Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Συγκάτοικοι για μόνομαχο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=97474)

mansos 16-06-17 11:37

Συγκάτοικοι για μόνομαχο
 
Ηρθε η ώρα ο μονομαχος να φύγει απο το 20λιτρο.
Εχω αγοράσει ηδη το fluval flex που είναι στα 57λιτρα (δυστυχώς τα πραγματικά πρέπει να ειναι πολύ λιγότερα γιατί υπάρχει το φίλτρο πλατης, τύπου σαμπ)
Το φίλτρο στρώνεται με φαρμακευτικο διάλυμα αμμωνίας.
Θα ηθελα τη γνωμη σας για πιθανούς συγκάτοικους για τον Μονομαχο.
Σκέφτομουν διαφορά ψαράκια με θεωρητικά παρόμοιες συνθήκες νερού, οπως ανσιστρους, κορυντορας, στερμπαϊ, παντα,οτοκυκλους.
Γινεται καποιο από τα παραπάνω να αποτελέσει, συγκάτοικο για μονομαχο σε αυτά τα λίτρα?

Στάλθηκε από το Redmi 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsala 16-06-17 11:46

νομιζω ενα ζευγος ancistrus cf. cirrhosus , θα μπορουσε να μπει ανετα σε ενυδρειο με μονομαχο , μιας και ειναι σκληροτραχυλο ψαρι και νομιζω δεν θα χε προβλημα ακομα και με τον πιο καφρο μονομαχο.
απο κει και περα μπορουν να μπουν κορυς , αλλα αυτο εξαρταται κυριως απο τον χαρακτηρα του μονομαχου.
παρολαυτα , οι θερμοκρασιες ειναι αυτες που πρεπει να σε απασχολουν, καθως οι μονομαχοι "τραβανε" και γενικα προτιμουν αυξημενες θερμοκρασιες , πραγμα που δεν "βολευει" τα υπολλοιπα.

mansos 16-06-17 11:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 1014388)
νομιζω ενα ζευγος ancistrus cf. cirrhosus , θα μπορουσε να μπει ανετα σε ενυδρειο με μονομαχο , μιας και ειναι σκληροτραχυλο ψαρι και νομιζω δεν θα χε προβλημα ακομα και με τον πιο καφρο μονομαχο.
απο κει και περα μπορουν να μπουν κορυς , αλλα αυτο εξαρταται κυριως απο τον χαρακτηρα του μονομαχου.
παρολαυτα , οι θερμοκρασιες ειναι αυτες που πρεπει να σε απασχολουν, καθως οι μονομαχοι "τραβανε" και γενικα προτιμουν αυξημενες θερμοκρασιες , πραγμα που δεν "βολευει" τα υπολλοιπα.

Το συγκεκριμένο ειδις ancistrus,μπορω να το βρω ευκολα?
Τι θερμοκρασιας θελει?

Στάλθηκε από το Redmi 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsala 16-06-17 11:55

πανευκολα, ειναι το πιο διαδεδομενο ειδος ancistrus.
θερμοκρασια θα ελεγα 24-25-26 , οχι παραπανω, τουλαχιστον για μεγαλο χρονικο διαστημα.

mansos 16-06-17 11:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 1014392)
πανευκολα, ειναι το πιο διαδεδομενο ειδος ancistrus.
θερμοκρασια θα ελεγα 24-25-26 , οχι παραπανω, τουλαχιστον για μεγαλο χρονικο διαστημα.

Με τις θερμοκρασίες θα εχω θεμα.
Υπάρχει πρόβλημα με τη ζεστη εδω.
Το μόνομαχο τον εχω στου 28.

Στάλθηκε από το Redmi 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsala 16-06-17 11:59

ναι το φανταστηκα γι αυτο στο ειπα..
γενικα δυσκολο να βρεις ψαρι σε θερμοκρασιες μονομαχου.

mansos 16-06-17 12:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 1014395)
ναι το φανταστηκα γι αυτο στο ειπα..
γενικα δυσκολο να βρεις ψαρι σε θερμοκρασιες μονομαχου.

Μονο τα στερμπαϊ αντεχουν μέχρι και στους 30 αλλα σε 40 εκατοστα μηκος ενυδρείου δε θα είναι καλα

Στάλθηκε από το Redmi 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsala 16-06-17 13:02

ναι , τα sterbai ειναι απο τα μεγαλυτερα κορυντορας, δεν κανουν γι αυτα τα λιτρα

mansos 21-06-17 16:52

Τελικα κατεληξα και μόλις αγόρασα ενα ζευγάρακι ancistrus leucostictus.
Καμια γνώμη, καμια επισήμανση για το συγκεκριμένο ψαρακι?

Στάλθηκε από το Redmi 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

delta66 21-06-17 22:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 1014388)
νομιζω ενα ζευγος ancistrus cf. cirrhosus , θα μπορουσε να μπει ανετα σε ενυδρειο με μονομαχο , μιας και ειναι σκληροτραχυλο ψαρι και νομιζω δεν θα χε προβλημα ακομα και με τον πιο καφρο μονομαχο.
απο κει και περα μπορουν να μπουν κορυς , αλλα αυτο εξαρταται κυριως απο τον χαρακτηρα του μονομαχου.
παρολαυτα , οι θερμοκρασιες ειναι αυτες που πρεπει να σε απασχολουν, καθως οι μονομαχοι "τραβανε" και γενικα προτιμουν αυξημενες θερμοκρασιες , πραγμα που δεν "βολευει" τα υπολλοιπα.

57 λιτρα (μικτα κατα πασα πιθανοτητα) θα ειναι το νεο ενυδρειο. Δεν θα εβαζα προσωπικα ζευγος. Γινεται, αλλα γιατι να ζοριστω?
Σωστα για τη θερμοκρασια. Οι καλες θερμοκρασιες για τα cirrhosus τελειωνουν εκει που αρχιζουν οι καλες των μονομαχων.

mansos 21-06-17 23:17

Προς το παρών εχω βάλει τα ανσιστρακια μονο μέσα στο καινούργιο ενυδρείο https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...86c7e91e17.jpg

Στάλθηκε από το Redmi 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsala 21-06-17 23:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 1014988)
57 λιτρα (μικτα κατα πασα πιθανοτητα) θα ειναι το νεο ενυδρειο. Δεν θα εβαζα προσωπικα ζευγος. Γινεται, αλλα γιατι να ζοριστω?
Σωστα για τη θερμοκρασια. Οι καλες θερμοκρασιες για τα cirrhosus τελειωνουν εκει που αρχιζουν οι καλες των μονομαχων.

αρα συμφωνούμε σε ολα:D

mansos 21-06-17 23:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 1015014)
αρα συμφωνούμε σε ολα:D

Θα με κανετε να αφησω το μόνομαχο στο 20λιτρο και τα ανσιστρακια στο καινούργιο μονα τους[emoji1]

Στάλθηκε από το Redmi 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:14.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01608 seconds with 11 queries