Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   Το ενυδρειο μου (WiSe) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=98942)

WiSe 21-11-17 20:18

Το ενυδρειο μου (WiSe)
 
Πληροφορίες

Διαστάσεις: εξωτερικες: 100χ40χ50
Όγκος: 180 (165 καθαρο)
Κατηγορία: ?

Φυτά: limnophila sessiliflora, ludwigia repens, anubia lanceolata, Vallisneria, Spiky moss

Ψάρια / Άλλα είδη: 1 Ζευγαρι (1 Scalare black marble , 1 Scalare black smokey), 2 Chinese golden algae eater (Gyrinocheilus aymonieri)

Διακοσμητικά υλικά: μολυβι χαλικι 2-4mm στις ακρες, στη μεση μαυρη αμμος χαλαζιακη, ριζες μικτες, 1 πετρα μικρη λευκη μη ασβεστολιθικη
Φόντο: διαμπερες
Φωτισμός: 2χ Τ5 36w
Διάρκεια φωτισμού: 8 ωρες
Φιλτράρισμα: εσωτερικο φιλτρο fluval 600l/h
Θερμοστάτης: 200w
Λίπανση: Easy Life kallium-potassium
Παροχή CO2: οχι

Παράμετροι:

pH: 6,4
Γενική σκληρότητα (GH): ~9
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):συντομα
Νιτρώδη (ΝΟ2):συντομα
Νιτρικά (ΝΟ3):συντομα
Αλλαγές νερού: 15% μια φορα τη βδομαδα
Θερμοκρασία: 26 σταθερο
Άλλες πληροφορίες: Δε το λες και αμαζονιου... το λες και λιγο μπερδεμα αλλα ειναι του γουστου μου και σιγα σιγα προστηθεντε φυτα κ ισως καποιες ριζες. Καθε προταση δεκτη.



Καλησπερα και παλι σε ολους.

Μολις σημερα το πρωι αποχωρίστηκα τα δυο αρσενικα μου black marble και εμεινε το ζευγαρακι. Νομιζω εχει βελτιωθει σε σχεση με την αρχη. Καθε προταση δεκτη.

Τι συγκατοικους λετε να βαλω με το ζευγαρι? Δεδομενου και της ισως επιθετικης συπμεριφορας κατα την αναπαραγωγη.

https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net...d4&oe=5A9376A5

Κλεόβουλος 21-11-17 21:50

Εγώ βλέπω ότι το προσπαθείς και η βελτίωση σε σχέση με το πρώτο θέμα σου που είχα δει είναι μεγάλη :smt045
Στα νερά βέβαια που κολυμπάς δεν είμαι και ο πιο ειδικός αλλά θεωρώ ότι το κόλλημα που έχεις με τα σκαλάρια σε εμποδίζει να φτιάξεις κάτι σωστό (στα έχουν πει).

WiSe 21-11-17 22:06

Σε ευχαριστω. Η αληθεια ειναι οτι προσπαθουσα να χωνεψω οτι πρεπει να βγουν τα σκαλαρια και να παρουν το δρομο που πηραν τα δυο σημερα που χαριστηκαν στο πετ σοπ φιλης κ θα βρουν αλλη στεγη. Αλλα οταν εγινε το ζευγαρι αλλαξα αποψη. Το γκρι, το οποιο το ειδος του δε μπορω να το βρω με τιποτα, ειναι απιστευτα ηρεμο. Σημερα απο το πρωι που ειναι μονα τους κολυμπανε μαζι σε ολο το ενυδρειο. Ειναι χαρμα.... Ειμαι πολυ αισιοδοξος οτι μπορω να φτιαξω κατι σωστο. Διαβαζω συνεχεια (τελικα) κ καμια φορα ξεχνιεμαι μεχρι αργα το βραδυ. Η σκληροτητα ειναι οριακη αλλα θα παιξω με λιγο τυρφη μαλλον σε μικρο φιλτρακι εξτρα. Περιμενω κ ενα φιλο να ξεκινησει ενα 400 λιτρο να παραγγειλουμε σετ τεστ απεξω.

