Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Reef (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=203)
-   -   Ωρα για να κανουμε ενα Reef!!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=75640)

madfdg 04-05-14 11:26

Κάποιο συγκεκριμένο τύπο δεν έχω βρεί πουθενά, ο ιδιοκτήτης του forum που σου έβαλα παραπάνω συστήνει ats 25Χ25 διπλής όψης για ενυδρείο περίπου 400 λίτρων.Πάντα όμως θα πρέπει να έχεις κατά νου ότι το μέγεθος της οθόνη εξαρτάται πάρα πολύ από το πόσο θες να ταΐζεις πχ αν ταΐζεις 1 κύβο κατεψυγμένο η οθόνη πρέπει να είναι περίπου 8Χ10 εκ, 2 κύβους να είναι 15Χ10 και πάει λέγοντας. Όλα αυτά αν βασιστούμε στις παραδοχές του Santamonica (ιδιοκτήτης του forum και ευρέως αποδεκτός από την Αμερικάνικη κοινότητα)!

Sakisdraminos 04-05-14 15:02

Χρειαζεται συγκεκριμενο πλεγμα ?

Sakisdraminos 08-05-14 17:41

1 Συνημμένο(α)
η βαση κολλήθηκε και ειναι ετοιμη για βάψιμο μετα απο δυο χερια ασταρι!!!:D:D:D:D

harris samos 09-05-14 18:17

βρηκες το ασταρι που σου ειπα ?
-------------------------
γερη κατασκευη αλλα επρεπε αντι να βαζες το πλαισιο το δευτερο πανω να το εβαζες κατω εκει που εχεις τα λεπτοτερα ετσι θα ειχες ποιο στιβαρη κατασκευη και θα εβαζες ανετα πανω και το σαμπ ;)

Sakisdraminos 09-05-14 19:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harris samos (Μήνυμα 836927)
βρηκες το ασταρι που σου ειπα ?
-------------------------
γερη κατασκευη αλλα επρεπε αντι να βαζες το πλαισιο το δευτερο πανω να το εβαζες κατω εκει που εχεις τα λεπτοτερα ετσι θα ειχες ποιο στιβαρη κατασκευη και θα εβαζες ανετα πανω και το σαμπ ;)

ασταρι πηρα ενα που μου προτεινε ο καραθανασσης επσις δεν παει καθολου δυναμη στα λεπτα κοματια γιαυτο και μπηκαν λεπτα το καλυτερο θα ηταν με εξη ποδια αλλα δεν θα χορουσε το σαμπ!:D:D:D:D

harris samos 09-05-14 20:09

δε χρειαζοντε 6 ποδια ειναι υπερβολη για αυτο το μεγεθος τουμπανο ειναι απλα λεω αν κατω εβαζες τα χοντρα να παταγε πανω το σαμπ και οχι στο πατωμα θα ηταν καλυτερα απο θεμα καθαριοτητας απο κατω

Sakisdraminos 09-05-14 20:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harris samos (Μήνυμα 836973)
δε χρειαζοντε 6 ποδια ειναι υπερβολη για αυτο το μεγεθος τουμπανο ειναι απλα λεω αν κατω εβαζες τα χοντρα να παταγε πανω το σαμπ και οχι στο πατωμα θα ηταν καλυτερα απο θεμα καθαριοτητας απο κατω

επιδι την πατησα απο βλακια στην βαση απο το ρεεφ που εχω τωρα δεν την ξανα παταω.
στον πατω θα μπει κοντρα πλακε θαλασσεις και απο πανω dow στο κοντρα πλακε θα μπουν και κατει σαν ποδαρακια που 1 εκ γιανα εχει κενο και να μην μαζεψει μουχλα απο τυχον νερα!
επισις αμα εβαζα και κατω 4*4 κιλοδοκο δεν θα χορουσε το σαμπ ενδιαμεσα!!

αυτα μπηκαν επιδι το μονο που κανουν ειναι να κραταν τα ποδια και να ντυθεί πιο ευκολα η βαση!

harris samos 09-05-14 20:56

οκ εσυ ξερεις :D

Sakisdraminos 09-05-14 21:15

6 Συνημμένο(α)
Ενα update τα κοραλακια μου!!!
της τελευταιες μερες λογο ATS ταιζω λιγο παρπανω!:D:D:D:D

Παναγιώτης Κ 10-05-14 15:33

Μια χαρά, αστέρια όλα!!!

