Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αναγνωρίσεις φυτών (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=158)
-   -   Τι ειναι ? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=85654)

afg86 21-03-15 18:32

Τι ειναι ?
 
1 Συνημμένο(α)
Παιδια αυτο ειναι κερατοφυλλο ή Limnophila sessiliflora ??
Στο πετσοπ το ειπε ανηθο ο αθεοφοβος.
Ή ειναι cabomba και παει το φυτο γιατι δεν εχω και πολυ φως.

kgf12345 21-03-15 18:36

χαχαχαχαχαχαχα!:D

afg86 21-03-15 18:39

Το φυλλωμα του παντως ειναι σκουρο πρασινο σαν της ανουμπιας περιπου , για αυτο και το πηρα.

kgf12345 21-03-15 18:45

για κερατοφυλο δε μου κανει.πιο πολυ για λιμνοφιλα και πιο πολυ ακομα για καμπομπα.αλλα περιμενε να σου πουν οι φυτεμενοι;)

με τον "ανηθο" γελαω:D

stelios816 21-03-15 18:45

cabomba ειναι..οχι σεληνο πες του χαχχαχαχχ

nazgul 21-03-15 18:50

Cabomba caroliniana μου κανει και εμενα. Και οντως μοιαζει με ανιθο! :D:D

afg86 21-03-15 18:53

Ναι καλα οι υπαλληλοι του πετ οτιναναι , να εχω ενα κοκκινο μου ελεγε και ενα κιτρινο.
Το θεμα ειναι οτι εχω μονο 8w σε 60 λιτρα και φοβαμαι το cabomba δεν θα την παλεψει. Πως γινεται ομως ενα απαιτητικο σε φως φυτο , να εχει τοσο σκουρο φυλλωμα.

nazgul 21-03-15 19:00

Εμενα μου πηγαινε τρεχοντας οταν την ειχα με 48w σε 60αρι ενυδρειο.

Τη φυτευεις κανονικα και βλεπεις αν θα πιασει. Τιποτα δεν αποκλειεται (αν ειναι οντως cabomba φυσικα). Ο φωτισμος σου ειναι καταλληλος για πολυ ευκολα φυτα, ομως. Καμια moss, cryprocoryne, java fern, anubia θα τα πηγαιναν μια χαρα.

manos76 21-03-15 19:16

cabomba ειναι... συμφωνω με τον nazgul...

afg86 21-03-15 19:16

Κερατοφυλλο ηθελα και για αυτο το πηρα. Δεν ηξερε και ο υπαλληλος και ειπα το παιρνω και οτι γινει.
Εχω σκοπο να βαλω αλλη μια 8w διπλα στην αλλη με χρωμα. Ισως οταν το κανω να αλλαξω και την λευκη σε περισσοτερα βατ.

nazgul 21-03-15 19:23

Για κερατοφυλλο βαλε μια αγγελια, ολο και καποιος θα εχει. Δεν ειναι φυτο που χρειαζεται να αγορασεις. Αν ειχα θα σου εδινα, αλλα δεν εχω

Σε ποιο pet shop πηγες? :D

manos76 21-03-15 19:26

και εγω θελω να μαθω το πετ..:D

lifefx 21-03-15 19:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 881521)

Σε ποιο pet shop πηγες? :D

Σ'αυτο με τα κίτρινα και κόκκινα φυτά:D:D:D
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από afg86 (Μήνυμα 881514)
. Πως γινεται ομως ενα απαιτητικο σε φως φυτο , να εχει τοσο σκουρο φυλλωμα.

Γιατί να μην γίνετε;

afg86 21-03-15 19:45

Το πετσοπ ειναι το quiko παιδια. Ισως να μην ειναι ολοι οι υπαλληλοι τετοιοι.