insidious 21-11-17 22:15

Φιλε μου, τα σκαλαρια δεν εχει σχεση που ειναι ζευγαρι. Θελουν κοπαδακι και ΥΨΟΣ στο ενυδρειο. Εσυ μπορει να εχεις ολη τη καλη διαθεση να τους φτιαξεις καλο περιβαλλον ομως οι απαιτησεις τους ειναι αλλες :)
Σιγουρα μπορεις να βρεις ενα ζευγαρακι απο καποιο ψαρακι που θα ειναι ανετα στα λιτρα σου.
Αυτο ομως ειναι δικη σου επιλογη.
Ομορφο το ενυδρειο εχει προοπτικη!

Diskus fan 21-11-17 23:13

Ζευγάρι είναι όταν... έχουν κάνει αναπαραγωγή με γόνιμα αυγά ή υπάρχουν σαφείς ενδείξεις, από τους διαφορετικούς γεννετικούς σωλήνες.
Εάν και τα 2 ψάρια είναι θηλυκά... μπορεί να γεννήσουν αυγά.-

WiSe 22-11-17 02:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan (Μήνυμα 1028933)
ή υπάρχουν σαφείς ενδείξεις, από τους διαφορετικούς γεννετικούς σωλήνες.

:smt023

Τωρα που ειναι μονα τους παιζει να προσπαθησω να δουμε κ κανα γονο! :) Αισιοδοξο ναι μεν αλλα που ξερεις!
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από WiSe (Μήνυμα 1028907)

Τι συγκατοικους λετε να βαλω με το ζευγαρι? Δεδομενου και της ισως επιθετικης συπμεριφορας κατα την αναπαραγωγη.

Εχει κεφι να πει κανεις καμια γνωμη ή επειδη εχω σκαλαρια σε 160 λιτρα ειμαι αναξιος των συμβουλων σας στη συγκεκρημενη ερωτηση? :smt102

Τάκης 22-11-17 08:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από WiSe (Μήνυμα 1028956)
Τι συγκατοικους λετε να βαλω με το ζευγαρι? Δεδομενου και της ισως επιθετικης συπμεριφορας κατα την αναπαραγωγη.
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από WiSe (Μήνυμα 1028956)
Εχει κεφι να πει κανεις καμια γνωμη ή επειδη εχω σκαλαρια σε 160 λιτρα ειμαι αναξιος των συμβουλων σας στη συγκεκρημενη ερωτηση? :smt102


http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...9&postcount=10

WiSe 22-11-17 09:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 1028963)

Συγκατοικοι δε σημαινει αλλα ψαρια μονο! πωρε παρακαλετο. νταξει

Τάκης 22-11-17 09:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από WiSe (Μήνυμα 1028966)
Συγκατοικοι δε σημαινει αλλα ψαρια μονο! πωρε παρακαλετο. νταξει

Τι άλλο σημαίνει συγκάτοικοι ;
Πέτρες ; :)

rottbea 22-11-17 09:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από WiSe (Μήνυμα 1028966)
Συγκατοικοι δε σημαινει αλλα ψαρια μονο! πωρε παρακαλετο. νταξει

Το θεμα ειναι νομιζω η συζητηση και ευρεση λυσεων.Αν επιμενουμε κ λεμε τα δικα μας δεν θα βγαζουμε ακρη.Πες σε παρακαλω τι ακριβως ζητας κ θες.

WiSe 22-11-17 10:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rottbea (Μήνυμα 1028968)
Το θεμα ειναι νομιζω η συζητηση και ευρεση λυσεων.Αν επιμενουμε κ λεμε τα δικα μας δεν θα βγαζουμε ακρη.Πες σε παρακαλω τι ακριβως ζητας κ θες.

