Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Αλλαγή ballast σε rio 240 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=93555)

Maverick 09-09-16 15:18

Αλλαγή ballast σε rio 240
 
4 Συνημμένο(α)
Επειδή το μαμά ballast του rio είχε αρχίσει να κάνει κόλπα (δεν άναβε με το χρονοδιακόπτη κάποιες μέρες), είπα να το αντικαταστήσω με ένα ηλεκτρονικό που έχει και δυνατότητα dimmαρίσματος για να μπει στο μέλλον σύστημα ανατολής/δύσης. Είπα να ανεβάσω το θέμα για να μου πείτε αν έκανα καμία βλακεία και χρειάζεται αλλαγή :D

Πήρα αυτό το ballast:

http://www.kafkas.gr/proionta/fotism...tl5-dim_83505/

υπάρχει και αντίστοιχο της Osram αλλά δεν το βρήκα στα ιντερνετικά.

Άνοιξα το καπάκι από πάνω κάνοντας ένα κόψιμο σε σχήμα Π. Αυτό ήταν το πιο δύσκολο κομμάτι της δουλειάς. Αφού δοκίμασα με το dremel και έσπασα 2 δισκάκια κοπής πάνω στο πλαστικό, δοκίμασα πριόνι και τελικά κατέληξα σε ένα κοφτερό μαχαίρι που έκανε καλύτερη δουλειά (θέλει πολλή προσοχή όμως!). Σηκώνοντας το "flap" που δημιουργείται, αποκαλύπτεται το ballast.

http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1473426440

Το παλιό ballast είχε τη συνδεσμολογία της φώτο:

http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1473426861

Το καινούριο είχε 1 επαφή λιγότερη. Θεώρησα ότι τα 4-5 του παλιού είναι ενωμένα στο 4 (του καινούριου) και τα συνέδεσα έτσι:

http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1473426861

Συνέδεσα και την παροχή από την άλλη πλευρά όπως ήταν στο παλιό.

http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1473426861

Tο φωτιστικό ανάβει κανονικά προς το παρόν. Μένει να κλείσει η τρύπα από πάνω με μαύρη σιλικόνη. Βλέπετε κάτι που έχει γίνει λάθος ή μπορεί να βελτιωθεί;

Επίσης μπορεί να προσθέσει κανείς γείωση για μεγαλύτερη ασφάλεια;

Τάκης 09-09-16 15:26

Γιάννη άσχετος μεν με τα μπάλαστ, αλλά σύμφωνα με το σχεδιάγραμμα σωστά το έκανες.
Γείωση , αφού δεν έχει, μπορείς να βάλεις στις βίδες που βλέπω στη 2η ή στη 3η φωτογραφία
-------------------------------------------
Τώρα είδα πως έχει γείωση στην επαφή Νο10

Maverick 09-09-16 15:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 963402)
Τώρα είδα πως έχει γείωση στην επαφή Νο10

Ναι, είχε και το παλιό επαφή για γείωση, αλλά δεν είχαν βάλει οι γερμανοί και σφέφτομαι μήπως υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος...

Diskus fan 09-09-16 15:37

Στο Philips ΔΕΝ συνδέει την μια επαφή... την αφήνει στον "αέρα" (απ' ότι θυμάμαι... έτσι "ψαχνόμουν" κι εγώ). Υπάρχει τηλέφωνο εξυπηρέτησης πελατών (βρες το στο διαδίκτυο)... που ρωτάς και σου εξηγούν τα πάντα. ;)
Στο δικό σου βλέπω... στην 4 θέση... να μπαίνουν τα καλώδια και από τις 2 λάμπες.
Στο Rio 240... έχει 54 Watt λάμπες;

Τάκης 09-09-16 15:42

Γιάννη δεν υπάρχει λόγος να μη συνδεθεί η γείωση,
μόνοι για τσιγκουνιά σε καλώδιο και σε τριπολικό φις :)

Maverick 09-09-16 15:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan (Μήνυμα 963407)
Στο δικό σου βλέπω... στην 4 θέση... να μπαίνουν τα καλώδια και από τις 2 λάμπες.

Ναι αυτό κατάλαβα εγώ από το σχεδιάγραμμα, μπορεί να τους πάρω ένα τηλ να επιβεβαιώσω...

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan (Μήνυμα 963407)
Στο Rio 240... έχει 54 Watt λάμπες;

Ναι 2x54W (νομίζω έχει το ίδιο φωτιστικό με το επόμενο μεγαλύτερο μοντέλο)

delta66 09-09-16 17:17

Aλλαξες και την καλωδιωση με καινουρια?
Τα παλια καλωδια ειναι μια καλη αιτια να καιγονται λαμπες ευκολα.

