Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Ερωτήσεις... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=48745)

krispie 29-01-11 18:09

Ερωτήσεις...
 
Καλημέρα, επειδή έχω μερικές ερωτήσεις (ακόμα:D) άνοιξα καινούριο θέμα εδώ...
Σήμερα ή την Δευτέρα θα πάρω το έπιπλο για το ενυδρείο μου Aquadream 80 (80x30x40, 90L) της Aquatlantis και θέλω να το βάλω σιγά σιγά να στρώνεται...
Θα πάρω βάση της Jwell για το Rekord 800 με το ραφάκι, όχι με το ντουλάπι (καλή είναι;;; ), και έχω κάποιες ερωτήσεις:
α.Έχω διαβάσει ότι καλό είναι να βάλουμε κάτω από το ενυδρείο φελιζόλ για να μοιράζεται το βάρος, ισχύει;-τί να κάνω;Υπάρχει κάτι σε μαύρο ωστε να μήν φαίνεται πολύ;
β.Έχω επίσης διαβάσει, να βάζεις φελιζόλ κάτω-κάτω, μέσα στο ενυδρείο για να μοιράζεται το βάρος από πέτρες, υπόστρωμα κλπ. Ισχύει;-Τί να κάνω;
γ.Επειδή ξέρω στο περίπου τι θέλω να φτιάξω και δεν έχω αποφασίσει τα ψάρια που θα βάλω(έχω μια ιδέα αλλά το σκέφτομαι ακόμα) μπορώ να βάλω το ενυδρείο μόνο με το φίλτρο (χωρίς βυθό,πέτρες κλπ.) να δουλεύει ώστε να αρχίσει η διαδικασία του στρωσίματος;;;
δ.Το ενυδρείο έχει το εσωτερικό φίλτρο BIOBOX 2 κολλημένο στο κέντρο του πίσω τζαμιού, είναι καλή ιδέα να δέσω πάνω http://www.tropica.com/plants/plantd...n.aspx?pid=003 ώστε να το κρύψει;;; Θα αναπτυχθεί πάνω στο πλαστικό;;; Πώς σας φαίνεται ότι θα είναι από πλευράς αισθητικής;;;

Αυτά για την ώρα...
Αλλά όλο και καμιά άλλη ερώτηση θα μου έρθει...
Ελπίζω να αποκτήσω κι εγώ σύντομα την εμπειρία ώστε να απαντώ στις ερωτήσεις άλλων φίλων...:rolleyes:
Ευχαριστώ
-------------------------
+ άλλη μια ερώτηση...:D
Είδα αυτό http://www.aquaclubdesign.com/aquari...1-2-3-4-5.html δεν ήξερα ότι υπάρχουν, είναι καλά; κάνουν όντως δουλειά;
Πώς λειτουργούν;;;

maneni 30-01-11 01:31

α. κακο δεν κανει. Να μην εχει ομως μεγαλο παχος. Τα διαθεσιμα χρωμτα ειναι ασπρο, μπλε, πρασινο και κιτρινο.

β. Αν δεν βαλεις νταμαρι μεσα δηλ αφρικανικο τοτε δε χρειαζεται. Το φελιζον το βαζουμε για να προστατεψουμε το γυαλι απο τυχον μετακινση πετρων .

γ. λιγο ανορθοδοξο αλλα γινεται. Μετα ομως θα πρεπει να αδειασεις το νερο για να φτιαξεις το βυθο.

δ. το φυτο δεν θα πιασει στο πλαστικο εκτος και αν βαλεις κατι να κρατηθει (πχ διχτυ). Φροντισ να μην εμποδιζει εσοδο-εξοδο.
Περι ορεξεως ... κολοκυθοπιτα ;)

krispie 30-01-11 02:08

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!!!

