Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Malawi 380 λίτρα ξεκίνημα από το 0 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=97754)

savvasem 11-07-17 16:34

Malawi 380 λίτρα ξεκίνημα από το 0
 
Καλησπέρα σε όλη την μεγάλη και έμπειρη παρέα .
Παλαιός στο χόμπι με μέτρια εμπειρία σε φυτεμένο 100 λίτρων .Η ώρα της αλλαγής ήρθε με ένα καινούριο ενυδρειο anubias 373 λίτρων και αλλαγής ψαροσυνθεσης με ψάρια της πολυσυζητημένης λίμνης Malawi.
Ας τα πάρουμε με την σειρά λοιπόν .θα χρειαστώ τις γνώσεις σας και την εμπειρία σας στο στήσιμο .
Ας ξεκινήσουμε από τον εξοπλισμό : τι προτείνεται για φιλτρανση και κυκλοφοριτες και θερμοστάτη (θα προτιμούσα κινεζιες λόγου κόστους προφανώς αλλά αν δεν μπορούν να συναγωνιστούν τα επώνυμα στο τέλος θα πάμε σε αυτά )
Σχετικά με το νταμάρι σκέφτομαι να πάρω περίπου 100 με 130 κιλά πέτρες βασαλτη περίπου η πέτρα 15 με 25 εκατοστά και αν χρειαστεί να κόψω κάποιες σε φέτες για να μπει η μια πάνω στην άλλη για περισσότερες κρυψώνες και καλύτερη εμφάνιση .
Το είδος που θέλω να βάλω θα είναι ένα "λαμπιδοχρωμις yellow

Ευχαριστω εκ τον προτέρων

Κωστας Malawi 11-07-17 16:58

αντε με το καλο!:)
κοιτα στις αγγελιες πρωτα μηπως βρεις κανα φιλτρο σε καλη τιμη.καλο ειναι να εχεις δυο φιλτρα ομως σε περιπτωση που χαλασει καποιο.ξεκινας λοιπον με τα φιλτρα και μετα βλεπεις αν θα χρειαστει και κυκλοφορητης.2000 λιτρα την ωρα σιγουρα..θερμαντήρα αναλογα τον χωρο που θα εχεις το ενυδρειο.ενας 300αρης ειναι μια χαρα πιστευω.να κοιταξεις και για εναν κοντρολερ με ανεμηστηρακια για το καλοκαιρι.οι πετρες αυτες που λες ειναι μαυρες?

savvasem 11-07-17 17:24

1 Συνημμένο(α)
Σκεφτόμουν να πάρω ένα φίλτρο με 1500 λίτρα και έναν δυνατό κυκλοφοριτη νερού
Αν δεν μπορεί να ανταπεξέλθει αυτή η λύση θα πάρω 2 φίλτρα των 1000 λίτρων .
Τις πέτρες θα τις πάρω από παγγαια στο τηλ μου είπαν ότι έχουν αυτού του είδους σε διαστάσεις 15 με 25 εκατοστά η πέτρα
http://pangea.gr/enydreia/vraxakia-enydreiou/
Είναι Μαυρος βασσαλτης
Πως μπορώ να ανεβάσω φωτογραφία ;

Λάμπρος.Τ 11-07-17 19:22

Καλησπέρα και καλως ηρθες στην Αφρική.
Όπως σου ειπε και ο Κώστας θα χρειαστείς τουλάχιστον 2 φίλτρα (1500 λίτρα την ωρα το καθενα και όχι 1000 που εγραψες).
Επίσης θα χρειαστείς τουλάχιστον 1 κυκλοφορητή 4000 λίτρα την ωρα.
Ξεκίνα με αυτα πρωτα και εδώ ειμαστε

savvasem 11-07-17 19:45

Ωραία περίπου ποσά Βατ πρέπει να να καταναλώνουν όλα μαζί ;
2 φίλτρα και ένας κυκλοφοριτης αυτών των λίτρων ;
Μην πάρω κάποιον κινεζικό και τα πληρώνω στη ΔΕΗ μετά ;
Περίπου έναν μέσο όρο που θεωρείτε σωστά ;

Λάμπρος.Τ 11-07-17 19:52

Συγνώμη αλλά ποτε δεν το εχω σκεφτεί ετσι.
Σωστο λάθος...τι να σου πω ?
Το σημαντικο ειναι για μενα να κανω τη δουλειά μου χωρις προβλήματα και χωρις θορυβο.