Sakisdraminos 10-05-14 18:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Κ (Μήνυμα 837094)
Μια χαρά, αστέρια όλα!!!

Ευχαριστω Παναγιωτη! Απο εβδομαδα θα παραλαβω και sps αν και δεν με ενυποσιαζουν αλλα μου φαγαν τα αυτια να βαλω!

Sakisdraminos 14-05-14 18:07

2 Συνημμένο(α)
ηταν πλεον επομενο να βαλω αναπληρωση και λογο κοραλιων και λογο ρουτινας!!!!

Sakisdraminos 16-05-14 05:48

3 Συνημμένο(α)
after dark

ζητιανευουν τα μορα μου!!!!:D:D:D

Sakisdraminos 19-05-14 09:29

1 Συνημμένο(α)
ενα ακομα κοραλι ειρθε να ομορφύνει το ενυδρειο μου!!

golf4470 19-05-14 21:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos (Μήνυμα 837103)
Ευχαριστω Παναγιωτη! Απο εβδομαδα θα παραλαβω και sps αν και δεν με ενυποσιαζουν αλλα μου φαγαν τα αυτια να βαλω!

Οτι δεν σ'αρεσει στειλτο σε εμας:D

Sakisdraminos 19-05-14 23:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από golf4470 (Μήνυμα 838422)
Οτι δεν σ'αρεσει στειλτο σε εμας:D

Παιδια θελω το πολυ μεχρι τελος του καλοκαιριου να μπορω να κανω εχω καποια φραγκ!
Τελικα λογο αδειας δεν εβαλα SPS.
Και μαλλον με το τελος της αδειας θα συνεχισω την βαση απο το αλλο ενυδρειο γιανα τελιωνω!

Παναγιώτης Κ 21-05-14 09:22

Ωραία η caulastrea. Με τον καιρό θα φουσκώνει και περισσότερο.

Καλή συνέχεια σάκη!

Sakisdraminos 22-05-14 17:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Κ (Μήνυμα 838702)
Ωραία η caulastrea. Με τον καιρό θα φουσκώνει και περισσότερο.

Καλή συνέχεια σάκη!

Είδη με αυτα που λενε εχει αρχισει να φουσκώνει!

κ.ω.σ.τ.α.ς. 22-05-14 23:54

Α χα ωραια πραγματα;)

Sakisdraminos 29-05-14 09:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από κ.ω.σ.τ.α.ς. (Μήνυμα 838967)
Α χα ωραια πραγματα;)

Ευχαριστω Κωστα και ελπιζω την επομενη φορα που θα ερθω Πρεβεζα να παμε για καμια σαρδελα!
Μαζι φυσικα και οι υπολιποι ενυδρειοφιλοι.
-------------------------
Λοιπον μολις περασε μια μπορα και μαλλον δεν αφισε προβληματα!
Την ημερα που εφυγα με αδεια μπηκαν στο ενυδρειο μια caulastrea και ενα ψαρι που το ηθελα παρα πολυ αν και δεν ακουσα και τα καλυτερα λογια.
Το ψαρι ηταν ενα puffer valentini!
Μολις γιρισα απο την αδεια ηταν κλειστα σχεδον ολα τα LPS μου.
Τα softies και τα υπολιπα LPS ηταν ανοιχτα αλλα στρεσαρισμενα
Ξεκινησαν τα εγκεφαλικα να ερχονται.
Αλλα για καλη μου τυχη προλαβα και εβγαλα το ψαρι και σε 1,5 μερα τα κοραλια αρχισαν να ανοιγουν αρκετα.

Υπαρχει τροπος να αλλαξει συμπεριφορα το puffer?
Εχω ακουσει οτι ορισμενα δεν πιραζουν κοραλια.

Samian 30-05-14 21:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos (Μήνυμα 839945)
Υπαρχει τροπος να αλλαξει συμπεριφορα το puffer?
Εχω ακουσει οτι ορισμενα δεν πιραζουν κοραλια.


