Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   πως μπορω να ανεβασω το KH του νερου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=79703)

iliaskeles 25-04-14 13:22

πως μπορω να ανεβασω το KH του νερου
 
πως μπορω να ανεβασω το KH του νερου μετα απο καθε αλλαγη εκτοσ απο αλατι

στελιος προεδρου 25-04-14 14:26

epson salt 1 κουταλακι καθε 30 λιτρα

Diskus fan 25-04-14 14:44

Γιατί epsom και... ΌΧΙ σόδα; :confused:

plin 25-04-14 14:44

Απ' ότι ξέρω το epsom salt ανεβάζει μόνο το Gh, Για Kh μπορείς να χρησιμοποιήσεις μαγειρική σόδα (προσοχή μην ρίξεις πολύ!!!)

Edit: με πρόλαβε ο discus fan

Diskus fan 25-04-14 15:22

Το epsom κάνει και για την δυσκοιλιότητα... γιατί να ανεβάσεις την γενική σκληρότητα με... καθαρτικό; :D
Συνήθης δοσολογία για το διάλυμα με σόδα είναι... 1 κουταλάκι σε 20 λίτρα (αλλά ο καθένας μπορεί να το ψάξει και με λίγο παραπάνω νερό πχ. 30 λίτρα... για μεγαλύτερη ασφάλεια).- ;)

leonidas87 25-04-14 15:32

Έχω κ εγω ενα 60l με μια καραβιδα γλyκού νερου κ 4 appla snails...
Για να ανεβάσω σκληρότητα να βάλω σόδα???
Σε τι ποσότητα??
Για να διατηρούνται δυνατά τα κέλυφοι των σαλιγκάριων κ τησ καραβίδας μονο σκληρώτητα θέλουν???Δηλαδή μονο με τη σόδα είμαι καλυμένος??

plin 25-04-14 16:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από leonidas87 (Μήνυμα 834747)
Έχω κ εγω ενα 60l με μια καραβιδα γλyκού νερου κ 4 appla snails...
Για να ανεβάσω σκληρώτητα να βάλω σόδα???
Σε τι ποσότητα??
Για να διατηρούνται δυνατά τα κέλυφοι των σαλιγκάριων κ τησ καραβίδας μονο σκληρώτητα θέλουν???Δηλαδή μονο με τη σόδα είμαι καλυμένος??

Όχι, θέλουν ασβέστιο, δηλ. Gh.
Για να ανεβάσεις το ασβέστιο ο πιο οικονομικός τρόπος είναι να βάλεις στο ενυδρείο (κατά προτίμηση σπασμένο στο φίλτρο μέσα) κόκκαλο σουπιάς.
Αν δεν βρίσκεις, λιγότερο αποτελεσματικό είναι το τσόφλι αυγού (βρασμένο και καλά καθαρισμένο ακόμα και από την εσωτερική μεμβράνη).
Μπορείς επίσης να χρησιμοποιήσεις και υγρά πρόσθετα ασβεστίου που είναι για θαλασσινό σε πολύ μικρότερη δοσολογία πάντα.

maneni 25-04-14 18:45

οταν τα σαλιγκαρια αναπτυσσονται (αν εχουν αρκετο πληθυσμο) λυσεις τυπου πετρες, τσοφλια κλπ δεν ειναι επαρκη. Ολα τα προαναφερθεντα περιεχουν ανθρακικοκ ασβεστιο το οποιο ειναι δυσδιαλλτο στο νερο. Θα πρεπει να χρησιμοποιοηθουν αλλες ενωσεις του Ca (πχ CaCl) οι οποιες ειναι ευδιαλυτες.

Αποσο γνωριζω τα σαλιγκαρια δεδμευουν και ανθρακικα ιοντα. Γενικως μεταβαλλουν τοσο τη gH οσο και τη kH.
Προσοχη λοιπον στις ουσιες που θα χρησιμποιηθουν ωστε να μην σχηματισουν ανεπιθυμητα παραπροϊοντα.