savvasem 26-07-17 15:07

Καλησπέρα φίλοι μου κατέληξα σε 2 φίλτρα
Το ένα είναι το fluval 406
Και το δεύτερο είναι το jebao 403
Πιστεύω είναι υπέρ αρκετά για το ενυδρειο μου
Τι λέτε είναι καλός συνδυασμός ;Επισεις οι γνώμες σας και οι εμπειρίες σας από τα συγκεκριμένα φίλτρα ;

Λάμπρος.Τ 26-07-17 18:39

Μόνο "υπέραρκετα" δεν ειναι.
Το 406 ειναι αρκετό για 250 λίτρα ενυδρείο στα 380 έχω μια αμφιβολία ειδικα αν εχεις μηκος πάνω απο 1.20.
Όσο για το 2ο φιλτρο ειναι σχετικά μικρό.
Όπως σου εχω ξαναγραψει θα χρειαστείς οπωσδήποτε 2 κυκλοφορητες.

Κλεόβουλος 26-07-17 21:27

Από άποψη βιολογίας (αν δεν βάλεις υπερβολικό αριθμό ψαριών ;)) αυτά τα φίλτρα θα σε καλύψουν μια χαρά. Για κυκλοφορία θα χρειαστούν οι κυκλοφορητές που λέει κι ο Λάμπρος.

savvasem 27-07-17 22:42

Καλησπέρα πήρα για αρχή το 406 ακόμη δεν πήρα το δεύτερο .κυκλοφοριτη πήρα ένα κινεζικό που γράφει ότι γυρνάει 8 τόνους .θα χρειαστώ και δεύτερο κυκλοφοριτη ;
Πήρα και 2 θερμοστάτες 200w
-------------------------
Ο κυκλοφοριτης που πήρα λέτε να μην γυρνάει τα λίτρα που λέει .
Το ενυδρειο είναι 1.50 μήκος

Λάμπρος.Τ 28-07-17 07:37

Καλημέρα σου.
Μας ρωτησες τι να πάρεις και σου ειπαμε.
Μετά παίρνεις εσυ κάτι άλλο (δεν μας λές ποιον ή το μοντελο) και μας ξαναρωτας αν θα ειναι καλός ή όχι.
Πως να απαντησουμε σε αυτο φιλε μου. Αφου δεν ξερουμε τι πήρες.
Το 2ο φιλτρο πότε θα το πάρεις ?

savvasem 29-07-17 00:39

Καλημέρα Λάμπρο
Το ενυδρειο ακόμη δεν είναι στημένο απλώς μαζεύω σιγά σιγά τον εξοπλισμό
Πήρα το fluval σαν βάση και ψάχνω ποιο φιλτρο να αγοράσω σαν δεύτερο ,ρώτησα για το jebao αν είναι καλό και άκουσα γνώμες του τύπου είναι μικρό όποτε ψάχνω για κάτι πιο δυνατό .απο συζητήσεις στο φόρουμ διάβασα πως θα ήταν καλύτερο να πάρω 2 θερμοστατες παρά έναν μεγάλο και αγόρασα 2 200w
Από άλλες συζητήσεις κατέληξα ότι πρέπει να πάρω κυκλοφοριτη και βρήκα έναν κινεζικό τον οποίο προσπάθησα να ανεβάσω την φοτο αλλά μάλλον είναι μεγάλου όγκου η φοτο και δεν μπορώ να την ανεβάσω (μια μικρή βοήθεια για ανέβασμα φοτογραφιας )
Η μάρκα του κυκλοφοριτη είναι jeneca
-------------------------
Καλησπέρα ποιο φιλτρο θα διαλέγατε από τα παρακάτω ;
Hydor professional 600
Jbl crystal e1500
Fluval 406

Κλεόβουλος 29-07-17 08:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από savvasem (Μήνυμα 1018489)
.......(μια μικρή βοήθεια για ανέβασμα φοτογραφιας )
για φωτο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=7550
-------------------------
Καλησπέρα ποιο φιλτρο θα διαλέγατε από τα παρακάτω ;
Hydor professional 600
Jbl crystal e1500
Fluval 406

και τα 3 είναι από γνωστές εταιρείες.
Είχα το πρώτο και ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος.
Για τα 2 πρώτα αν χρειαστείς ανταλλακτικά μάλλον θα βρεις απ' έξω. Για τα φλούβαλ βρίσκεις νομίζω πιο εύκολα κι εδώ.

savvasem 29-07-17 09:23

Καλημέρα για να γεμίσω βιολογικό υλικό τα δυο φιλτρα το 406 και το hydor 600 ποσά λίτρα βιολογικό υλικό πρέπει να πάρω ; διαβάζω για το siporax υπάρχει κάποιο καλύτερο ; το βιολογικό υλικό κάθε ποτέ χρειάζεται αλλαγή ;

