Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=106)
-   -   Βόλτα σε Φάρμα Sturgeon (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=88172)

Artemisia 04-10-15 14:48

Βόλτα σε Φάρμα Sturgeon
 
6 Συνημμένο(α)
Εχθές με τον Σταυρο πήγαμε βόλτα σε φάρμα Sturgeon που κάποτε είχαν και Κόι (τα Κόι είναι σε άλλη πόλη τωρα) και περάσαμε όμορφα !!!!!!
Είδαμε sturgeon και κάναμε βαρκάδα :D:D:D
Ανεβάζω φωτό , ο Σταύρος έχει περισσότερο υλικό ελπίζω να ανεβάσει αν προλάβει σήμερα :D:D
Στα Κόι θα πάμε άλλη μέρα , εχθές δεν προλάβαμε ;)

pavos 04-10-15 17:19

2 Συνημμένο(α)
Απο wikipedia



Η Οικογένεια των Οξυρρυγχιδών περιλαμβάνει κυρίως τους οξύρρυγχους, τους ούσους, τους σκαφίρρυγχους καθώς και τους ψευδοσκαφίρρυγχους που υπολογίζονται συνολικά σε 25 είδη. Κατά σύγχρονη ταξινόμηση οι δύο πρώτοι και οι επόμενοι δύο αποτελούν επιμέρους υπο-οικογένειες, των οξυρρυγχίνων και των σκαφιρρυγχίνων αντίστοιχα.
Πρόκειται για οικογένεια ψαριών από τα μεγαλύτερα του γλυκού νερού (1 – 2 μέτρα), φθάνοντας και τα 900 κιλά κατ΄ άτομο, ψάρια ανάδρομα, ωοτόκα, ιδιαίτερα μακρόβια, καλούμενα και «ψάρια μαθουσάλες», χαρακτηριζόμενα έτσι πρωτόγονα ψάρια που όμως δεν κατάφεραν να προσαρμοστούν στον ανταγωνισμό της επιβίωσης. Πολλά είδη της οικογένειας αυτής βρίσκονται σήμερα στο στάδιο της εξαφάνισης.
Ψάρια της οικογένειας αυτής απαντώνται στο Βόρειο Ημισφαίριο, στη Μαύρη Θάλασσα, σε εκβολές ποταμών της Ευρώπης, Ασίας και Βορείου Αμερικής καθώς και στη Μεσόγειο και το Β. Αιγαίο Πέλαγος (περιορισμένα), επιβιώνοντας σε γλυκά, υφάλμυρα και θαλάσσια ύδατα.

Artemisia 04-10-15 17:29

Την υποβρύχια λήψη θέλω να δώ ;)

pavos 04-10-15 17:55

δεν ξερω ποση ωρα θα κανει να ανεβει στο you tube... ( ανεβαζω )
μουσικη υπόκρουση AC/DC back in black!!!!

Artemisia 04-10-15 18:18

Kαι το αγαπημένο μου συγκρότημα :smt041:smt041:smt041 ευτυχώς να μην ακούγεται και η φωνή μου .... :grin:

Κλεόβουλος 04-10-15 20:02

Που βρίσκεται αυτό το ιχθυοτροφείο?

pavos 04-10-15 20:18

BORKED

Artemisia 04-10-15 20:25

Στην Βουλγαρία , στο φραγμα του Kardjali . H φαρμα είναι Αμερικανικών συμφερόντων http://plazadecaviar.com/plaza-aqua-fish-farm/

pavos 04-10-15 20:31

για δες ξανα και πες μου

Artemisia 04-10-15 20:38

:D:D:D:D:D:D:D omg και 3 lol :smt041:smt041:smt041:smt041:smt041
Θα σε παίρνω πάντα μαζί μου να τραβάς πλάνα :D ευτυχώς που ήσουνα και εσυ :p:p:p ΤΕΛΕΙΟ !!!!!!!!!!!!

aliens- 05-10-15 09:37

Εντυπωσιακό!!! Θα πρέπει να ήταν πολύ καλή εμπειρία.

Έχω δει στο youtube βίντεο με ΚΟΙ και οξύρρυγχους. Άραγε τι απαιτήσεις να έχει ένας οξύρρυγχος? Όταν διαβάζω για 2 μέτρα και 900κιλά φαντάζομαι ότι δεν θα είναι ένα εύκολο εγχείρημα.

Ευχαριστούμε που μοιραστήκατε μαζί μας αυτές τις όμορφες εμπειρίες.

