Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   Αγχωμένα SAE (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29281)

N4505 13-01-09 09:48

Αγχωμένα SAE
 
Έχω τρία SAE σε φυτεμένο 120L(μεικτά), τα οποία ήτανε μια χαρά και δραστήρια μέχρι πριν 5-6 μέρες. Τώρα είναι συνεχώς κρυμμένα, μένουν ακίνητα για ώρα και δεν τα βλεπω να τρώνε και πολύ. Όποτε βγαίνουν έξω (σπάνια) βλέπω και την μάυρη τους γραμμή να ξεθωριάζει.
Δεν έχει αλλάξει τίποτα στο ενυδρείο, ούτε οι παράμετροι του νερού και η αλλαγή συμπεριφοράς έγινε απο την μέρα που απομάκρυνα τα 2 μου αγγελόψαρα. Πλέον έχουν μείνει στο ενυδρείο 5 neon, 7 rasboras, 2 οττόκυκλοι και τα sae. Σε κάθε αλλαγή νερού αγχωνόντουσαν αλλά μετά από μισή ώρα ήταν οκ. Είναι λογικό η παρουσία των αγγελόψαρων να τους παρείχε ασφάλεια τόσο καιρό? Να σημειώσω οτι τα sae ήταν η τελευταία προσθήκη στο ενυδρείο μου. Αν νομίζετε οτι πρεπει να συμπληρώσω την φόρμα πείτε μου.

PascM 13-01-09 10:41

Καλό είναι να κάνεις μια σειρά μετρήσεις με σημαντικές τις μετρήσεις εκτός αμμωνίας κλπ τις μετρήσεις σκληρότητας τα SAE θέλουν μαλακό νεράκι και είναι ένας από τους λόγους που μπορεί να "ξεθωριάσουν".

aquarius 13-01-09 11:38

Ρίξε άμεσα στο ενυδρείο σου Sera Toxivec και παρατήρησε αν τα SAE κυνηγάει το ένα το άλλο...

PascM 13-01-09 11:40

Να κάνει τι αυτό ?

theodor72 13-01-09 11:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aquarius (Μήνυμα 319427)
Ρίξε άμεσα στο ενυδρείο σου Sera Toxivec και παρατήρησε αν τα SAE κυνηγάει το ένα το άλλο...

:confused::confused::confused:

Για ποιό λόγο το λες έτσι έυκολα...

N4505 13-01-09 12:18

Λοιπόν,
έχω κάνει μετρήσεις σχεδόν για όλα και η σκληρότητα είναι λίγο τσιμπημένη, αλλά έτσι ήταν πάντα. Η gh είναι γύρω στο 10-11 και η kh είναι γύρω στο 8 με 10. Το ξεθώριασμα μέχρι τώρα το έκαναν συνήθως οταν φοβόντουσαν στις αλλαγές νερού που κατεβαίνει η στάθμη κτλ. Από τότε που έβγαλα τα αγγελόψαρα όμως έχουν κλ...σει μέντες (με το συμπάθειο). Πριν βγάλω τα αγγελόψαρα, το τρίτο και μακρύτερο (:confused:) sae παρενοχλούσε και κυνηγούσε λίγο τα άλλα δύο.. τώρα όμως τίποτα, έχουν λουφάξει όλα.
Για το toxivec δεν ξέρω, νομίζω δεν υπάρχει λόγος αφού οι μετρήσεις μου είναι οκ και σταθερές όπως ήταν. Καμιά ιδέα?

PascM 13-01-09 12:19

Με ΚΗ= 8-10 πρέπει να έχεις υψηλό ΡΗ το πρόβλημα είναι οτι τα ψάρια αυτά θέλουν άλλες συνθήκες.

N4505 13-01-09 12:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 319436)
Με ΚΗ= 8-10 πρέπει να έχεις υψηλό ΡΗ το πρόβλημα είναι οτι τα ψάρια αυτά θέλουν άλλες συνθήκες.

Το ph το κρατάω γύρω στο 7 με co2 και μου κάνει εντύπωση που μέχρι τώρα φαινόντουσαν μια χαρά

aquarius 13-01-09 12:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από theodor72 (Μήνυμα 319430)
:confused::confused::confused:

Για ποιό λόγο το λες έτσι έυκολα...

Θα σου πώ...

Λοιπόν, είχα και γώ δυό SAE μαζί με αγγελόψαρα, για πάνω από ένα χρόνο, σε 230λτρ. Κάποια στιγμή, πρίν περίπου 6-8 μήνες, το ένα παρουσίασε το ξεθώριασμα της μαύρης λωρίδας, ήταν στρεσσαρισμένο και κρυβόταν συχνά, για κάποιο λόγο. Παράλληλα, μερικά κομμένα φύλλα από τα φυτά είχαν αρχίσει να αποσυντίθεται και θεώρησα πιθανό να "επιβαρύνουν" το νερό. Τα έβγαλα, έριξα Toxivec μιά φορά, και την επόμενη μέρα όλα έδειχναν καλύτερα!