Σαν γενικο κανονα ξερω οτι οσο πιο σκουρο φυλλο εχει το φυτο , τοσο λιγοτερο φως απαιτει. http://www.istellas.gr/aquarium/plants_lighting.html

lifefx 21-03-15 20:09

Περισσότερο απαιτητικά είναι τα ανοιχτόχρωμα φυτά η ποιο σωστά τα φυτά με κοκκινο,πορτοκαλί η κίτρινο φύλλωμα.
Αυτά, υστερούν χλωροφύλλης και κατα συνέπεια χρειάζονται ακόμη περισσότερο το φώς για την διαδικασία της φωτοσύνθεσης


Τώρα μάλλον το ίδιο πράγμα λέμε χαχα
Συγχωρουμε γιατί ήμουν πρωινος σήμερα

Πάνος 21-03-15 20:47

η λιμνοφιλα είναι πιο ευκολη από την καμπομπα αν και τα 2 ειδη γενικα δεν παρουσιαζουν καποια ιδιαιτερη δυσκολια. καταλαβαινεις βεβαια ότι τα 8 βατ παραειναι λιγα για φυτα πιο απαιτητικα από ανουμπιες..το κακο με το λιγοστο φως είναι πως κανουν μεγαλα μεσογονάτια (το διαστημα αναμεσα στα σημεια που εκφυονται τα φυλλα στο βλαστο) και αυτό τους χαλαει την οψη.
Για να τις ξεχωρίζεις...μολις βαλεις το φυτο στο νερο κοιτας το σημειο του βλαστου που εκφυονται τα φυλλα. στην καμπομπα ξεκινουν παντα 2 φυλλα από εκεινο το σημειο αντιδιαμετρικα. στην λιμνοφιλα περισσοτερα ;)

afg86 21-03-15 21:22

Πανο με αυτο το τελευταιο που ειπες καταλαβα οτι ειναι κοκομπα.
Παντως ειναι πολυ ομορφο φυτο.
Εχω σκοπο να αυξησω και φωτισμο , να βαλω και καμια ριζα μεσα , να γινει λιγο πιο βιοτοπικο. Αλλα κοστιζουν ολα και τα κανω σιγα σιγα.

kgf12345 21-03-15 21:29

δεν σε βιαζει κανεις;)
ψαξου και διαβασε.
εδω μεσα τα θεματα και γενικα και σε αλλες σελιδες.
θα βρεις τροπους να κανεις πολλα πραγματα χωρις το κοστος που βλεπεις τωρα;)

delta66 22-03-15 01:04

Δλδ αποκλειεται να ειναι και ανηθος?
Τοσα και τοσα ακυρα βλεπουμε.
Θα ηταν και ειλικρινής ο ανθρωπας.:D

afg86 24-03-15 17:56

Τελικα ψαχτηκα για το φως και βρηκα οτι Τ5 σε 30εκ. βγαινουν μονο σε 8w.
Το ενυδρειο εχει τετοια κατασκευη που χωραει μονο 30εκ. λαμπα.
Χωρουσε παραλληλα αλλη μια λαμπα και ετσι εβαλα το μεγιστο που μπορω να εχω σε αυτο το ενυδρειο.
16w δηλαδη.
Ελπιζω να αναπτυχθει η καμπομπα.

nazgul 25-03-15 00:37

Ποσα εκατοστα ειναι το καπακι σου? Δε χωραει μεγαλυτερο μηκος?

afg86 25-03-15 22:03

Το κανονικο καπακι ειναι 59εκ. αλλα η λαμπα ειναι προσαρμοσμενη σε ενα αλλο καπακι-θηκη , πανω απο το κανονικο καπακι , το οποιο ειναι πιο μικρο , 53εκ.
Αρα αναγκαστικα μπορω να βαλω μονο Τ5 30 εκατοστων.

Εκτος και αν τα βγαλω ολα και κολλησω τιποτα led ταινιες και μου βγαλουν στο συνολο πιο πολλα βατ.

nazgul 25-03-15 22:22

Μπορεις να κανεις πατεντα με στεγανα ακροφυσια, ballast και να βαλεις Τ5 μεγαλυτερου μηκους. Κατι τετοιο εκανα στο 60αρι μου και ειχα Τ5 24w.

