Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλα ψάρια Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=141)
-   -   Καλος Οιωνος ;; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27144)

Raven 29-09-08 13:49

Καλος Οιωνος ;;
 
Λιγες ωρες μετα την εισαγωγη τους στο νεο ενυδρειο τα 2 νεον που εχω αρχισαν να γεννανε ! Ειναι πολυ ενδιαφερον το θεαμα. Η θηλυκια ειχε μια τεραστια κοιλια εδω και 2 μηνες και νομιζα οτι εχει καποια ασθενεια. Κανουν 10-15 αυγα καθε 5 λεπτα περιπου, μικροσκοπικα και διαφανα. Ψαρια βυθου δεν υπαρχουν να φανε τα αυγα, οποτε ισως δω γονο σε λιγες μερες αν τα αυγα εκκολαφθουν.
Οπως και να χει το θεωρω καλο οιωνο για το νεο μου ενυδρειο.:smt041
http://www.aquatek.gr/rimages/albums..._rio-neon2.jpg
http://www.aquatek.gr/rimages/albums..._rio-neon1.jpg

Tolis 29-09-08 13:52

Συγχαρητηρια!
Εχεις νερο βρυσατο η το μαλακωνεις?

Πάνος 29-09-08 13:57

μπραβο!!! πες μας τα μυστικα σου...;)

makis206 29-09-08 14:11

Θερμά συγχαρητήρια ! Ασφαλώς και πρόκειται για καλό οιωνό ένα τέτοιο ευχάριστο μαντάτο !

11 νεονάκια έχω απ'το Μάρτη και γέννα δεν είδα ακόμα, θα είναι τζούφιοι οι αρσενικοί μου μάλλον..:smt043
Παίζει βέβαια και το σενάριο να κάνουν τη ζημιά τα γατοψαράκια..

Να σου ζήσουν και καλά να είσαι να τα χαίρεσαι τα κουκλάκια (φτου φτου φτου μην τα ματιάξουμε):smt041

Raven 29-09-08 14:12

Λοιπον, να αναφερω οτι τα ψαρια βγηκαν απο το 80αρι οπου ψοφησε ενα corydoras με rot fin τις τελευταιες μερες αλλα το σωμα του δεν μπορεσα να το βρω. Το ενυδρειο λοιπον ειχε σηκωσει πολλα νιτρικα. Βαζοντας τα στο νεο ενυδρειο με πεντακαθαρο νερο,μηδεν νιτρικα και ΡΗ στο 7 ενεργοποιηθηκε αμεσως το ενστικτο της αναπαραγωγης.Νομιζω οτι η τα νιτρικα εχουν καποια σχεση..Οι σκληροτητες ειναι DH 9 και KH 6 με χρηση τυρφης και στα 2 εξ φιλτρα.
Τωρα λεω να κλεισω τα φωτα μετα το περας της γεννας γιατι απ οτι ξερω τα αυγα ειναι φωτο-ευαισθητα και το δυνατο φως μπορει να τα καταστρεψει.

halvas69 29-09-08 14:14

Μπράβο Άλεξ καρπερέ.
Κανονικά πρέπει να βγουν όλα τα άλλα ψάρια (ακόμα και οι γονείς) μετά την εναπόθεση των αυγών, γιατί θα τα τσακίσουν τα μικρά.
Και όπως τα είπες με το φως ;)

Raven 29-09-08 17:03

Παράθεση:

Κανονικά πρέπει να βγουν όλα τα άλλα ψάρια (ακόμα και οι γονείς) μετά την εναπόθεση των αυγών, γιατί θα τα τσακίσουν τα μικρά.
Και όπως τα είπες με το φως :wink:
Ακομα δεν τα εβαλα ,να τα ξαναβγαζω; Εστω και 2-3 μικρα να τα καταφερουν θα το θεωρησω επιτυχια. Εξαλλου τωρα που καταλαβα τι χρειαζονται ,την επομενη φορα αναπαραγωγη σε μικρο ενυδρειακι, το ζευγος μονο του και μετα την εναποθεση αυγων παλι πισω στο μεγαλο.
-------------------------
Ρουφηξα μερικα αυγα με ενα λαστιχο και τα εβαλα σε ενα 24 λιτρο που ειχα ετοιμο για να βαλω γαριδες. Σκετο τζαμι λοιπον, τα αυγα στον πατο, ενα φιλτρακι στρωμενο να οξυγωνωνει και να γυριζει το νερο απαλα και ενα θερμαντικο στους 26 βαθμους. Χρειαζεται κατι αλλο ;Αντε να δουμε, θα φανουν ουριτσες μεσα στις επομενες 24-36 ωρες ;
-------------------------
Και σκεπασμενο με μια ζακετα για σκοταδι..
http://www.aquatek.gr/rimages/albums..._rio-29sep.jpg

smernaros 29-09-08 18:47

πολυ ευχαριστα νεα! το φιλτρακι ειναι το resun200? το εχω στα Tanichthys και ρουφαει αρκετο γονο.