Αυτή τη στιγμή έχω ένα μόνο SAE γιατί πρίν 15 μέρες είδα το ένα να κυνηγάει το άλλο (που έχασα) και του είχε κάνει μεγάλη ζημιά στη δεξιά πίσω πλευρά κοντά στην ουρά. Μέχρι που φάνηκε ματωμένο! Ήταν τόσο χτυπημένο που δε μπορούσε να κολυμπήσει, σερνόταν και έκανε κύκλους νευρικά στο πάτο. Απόμόνωσα το δράστη σε παγίδα άλλα δυστυχώς δε τα κατάφερε το θύμα...:(

Νομίζω ότι 3 SAE σε 120 λτρ. είναι υπερβολή και πιστεύω ότι είναι κυριαρχικά ψάρια και εκδηλώνουν επιθετικότητα κάτω από συγκεκριμμένες συνθήκες.

Θεωρώ πιθανό, η απουσία των αγγελόψαρων να τα οδηγεί στο να διεκδικήσουν κάποια θέση στην ιεραρχία του ενυδρείου....

Πάνος 13-01-09 12:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aquarius (Μήνυμα 319438)
Αυτή τη στιγμή έχω ένα μόνο SAE γιατί πρίν 15 μέρες είδα το ένα να κυνηγάει το άλλο (που έχασα) και του είχε κάνει μεγάλη ζημιά στη δεξιά πίσω πλευρά κοντά στην ουρά. Μέχρι που φάνηκε ματωμένο! Ήταν τόσο χτυπημένο που δε μπορούσε να κολυμπήσει, σερνόταν και έκανε κύκλους νευρικά στο πάτο. Απόμόνωσα το δράστη σε παγίδα άλλα δυστυχώς δε τα κατάφερε το θύμα...:(

υπαρχει εδω ισως και το σεναριο της ασθενειας....και τα δικα μου σαε κυνηγιουνται....ειδικα ο μικροτερος τρωει αρκετο κυνηγητο...αλλα ουτε ξεθωριαζει-στρεσσαρεται και σιγουρα δεν εχει χασει ουτε λεπι...κυνηγιουνται αλλα δε δαγκωνονται......μου κανει εντυπωση να κανει τοση ζημια το ενα σαε στο αλλο....
τωρα το ματωμενο πισω ακρο περισσοτερο μου ακουγεται για βακτηριακη λοιμωξη....να παρατηρεις συνεχεια και τα υπολοιπα...
παντως κριμα για το ψαρακι σου....

N4505 13-01-09 23:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aquarius (Μήνυμα 319438)
Νομίζω ότι 3 SAE σε 120 λτρ. είναι υπερβολή και πιστεύω ότι είναι κυριαρχικά ψάρια και εκδηλώνουν επιθετικότητα κάτω από συγκεκριμμένες συνθήκες.

Θεωρώ πιθανό, η απουσία των αγγελόψαρων να τα οδηγεί στο να διεκδικήσουν κάποια θέση στην ιεραρχία του ενυδρείου....

Πριν με τα αγγελοψαρα μέσα, το ένα κυνηγούσε λίγο τα άλλα δύο αλλά σε πολύ μικρό βαθμό, που απ'ο,τι διάβασα είναι και τυπική συμπεριφορά των sae. Τώρα που φύγαν τα αγγελόψαρα όμως είναι και τα 3 κρυμμένα...
Δεν ξέρω, θα τα παρακολουθήσω λίγες μέρες και αν δεν αλλάξει κάτι θα τα χαρίσω κάπου που να έχουν πιο κατάλληλες συνθήκες νερού... και περισσότερα λίτρα. Σας ευχαριστώ όλους
-------------------------
Μόλις είδα το ενυδρείο και ως δια μαγείας, τα sae ξεμυτισανε και φαίνονται μια χαρά. Φάγανε κιόλας σαν να μην τρέχει τίποτα... Τι να πω, ό,τι να΄ναι...... ίσως η μνήμη τους έχει διάρκεια 5 ημερών και μόλις ξεχάσανε οτι υπήρχαν αγγελοψαρα που κάποιος τα απομάκρυνε με την απόχη....:D

PascM 14-01-09 09:39

Τι τα τάισες και φάγανε?
Σίγουρα μιλάμε για SAE ?

N4505 14-01-09 13:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 319748)
Τι τα τάισες και φάγανε?
Σίγουρα μιλάμε για SAE ?

Ναι, για Sae μιλάμε τσεκαρισμένα, απλά πάντα την ώρα του ταίσματος με flakes τους αρέσει να τσιμπάνε... Αυτό ειναι γενικό πρόβλημα των sae νομίζω, αν μεγαλώσουν και γευτουν τα flakes μετά παρατάνε τις αλγες..

kill_bill 14-01-09 16:41

Δεν υπαρχει περιπτωση να εκανε τοση ζημια (καθολου ζημια ισως) sae σε sae.
Τα πανεμορφα αυτα ψαρια, μπορει να κυνηγιουνται σαν τρελα και σε σημειο που να νομιζεις οτι υπαρχει πολλη πιεση και αυτο ειναι ολο. Μεχρι εκει ομως.
120 λιτρα ειναι λιγα ακομα και για ενα ατομο και καλο θα ηταν να υπαρχουν 5-6 παρεα.
Γινονται σωστα θηριακια!
Εγω δυστυχως τα εβγαλα για δυο λογους, πρωτον ειμαι και εγω στα 120lt και δευτερον με το κυνηγητο τους κανανε μπαχαλο το ενυδρειο σε σημειο να στρεσαρονται αλλοι κατοικοι. Οταν φτιαξω αυτο που θελω θα βαλω σιγουρα μια μεγαλη ομαδα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:31.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02009 seconds with 11 queries