εγω δε βλεπω καμια συζητηση. βλεπω μια λουπα. αν δε μπαινουν αλλοι συγκατοικοι θα κατσω με τα σκαλαρια το ζευγαρι αφου βλεπετε επιμενω. θα μπει καμια γαριδα? κανα σαλιγκαρι? κανα κορι? ή κατι βυθου?.

θελω "βλακωδως" να κρατησω τα σκαλαρια. δε μπορουν ολα? οκ. το ζευγαρι για αρχη κ οσο παει τι δε γινεται κατανοητο? :)

Τάκης 22-11-17 10:11

Θες να ακούσεις αυτό που θες ;
ή αυτό που πρέπει κατά κοινή ομολογία ;

rottbea 22-11-17 10:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από WiSe (Μήνυμα 1028969)
εγω δε βλεπω καμια συζητηση. βλεπω μια λουπα. αν δε μπαινουν αλλοι συγκατοικοι θα κατσω με τα σκαλαρια το ζευγαρι αφου βλεπετε επιμενω. θα μπει καμια γαριδα? κανα σαλιγκαρι? κανα κορι? ή κατι βυθου?.

θελω "βλακωδως" να κρατησω τα σκαλαρια. δε μπορουν ολα? οκ. το ζευγαρι για αρχη κ οσο παει τι δε γινεται κατανοητο? :)

Καραρχην δεν ειναι ωραιο το υφος σου.Νομιζεις οτι δεχεσαι επιθεση και κανεις επιθεση!Θες να ριξουμε τους τονους για να βοηθηθουμε?

WiSe 22-11-17 10:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rottbea (Μήνυμα 1028975)
Καραρχην δεν ειναι ωραιο το υφος σου.Νομιζεις οτι δεχεσαι επιθεση και κανεις επιθεση!Θες να ριξουμε τους τονους για να βοηθηθουμε?

Υφος και επιθεση? ε δε νομιζω! Πιο πολυ χαβαλε το κανω παρα επιθεση! Η γεννια μας κινειται μεσα στα φορα εκτος των αλλων. πανω κατω κατι ξερουμε ολοι για το πως κινουνται τα ποστ κλπ. εκανα τοσες ερωτησεις κ απαντηση δε πηρα. No worries man. :rolleyes:

Τάκης 22-11-17 11:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από WiSe (Μήνυμα 1028979)
εκανα τοσες ερωτησεις κ απαντηση δε πηρα.

Μα καλά, πόσες απαντήσεις πρέπει να πάρεις ;
Δεν έχει απαντηθεί το ερώτημά σου ;
Και σε ξαναρωτάω
θες να ακούσεις αυτό που θες ;
ή αυτό που πρέπει ;
Και αυτά στα λέει κάποιος που είχε κάνει ακριβώς τα ίδια λάθη
και είχε ακριβώς τις ίδιες επιθυμίες.
Και τώρα βλέπω τι ήθελα και γελάω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74154
Για αυτό συμβιβάσου με τον εξοπλισμό σου, αλλιώς φτιάξε άλλον

WiSe 22-11-17 11:38

Νταξει καταλαβαινεις οταν καποιος εχει πληρωσει μεγαλα σκαλαρια (13-15cm υψος) κ εχει κ μια συζυγο (2η παραμετρος) που τα εχει λατρεψει, ειδικα τωρα που ειναι ζευγαρι, κ με το στανιο εφυγαν τα δυο κ με γκρινια (εκει παει το βλακωδως)... ψαχνω λυσεις να μεινουν μονο τα δυο τους με καποιες προσθηκες χωρις προβληματα. Καμια γαριδα cherry ή κανα apple snail. Γουσταρει το χομπυ το γυναικακι μου κ με βοηθαει κιολας στις αλλαγες κ για οτι χρειαστω μου παιρνει πραγματα επειδη κατεβαινει Πειραια.... πως να της χαλασω χατηρι? Με πιανεις τωρα?

