Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   μικρο μαλαουι (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=58717)

ινα 26-12-11 00:07

μικρο μαλαουι
 
3 Συνημμένο(α)
για σας και απο εμενα..να ζητησω εξαρχης σηγνωμη για τυχον ορθ.λαθη..λογο καταγογης δεν γνωρηζω την ελληνικη ορθ.καθολου..οποτε μην "βαρατε"..να κανω και εγω σαν αρχαρια μια μικρι παρουσιαση του ενυδρειου μου
ενυδρειο-120λτ
φυλτρο-εσοτερικο(εχω και εξοτερικο κινεζο.)
βυθος-λευκη αμμος
θερμ.-27
φωτησμος-8 ωρες/ημερα
φυτα-βαλισνεριες(9 ριζες),2 ανουμβιες
κατικοι-Labidochromis sp. "Mbamba"-3
Iodotropheus sprengerae-1
Labidochromis caeruleus-4
Pseudotropheus sp. "Acei"-5
αλαγες νερου -30% καθε 10 ημερες

ξερω πως ολοι θα μου πειτε οτι τα λιτρα μου δεν ειναι για αυτα τα ψαρακια και ειναι πολα..σαν αρχαρια ξεκινισα με αυτα τα λιτρα και αφου εριξα πολυ..μα πολυ διαβασμα(ουτε σχολιο τωσο βρε παιδια)και αφου αποκτισα τωσο δα εμπιρια.. κατελιξα πως πρεπει να παμε σε μεγαλιτερο θυριακι..ολα τα καμαρια μου ειναι μικρα και το ενυδρειο θα αλαξει πολυ συντομα..ψαχνω ειδη 240 με 300 για αγορα..ολες οι γνωμες ευπροσδεκτες!!!

tsaftsouf 26-12-11 00:29

Πολυ ομορφο αν κ θα ηθελα κ αλλες πετρες αλλα εχεις λιγα λιτρα οποτε αν το γεμισεις πετρες τι θα μεινει? Βρες ενα μεγαλυτερο κ βαλε κ αλλες πετρες...

platy 26-12-11 00:30

Λοιπον....καταρχας..δεν χρειαζεται να ζητησεις συγνωμη για τα ορθ.λαθη...ειναι μεγαλο κατορθωμα κατα την γνωμη μου να γνωριζεις την ελληνικη γραφη καθοτι προσωπικα την θεωρω μια απο τις δυσκολοτερες ΠΡΟΣ εκμαθηση ..οπως και να εχει ''κε αιμεις αγραματει ιμαστε''...Στο ενυδρειο τωρα...!! για τα λιτρα δεν ειμαι ο πλεον καταλληλος να εκφερω αποψη παρα μονο απο οσα διαβαζω εδω..πιστευω οτι θα δεις συμπεριφορες και χρωματα απο τα ψαρια σου σε περισσοτερα λιτρα...το στησιμο που εχεις κανει στο ενυδρειο σου μου ΑΡΕΣΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ...προσπαθησε να μεταφερεις την μια vallisneria που ειναι στο κεντρο ,και να την βαλλεις μπροστα απο το φιλτρο/θερμοστατη για να τα κρυψει καπως ;)

YΓ αυτη την περιοδο τα pet city εχουν 60% σε ενυδρειο/βαση..ριξε μια ματια
ΥΓ2 θυμαται κανεις αν τα ψαρια που υπηρχαν στο malawi- του συλλογου (κλιμακιο αθηνων κορυδαλλος) προπερσυ ,ηταν αυτα τα acei?? γιατι εψαχνα να βρω την ονομασια αλλα δεν θυμωμουνα...ευχαριστω...

j.p. 26-12-11 01:50

πολύ όμορφο αποτέλεσμα οπτικά!!!

Πάνος 26-12-11 10:36

ωραιο ενυδρειο οπτικα...κι εφοσον εχεις αναγνωρισει οτι ειναι ακαταλληλο σαν μεγεθος..ειμαι σιγουρος οτι και στο καινουριο θα κανεις κατι πολυ ομορφο. ;)

IoannisV 26-12-11 13:01

ωραίο το ενυδρείο σου και οι ψαρήδες σου μια χαρά φαίνονται.
μία ερώτηση μόνο,
έχεις προσαρμόσει τις αλλαγές νερού βάσει των μετρήσεων που κάνεις; :smt017
σε ρωτάω γιατί και εγώ τον ίδιο αριθμό ψαριών έχω σε 240άρι και κάνω
2 φορές αλλαγή νερού 10-15% τη βδομάδα (πιο σημαντικό για μένα είναι πιο συχνές αλλαγές και σε λιγότερο ποσοστό % από αραιότερες αλλαγές και με μεγαλύτερο ποσοστό %,σε συνάρτηση με την ιχθυοφόρτωση πάντα βέβαια).
όπως λένε και τα παιδιά πιο πάνω στο νέο σου ενυδρείο να βάλεις όσο πιο πολλές πέτρες μπορείς για σπηλιές και κρυψώνες για να νιώθουν πιο άνετα τα ψαράκια σου και να μη στρεσάρονται από τα άλλα.
καλή συνέχεια σου εύχομαι και Χρόνια Πολλά.
φιλικά

