Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Μπουκωμένη θηλικιά saulosi!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=58892)

Παναγιώτης Κ 03-01-12 18:00

Μπουκωμένη θηλικιά saulosi!!!
 
Επιτέλους!! Καλώς τα δέχτηκα! Καιρός ήταν!!
Σήμερα είδα την μια απο τις θηλικιές να είναι μπουκωμένη, και να είναι συνέχεια σε περιπτύξεις με τον αρσενικό! Ο αρσενικός μιλάμε για πολύ καζανόβας! Αφήνει τη μια και πιάνει την άλλη! Όπου να'ναι μάλλον θα μπουκώσει κι'άλλη καθώς και άλλη έχει φουσκωμένη κοιλιά.
Στο θέμα μας τώρα. Μόλις τα τάισα, όλα έφαγαν εκτός απο την μπουκωμένη η οποία μύριζε την τροφή, σχεδόν την ακουμπούσε, αλλά δεν την έτρωγε. Για πόσο θα κάτσει νηστική?
Κάτι άλλο. Πόσο θα κρατήσει μέχρι να τα ελευθερώσει?
Και κάτι τελευταίο. Χρειάζεται να κάνω κάτι περαιτέρω, να αγοράσω κάτι, να την βάλω αλλού? δελαδή σε γεννήστρα και αν ναι πότε? Ή να την αφήσω να τα ελευθερώσει μέσα στο ενυδρείο?
Ευχαριστώ!:p

manolischania 03-01-12 18:20

Αν την βάλεις κάπου μονη τις θα την ξεκούρασης καθώς θα τα αφήνει ελευθερα και εσύ θα έχεις την ευκαιρία να τα χαζεύεις , να περιμένεις καμια 60 αρια .
Εντός του ενυδρείου ανάλογα με τον κόσμο υπάρχει περίπτωση να γίνουν μπουκίτσες . Για να την πιάσεις μην αγχωθείς και σε σακούλα να την βάλεις για μεταφορά δεν τα αφήνει με τίποτα
Καλή συνεχεια !!

Παναγιώτης Κ 03-01-12 19:28

Να την αφήσω να τα βγάλει στο ενυδρείο ή να την βάλω σε γεννήστρα?
-------------------------
Πώς θα είναι καλύτερα?
-------------------------
Κανένας?

manolischania 03-01-12 20:00

αν έχεις κρυψώνες όλο και κάποιο θα γλιτώσει , έχει σημασία και τι έχεις μέσα σε ψαρι .

Plakas 03-01-12 21:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 (Μήνυμα 641206)
Να την αφήσω να τα βγάλει στο ενυδρείο ή να την βάλω σε γεννήστρα?
-------------------------
Πώς θα είναι καλύτερα?
-------------------------
Κανένας?


Παναγιώτη αν θέλεις το γόνο θα πρέπει να τη μεταφέρεις σε μικρό ενυδρειάκι με φίλτράκι (στρωμένο φυσικά) και θερμάστρα. Όταν τα αφίσει, τη μαμά την πας πίσω στο μεγάλο και τα μικρά μόνα τους.

Αν τα αφίσεις στο μεγάλο, πάλι θα γίνει η δουλειά (αν έχεις κρυψώνες ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΕΣ) αλλά από τα 60 που λέει ο Μανώλης εγώ λέω να επιζήσουν 5-6 στην καλύτερη!

mixalis p 03-01-12 21:22

μιλαμε για species tank?