Δεν ειμαι χαζος βρε παιδακι μου ειναι κ αλλοι οι παραμετροι! Απο οτι διαβαζω πρεπει να ειμαι κ ο μονος που δε τρωει παντοφλα για το ενυδρειο αλλα το αντιθετο! χαχαχαχαχαχα

rottbea 22-11-17 11:50

Γαριδες θα γινουν μεζες!
Κανενα σαλιγκαρι βαλε.

WiSe 22-11-17 11:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rottbea (Μήνυμα 1028982)
Γαριδες θα γινουν μεζες!
Κανενα σαλιγκαρι βαλε.

Αυτος εισαι! :smt023 Θα βαλω κ καμια ανουμπια νανα και κανα κερατοφυλλο να προχωρησω λιγο με τα φυτα στις ακρες.

Για το κεντρο που ειναι λιγο κενο προτεινετε κατι ή το αφηνω ετσι για κολυμπι?

Αμα καποια στιγμη φυγουν τα σκαλαρια εδω θα ειστε να τα ξαναπουμε για τη ψαροσυνθεση.

Ευχαριστω!

rottbea 22-11-17 11:57

Αμα καποια στιγμη φυγουν τα σκαλαρια εδω θα ειστε να τα ξαναπουμε για τη ψαροσυνθεση.

Παντα με χιουμορ και με καλη διαθεση:p
Ευχαριστω![/QUOTE]
Να εισαι καλα.

WiSe 22-11-17 11:59

Ναι ρε φιλαραρακι μου δεν εχουμε να χωρισουμε κ κανα οικοπεδο! :mrgreen:

Τάκης 22-11-17 12:09

Είναι καλύτερα να εξηγήσεις στη γυναίκα σου
πως το κάθε ζωντανό θέλει τον κατάλληλο χώρο
όπως πχ δεν θα πάρεις ποτέ ένα πουλάρι στο διαμέρισμα σου, και ας είναι μικρό,
ούτε ένα Θιβετιανό Μαστιφ.
έτσι και στα ψάρια,
όπως δεν μπορούμε να βάλουμε ένα χρυσόψαρο σε γυάλα , παρόλο που αυτό έχει περάσει στην αντίληψη των περισσοτέρων,
έτσι και τα σκαλάρια θέλουν τον αναγκαίο χώρο, διάκοσμο , ομάδα και συγκάτοικους

WiSe 23-11-17 02:23

:smt023
-------------------------
Προστεθηκαν 2 corydoras sterbai δοκιμαστικα κ το σ/κ θα κοιταξω για apple snails. Ουτε που τα ειδαν που μπηκαν. Θα δω αντιδρασεις κατα τη περιοδο αναπαραγωγης ωστε να μπουν αλλα 4. Πεταξα κ μια ταμπλετα μολις εκλεισα τα φωτα να φανε τα κορι κ τη κλεβουν τα σκαλαρια.... αχορταγα....

KostasGR 23-11-17 14:42

Βάλε μερικά ακόμα cory να αισθανθούν πιο άνετα μέσα σε κοπάδι.

Άλλα ψάρια μη βάλεις αν σε ενδιαφέρει η αναπαραγωγή από το ζεύγος των σκαλαριών, και γιατί θα γίνουν επιθετικά και γιατί τα άλλα θα κυνηγούν τον γόνο και δεν θα έχειε επιτυχές μεγάλωμα. Όλα αυτά αν σε ενδιαφέρει η αναπαραγωγή τους και να δεις συμπεριφορές κτλ κατά το μεγάλωμα μικρών.

WiSe 24-11-17 19:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από KostasGR (Μήνυμα 1029062)
Βάλε μερικά ακόμα cory να αισθανθούν πιο άνετα μέσα σε κοπάδι.