Σχετικο ζητημα εχει συζητηθει εκτενως (δεν θυμαμαι ωστοσο αν υπαρχει σε αυτην την κοινοτητα).

leonidas87 25-04-14 19:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maneni (Μήνυμα 834782)
οταν τα σαλιγκαρια αναπτυσσονται (αν εχουν αρκετο πληθυσμο) λυσεις τυπου πετρες, τσοφλια κλπ δεν ειναι επαρκη. Ολα τα προαναφερθεντα περιεχουν ανθρακικοκ ασβεστιο το οποιο ειναι δυσδιαλλτο στο νερο. Θα πρεπει να χρησιμοποιοηθουν αλλες ενωσεις του Ca (πχ CaCl) οι οποιες ειναι ευδιαλυτες.

Αποσο γνωριζω τα σαλιγκαρια δεδμευουν και ανθρακικα ιοντα. Γενικως μεταβαλλουν τοσο τη gH οσο και τη kH.
Προσοχη λοιπον στις ουσιες που θα χρησιμποιηθουν ωστε να μην σχηματισουν ανεπιθυμητα παραπροϊοντα.

Σχετικο ζητημα εχει συζητηθει εκτενως (δεν θυμαμαι ωστοσο αν υπαρχει σε αυτην την κοινοτητα).

Αρα τι προτίνεις?????

plin 25-04-14 20:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maneni (Μήνυμα 834782)

Σχετικο ζητημα εχει συζητηθει εκτενως (δεν θυμαμαι ωστοσο αν υπαρχει σε αυτην την κοινοτητα).

Αν σου είναι εύκολο να δώσεις ένα link θα μας βοηθούσε πολύ.

maneni 25-04-14 22:27

ειχα δημιουργησει θεμα ειδικα για αυτην την περιπτωση

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=52855


ΥΓ. Και μολις το διαβασα και ειδα οτι δεν εχω απαντησει για το πως ελυσα το προβλημα.
ΘΑ παραθεσω την απαντηση (στο αντιστοιχο θεμα) το συντομοτερο δυνατον.

leonidas87 25-04-14 22:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maneni (Μήνυμα 834825)
ειχα δημιουργησει θεμα ειδικα για αυτην την περιπτωση

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=52855


ΥΓ. Και μολις το διαβασα και ειδα οτι δεν εχω απαντησει για το πως ελυσα το προβλημα.
ΘΑ παραθεσω την απαντηση το συντομοτερο δυνατον.

Ευχαριστώ!!Αλλα δε ξέρω αγγλικά...
Εσύ τι έκανες τελικά;;;πως ανεβάζες σκληρότητα;;;

billartist 27-04-14 09:53

Εγω το ελυσα με epsom salt αλατι ιμαλαιων. Για το δικο μου νερο βαζω δυο κουταλιες του γλυκου απο το καθενα σε 75 λιτρα βαρελι. Πρεπει να το κανεις με τεστ ομως και να μετρας μεχρι να φτασεις στο επιθυμητο νουμερο.

manos76 27-04-14 10:50

το αλατι ιμαλαιων ξερεις τι αλλο καλο κανει στα ψαρια? σκευτικα αντι για το απλο τυροκομικο αλατι να βαλω τετοιο στα γκαπακια μου. Εδω εχω γνωστο και εμπειστο εμπορο που το φερνει και μου εχει πει οτι ειναι πιο πλουσιο σε ιχνοστοιχεια μεταλλα... και καθαρο απο μολυνση γιατι ειναι ορυκτο και δεν ερχετε σε επαφη με εξωτερικες ανθρωποινες παρεμβασεις..

Diskus fan 27-04-14 13:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από billartist (Μήνυμα 834997)
Εγω το ελυσα με epsom salt αλατι ιμαλαιων. Για το δικο μου νερο βαζω δυο κουταλιες του γλυκου απο το καθενα σε 75 λιτρα βαρελι. Πρεπει να το κανεις με τεστ ομως και να μετρας μεχρι να φτασεις στο επιθυμητο νουμερο.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan (Μήνυμα 834741)
Το epsom κάνει και για την δυσκοιλιότητα... γιατί να ανεβάσεις την γενική σκληρότητα με... καθαρτικό; :D
Συνήθης δοσολογία για το διάλυμα με σόδα είναι... 1 κουταλάκι σε 20 λίτρα (αλλά ο καθένας μπορεί να το ψάξει και με λίγο παραπάνω νερό πχ. 30 λίτρα... για μεγαλύτερη ασφάλεια).- ;)

Ένα σχόλιο... για να γίνεις αντιληπτός; :rolleyes:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:10.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01797 seconds with 11 queries