Παναγιώτης Κ 03-01-12 23:41

Τα saulosi έχω μόνο. Στον αριθμό είναι χαρέμι.

mixalis p 03-01-12 23:50

οταν λες χαρεμι ποσα εννοεις? υπαρχουν πιθανοτητες να επιβιωσουν καποια απο τα μικρα. παντως το καλυτερο θα ηταν ενα ενυδρειο 30+ λιτρα και μεγαλυτερο αν μπορεις, να βαλεις εκει την θηλυκια. μετα απο 20-25 μερες θα αρχισει να βγαζει τα μικρα απο το στομα και να τα μαζευει παλι. θα σταματησει να τα βαζει στο στομα μολις μεγαλωσουν και δεν θα χωρανε! καλα ειναι να αφησεις την μητερα λιγο καιρο με τα μικρα για να εχουν ενα ενστικτο (μητρικο):D η μητερα μολις θα πλησιαζεις το ενυδρειο θα μαζευει τα μικρα στο στομα. δεν ειναι σαν τα χαζο-guppies και πολλα αλλα ζωοτοκα να τρωνε τα ψαρια μολις τα γεννανε! κατι αλλο που μπορει να συμβει ειναι οτι αν ειναι το 1ο μπουκωμα να φαει τα αυγα!

Παναγιώτης Κ 04-01-12 00:13

Χαρέμι εννοώ ότι είναι αναλογία 1-4.
Ναι το πρώτο μπούκωμα είναι.

mixalis p 04-01-12 00:16

ok! καλη αναλογια.
εχει κρυψωνες το ενυδρειο. περνα και μια φωτο να δουμε!

Παναγιώτης Κ 04-01-12 00:26

Σε λίγο θα έχετε φωτό!

Παναγιώτης Κ 04-01-12 00:45

5 Συνημμένο(α)
Οι φωτό βγήκαν εν ώρα φαγητού.
Δυστυχώς δεν μπόρεσα να τραβήξω την μπουκωμένη, καθώς ήταν κρυμμένη στις πέτρες.
Οι φωτό είναι λίγο θολές καθώς δεν καθόταν λίγο σε ησυχία να τα τραβήξω!
Πρέπει να δείτε τον αρσενικό εν ώρα δράσης(καταλαβαίνετε τι εννοώ), τα χρώματα του γίνονται τόσο σκούρα και έντονα που λές ότι είναι demasoni.(όχι όπως είναι στην φωτό. Στην φωτό είναι σε κατάσταση ηρεμίας)
Όσον αφορά την θυλικιά, δεν έχω τη δυνατότητα να τη μεταφέρω σε άλλο ενυδρείο, οπότε μάλλον θα την αφήσω να γεννήσει εκεί.

j.p. 04-01-12 00:57

να σου ζήσουν παναγιώτη. πολύ όμορφα. αυτό με τη γονική μέριμνα μου άρεσε πάντα στις κιχλίδες.

Παναγιώτης Κ 04-01-12 01:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από j.p. (Μήνυμα 641295)
να σου ζήσουν παναγιώτη. πολύ όμορφα. αυτό με τη γονική μέριμνα μου άρεσε πάντα στις κιχλίδες.

Εμένα να δείς πόσο μ'αρέσει. Είναι ψάρια με προσωπικότητα, τσαχπινιά και χαρακτήρα, γι'αυτό και τα προτίμησα!

Γιατί δεν βάζεις και εσύ?(Μία ερώτιση κάνω)

j.p. 04-01-12 01:13

το είχα σκεφτεί αλλά τα 180λ δεν δίνουν πολλές επιλογές στις κιχλίδες, άσε που πάντα είχα κόλημα με το φυτεμένο.
ελπίζω να δεις τα ψαράκια πάντως.

\/ag 04-01-12 01:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από manolischania (Μήνυμα 641205)
Αν την βάλεις κάπου μονη τις θα την ξεκούρασης καθώς θα τα αφήνει ελευθερα και εσύ θα έχεις την ευκαιρία να τα χαζεύεις , να περιμένεις καμια 60 αρια .

Σου έχει γεννήσει ποτέ αφρικάνικη κιχλίδα 60 μικρά σε ένα μπούκωμα;;:confused:


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 (Μήνυμα 641284)
Χαρέμι εννοώ ότι είναι αναλογία 1-4.
Ναι το πρώτο μπούκωμα είναι.

