Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ασίας (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=131)
-   -   60 με tiger burbs (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=34176)

Dimi 18-09-09 19:53

60 με tiger burbs
 
3 Συνημμένο(α)
καλησπερα σε ολους!
δειτε το ξεκινημα του καινουργιου μου ενυδρειου:

λιτρα: 60
κατοικοι: 6 barbus tetrazona
φυτα: κερατοφυλλο, ανουμπιες, hygrophilla siamensis

τα τιγρακια μου ειναι ακομα ντροπαλα....

καποιος εμπειρος μηπως ξερει να μου πει πως ξεχωριζω φυλο ή ειναι ακοιμα μικρα για να φαινεται η διαφορα??

περιμενω τη γνωμη σας!!

(το φοντο φαινεται ετσι γιατι το ενυδρειο ειναι σε σημειο που φαινεται κ απο τις 2 πλευρες του)

Ηλίας 18-09-09 19:58

που ειναι οι φοτο:confused::p...

Dimis 18-09-09 20:32

Παρα πολυ ομορφο set up!
Η επιλογη να φορτωσεις τα πλαινα και να αφησεις κενο το μεσον ειναι πολυ εξυπνη και το κανει να φαινεται μεγαλυτερο!
Υπεροχες πετρες!

Ηλίας 18-09-09 20:47

Πραγματικα πολυ ωραιο!!:p
...εχεις γουστο:smt045

Dimis 18-09-09 22:07

Το φυλο στα τιγρακια μπορεις να το ξεχωρισεις οταν ειναι πλεον ενηλικα.
τα αρσενικα εχουν λεπτοτερο σωμα σε σχεση με τα πιο μεγαλοσωμα θηλυκα επισης τα αρσενικα εχουν στο τελειωμα του ραχιαιου πτερυγιου μια λεπτη κοκκινη γραμμη,οπως επισης οταν ειναι ετοιμα να ζευγαρωσουν κοκκινιζει ελαφρως η μυτη τους και αποκτουν πιο εντονα χρωματα.

douran_p 18-09-09 23:28

πολυ ομορφο το ενυδρειο....... οι πετρες που εχεις δεν ειναι ασβετολιθικες??? γιατι θελω να βαλω και γω αλλα φοβαμαι μηπως ανεβασουν τις σκληροτητες, απο που τις πηρες????

Γιώργος Κ 19-09-09 08:29

Πολυ ομορφο!!! :p:p
Μπραβο!! Βαλε λιγα φυτακια ακομα και θα ειναι σουπερ!!! Αλλα και ετσι ειναι πολυ ομορφο! Ειναι η πρωτη φορα που στηνεις ενυδρειο? Αν ναι ... δεν φαινεται! Εχεις αποφυγει ολα τα λαθη του αρχαριου! Μαλλον οφειλεται σε καλο διαβασμα!! Συνεχισε ... :p

Dimi 19-09-09 09:59

χαιρομαι πολυ που ας αρεσει!!!! εχω στησει αλλη μια φορα με γκαπακια αλλα η διακοσμηση ηταν η ιδια. η αληθεια ειναι βεβαια οτι επεσε πολυ διαβασμα;)

λοιπον για τις πετρες. τις μικρες που εχουν στρωθει στον πατο της εχω μαζεψει απο μια παραλια στο λαυριο (νομιζω) . Ειμαι μαυρες και γιαλιστερες και μολις τις ειδα ξετρελαθηκα... τις εβρασα και ξαναεβρασα και τις αφησα στο νερο για πολυυυυ καιρο κ μετα τις εβαλα.
οσο για τις μεγαλες πετρες τις πηρα απο το ποταμι του χωριου μου!
(οι πετρες μου ειναι τα καμαρια μου πρεπει να ομολογισω)

επισης το ξυλαρακι ειναι απο κισσο !

Πάνος 20-09-09 21:48

Πανεμορφο ενυδρειο!!!:p:p
το σετ απ σου μου αρεσε πολυ!!!
το μονο που με προβληματιζει ειναι τα υπερκινητικα τιγρακια σε 60 λιτρα...
μπραβο για την προσπαθεια σου!

stavr0s1 15-11-10 14:27

παρα πολυ καλη προσπαθεια μπραβο σου.....
μου εδωσες κ μενα ιδεα... εχω το 60λιτρο κ δεν ηξερα τι ψαρια να βαλω μεσα... πανεμορφα φαινονται...
εχεις προσεξει τιποτα παραξενο επειδη ειναι λιγα τα λιτρα?
σκεφτομαι να βαλω κ γω μεσα 6-7 τιγρακια κ 2-3 κορυ ή 1-2 ΣΑΕ


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:26.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01200 seconds with 11 queries