Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ασίας (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=131)
-   -   Βιοτοπικο ΝΑ Ασιας 54 λιτρων βοηθεια (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=60603)

gkouloheris 05-03-12 22:14

Βιοτοπικο ΝΑ Ασιας 54 λιτρων βοηθεια
 
Καλησπερα σε ολους!!! Οπως λεει και το θεμα σκεφτομαι να φτιαξω ενα βιοτοπικο και θα ηθελα μερικες συμβουλες.
Αυτη την στιγμη το ενυδρειο εχει vallisneria, cryptocorine, pistia και microsorum. Τι αλλα φυτα θα μπορουσα να βαλω;
Και απο ψαρια Σκεφτομουν να βαλω 5 Cherry Barbs, 5 Harlequin Rasbora και 1 ζευγαρι Honey Gourami.
Μπηκα στο AqAdvisor και λεει οτι ειναι ενταξει η συνθεση http://aqadvisor.com/AqAdvisor.php?A...rchMode=simple
Ισχυει αυτο;:confused:
σας ευχαριστω εκ των προτερων!!!

evina 05-03-12 22:22

βασει του link βγαζει πως μπορεις να βαλεις μεχρι και 7 cherry barb και 7 αρλεκινους...λιγο υπερβολικο μου φαινεται...16 ψαρια (μαζι με τα γκουραμι)..σε 54 λιτρα με 60εκ. μηκος...:smt120
αλλα καλυτερα ας απαντησει καποιος εμπειρος..να δουμε και αν το συγκεκριμενο site ειναι αξιοπιστο..

tsoum 05-03-12 23:00

Εγώ πιστευω οτι καλύτερα θα ήταν το ζευγάρι τα γκουράμι μαζί ή με 8 cherry barbs, ή 8 αρλεκινους. Όχι και τα δυο είδη, γιατί δεν μπορείς να έχεις αρκετά ωστε να κοπαδιάζουν όπως πρεπει και απο τα δύο.

takis21 06-03-12 09:01

3-4 μονομαχινες και ενα κοπαδι μικροσωμα rasbora hengeli,espei,galaxy και γαριδουλες red cherry σε πυκνοφυτεμενο εισαι οκ
να σου δωσω και limnophila sessiflora γρηγορο και ευκολο φυτο να γινει
ζουγκλα

vaggeliscookman 06-03-12 11:05

ολα καλα,χωρις τα γκουραμι,θα εχεις κινηση-χρωμα κ το βασικοτερο ... το κεφαλι σου υσηχο!!!:smt020

gkouloheris 06-03-12 21:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis21 (Μήνυμα 656386)
3-4 μονομαχινες και ενα κοπαδι μικροσωμα rasbora hengeli,espei,galaxy και γαριδουλες red cherry σε πυκνοφυτεμενο εισαι οκ
να σου δωσω και limnophila sessiflora γρηγορο και ευκολο φυτο να γινει
ζουγκλα

Καλησπερα και παλι!!! Απο οτι ειδα ειναι πολυ ωραια ψαρακια, μαλιστα θα ελεγα πιο ωραια απο τα αλλα. Αλλα τι συνθηκες νερου θελουν;
Και μπορω να τα βρω ευκολα;:confused:
Ααα και για ποσα απο το καθε ειδος μιλαμε;;;;

Dimis 07-03-12 00:37

Δεν σου ειπε να βαλεις ολα αυτα τα ειδη,απλα να διαλεξεις ΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ τα ειδη να το κανεις κοπαδακι 6-7 ατομων και να εχεις και 2-3 μονομαχινες...
Οταν με το καλο στρωσει καλα ο βυθος σου (κανα διμηνο και...) βαζεις και 4-5 red cherry.

gkouloheris 07-03-12 16:34

ΑΑΑΑΑΑ καταλαβα.
Αν δεν βαλω τις μονομαχινες, απο τα αλλα ποσα μπορω να βαλω;;;;
Να υποθεσω δυο απο τα τρια ειδη και μερικες red cherry ή μπορω και απο το τρια ειδη;;