Raven 29-09-08 20:22

Το φιλτρακι ειναι ενα μικρο Elite για 12 λιτρα,με μαυρο σφουγγαρακι.
Αυριο-μεθαυριο θα σας εχω νεα (ευχαριστα ελπιζω).

delta66 29-09-08 23:47

Καλη τυχη.
Δεν ειναι οι καινουριες συνθηκες μονο, εβρεξε κιολας, επεσε και η θερμοκρασια ;)
Οι καρδιναλιοι μου τα "εξαφανιζουν" τα αυγα τους, ειναι και τα κορυ κατω .... :rolleyes:

Καλα εκανες και τα εβγαλες, μονο ετσι θα υπαρχουν ελπιδες.
Βαλε μεσα λιγη μος και κανε πληρη σκοταδι.
Εχε ετοιμη σε 2-3 μερες infusoria ή νεοεκκολαυθεισα αρτεμια ή "πουδρα" αγοραστη τροφη για γονο.

netblues 30-09-08 06:46

Βγαλε το φιλτρακι και αντικατεστησε το με φιλτρο σπογγου.
Θα ρουφηξει οτι βγει. Εγγυημενα.
Αν και με Gh9 KH 6 οι πιθανοτητες να ειναι γονιμα τα αυγα ειναι μαλλον μικρες.

Raven 30-09-08 12:17

:D:D:D εχω ουριτσες !! λιγες ομως γιατι το φιλτρακι μετεφερε και 2 λαθρεπιβατες (σαλιγκαρακια) που πρεπει να εφαγαν τα υπολοιπα αυγα.Μια γρηγορη ματια εριξα και ειδα καμια 10αρια μονο.
το φιλτρακι το εβγαλα. φιλτρο σπογγου ομως δεν εχω..εβαλα αεροπετρα.

steady 30-09-08 12:20

βγαλε το εσωτερικο φιλτρακι θα στα ρουφηξει και αντικατεστησε με φιλτρο σπογγου

πολλα μπραβο:smt041:smt041:smt041:smt041

βγαλε φοτο να χορτασουμε και μεις:D:D

Tolis 30-09-08 12:24

Μην εισαι πολυ αισιοδοξος βεβαια, ειναι απο τα πιο μικροσκοπικα μωρα και θελουν και αναλογη τροφη. Καλα νεα παντως, αν οργανωθεις σωστα για επομενες γεννες.

Raven 30-09-08 12:31

Δεν ειμαι αισιοδοξος κυριε Τολη. Γνωριζω ολες τις δυσκολιες και χτες ξενυχτησα ψαχνοντας πληροφοριες στον ιστο. Εγω αυτο που μπορω να κανω ειναι να τους παρεχω ινφουσορια την πρωτη εβδομαδα και αν ζησουν μετα απο 10 μερες αρτεμια. Αν δεν τα καταφερω θα προετοιμασω το ζευγαρι για δευτερη γεννα μετα απο 10-15 μερες κι αυτη τη φορα θα ειμαι οργανωμενος καλυτερα.

caverman 30-09-08 14:12

Αν έχεις moss βάλε όσο περισσότερη μπορείς και θα βρούν φαγητό...

καλή επιτυχία
Caverman

Raven 02-10-08 00:49

Τελικα να ενημερωσω οτι τα μωρα δεν τα καταφεραν. Ειχα μια ατυχια με το θερμαντικο. Τρελλαθηκε ξαφνικα και δεν εσβηνε μεχρι που το νερο εφτασε τους 31 βαθμους. Μαλλον κολλησε ο διακοπτης του. Ως εκ τουτου ολα τα μωρα..:smt051
Παντως ειναι απιστευτα μικροσκοπικα και διαφανα και αν δεν κουνηθουν δεν τα βλεπεις με τιποτα. Οσο για φωτογραφιση..ουτε με μικροσκοπιο.
Θα ξαναπροσπαθησω σε καμια εβδομαδα παλι με πιο καλη οργανωση.