Ή να παρεις κατι ετοιμο, π.χ. αυτο (υπαρχει και για μια λαμπα) και να εχεις το ιδιο αποτελεσμα, απλα προσαρμοζοντας τα ακροφυσια με καποιο τροπο.

afg86 25-03-15 22:55

Μα το προβλημα δεν ειναι ο τροποσ συνδεσης.
Το προβλημα ειναι οτι δεν χωρανε οι μεγαλυτερες λαμπες που ειναι 60εκ. στο ενυδρειο.
Αν μπουν , θα μπουν οριακα απο την κατω μερια του καπακιου και δεν θα υπαρχει τιποτα αναμεσα σε αυτες και το νερο δηλαδη.
Θα πρεπει να βρω καλη πατεντα για να στερεωσω τις λαμπες κατω απο το καπακι και να βρω χωρο και για το μπαλαστ.

nazgul 25-03-15 23:09

Για ψαξε λιγο καλυτερα.

Αυτες ειναι λαμπες που παιρνουν τα ενυδρεια της juwel, ειναι ελαφρως μικροτερες σε μηκος απο τις κανονικες. Δε βγαζουν ολες οι εταιριες, αλλα μπορεις να βρεις με λιγο ψαξιμο διαφορους τυπους λαμπτηρων. Τετοιες χωρουσαν μια χαρα στο 60αρι μου. Αλλα το ballast εννοειτε οχι στο καπακι, κατω απο το ενυδρειο.

polykarpos 25-03-15 23:22

μιας κ το Πάσχα ειναι κοντά , στην μαγειρίτσα βάζουμε άνηθο ή cabomba?

βέβαια όταν λέμε "έχω φακή για πώληση" γιατι να μην ειναι κ ο άλλος "τρεντυ" με τον άνιθο???


Πατέντες με μπάλαστ κτλ , θα πρότεινα ότι εκτός απο τα σωστά ΒΑΤ για μπάλαστ / λάμπα , να μπαίνουν όπως πολύ σωστά ειπε ο nazgul απο κάτω αλλά ακόμη καλύτερα να μπαίνουν ανάμεσα σε ξύλο κ μπάλαστ , μια μεταλική πλάκα τύπου ψύκτρα (σε μαγαζιά με ηλεκτρονικά) ,αυτό δίνει μακροζωϊα κ βέβαια προστατεύει απο υπερθέρμασνη κτλ κ βέβαια ΠΑΝΤΑ μονωμένες επαφές κ ΓΕΊΩΣΗ πάνω στο ποδαράκι της γείωσης. Κόβει βόμβους μουγκρητά κ πρωτίστως ΑΣΦΑΛΕΙΑ για διαρροές

afg86 26-03-15 00:05

Το ενυδρειο ειχε ενα τετοιο πραγματακι στερεωμενο σε ενα καπακι , πανω απο το κανονικο καπακι. http://www.safe-shop.gr/product_info...oducts_id=3590
Το κανονικο καπακι εχει φυσικα κομματι πλεξιγκλας σε εκεινο το σημειο που ειναι η λαμπα για να περναει το φως.
Εγω πηρα αλλο ενα ιδιο το κολλησα διπα στο αλλο και τα ενωσα μεταξυ τους με ενα καλωδιακι που ειχε μεσα στη συσκευασια.
Πολυ φθηνη και ευκολη δουλεια δηλαδη.

Αν μπω σε διαδικασια με αυτα που λετε θα πρεπει να ζητησω την βοηθεια του πολυμαστορα πατερα γιατι εγω δεν το εχω πολυ με τα ηλεκτρολογικα. Φυσικα ειναι και θεμα κοστους μιας και οι grolux εχουν 10πλασια τιμη απο τις απλες λαμπες.

Καλυτερη λυση, για μενα ,στην δικια σας προταση , ειναι να κανω ενα κουτακι απο πλεξιγκλας και να ειναι οι λαμπες εκει μεσα. Ετσι ωστε να μην χρειαζεται να ανησυχω για θεματα μονωσης λογω του νερου που εξατμιζεται.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:56.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,05323 seconds with 11 queries