Artemisia 05-10-15 10:17

Nα ρθείς Παναγιώτη , να σε φιλοξενήσω να πάμε :p Είναι πολύ μεγαλοπρεπή ψάρια !! Αυτο που ξέρω σίγουρα είναι ότι σε μια Λίμνη στην Ελλάδα δεν θα επιβιωναν το καλοκαίρι , λόγω υψηλών θερμοκρασιών .
Θέλανε να μας χαρίσουν τους 2 αρσενικούς που έβγαλε ο Σταυρος φωτό , αλλά τους είπαμε όχι είναι κρίμα ....
Σε ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια :D:D

japetus 05-10-15 12:34

Θυμάμαι είχε 2-3 κόι αυτός εκεί μέσα παλιά παραδίπλα στην 'Εμονα", μαζί με καραβίδες που τις ψάρευε για φαγητό.. Τα έβγαλε τώρα; Σερβίρει τίποτα αξιόλογο από ψάρια τώρα στο καράβι;
Μεγάλη φάρμα με οξύρρυγχους έχει πιο πάνω, σε ένα ιχθυοτροφείο κοντά στη Στάρα Ζαγόρα.. Έχει και κάτι πανέμορφα αλμπίνο γατόψαρα εκεί...

Edit: Αυτή είναι η φάρμα του David που μου έλεγες;

Artemisia 05-10-15 12:46

Δεν μείναμε για φαγητό Νικό , οπότε δεν ξέρω να σου πώ .... είδε κατι Κόι ο Σταύρος μέσα σε ένα δίχτυ λίγο πιο κάτω αλλά νομιζω για διακόσμηση τα είχαν .
Αντε να κανονίσουμε να πάμε Στάρα Ζαγόρα , θα έρθεις?? :p
Πάντως σε αυτές τις φάρμες , που πήγαμε, μπαίνεις πολύ δύσκολα.... είναι πολύ καχύποπτοι , χωρις γνωστό δεν μπαίνεις ...
Ματέη τον λένε (είναι υπευθυνος ) :)

pavos 05-10-15 19:11

Είχαν 5 koi όλο κι όλο κι αυτά για διακόσμηση όπως λέει η Αρτεμης....
Την άλλη φορά που θα πάμε στην άλλη φάρμα ελπίζω να είμαστε πιο τυχεροί...

Yiannis59 05-10-15 21:30

Καλα εσεις δεν ...........:smt041

Artemisia 05-10-15 22:01

Γιάννη έλα να πάμε όλοι μαζι την επόμενη φορα :D Ή καλύτερα να πάμε Japan δεν ξεχνάω.... ;)

Yiannis59 05-10-15 22:11

Θα ρωτήσω την παντόφλα αν μου δώσει άδεια μέσα χε χε

Artemisia 05-10-15 22:14

χαχαχαχαχχαχαα τρελοκομείο :D:D:D:D παρε και την παντόφλα .

Yiannis59 05-10-15 22:17

αλλο που δεν θέλει ψοφά για βόλτες εγω ειπα να γλιτώσω λιγο χε χε

Artemisia 05-10-15 22:18

;) ειδες ??? κάτι ξέρω εγω .... :D

neos 05-10-15 22:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pavos (Μήνυμα 901343)
Απο wikipedia

Η Οικογένεια των Οξυρρυγχιδών περιλαμβάνει κυρίως τους οξύρρυγχους, τους ούσους, τους σκαφίρρυγχους καθώς και τους ψευδοσκαφίρρυγχους που υπολογίζονται συνολικά σε 25 είδη... Πρόκειται για οικογένεια ψαριών από τα μεγαλύτερα του γλυκού νερού (1 – 2 μέτρα), φθάνοντας και τα 900 κιλά κατ΄ άτομο, ψάρια ανάδρομα, ωοτόκα, ιδιαίτερα μακρόβια, καλούμενα και «ψάρια μαθουσάλες», χαρακτηριζόμενα έτσι πρωτόγονα ψάρια που όμως δεν κατάφεραν να προσαρμοστούν στον ανταγωνισμό της επιβίωσης. Πολλά είδη της οικογένειας αυτής βρίσκονται σήμερα στο στάδιο της εξαφάνισης.

Να συμπληρώσω για την ιστορία, την παράθεση του pavos από τη wikipedia, αναφέροντας ότι τα ψάρια αυτά βρίσκονται κοντά στο στάδιο της εξαφάνισης κυρίως διότι αλιεύθηκαν ανελέητα από τα τέλη του 18ου αιώνα μέχρι τις μέρες μας και μάλιστα με τον πλέον καταστροφικό τρόπο αφού ήταν περιζήτητα για τα αυγά τους, από τα οποία φτιάχνεται το χαβιάρι.