Μη δοκιμασεις γειωση πριν ρωτησεις.
Για να μην εχουν βαλει γειωση, θα υπαρχει λογος.
Για ρωτα τους και γραφτο κι εδω.
Θα ελεγα να ρωταγες με mail τη Juwel και οχι την Phillips

Maverick 10-09-16 11:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 963434)
Aλλαξες και την καλωδιωση με καινουρια?
Τα παλια καλωδια ειναι μια καλη αιτια να καιγονται λαμπες ευκολα.

Δεν τα άλλαξα, μου φάνηκαν σε πολύ καλή κατάσταση. Θα το έχω υπ'όψιν μου, μέχρι τώρα δε μου έκαιγε λάμπες (απλά δε τις άναβε :grin:)

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 963434)
Μη δοκιμασεις γειωση πριν ρωτησεις.
Για να μην εχουν βαλει γειωση, θα υπαρχει λογος.
Για ρωτα τους και γραφτο κι εδω.
Θα ελεγα να ρωταγες με mail τη Juwel και οχι την Phillips

Τους έστειλα email, θα το αντιγράψω εδώ όταν απαντήσουν.

delta66 10-09-16 11:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Maverick (Μήνυμα 963573)
Δεν τα άλλαξα, μου φάνηκαν σε πολύ καλή κατάσταση. Θα το έχω υπ'όψιν μου, μέχρι τώρα δε μου έκαιγε λάμπες (απλά δε τις άναβε :grin:)

Aν τα ειδες και εχουν σκληρυνει αισθητα, καλο ειναι να τα αλλαζες αν μπορουσες.

Maverick 12-09-16 15:55

Μου απάντησαν από τη juwel ότι δε χρειάζεται γείωση επειδή η μονάδα έχει πλαστικό περίβλημα...

Τάκης 12-09-16 16:36

Δεν χάνεις τίποτα τότε να τη βάλεις

delta66 12-09-16 16:43

Παντως δεν εχω δει ποτε φωτιστικο με φθοριου να εχει γειωση στη πριζα.
Ολα διπολικη πριζα εχουν

Τάκης 12-09-16 16:45

Παιδιά δεν κάνει κακό η γείωση σε αυτές τις περιπτώσεις,
και αν υπάρχει ασφάλεια για διαρροή (που τώρα σχεδόν πάντα υπάρχει) σε προστατεύει

Diskus fan 13-09-16 23:27

Εγώ Γιάννη θα σου έλεγα να στείλεις ένα πμ. στον Genirus με link του θέματος... να διαβάσουμε την άποψη του.- ;)

tsoui 13-09-16 23:36

Να ρωτησω μια απορια το ανοιγουμε απ την πανω ή την κατω μερια αν χρειαστει αλλαγη?

Diskus fan 13-09-16 23:53

Από πάνω φυσικά.-

tsoui 13-09-16 23:56

Ευχαριστω! :smt023

Diskus fan 13-09-16 23:58

ΠΑΡΑΚΑΛΩ.- ;)

isidor 14-09-16 06:42

Εγώ το δικό μου Rio125 το άνοιξα απο κάτω για να μην φαίνεται απο πάνω.
Αν το κλείσεις καλά με σιλικονη δεν εχεις πρόβλημα.

Genirous 14-09-16 08:27

Γιάννη μην ανησυχείς για την συνδεσμολογία, είναι μια χαρά και σωστή. :smt023 Το μόνο που θα με ανησυχούσε είναι η στεγανοποίηση του φωτιστικού στα σημεία που κουμπώνουν τα ντουί φθορίου. Συνήθως τα ballast δεν φθάνουν το μέγιστο του χρόνου ζωής γιατί κάποια στιγμή το φωτιστικό παίρνει νερό. Η Juwel προτείνει την αλλαγή των ντουί κάθε x χρόνια (δε θυμάμαι το νούμερο) γι' αυτό το λόγο. Επίσης η Osram έχει κουτί στεγανοποίησης για τα δικά της ballast, δε γνωρίζω όμως εάν κάνουν για αυτά της Philips ή αν η δεύτερη έχει επίσης τέτοια κουτιά.