Άλλα ψάρια μη βάλεις αν σε ενδιαφέρει η αναπαραγωγή από το ζεύγος των σκαλαριών, και γιατί θα γίνουν επιθετικά και γιατί τα άλλα θα κυνηγούν τον γόνο και δεν θα έχειε επιτυχές μεγάλωμα. Όλα αυτά αν σε ενδιαφέρει η αναπαραγωγή τους και να δεις συμπεριφορές κτλ κατά το μεγάλωμα μικρών.

Σημερα μπηκαν αλλα 4, το συνολο 6 cory. Ο βυθος απεκτησε πολυ κινηση κ ειναι πανεμορφο το σκηνικο.

Με δυσκολευει ομως λιγο το ταισμα τους. Ελπιζω να βρω τη λυση. Αν καποιος εχει να προτεινει κατι, καλοδεχουμενο.

Πολυ δυσκολα στο ενυδρειο μου θα δω γονους, δεν εχω τις καταλληλες συνθηκες γιαυτο. Ισως το προσπαθησω αργοτερα αλλα δεν εχω την απατηλη εντυπωση οτι θα μπορεσω να κανω κανονικη αναπαραγωγη.

Τωρα εχω λιγο θεμα με τη τριχοειδη αλγη. Οχι πολυ.... αλλα τη βλεπω. Προς το παρον την αφαιρω με το χερι απο τις βαλισνεριες.

KostasGR 24-11-17 19:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από WiSe (Μήνυμα 1029116)
Σημερα μπηκαν αλλα 4, το συνολο 6 cory. Με δυσκολευει ομως λιγο το ταισμα τους. Ελπιζω να βρω τη λυση. Αν καποιος εχει να προτεινει κατι, καλοδεχουμενο.

Πολυ δυσκολα στο ενυδρειο μου θα δω γονους, δεν εχω τις καταλληλες συνθηκες γιαυτο. Ισως το προσπαθησω αργοτερα αλλα δεν εχω την απατηλη εντυπωση οτι θα μπορεσω να κανω κανονικη αναπαραγωγη.

Μην σε αγχωνει το τάισμα, θα μάθουν να τρώνε. Ρίχνετε λίγο παραπάνω στην αρχή.

WiSe 25-11-17 12:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από KostasGR (Μήνυμα 1029117)
Μην σε αγχωνει το τάισμα, θα μάθουν να τρώνε. Ρίχνετε λίγο παραπάνω στην αρχή.

Ναι ετσι κανω, χωρις να το παρακανω ομως.

Επεσε κ κλαδεματακι σημεα και μετατφυτεψη. Περιμενω μια συγκεκρημενη ριζα που εχω παραγγειλει κ θα μπουν κ καποιες νανοανουμπιες :)

WiSe 30-11-17 12:49

Εχω στο μυαλο μου τον βυθο για τα Cory
ο οποιος αν κ κανενα δεν εχει τραυματιστει ή χασει μουστακια,
οπως μου ειχατε γραψει ειναι ακαταλληλος.

Εχω δυο ιδεες στο μυαλο μου.

1) να βρω καποιο φυτο ευκολο οπως τα υπολοιπα που εχω
για να καλυψει την υπαρχουσα αμμο που ειναι περιπου 1-2mm (νομιζω)
κ να κανει ενα ομορφο πρασινο "χαλακι" για να μην χρειαστει να αδειασω τελειως το ενυδρειο.
Ποιο φυτο προτεινετε?

2) Να αδειασω ολο το βυθο κ να μπει ψιλοκοκη μαυρη αμμος χαλαζιακη.

Θα ηθελα τις προτασεις σας.
-------------------------
Τα Bolivian ram θα ηταν μια καλη αντικατασταση των σκαλαριων?
Συνυπαρχουν καλα με τα κορι κ τους κινεζους που εχω?

Εως ποσα μπορω να βαλω στο ενυδρειο μου?