Όπως ίσως έχετε δει στην ταινία του Σμαραγδή "ο Θεός αγαπάει το χαβιάρι", ένας έλληνας της διασποράς και μετέπειτα εθνικός ευεργέτης, ο Ιωάννης Βαρβάκης, ήταν αυτός που αξιοποίησε πρώτος μια μέθοδο διατήρησης και μεταφοράς του χαβιάρι, καταφέρνοντας να το κάνει εξαγώγιμο προϊόν από την Κασπία θάλασσα σε όλο τον κόσμο.

Σήμερα στις αναπαραγωγικές φάρμες που εκτρέφονται οξύρρυγχοι για τα αυγά τους (όπως αυτή που είδαμε στο βίντεο), χρησιμοποιούνται σύγχρονοι τρόποι παραγωγής χαβιάρι (υπερηχογράφημα για την παρακολούθηση της ωρίμανσης και αφαίρεση με τομή) χωρίς να χρειάζεται να θανατωθεί η θηλύκια.

Artemisia 05-10-15 22:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από neos (Μήνυμα 901435)
Να συμπληρώσω για την ιστορία, την παράθεση του pavos από τη wikipedia, αναφέροντας ότι τα ψάρια αυτά βρίσκονται κοντά στο στάδιο της εξαφάνισης κυρίως διότι αλιεύθηκαν ανελέητα από τα τέλη του 18ου αιώνα μέχρι τις μέρες μας και μάλιστα με τον πλέον καταστροφικό τρόπο αφού ήταν περιζήτητα για τα αυγά τους, από τα οποία φτιάχνεται το χαβιάρι.

Όπως ίσως έχετε δει στην ταινία του Σμαραγδή "ο Θεός αγαπάει το χαβιάρι", ένας έλληνας της διασποράς και μετέπειτα εθνικός ευεργέτης, ο Ιωάννης Βαρβάκης, ήταν αυτός που αξιοποίησε πρώτος μια μέθοδο διατήρησης και μεταφοράς του χαβιάρι, καταφέρνοντας να το κάνει εξαγώγιμο προϊόν από την Κασπία θάλασσα σε όλο τον κόσμο.

Σήμερα στις αναπαραγωγικές φάρμες που εκτρέφονται οξύρρυγχοι για τα αυγά τους (όπως αυτή που είδαμε στο βίντεο), χρησιμοποιούνται σύγχρονοι τρόποι παραγωγής χαβιάρι (υπερηχογράφημα για την παρακολούθηση της ωρίμανσης και αφαίρεση με τομή) χωρίς να χρειάζεται να θανατωθεί η θηλύκια.

Έτυχε μια μέρα να είμαι στην φάρμα , και να παίρνουν τους οξύρρυγχους έναν έναν σε φορτηγό με δεξαμενή για να πάρουν το χαβιάρι και να τους επιστρέψουν .
Δεν μπορείς να φανταστείς , ντυμένοι σαν γιατροί σε χειρουργείο και με μάσκες .

japetus 10-10-15 10:37

Τα κόι πού τα έχουν τώρα Άρτεμη;
Χθες πέρασα μια βόλτα από εκεί, μου έκανε εντύπωση ότι στο εστιατόριο Μόμπι Ντικ σερβίρουν εκτός από τα άλλα ψάρια και οξύρρυγχο, στο πίσω μέρος μάλιστα της πλατφόρμας που είναι τα τραπέζια, υπάρχει ενσωματωμένη επισκέψιμη μονάδα ιχθυοτροφείου που έχουν δεξαμενές με γριβάδια, πέστροφες και γουλιανούς..

Artemisia 10-10-15 11:04

Τα Κόι μου είπαν σε ποιά πόλη τα έχουν , αλλά δεν θυμάμαι ψάχνω στον χάρτη αλλά δεν .... θα ρωτήσω και θα σου πω.
Το ξέρω Νίκο αυτός που έχει το εστιατόριο εχει και μια μικρή εκτροφή , τους αρσενικους οξύρρυγχους τους τρώνε . Επίσης είχαν πρόβλημα με τις Βίδρες τους τρώγανε τα ψάρια :)
Νομίζω κατα 90% στο Dzhebel , ότι μεταφέρθηκε η φάρμα .


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:48.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02217 seconds with 11 queries