Κλεόβουλος 29-07-17 10:12

Το Hydor πωλείται κομπλέ με τα υλικά του (νομίζω και το φλούβαλ).
Πολύ καλό υλικό το σιποράξ (και λόγω σχήματος) αλλά το πιο φθηνό και άριστο σε απόδοση (βλ.το ίδιο http://www.seachem.com/matrix.php) είναι η ελαφρόπετρα.
Τα υλικά τα ξεπλένεις ελαφρά σε νερό από το ενυδρείο όταν πιάσουν πολύ μούργα (ανά 6άμηνο περ.?) και δεν τα αλλάζεις παρά μόνο τμηματικά και μόνο αν έχουν φθαρεί ή μπουκώσει ανεπανόρθωτα (με την ελαφρόπετρα μπορείς σχετικά ανέξοδα να αντικαθιστάς πχ 1/3 κάθε μερικούς μήνες).

savvasem 10-08-17 15:08

1 Συνημμένο(α)
Καλησπέρα παιδιά πήρα και το δεύτερο φιλτρο το hydor αλλά δυστυχώς ο διαχυτηρας ήταν σπασμένος το ανέβασα στην φοτο .εσεις τι χρησιμοποιητε στην έξοδο του νερού ;τον διαχητηρα η τον σωλήνα με τις τρύπες ;
Επισεις σε ποιο περίπου ύψος βάζετε την είσοδο και την έξοδο του νερού ;
Το φιλτρο ήρθε με 2 καλαθάκια μακαρόνι 1 καλαθάκι λευκό (σαν βαμβάκι ) και ένα καλαθάκι σφουγγάρι
Τα αφήνω με αυτήν την σειρά του κατασκευαστή ; 1 λευκό βαμβάκι ,2-3 μακαρόνι λευκό και 4 μαύρο σφουγγάρι .επισεις τους σωλήνες αν περισεψουν κάποια εκατοστά τα κόβω η τα αφήνω έτσι ; και τέλος την είσοδο έξοδο την βάζω στα πλαϊνά η στην πλάτη ;Ευχαριστω

Κλεόβουλος 10-08-17 18:03

Καλορίζικο!
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από savvasem (Μήνυμα 1018993)
Καλησπέρα παιδιά πήρα και το δεύτερο φιλτρο το hydor αλλά δυστυχώς ο διαχυτηρας ήταν σπασμένος το ανέβασα στην φοτο .εσεις τι χρησιμοποιητε στην έξοδο του νερού ;τον διαχητηρα η τον σωλήνα με τις τρύπες ; τον σωλήνα (spraybar)
Επισεις σε ποιο περίπου ύψος βάζετε την είσοδο αν δεν βάλεις ένα κομμάτι σφουγγάρι για προφίλτρο ή τέτοιο https://www.eheim.com/en_GB/products...ter-cartridges ή τέτοιο https://www.eheim.com/en_GB/products...tion_prefilter και έχεις ψιλή άμμο καλύτερα να είναι λίγο ψηλότερα=περ.10εκ από τον βυθόκαι την έξοδο του νερού ; την έξοδο παράλληλα σχεδόν με την επιφάνεια του νερού για να δημιουργείς καλή ανατάραξη
Το φιλτρο ήρθε με 2 καλαθάκια μακαρόνι 1 καλαθάκι λευκό (σαν βαμβάκι ) και ένα καλαθάκι σφουγγάρι
Τα αφήνω με αυτήν την σειρά του κατασκευαστή ; 1 λευκό βαμβάκι ,2-3 μακαρόνι λευκό και 4 μαύρο σφουγγάρι τα υλικά του είναι μια χαρά και άστα με την σειρά που προτείνει η εταιρεία .επισεις τους σωλήνες αν περισεψουν κάποια εκατοστά τα κόβω η τα αφήνω έτσι ; αν είναι λίγα εκ. μη τα κόβεις, μπορεί να τα χρειαστείς αργότερα αλλά αν κάνουν κοιλιά τα λάστιχα κόψτα και τέλος την είσοδο έξοδο την βάζω στα πλαϊνά η στην πλάτη όπου σε βολεύει και δεν φαίνονται πολύ-από τη μιά μεριά είσοδο και απέναντι έξοδο ;Ευχαριστω


savvasem 10-08-17 18:31

Ευχαριστω πολύ κλεοβουλε για τις συμβουλές σου .
Στα καλαθάκια με το μακαρόνι χωράει επιπλέον βιολογικό υλικό μπορώ να βάλω ελαφρό πέτρα η δεν το πειράζω ;
Οι είσοδοι και οι έξοδοι και των δυο φίλτρων πρέπει να είναι στην ίδια πλευρά η απέναντι ; και ο κυκλοφοριτης μπαίνει χαμηλά από την απέναντι των εισόδων των φίλτρων ;
Προς το παρών ακόμη βρίσκομαι στο στάδιο που συλλέγω τον εξοπλισμό
Και ξεπλένω με καθαρό νερό τις πέτρες που πρόκειται να μπούμε στο ενυδρειο
Να επισημάνω πως από άποψη υλικών το hydor φαίνεται εξαιρετικό θα δούμε και από θόρυβο πως θα πάει .

