλειες σε συχνότητες).

Χρήσιμο αυτό - ξέρεις αν υπάρχει αντίστοιχος υπολογισμός κάπου για γλυκού νερού;

almost 18-12-09 13:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aquaman (Μήνυμα 396920)
Χρήσιμο αυτό - ξέρεις αν υπάρχει αντίστοιχος υπολογισμός κάπου για γλυκού νερού;

Κοίταξα τώρα το aquarium Plant Paradise, Encyclopedia of Aquarium Plants, και το Aquarium Plants και δεν το διευκρινίζουν.

Βρήκα μόνο αυτό σχετικά με lux (πόσα lux θέλουν κάποια φυτά).

(Lux= Lumens/ m3)

http://inlinethumb05.webshots.com/43...600x600Q85.jpg

Γιώργος Κ 18-12-09 19:39

Υπαρχει ο ειδηκος (που εισαι συνονοματε?? παλι στα χιονια?? :D)
http://www.greekdiscus.com/test2000/...read.php?t=180
Genirous .... help!!! :smt052 +-6
:rolleyes:
Δεν βρισκω κατι αναλογο ... εδω ... για αυτο βαζω απο τους τρελοδισκαδες!! (:D)

dimitris vas 18-12-09 20:21

μετα απο ψαξιμο σε 2 μαγαζια με ενυδρεια κ 2 μαγαζια με ηλεκτρικα(απ το ενα με στελναν στο αλλο!)το μονο που καταφερα να βρω που μπορει να προσαρμοστει στο ενυδρειο ειναι ενα συστημα με μια Τ5 8W...:(
αν μπορεσω να την προσαρμοσω μαζι με την ηδη υπαρχουσα 11W λετε θα ειμαι ενταξει?αν και με προβληματιζει ακομα η στεγανοτητα.
Αλλιως στα ενυδρειαδικα μου προτειναν να βαλω ενα συστημα με μια κρεμαστη 80 ευρω οσα ακριβως ειχα παρει κ το ενυδρειο με φιλτρο κ θερμοστατη..δεν ειναι υπερβολη?

chemical mac 18-12-09 21:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris vas (Μήνυμα 397062)
μετα απο ψαξιμο σε 2 μαγαζια με ενυδρεια κ 2 μαγαζια με ηλεκτρικα(απ το ενα με στελναν στο αλλο!)το μονο που καταφερα να βρω που μπορει να προσαρμοστει στο ενυδρειο ειναι ενα συστημα με μια Τ5 8W...:(
αν μπορεσω να την προσαρμοσω μαζι με την ηδη υπαρχουσα 11W λετε θα ειμαι ενταξει?αν και με προβληματιζει ακομα η στεγανοτητα.
Αλλιως στα ενυδρειαδικα μου προτειναν να βαλω ενα συστημα με μια κρεμαστη 80 ευρω οσα ακριβως ειχα παρει κ το ενυδρειο με φιλτρο κ θερμοστατη..δεν ειναι υπερβολη?

Τράβα μέχρι το Quiko μια βόλτα, έχει κάτι κινέζικα τσαμπαντάν ;)

Genirous 21-12-09 11:07

Σαφώς και όταν μιλάμε για ένταση φωτισμού τα Watt δεν έχουν καμία δουλειά καθώς είναι μονάδα μέτρησης ισχύος. Για διευκόλυνση των ενυδρειόφιλων και μόνο γίνεται αυτός ο συσχετισμός, ο οποίος είναι κατά προσέγγιση. Κάποιος που το ψάχνει τόσο πολύ είναι ιδιαίτερα δύσκολο να βρει τεχνικά χαρακτηριστικά σε ενυδρειακούς λαμπτήρες φωτισμού όπως lumen και ακόμα πιο δύσκολο να βρει το συσχετισμό με τα lux. Η μοναδική ίσως ενυδρειακή εταιρεία που δίνει τέτοιες πληροφορίες είναι η sera με πινακάκια όπως τα παρακάτω:

http://www.sera.de/fileadmin/images/..._tabelle_z.gif

Με τους ανακλαστήρες αυξάνουμε την απόδοση της λάμπας μέσω της ανάκλασης φωτός που θα πήγαινε χαμένος στο καπάκι του ενυδρείου ή στον περιβάλλοντα χώρο, οπότε θα πρέπει να συνυπολογιστεί κάποια μεγαλύτερη ένταση φωτισμού. Γι'αυτό και όταν θέλουμε να αυξήσουμε το φωτισμό μας πρώτα δοκιμάζουμε να βάλουμε ανακλαστήρες και αν δεν έχουμε αποτέλεσμα κατόπιν προχωράμε σε αλλαγή λάμπας.

Θεωρητικά τα πολύ εύκολα φυτά μπορούν να ευδοκιμήσουν και με 0,20W/ltr, αλλά έχει γίνει σε ενυδρεία με ακόμα λιγότερο φως. Επίσης δεν απαιτούν κάποιο ιδιαίτερο φάσμα και η δουλειά μπορεί να γίνει και με απλές καθημερινές λάμπες φθορίου. Το 0,5W/ltr είναι πάρα πολύ για τέτοια φυτά και γι'αυτό το αποτέλεσμα επέφερε άλγες. Πιστεύω ότι με μια λάμπα γύρω στα 15W είσαι καλυμένος φίλε dimitris vas. Πόσα Watt έχεις;

dimitris vas 23-12-09 20:59

η λαμπα μου ηταν 11 watt της aquel και ειναι fix δεν αλλαζει.ως προσωρινη λυση αγορασα αλλη μια ιδια κ τη βιδωσα στο καπακι μαζι με εναν ανακλαστηρα..προς το παρον τα πραγματα φαινονται καλα η αναπτυξη των φυτων ξαναπηρε μπρος..η αλγη βεβαια δεν εχει υποχωρησει..
δε θα ξαναριξω κ λιπασμα να δω πως θα παει..
ευχαριστω!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:41.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01985 seconds with 11 queries