Πάνος 05-10-08 21:43

αντε την αλλη φορα με το καλο και να αγορασουμε κι εμεις και νεον απο χομπιστα!!!..τρελλα!!:p

harilaos 05-10-08 22:08

Καλή επιτυχία στην επόμενη προσπάθεια σου! Άντε να δούμε στο gab ελληνικά νέον!

imichal 05-10-08 22:26

Παράθεση:

δεν εσβηνε μεχρι που το νερο εφτασε τους 31 βαθμους
βαλε κοντρολερ.......

Raven 05-10-08 22:32

Εχω οργανωθει και περιμενω..Αυτη τη φορα θα γινει σωστα η διαδικασια.Ινφουσορια εχω αφθονη. Η θηλυκια φουσκωνει παλι.Για να δουμε..
Φτηνο ψαρι το νεον να το αγορασεις αλλα το κανω για την εμπειρια και την ικανοποιηση της αναπαραγωγης.

Πάνος 05-10-08 22:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 294762)
Φτηνο ψαρι το νεον να το αγορασεις αλλα το κανω για την εμπειρια και την ικανοποιηση της αναπαραγωγης.

κι εγω για τη χαρα του να αγοραζω ψαρια απο γεννες χομπιστων!!;)
:smt041:smt041

Raven 05-10-08 22:56

Πανο μου εγω ΔΕΝ πουλαω, χαριζω.. Μακαρι να τα καταφερω και θα εισαι ο πρωτος που θα παρει. Αν και ειναι πολυ δυσκολο να κρατησεις γονο σε τοσο μικρα και ευαισθητα ψαρακια.

Πάνος 05-10-08 23:27

τοτε θα σου ευχηθω διπλα για καλη επιτυχια!! και 1000πλα για τα γεννεθλια σου!!!

Raven 06-10-08 00:14

Ευχαριστω φιλε μου !!:smt113

steady 06-10-08 00:37

καλη επιτυχια και απο μενα περιμενουμε νεα σου με αγωνια:smt041:smt041

Raven 06-11-08 02:29

Επανερχομαι στο θεμα για να σας ενημερωσω οτι το ζευγαρι μεταφερθηκε σε 54λιτρο μονα τους. Με χρηση μεγαλης ποσοτητας τυρφης στο φιλτρο -πλατης το νερο εγινε καφε και εχει ΡΗ γυρω στο 6.5 και χαμηλες σκληροτητες. Μεσα σε εναν μηνα λοιπον εχουν γεννησει ηδη 2 φορες. Και τις 2 φορες με επιασαν στον υπνο κυριολεκτικα (αργω να ξυπνησω το πρωι :D) και τα αυγα ειτε φαγωθηκαν, ειτε καταστραφηκαν απο τα φωτα.
Πως μπορω να συγχρονιστω ωστε να ειμαι παρων την στιγμη της γεννας ωστε να βγαλω τους γονεις και να ακυρωσω τα φωτα;
Αυτη τη στιγμη η θηλυκια ξαναφουσκωνει.

steady 06-11-08 03:18

τα φωτα γιατι πειραζουν?

μην τα αναβεις καθολου αστο με το φως του δωματιου!
τρωγονται απο τα ιδια?

Tolis 06-11-08 11:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από steady (Μήνυμα 303043)
τα φωτα γιατι πειραζουν?

Τα μικρα οσο σχηματιζονται στο αυγο και μετα οταν εκκολαφθουν ειναι φωτοφοβικα.

Raven 06-11-08 12:14

Παράθεση:

μην τα αναβεις καθολου αστο με το φως του δωματιου!
τρωγονται απο τα ιδια?
Ναι οι ιδιοι οι γονεις τα τρωνε.Ισως και μερικα σαλιγκαρακια,αλλα τα ελεγχω.
Δεν μπορω να μην αναβω φωτα αφου εχω φυτα μεσα.
Αν καθε μερα, την στιγμη που αναβουν τα φωτα εκανα και μια αλλαγη 10-20% με φρεσκο νερο λιγο πιο δροσερο 1-2 βαθμους; Λετε να επιανε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:01.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02380 seconds with 11 queries