Κλεόβουλος 10-08-17 18:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από savvasem (Μήνυμα 1019001)
Ευχαριστω πολύ κλεοβουλε για τις συμβουλές σου .
Στα καλαθάκια με το μακαρόνι χωράει επιπλέον βιολογικό υλικό μπορώ να βάλω ελαφρό πέτρα η δεν το πειράζω ; αν θέλεις να βάλεις κάτι επιπλέον στο ίδιο καλάθι βάλε σιποραξ -η ελαφρόπετρα καλύτερα να είναι μόνη της (θα φράξει τα "μακαρόνια")- ή βάλε στο προτελευταίο επάνω καλάθι μόνο ελαφρόπετρα
Οι είσοδοι και οι έξοδοι και των δυο φίλτρων πρέπει να είναι στην ίδια πλευρά η απέναντι ; εγώ τους βάζω απέναντι και ο κυκλοφοριτης μπαίνει χαμηλά από την απέναντι των εισόδων των φίλτρων ; αυτός μπαίνει σε σημείο που εξασφαλίζει την καλύτερη κυκλοφορία χωρίς εμπόδια-έχει να κάνει και με το στήσιμο του ενυδρείου. Εγώ έριχνα στο ενυδρείο ένα ελαφρύ μπαλάκι, σαν του πινγκ πονγκ, για να τσεκάρω την διαδρομή του νερού :)
Προς το παρών ακόμη βρίσκομαι στο στάδιο που συλλέγω τον εξοπλισμό
Και ξεπλένω με καθαρό νερό τις πέτρες που πρόκειται να μπούμε στο ενυδρειο
Να επισημάνω πως από άποψη υλικών το hydor φαίνεται εξαιρετικό θα δούμε και από θόρυβο πως θα πάει .

Είναι κατά τη γνώμη μου πολύ καλό φίλτρο, δυνατό και αθόρυβο. Θέλει κάποια προσοχή στην τοποθέτηση των κάδων και λίπανση στα βανάκια/φλάντζες. Θα το φχαριστηθείς.

savvasem 16-08-17 11:35

Καλησπέρα siporax χύμα αγοράζετε γύρω στα 8 ευρώ το λίτρο ; αν αγοράζετε
Πιο φθηνά από κάποιο μαγαζι παρακαλώ ένα λινκ .ποσα λίτρα θα χρειαστώ περίπου για να γεμίσω τα φιλτρα 406 φλουβαλ και hydor 600 ? Έχουν μέσα βιολογικό υλικό αλλά τα καλάθια τους είναι μισά .

Κλεόβουλος 16-08-17 12:30

Μη ξοδεύεσαι ;) Γέμισε τα κάτω καλαθάκια με τα υλικά που διαθέτουν τα φίλτρα και στα επάνω βάλε ελαφρόπετρα https://www.praktiker.gr/p/elafropetra-6-12mm-12lt-7290 Όταν "μπουκώσει" με τον καιρό δεν χρειάζεται να την πλένεις. Την αλλάζεις τμηματικά σχεδόν ανέξοδα.

savvasem 18-08-17 18:42

Καλησπέρα στο fluval τα 2 επάνω καλάθια έχουν άνθρακα
Η σειρά από κάτω προς τα πάνω είναι
1-Σφουγγάρι χοντρό
2-Βιολογικό υλικό (φθάνει μέχρι τη μέση του καλαθιού )
3-Άνθρακας
4-Ψιλη στρώση βαμβάκι και πάλι άνθρακας (στο ίδιο καλάθι )

Μήπως να βάλω στο τελευταίο καλάθι και τα 4 δυχτακια άνθρακα (χωράνε το δοκίμασα ) και στο 3ο καλάθι να γεμίσω ελαφροπετρα ;

Κλεόβουλος 18-08-17 19:13

Τον άνθρακα δεν τον χρειάζεσαι (εκτός από ειδικές περιπτώσεις πχ μετά από θεραπεία για απομάκρυνση φαρμάκων, για αφαίρεση διάφορων τοξικών μετά από καθαρισμό κλπ). Στη θέση του βάλε ελαφρόπετρα ή όποιο άλλο υλικό για εγκατάσταση βιολογίας.