ινα 26-12-11 15:55

καλησπερα και χρονια πολλα!!! ευχαριστο ολους για της συμβουλες και τα καλα λογια..της αλαγες της κανω λογο ιχθιοφορτυσης..ειναι πολλα τα "καμαρια"+τα ταηζω με το παραπανω..παλεοτερα εκανα λιγοτερο ποσωστο αλαγη..αλλα ειχα προβλημα με αμονια..τωρα η μετρισης μου(σερα)ειναι οκ ..στης αλαγες απο τα λιγα που καταλαβα παιζουν ρολο πολλα-ιχθυοφωρτηση,λιτρα,φιλτρανση..δεν ξερω αν συμφονουν οι υπολιποι,αλλα εγω ετση εχω βρει την υγια μου.. μεχρη στηγμης δεν εχω απολιες+εχω καλες μετρησης..προσπαθω)))

snakepanos 26-12-11 18:20

Γεια σου ΙΝΑ αφου ειναι μια χαρα το ενυδρειο σου ετσι οπως ειναι αστο και μην κανεις τιποτα.
Αφου τρεχουν και 2 φιλτρα εισαι οκ.
Εγω θα ελεγα να ταιζης 2 φορες την ημερα απο λιγο,και μια μερα μην ταιζης.

in the pond 26-12-11 21:00

Όμορφα τα aceiάκια σου.;) Η αλήθεια όμως είναι ότι μεγαλώνουν αρκετά και απαιτούν μεγάλο ανοικτό χώρο κίνησης, γιατί προτιμούν τα μεσαία στρώματα του νερού. Στο βυθό θα διατηρηθούν τα Λαμπιδοχρώμις. Υπάρχει ακόμα ένα είδος που δεν πολυκατάλαβα ποιο είναι, καθότι η φώτο το παρουσιάζει πολύ μικρο. Γνωρίζεις το είδος του?

Σημειώνω κι εγώ με τη σειρά μου το θέμα μικρού ενυδρείου. Προσωπικά πιστεύω ότι για να διατηρήσεις 3 ομάδες τέτοιων ειδών, να προσπαθήσεις να προσεγγίσεις ενυδρείο πέραν των 300 λίτρων. :p

ινα 26-12-11 23:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 639558)
Υπάρχει ακόμα ένα είδος που δεν πολυκατάλαβα ποιο είναι, καθότι η φώτο το παρουσιάζει πολύ μικρο. Γνωρίζεις το είδος του?

:p

ειναι Iodotropheus sprengerae-1.δεν ηξερα τι ειναι ..ρωτησα στο φορουμ και μου ειπαν.

για σου πανουλι..αχ:) αφου ξερεις..ολο ψαχνομαι...κατσε να παρω μεγαλο..ειναι μην κολισεις το μικροβιο-κολισες?-τελος!!!!!!

in the pond 27-12-11 14:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ινα (Μήνυμα 639602)
ειναι Iodotropheus sprengerae-1.δεν ηξερα τι ειναι ..ρωτησα στο φορουμ και μου ειπαν.

Αν μιλάς για το άγνωστο ψάρι στην πρώτη φώτο, Iodotropheus sprengerae δεν είναι! Μπορείς να προσπαθήσεις για μια πιο κοντινή φώτο?

mixalis p 27-12-11 16:21

labeotropheus fuelleborni ειναι το ψαρι αυτο!

ινα 30-12-11 16:22

εμενα ετση μου το ειπαν..μου το χαρισανε και αργοτερα εψαχνα τι ειναι..οι περισοτεροι μου ειπαν ιδοτροπφεους σπ...

NikosLrs13 23-02-12 14:45

Ίνα ζητώ συγνώμη που γράφω στο θέμα σου αλλά δεν ήθελα να ανοίξω έτσι άσκοπα νέο θέμα...Το λοιπόν
Εχω ένα ενυδρείο 85λ και θέλω να βάλω 3 labidochromis μπορώ;;;; Επίσης το καλοκαίρι τα 85λ θα γίνουν 300-400

kouman 23-02-12 16:39

πολυ ομορφο το ενυδρειο σου! μπραβο για την ολη προσπαθεια!

Παναγιώτης Κ 25-02-12 01:12

Ινα πολύ ωραίο το ενυδρείο σου και όμορφα ψαράκια!

ARIS1983 10-03-12 21:51

Πολυ ομορφο! Οι πετρες φοβερες (ειμαι στο στησιμο για malawi), πως λεγονται? Μια χαρα τα Ελληνικα σου!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:29.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01779 seconds with 11 queries