Παναγιώτη το πρώτο μπούκωμα της γενικώς είναι ή το πρώτο μπούκωμα μέσα στο δικό σου ενυδρείο;Απτο παιδί που τα πήρες δεν είχε ποτέ γέννα από αυτά τα ψάρια;
Εγώ λέω να την αφήσεις μέσα..μην την στρεσάρεις με απόχες, κυνηγητά και αλλαγές περιβάλλοντος τώρα,έτσι και αλλιώς από εδώ και πέρα θα έχεις και άλλα μπουκώματα..δεν είναι είσαι έμπορας για να ψαχτείς για το maximum παραγωγικότητας!Επίσης αν είναι λίγο άπειρη μπορεί να μην τα κρατήσει μέχρι τέλους και να τα καταπιεί..

Πάντως δεν έχεις και πάρα πολλές πέτρες στο ενυδρείο..θα σου πρότεινα να βάλεις 3-4 moonstone πίσω δεξιά που βλέπω οτι δεν έχεις πέτρες!Θα χαλάσεις λίγο την εικόνα του ενυδρείου αλλά θα δώσεις κρυψώνες για τα μικρά..;)

mixalis p 04-01-12 01:36

εχει κρυψωνες θα επιζησουν αρκετα απο τα μικρα, με το καλο να γεννηθουν πρωτα!

Παναγιώτης Κ 04-01-12 11:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από \/ag (Μήνυμα 641306)
Παναγιώτη το πρώτο μπούκωμα της γενικώς είναι ή το πρώτο μπούκωμα μέσα στο δικό σου ενυδρείο;Απτο παιδί που τα πήρες δεν είχε ποτέ γέννα από αυτά τα ψάρια;

Ναι η πρώτη του γέννα είναι!

Η θηλικιά είναι συνεχώς κρυμένη και όταν ένα άλλο θηλικό πλησιάζει το κυνηγάει. Επίσης όταν βγαίνει απο την φωλιά της κυνηγάει όλα τα θηλικά.
Παρεπιπτώντος το μπουκωμένο έχει κάνει ένα προγούλι μέχρι κάτω!
Υπάρχει περίπτωση επειδή είναι η πρώτη της γέννα να τα φάει? Πάντως εγώ πολύ προστατευτική την βλέπω!zw

Πάνος 04-01-12 12:45

στο ενυδρειο σου ειναι η πρωτη του γεννα. αλλα τα ψαρια τα πηρες ενηλικα...εισαι σιγουρος οτι το ψαρι δεν εχει ξαναγεννησει?
με το καλο τα μικρα.

Παναγιώτης Κ 04-01-12 12:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 641370)
στο ενυδρειο σου ειναι η πρωτη του γεννα. αλλα τα ψαρια τα πηρες ενηλικα...εισαι σιγουρος οτι το ψαρι δεν εχει ξαναγεννησει?
με το καλο τα μικρα.

Nαι είναι η πρώτη γέννα.

\/ag 04-01-12 13:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 (Μήνυμα 641361)
Υπάρχει περίπτωση επειδή είναι η πρώτη της γέννα να τα φάει? Πάντως εγώ πολύ προστατευτική την βλέπω!zw

Υπάρχει περίπτωση..και δεν χρειάζεται να είναι η πρώτη της γέννα!Μπορεί να έχει κάνει πετυχημένες γέννες και μετά, σε κάποιο επόμενο μπούκωμα,να μην τα κρατήσει..

Εσύ συνέχισε τις ρουτίνες σου και άσε την φύση να δουλέψει..δεν μπορείς να κάνεις κάτι!

Παναγιώτης Κ 04-01-12 13:43

Μήπως να βάλω μέσα στο ενυδρείο κάποιο ποτήρι, κάποια σωλήνα κάποιο κομάτι απο λάστιχο για να μπαίνουν τα μικρά μόλις γεννηθούν?(Και αν ναι πότε?)
Βρήκα και αυτό το θέμα:http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=9540
Στο συγκεκριμένο θέμα μια θηλικιά λαμπίντο η οποία ήταν η πρώτη της γέννα τα έβγαλε μια χαρά.