Χρηστος Ζ. 07-03-12 16:45

βαλεις δεν βαλεις μονομαχινες μη βαλεις δυο ειδων κοπαδοψαρα γιατι εχεις λιγα λιτρα και θα δημιουργηθουν προβληματα. επελεξε ενα ειδος που σου αρεσει και παρε γυρω στα 10 ψαρακια και για γαριδες δεν γνωριζω να σου απαντησω αν μπορεις να βαλεις απο τωρα, γιατι εδω μεσα τα παιδια λενε οτι ειναι πιο ευαισθητες απο τα ψαρια και θελουν καλα στρωμενο βυθο.

gkouloheris 07-03-12 17:04

Οι γαριδες θα μπουν σε κανα διμηνο.
Οποτε να υποθεσω οτι δυο ειδη σε μικροτερο αριθμο και τις γαριδες δεν παιζει;;;;;
Οποτε το AqAdvisor ειναι μουφα......

Dimis 07-03-12 17:15

Οτι μπορεις να βαλεις 2 ειδη απο μια 5αδα καποιων μικροψαρων...Μπορεις!
Απλα ειναι καλυτερο και για σενα (θεαση) και για τα ψαρια (νιωθουν ασφαλεια και συμπεριφεροντε καλυτερα) να βαλεις ενα κοπαδακι απο 9-10 ψαρια.

gkouloheris 07-03-12 18:51

Οποτε βαζω 10 Rasbora Espeι και αργοτερα και 4 Red Cherry ή μονο τα Espeι;

Dimis 07-03-12 20:17

Mια χαρα θα εισαι...Γαριδες μετα απο κανα διμηνο και...

gkouloheris 07-03-12 20:23

Υπεροχα!!!! Καταληξαμε στα Ψαρια:grin:
Για τα φυτα εκτος απο αυτα που εχω και την limnophila sessiflora του takis21 εχεις να μου προτεινεις τιποτα;

Dimis 07-03-12 21:00

Αυτα που εχεις αναφερει ειναι τα πλεον καταλληλα και ευκολα και σε απαιτησεις και φροντιδα.
Απλα φροντισε οι κρυπτοκορινες να ειναι μικροσωμο ειδος για μην σου μπουκωσουν το ενυδρειο.

gkouloheris 07-03-12 21:10

Σαν φωτισμο εχω 2 Τ5 14W sylvania μια 840 και μια 865. Σκεφτομουν να βαλω μια grolux και μια aquastar. Να την κανω την αναβαθμιση στις λαμπες ή οχι;
η κριπτοκορινα ειναι lucens.

Χρηστος Ζ. 08-03-12 11:05

αν βαλεις ευκολα φυτα οπως κρυπτοκορινες δεν θες αναβαθμιση φωτισμου, δεν ξερω η σεσιλιφλορα αν εχει καπως πιο ανεβασμενες απαιτησεις σε φως, δεν την εχω δοκιμασει.

takis21 08-03-12 18:56

σου ειπα μονομαχινες
1.εχουν πιο χαρακτηρα απο τα γκουραμι
2.για να εχεις κινηση και ψηλα ,τα ρασπορα κινουνται στην μεση του ενυδρειου
καλο ειναι να εχεις ψαρια σε 3 επιπεδα στο ενυδρειο, βυθος ,μεση ,επιφανεια
μην βαλεις 2 ειδη ψαριων στο ιδιο επιπεδο σε τοσο μικρο ενυδρειο
"θα μπουκωσει" πιο ωραιο ειναι το ενα κοπαδακι

gkouloheris 09-03-12 20:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. (Μήνυμα 656850)
αν βαλεις ευκολα φυτα οπως κρυπτοκορινες δεν θες αναβαθμιση φωτισμου, δεν ξερω η σεσιλιφλορα αν εχει καπως πιο ανεβασμενες απαιτησεις σε φως, δεν την εχω δοκιμασει.