Στο θέμα της γείωσης. Οποιοσδήποτε κατασκευαστής είναι υποχρεωμένος να βάζει γείωση στα προϊόντα του, εφόσον αυτά έχουν εξωτερικές μεταλλικές επιφάνειες που μπορεί ένας άνθρωπος να έρθει σε επαφή. Αυτός είναι ο βασικός λόγος που η Juwel δεν έχει γείωση στο φωτιστικό, ενώ η Philips στο ballast έχει. Όμως σε ότι αφορά το ballast, είναι μια ηλεκτρονική συσκευή και η προσωπική μου άποψη και εμπειρία είναι ότι χωρίς γείωση αργά ή γρήγορα θα αντιμετωπίσεις προβλήματα στη σωστή και απρόσκοπτη λειτουργία. Ο λόγος είναι ο στατικός ηλεκτρισμός που (με κάποιον τρόπο που δε μπορώ να τεκμηριώσω) συσσωρεύεται και μπλοκάρει τις ηλεκρονικές συσκευές. Με τη γείωση εξασφαλίζεις εκτός από την προστασία τη δική σου, την προστασία του ballast από ηλεκτροστατικά φορτία.

Σπύρο δεν μπορώ να καταλάβω πως έχεις φτάσει στο συμπέρασμα ότι "Τα παλια καλωδια ειναι μια καλη αιτια να καιγονται λαμπες ευκολα." Σε διαβεβαιώ πως στη συγκεκριμένη εγκατάσταση όπου δεν αναπτύσσονται υψηλές θερμοκρασίες, τα καλώδια δεν έχουν απολύτως καμία επίπτωση στον χρόνο ζωής της λάμπας.

delta66 14-09-16 10:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Genirous (Μήνυμα 964226)
Σπύρο δεν μπορώ να καταλάβω πως έχεις φτάσει στο συμπέρασμα ότι "Τα παλια καλωδια ειναι μια καλη αιτια να καιγονται λαμπες ευκολα." Σε διαβεβαιώ πως στη συγκεκριμένη εγκατάσταση όπου δεν αναπτύσσονται υψηλές θερμοκρασίες, τα καλώδια δεν έχουν απολύτως καμία επίπτωση στον χρόνο ζωής της λάμπας.

Εχω παρατηρησει οτι σε φωτιστικα γενικως με παλιες καλωδιωσεις (πχ ειχαν σκληρυνει και κιτρινισει) που καιγοντουσταν συχνα οι λαμπες, οταν αλλαζα τα καλωδια με καινουρια, σταματησαν να τις καινε.

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 14-09-16 10:49

Σπύρο μιας κι ασχολείσαι και με ηχητικά θα ξέρεις βέβαια ότι η αλλαγή ακόμα κι ενός καλωδίου στην ηχητική αλυσίδα μπορεί να φέρει τα πάνω κάτω, οπότε είμαι σίγουρος ότι σε μία ηλεκτρική - ηλεκτρονική συσκευή, ένα παλιό καλώδιο θα έχει χάσει κάποιες απ τις ιδιότητές του λόγω φθοράς και φυσικά αυτό θα έχει επίπτωση και στην απόδοση σε σχέση με ένα καινούριο.

delta66 14-09-16 10:58

Αυτο λεω κι εγω

Genirous 16-09-16 10:59

Ο συσχετισμός αυτός δεν είναι ορθός όσον αφορά την ηλεκτρολογία. Κάτω από αυτή τη λογική των ηχητικών όλο το ηλεκτρικό δίκτυο της ΔΕΗ θα ήθελε αντικατάσταση ανά τακτά χρονικά διαστήματα, όπως επίσης το ίδιο θα ίσχυε και γι'αυτό του ΟΤΕ.

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 16-09-16 11:03

Σιγουρα το φαινομενο ειναι πιο εντονο στα ασθενη ρευματα και σηματα ομως οτι η αποδοση και την ηλεκτρολογικων καλωδιων φθινει με την παροδο του χρονου ειναι γεγονος απλα ειναι τοσο αμελητεα που δεν αξιζει η αντικατασταση τους.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

Maverick 16-09-16 11:06

Τα καλώδια που είχε το φωτιστικό ήταν όντως σκληρά, αλλά νομίζω ότι έχει να κάνει με τον τύπο τους και όχι με το οτι ήταν παλιά. Αν δεν κάνω λάθος ήταν φτιαγμένα από 1 χοντρό σύρμα χαλκού και όχι από πολλά μικρότερα (όπως τα συνηθισμένα καλώδια).

Genirous 16-09-16 11:14

Θα με ενδιέφερε πολύ (σε επαγγελματικό επίπεδο) να διαβάσω μια σχετική επιστημονική μελέτη για τη φθορά του χαλκού λόγω παλαιότητας στα καλώδια μεταφοράς ηλεκτρικής ενέργειας και την επίπτωση αυτής (της φθοράς) στην απόδοση!

Τα καλώδια αυτά είναι τα λεγόμενα μονόκλωνα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:00.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02242 seconds with 11 queries