\/ag 04-01-12 14:22

Εγώ σου είπα..για μένα βάλε 3-4 moonstone δεξιά που δεν έχεις πέτρες...

Παναγιώτης Κ 04-01-12 14:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από \/ag (Μήνυμα 641401)
Εγώ σου είπα..για μένα βάλε 3-4 moonstone δεξιά που δεν έχεις πέτρες...

Που να τις βρώ τις moonstone?:confused:
Δεν θέλω να βάλω άλλες πέτρες μέσα γι'αυτό λέω να κάνει την δουλειά κάποιος σωλήνας.

Plakas 04-01-12 14:43

Παναγιώτη δεν το έχω δοκιμάσει αλλά μου ακούγεται ωραία ιδέα.

....δεν χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις (αν δεν λογαριάζεις να τα βγάλεις τα μικρά από το ενυδρείο ή να προσθέσεις πέτρες)

Το πιο ασφαλές (όπως το φαντάζουμε) είναι να πάρεις λάστιχο φίλτρου να το κόψεις κομματάκια 3-4 εκ. και να τα δέσεις μαζί σαν κυψέλη (με 4-5 κομμάτια η κάθε δέσμη)
Κάνε 3-4 τέτοια και στερέωσε τα σε διάφορες θέσεις μέσα στις πέτρες.

.........αν πετύχει ενημέρωσέ μας και εμάς! :D:D:D

Παναγιώτης Κ 05-01-12 10:27

Να ανοίγω τα φώτα ή όχι?

ΜΙΜΗΣ 05-01-12 11:06

καλυτερα μην τα αναβεις και μην πολυ πλησιαζεις το ενυδρειο σου
γενικα θελουν ησυχια
αν ειναι πρωτη φορα μπορει να μην καταφερει να τα κρατηση
ευχομαι να πανε ολα καλα.

α και κατι αλλο
η στοματοεπουαζουσες δεν κανουν πανω απο 15-20μωρα
και αν ειναι και η πρωτη φορα μπορει και πιο λιγα

Παναγιώτης Κ 05-01-12 11:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΜΙΜΗΣ (Μήνυμα 641602)
καλυτερα μην τα αναβεις και μην πολυ πλησιαζεις το ενυδρειο σου
γενικα θελουν ησυχια
αν ειναι πρωτη φορα μπορει να μην καταφερει να τα κρατηση
ευχομαι να πανε ολα καλα.

Σε ευχαριστώ ΜΙΜΗ που μου απάντησες!
Να μην τα ανοίγω έ? Μέχρι πότε?
Εσένα στις πρώτες γέννες τα έβγαλαν ή τα έφαγαν?

ΜΙΜΗΣ 05-01-12 11:31

την πρωτη φορα που την ειδα μουκωμενη
μετα απο 10μερες ξεμπουκωθηκε
χωρις να την μεταφερω αλλου και χωρις φωτα και στρες
απλα ετυχε.
σε σενα μπορει να τα κρατηση δεν ξερεις
απλα στην αρχη η μανα ειναι απειρη και δεν ξερει πως να διαχειριστη την κατασταση,
μετα που θα μαθει θα εχει πολυ καλυτερα αποτελεσματα

Παναγιώτης Κ 05-01-12 11:56

Λέω το φώς να το ανάβω.
Ούτως η άλλος και αναμένο να είναι εκεί που είναι αυτή χωμένη δεν έχει φώς. Βρήκε μια σπηλιά που είναι τελείως χωμένη μέσα που δεν μπορείς να την δείς.
Τώρα που πήγα και ξαναείδα ακόμα μπουκωμένη είναι! Παρόλο που τα φώτα ανοίγουν το απόγευμα-βράδυ.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:29.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02537 seconds with 11 queries