Να ρωτήσω, για το α, το βρίσκεις σε καταστήματα ενυδρείων;

tsilojohn 30-01-11 02:14

Σε ενυδρεια τυπου καρφουρ που εχουν πλαστικη βαση στον πατο του ενυδρειου δεν μπαινει φελιζολ αναμεσα στην βαση και το ενυδρειο.

krispie 30-01-11 09:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsilojohn (Μήνυμα 546274)
Σε ενυδρεια τυπου καρφουρ που εχουν πλαστικη βαση στον πατο του ενυδρειου δεν μπαινει φελιζολ αναμεσα στην βαση και το ενυδρειο.

Ευχαριστώ!! Ούτε κάποιου είδους ύφασμα ή κάτι άλλο; κάπου πρέπει να το έχει πάρει το μάτι μου, γι'αυτό...

Για τα χαλίκια αντί-άλγη ξέρει κανείς τίποτα;

tsilojohn 30-01-11 11:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από krispie (Μήνυμα 546323)
Για τα χαλίκια αντί-άλγη ξέρει κανείς τίποτα;

Δεν τα εχω χρησιμοποιηση αλλα νομιζω πως δεν.....
Την moss αν την δεσεις-στηριξης με καποιον τροπο πανω στο φιλτρο θα αναπτυχθει κανονικα αλλα θα παρει αρκετο καιρο.

krispie 30-01-11 12:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsilojohn (Μήνυμα 546382)
Την moss αν την δεσεις-στηριξης με καποιον τροπο πανω στο φιλτρο θα αναπτυχθει κανονικα αλλα θα παρει αρκετο καιρο.

αν τι δέσω με πετονιά, χωρίς δίχτυ;
Αλλά δεν ξέρω πως θα φαίνεται...
Το έχει κάνει κανείς;

tsilojohn 30-01-11 12:44

Δεν χρειαζεται διχτυ για να κρατηθει,οταν αρχισει να αναπτυσεται γαντζωνεται μονη της.Μπορεις να κολλησεις καποιες ποσοτητες και με κολλα στιγμης.
Κοιτα εδω το 18 ενυδρειο να παρες μια ιδεα.

krispie 30-01-11 15:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsilojohn (Μήνυμα 546405)
Δεν χρειαζεται διχτυ για να κρατηθει,οταν αρχισει να αναπτυσεται γαντζωνεται μονη της.Μπορεις να κολλησεις καποιες ποσοτητες και με κολλα στιγμης.
Κοιτα εδω το 18 ενυδρειο να παρες μια ιδεα.

:smt023 Δεν το έχω σκεφτεί μόνο εγώ!!!
Θα δω τι θα κάνω, μάλλον θα το δοκιμάσω μάλλον με πετονιά να δω πως θα γατζωθεί...
Ευχαριστώ!
Για το ύφασμα κάτω από το ενυδρείο τι λέτε;

krispie 11-02-11 17:53

Να ρωτήσω και κάτι άλλο, όσων αφορά στα φυτά τα επιλέγουμε ανάλογα με το ύψος τους;
πχ. στην ιστοσελίδα της tropica λέει ότι το κερατόφυλλο foxtail μεγαλώνει μέχρι 80 εκατοστά, εγώ που έχω ενυδρείο ύψους 40 εκατοστών να το βάλω;

Α και κάτι άλλο, σήμερα συναρμολόγησα το έπιπλο του ενυδρείου,το τοποθέτησα και έχω ένα πρόβλημα, το ενυδρείο πατάει πάνω στις βίδες του επίπλου οπότε πρέπει αναγκαστικά να πάρω φελιζόλ... Που θα βρω(μαύρο κατά προτίμηση);

krispie 05-04-11 21:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsilojohn (Μήνυμα 546405)
.Μπορεις να κολλησεις καποιες ποσοτητες και με κολλα στιγμης.

Δεν υπάρχει κίνδυνος για ψάρια;;;;:confused::confused::confused:

tsilojohn 05-04-11 21:44

Αφου στεγνωση,δεν υπαρχει κινδυνος...

krispie 05-04-11 21:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsilojohn (Μήνυμα 575350)
Αφου στεγνωση,δεν υπαρχει κινδυνος...

το έχω ξεκινήσει το ενυδρείο....:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:54.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01669 seconds with 11 queries