Την αναβαθμιση σκεφτομουν να την κανω αλλα δεν ξερω αν το φως θα ειναι πολυ για τα ψαρια.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis21 (Μήνυμα 656954)
σου ειπα μονομαχινες
1.εχουν πιο χαρακτηρα απο τα γκουραμι
2.για να εχεις κινηση και ψηλα ,τα ρασπορα κινουνται στην μεση του ενυδρειου
καλο ειναι να εχεις ψαρια σε 3 επιπεδα στο ενυδρειο, βυθος ,μεση ,επιφανεια
μην βαλεις 2 ειδη ψαριων στο ιδιο επιπεδο σε τοσο μικρο ενυδρειο
"θα μπουκωσει" πιο ωραιο ειναι το ενα κοπαδακι

Οποτε λες να βαλω 3 μονομαχινες, 10 espei και μετα απο κανα διμηνο-τριμηνο 4 red cherry;

takis21 09-03-12 20:39

1.το φως ειναι αρκετο και δεν μπλεκεις με co2
2.ναι αλλα το κοπαδι καλυτερα 8 ατομα

gkouloheris 09-03-12 20:44

CO2 εχω DIY.
Αν βγαλω τις 2 λαμπες και βαλω μια grolux 24w για να βαλω τον δευτερο μετασχηματιστη σε αλλο ενυδρειο θα εχω λιγο φως ή θα ειμαι καλά;
Μπας και γλυτωσω την αγορα μετασχηματιστη...

gkouloheris 29-03-12 22:44

Καλησπερα και παλι μετα απο καιρο. Μιας και το ενυδρειο ειναι ετοιμο και ηρθε η ωρα να μπουν τα ψαρια μηπως ξερει κανενας που μπορω να βρω espeί;;;; Εχω φαει τον κοσμο και δεν μπορω να βρω τιποτα.:(
Και επισης ποσα θυλικα και ποσα αρσενικα πρεπει να εχω στην οχταδα και πως τα ξεχωριζω;;;;:confused:

GiWrGoS198 31-03-12 08:59

Είχα δεί στο water inn και στο pet city στο Ίλιον

gkouloheris 05-04-12 19:47

4 Συνημμένο(α)
Και επιτελους το aquascape ειναι ετοιμο(Τακη ευχαριστω πολυ για τις σεσιφλορες και τις κρυπτοκορινες).
Ελπιζω μεχρι μεσα του μηνα να εχουν μπει και τα ψαρια.
Δεκτες καθε τυπου παρατηρησεις και σας ευχαριστω ολους πολυ για της πληροφοριες.

GiWrGoS198 05-04-12 19:52

:smt023:smt023:smt023
Πολύ ωραίο aquascape !Μόνο τα ξερά φύλλα δεν ταιριάζουν με το όλο σκηνικό .
Αν βρεις βάλε κι άλλα φυτάκια !

kostas_pana 07-04-12 19:42

καλησπέρα για να μην ανοίγω καινούριο θέμα μπορώ να ρωτήσω και εγω κατί? εχω ενα ενυδρείο 54 λίτρων και εγώ και θέλω να το κάνω βιοτοπικό ασίας με ενα ζευγάρι perl gurami. τα λίτρα μου το επιτρέπουν?
για υπόστρωμα έχω και σκουρόχρωμο και ανοιχτλοχρομο. πιο θα μου έδεινε σωστή ασιατική εικόνα? και τέλος απο φυτά εκτός απο τις αγαπιμένες μου κρυπτοκορίνες πια άλλα είναι "ασιατικά" χαμιλών απαιτήσεων?

mmamatsis 07-04-12 20:03

φιλε μου επειδη εχω honey gourami αν δεν πετυχεις ζευγαρι τοτε ετοιμασου για πολες μαχες μεταξυ τους....

cogarg 07-04-12 20:52

Ακομα dwarf gourami πιθανοτατα θα ζοριζοντουσαν σ'αυτα τα λιτρα...για pearl μη το σκευτεσαι.

gkouloheris 19-01-13 21:02

4 Συνημμένο(α)
Τελικα πια φτασαμε στην εξης μορφη:
ψαροσυνθεση: 11 rasbora espei, 20 red cherry
φυτα: βαλισνεριες, σεσιφλορες, κρυπτοκορινες, μικροσορουμ και συντομα xmass moss για χαλι μπροστα

maria p 19-01-13 21:23

πολύ ωραίο και τα ψαράκια αυτά όμορφα! και η μος μπροστά θα το δέσει ακόμα καύτερα! να το χαίρεστε


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:56.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02301 seconds with 11 queries