Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Φιλτρο βυθου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=91521)

panos70 31-03-16 19:54

Φιλτρο βυθου
 
Μετα απο πολλα χρονια και διαβαζοντας διαφορα αρθρα μεσα στο φορουμ και συζητωντας με μελη, και βλεποντας οτι το φιλτρο βυθου που χρησιμοποιουσα για χρονια εκτος απο φιλτρο υπαρχει περιπτωση απο καποια στιγμη και μετα να δηλητηριασει τα ψαρια αποφασισα και σημερα το σταματησα οριστικα , το μονο που μενει γιατι δεν ειχα χρονο (και εβγαλα μονο την μπριζα απο την αντλια) ειναι να βγαλω την αντλια και το σωληνα που το συνδέει , προς το παρον αφηνω τα πλακακια ως εχει και αργοτερα τα βγαζω κι αυτα , ετσι κι αλλιως το δευτερο ενυδρειο που εχω 120λιτρα δεν εχει καθολου φιλτρο βυθου(που ειναι και ξεπερασμενο) και λειτουργει μια χαρα

AntoniosR 31-03-16 20:39

Πολύ καλή κίνηση! Αρκεί το φίλτρο που έμεινε τώρα και δουλεύει πλέον μόνο του να μπορεί να καλύψει τις ανάγκες του ενυδρείου. :)

panos70 31-03-16 21:34

οσο γιαυτο ειμαι μια χαρα, εχω 2 εξωτερικα φιλτρα που γυρνανε 7 φορες το νερο του ενυδρειου , και τα 2 μαζι

tsala 31-03-16 22:34

Βρισκεσαι σε προηγουμενες 10ετιες..
Καλα εκανες, πεταξε το το ριμαδι!:D

AntoniosR 31-03-16 23:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos70 (Μήνυμα 934139)
οσο γιαυτο ειμαι μια χαρα, εχω 2 εξωτερικα φιλτρα που γυρνανε 7 φορες το νερο του ενυδρειου , και τα 2 μαζι

:smt041:smt041:smt023:smt023:smt023

stav 01-04-16 02:55

Πρεπει να βγαλεις τα πλακακια και να καθαρισεις τον βυθο.Ολη η
βρωμια ειναι εκει εαν δεν τον καθαρισες καθολου αλλοιως βαλε την
αντλια να δουλευει ειναι χειροτερα ετσι.

Yiannis 01-04-16 08:19

Εγω θα σου προτεινω κατι που κανω κατι χρονια τωρα σε ενυδρειο με πολυ απαιτητικες γαριδες..Εχω βαλει τις σχαρες κατω απο υποστρωμα και τους σωληνες εξαγωγης του αεροφιλτρου..αλλα οχι με σκοπο να τα χρησιμοποιησω για φιλτραρισμα του ενυδρειου..Απλα κανω τις εβδομαδιαιες αλλαγες νερου βαζοντας ενα λαστιχο ΜΕΣΑ στους σωληνες του αεροφιλτρου..Ετσι τραβαω νερο απο τον πατο του ενυρειου το οποιο περνωντας μεσα απο το υποστρωμα..συντηρει την βιολογια του και το διατηρει καθαρο. :cool:

stanisalus18 01-04-16 13:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Yiannis (Μήνυμα 934201)
Εγω θα σου προτεινω κατι που κανω κατι χρονια τωρα σε ενυδρειο με πολυ απαιτητικες γαριδες..Εχω βαλει τις σχαρες κατω απο υποστρωμα και τους σωληνες εξαγωγης του αεροφιλτρου..αλλα οχι με σκοπο να τα χρησιμοποιησω για φιλτραρισμα του ενυδρειου..Απλα κανω τις εβδομαδιαιες αλλαγες νερου βαζοντας ενα λαστιχο ΜΕΣΑ στους σωληνες του αεροφιλτρου..Ετσι τραβαω νερο απο τον πατο του ενυρειου το οποιο περνωντας μεσα απο το υποστρωμα..το διατηρει καθαρο. :cool:

Φοβερή πατέντα, πολύ χρήσιμη η ιδέα σου αυτή :D

panos70 01-04-16 21:08

Παιδια διαβασα ολες τις αποψεις οποτε αυριο το πρωι βγαζω τα πλακακια καθαριζω οσο μπορω το χαλικι κατω, ξαναστηνω το ντεκορ του πυθμενα και βαζω παλι τα ψαρακια μεσα


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:18.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01446 seconds with 11 queries