απο οτι διαβασα θελουν σκιερο μερος.
Οποτε μπορω να βαλω τις βαλισνεριες αριστερα να δημιουργουν σκια
και τα υπολοιπα φυτα δεξια... τι λετε?

Τάκης 30-11-17 14:24

Μη περιμένεις να τα δεις χωρίς μουστάκια σε λίγες ημέρες,
απλά τραυματίζονται σιγά σιγά,
αν τα χάσουνε σε τόσο λίγες ημέρες τα πράγματα θα είναι πολύ πιο σοβαρά.
Αρα η λύση αντικατάστασης του βυθού θεωρώ πως είναι απαραίτητη,
το να καλύψεις το βυθό με φυτά δεν θα λύσει και τόσο το πρόβλημα
γιατί το συγκεκριμένο είδος ψαριού θέλει βυθό.
Δεν είναι κακιά ιδέα να βάλεις Bolibian Ram
μη ξεχνάς όμως πως και αυτά είναι κιχλίδες.
Γενικά όμως δεν είναι όπως τα σκαλάρια.
Να έχει όμως υπόψη σου πως και αυτά όταν γεννήσουν θα είναι επιθετικά κάτα κάποιο τρόπο
και επειδή θα κινούνται χαμηλά στο βυθό μπορεί να ενοχλήσουν τα Κορυ
http://www.seriouslyfish.com/species...-altispinosus/
και αυτά να ξέρεις πως θέλουν άμμο στην βυθό.
Θα σου πρότεινα να δεις και κάτι άλλο
μπορείς να βάλεις μια ομάδα από καμια 10αρια ή και παραπάνω Buenos Aires Tetra,
από τα πιο μεγαλόσωμα Tetra
http://www.seriouslyfish.com/species...ycon-anisitsi/
κινούνται από τη μέση και πάνω του ενυδρείου,
κινούνται διαρκώς,
είναι και λίγο πειραχτήρια αλλά πιο πολύ μεταξύ τους
χωρίς όμως να είναι όπως τα σκαλάρια

WiSe 30-11-17 14:39

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση Τακη.

Ψαχνω συνεχεια στο φορουμ αλλα λιγο δυσκολευομαι να συνδιασω καποιες πληροφοριες γιαυτο ρωταω....

Αυτα εχω δει: http://www.abyssos.gr/psaria-glukou-...tispinosa-6cm/

Μπορω να βαλω μονο αρσενικα ραμ για να μην εχουμε διαμαχες ή θελουν κ το θυλικο τους?
Μεχρι ποσα μπορω να βαλω στα λιτρα μου?
Λες οτι θα εχουν τοσο σοβαρο θεμα με τα κορι?
Να δω καποιο αλλο ειδος ετσι φανταχτερο? :D

Δυστυχως εχω κ μικρο φιλτρο. Fluval U3 ....
Νομιζω οτι ειναι εντελως ακυρο για τα λιτρα μου
κ μεχρι να αλλαχθει δεν θα φορτωσω πολυ τη γυαλα μου.

Λογικα αυριο μεθαυριο θα παω να προμηθευτω την αμμο απο Ερμη
μιας και εχω τη τυχη να τον εχω διπλα μου.
Ποσα κιλα θελω λες? 20?

Οποτε παμε για δευτερη ανακαινηση..... :smt073

Ελπιζω να ειναι κ η τελευταια...... Να παρει το δρομο του επιτελους.

Το χω χεσει


Τα τετρα δε μαρεσουν καθολου......

Τάκης 30-11-17 14:56

Και πας για φιλτρο ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ
με το U3 δεν θα κάνεις δουλειά
και βάλε και ζευγάρια
μη τα αφήνεις έτσι, προσωπικά δεν μου αρέσει μόνο ένα φύλο
Για Ram θα πρέπει να βάλεις μια ομαδούλα από 8-10 ψαράκια,
αλλά θα έχεις και τα Κορυ και να μη βάλειις κάτι άλλο


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:53.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02856 seconds with 11 queries