savvasem 19-08-17 16:12

Έχω περίπου 25 βιομπαλες από ένα παλιό φιλτρο
Να τις βάλω κι αυτές σε ένα καλάθι ; στα χαμηλά στρώματα η τέρμα πάνω ;

Κλεόβουλος 19-08-17 17:48

Δεν τις θεωρώ απ' τα καλύτερα υλικά αλλά αφού τις έχεις βάλτες χαμηλά.
Έχουν το θετικό της εύκολης διέλευσης του νερού αλλά μικρή σχετικά ωφέλιμη επιφάνεια αποίκισης.

savvasem 21-08-17 14:51

καλησπέρα προσφέρθηκε ένας συν χομπίστας να μου φέρει μπόλι .(στύψιμο σφουγγαριών ) από ένα μικρό ενυδρειο .με το που το βάλω να ξεκινήσω να ταΐζω υγρή αμμωνία 6% κατευθείαν ; θα βάλω περίπου 20 λαμπιδοχρομις σε περίπου 20-30 μέρες . Να ρίχνω περίπου 37 ml καθημερινά για να συντηρηθεί η βιολογία ; η είναι λάθος ο υπολογισμός μου ... 400 λίτρα ενυδρειο

KostasGR 21-08-17 15:24

Μόνο το στύψιμο δεν θα σου κάνει και πολλά, καλύτερα βιολογικό υλικό και καλύτερα μαζί με τα ψάρια. Θα σου πρότεινα να αποφύγεις την αμμωνία εκτός και αν το έχεις ξανακάνει.

Λάμπρος.Τ 21-08-17 15:50

Το "μπόλι" (στυψιμο σφουγγαριών) δεν φτανει.
Βρες καλύτερα βιολογικό υλικο απο στρωμένο ενυδρείο ή κάποιο "λερωμένο" βαμβακι απο φιλτρο. Επίσης καλο θα ηταν αν μπορουσες να γεμισεις το φιλτρο σου με νερο απο το φιλτρο του φιλου (με την "μπίχλα") που εχει.
Ψάρια να ΜΗΝ βάλεις αν δεν εχεις στρώσει πρωτα το ενυδρείο σου.
Δεν φταίνε τα ψαρακια να το στρώσεις με αυτα.
Μόλις βαλεις το μπόλι να βάλεις τροφή σε κάποιο πουγκί απο τουλι για να τρεφονται τα βακτηρια.
Αν κανεις μετρησεις με υγρα τεστ και δεις ότι εχεις NO3 περίπου 5 και αμμωνία και Νιτρώδη μηδεν τότε εισαι ετοιμος να βάλεις ψαρακια και σιγουρα όχι και τα 20 αμέσως.
Το οτι θα βαλεις μπολι δεν σημαινει επίσης οτι θα πιασει 100%.
Ισως χρειαστει να ξαναμπολιάσεις.
Για στρώσιμο με αμμωνια καλά θα κανεις να διαβάσεις προσεκτικά τα σχετικά αρθρα και να τα ακολουθήσεις κατα γραμμα.
Καλή συνέχεια.

savvasem 21-08-17 16:18

Δεν το έχω ξανακάνει με την αμμωνία .πως μπορώ να συντηρήσω και να πολλαπλασίασε αυτά τα λίγα βακτηρίδια ; με την τροφή ;

Τάκης 21-08-17 16:28

με τροφή που θα παράγουν αμμωνία,
βάζεις σε τουλι ανάλογη τροφή και κάθε 2-3 ημέρες την αλλάζεις.
Με αμμωνία θέλει προσοχή γιατί πρώτα από όλα είναι τοξική και ερεθιστική για εσένα.
Χοντρικά 1μλ αμμωνίας 25% από φαρμακείο ανα 100 λίτρα ανεβάζει περίπου 3ppm αμμωνία.
https://athos-pharmacy.gr/index.php?...roduct_id=7719
ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗ ΧΡΗΣΗ ΟΜΩΣ
ΜΗ ΔΙΑΝΟΗΘΕΙΣ ΝΑ ΤΗ ΜΥΡΙΣΕΙΣ,
ΟΥΤΕ ΝΑ ΑΓΓΊΞΕΙ ΤΟ ΔΕΡΜΑ ΣΟΥ,
ΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΤΟ ΑΝΟΙΓΕΙΣ ΜΟΝΟ ΣΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΧΩΡΟ


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:31.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02401 seconds with 11 queries