Φυσικά και υπάρχει τρόπος.
Κατάλληλο μαχαίρι και ένας sushi σεφ, και ιδού http://en.wikipedia.org/wiki/File:Fugu_sashimi.jpg

harris samos 30-05-14 23:43

μην εισαι κακώς πρόεδρε !!!!!!!!

φερε ρε το ψαρακι εδω εγω θα αργισω να βαλω κοραλια και οταν ειναι να βαλω θα εχεις χρονο να το δοσεις η να του κανεισ ενα αλλο ενυδρειο


κανονηστε κανα καφε αντε !!!!!!

Sakisdraminos 31-05-14 03:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Samian (Μήνυμα 840235)
Φυσικά και υπάρχει τρόπος.
Κατάλληλο μαχαίρι και ένας sushi σεφ, και ιδού http://en.wikipedia.org/wiki/File:Fugu_sashimi.jpg

Η αληθεια ειναι οτι το ψαρακι το εχω τρελη αδυναμια και δεν θελω να το δοσω. Περιμενω να κανω την μετακομιση το ενυδρειο σε μεγαλητερο και μετα θα κανω προσπαθεια να το ξαναβαλω εχοντας σκασει στο φαγητο και βαζοντας αυτοματη ταιστρα να ταιζει συνεχια.
Ξερω οτι ειναι επικυνδινο αλλα θα κανονισω να εχω αδεια γιανα το παρακολουθισω.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harris samos (Μήνυμα 840247)
μην εισαι κακώς πρόεδρε !!!!!!!!

φερε ρε το ψαρακι εδω εγω θα αργισω να βαλω κοραλια και οταν ειναι να βαλω θα εχεις χρονο να το δοσεις η να του κανεισ ενα αλλο ενυδρειο


κανονηστε κανα καφε αντε !!!!!!

Θα ηταν μια καλη λυση. αλλα επιδι αλαξαν καποια πραγματα και μαλλον μπορει να εχω κανει την μετακομιση μεχρι τελος της αλλης εβδομαδος δεν θελω να το κουρασω το ψαρι.

Το καφεδακι μαλλον την αλλη εβδομαδα που μπορει να το κανουμε σε κανενα ουζερι! Καλοκαιρι ερχετε και το ουζακι ειναι βασικος παραγοντας γιανα κατεβαζουμε ιδεες! ;-)

Sakisdraminos 02-06-14 19:46

5 Συνημμένο(α)
μερικες φωτο ακομα μιας που περασε η μπορα!!!

Sakisdraminos 07-06-14 22:01

ΜΑλλον σημερα ειναι το τελευταιο βραδυ που τα κοραλια θα ειναι σε αυτο το ενυδρειο......
Αυριο μετα απο 6 μηνες θα μετακομισουν σε μεγαλητερο ενυδρειο.....
γιανα ειναι αυτα πιο ανετα και εγω πιο ξενιαστος!!!!
Ας ελπισουμε οτι δεν θα εχω απωλειες.

kostas82 08-06-14 03:05

Καλη μετακομηση να εχεις αγορι χωρις απροοπτα , ;)

Sakisdraminos 10-06-14 21:10

1 Συνημμένο(α)
λογο καποιον καθυστερησεων το ενυδρειο τρεχει ακομα και μαλλον για μερικες μερες ακομα!

βαφτηκε η πλατη και η αριστερη πλευρα. Κοπηκε για της αναλογες πλευρες και dow για μονωση.

Sakisdraminos 11-06-14 19:26

1 Συνημμένο(α)
τελιωσε η βαση και το βάψιμο εμεινε να μπουν οι γωνιες και οτι αλλο χρειαζεται γιανα φτάσουν οι σωλήνες στο Sub και η επιστροφη απο την αντλια.
Παράλληλα θα μπει και DOW στης δυο πλευρες που βα εβαψα για μόνωση απο το κρυο και την ζεστη!

Sakisdraminos 12-06-14 22:52

2 Συνημμένο(α)
μερικες φωτο της στιγμης με την πλατη και τα υδραυλικα!!!!:D:D:D

golf4470 12-06-14 23:18

Σακη τις δεξια σπιραλ σωληνες αν ειναι της επιστροφης βγαλτες. Εχει αναφερθει οτι κοβουν την ροη πολυ.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:12.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03777 seconds with 11 queries