Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Διακοπές κι ενυδρειο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=97759)

Dimitra_ 12-07-17 14:31

Διακοπές κι ενυδρειο
 
Καλησπέρα ,
Όλα τα χρονια που έχω ενυδρεία όταν φεύγω βάζω ταιστρα για να ταιζει τα ψαράκια, και έχω κάποιον δικο μου να κανει αλλαγές και γενικά να ελεγχει την κατασταση.
Ωστόσο μέχρι τώρα δεν έβαζα flakes , αλλά pellet.
Διάβασα σε πολλά σχόλια κι στο facebook. Αλλά κι σε αλλά blogs .
Οτι όταν βάζεις flakes η τροφή δεν πέφτει σωστα ή πέφτει όλη μαζί ή βουλωνει τελικά την ταιστρα .
Θα ήθελα να μου πείτε αν έχετε αντιμετωπισει παρόμοιο προβλημα , πως το αντιμετωπισατε κι γενικά πως ταιζετε οταν λειπετε.
Επίσης θα ήθελα να αλλάξω την ταιστρα μου καθώς είναι πολύ παλιά ... Εσείς ποια χρησιμοποιείτε ;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!

Aquatix 12-07-17 14:46

Έχω αυτή της Juwel η οποία έχει υποδοχή για αεραντλία στην πίσω μεριά. Δε λειτουργεί τόσο καλά με flakes όπως οι περισσότερες. Από την άλλη υπάρχει μεγάλη ποικιλία τροφών σε κόκκους (άλλες βυθίζονται γρήγορα άλλες όχι) οπότε τη χρησιμοποιώ με αυτές.:smt020

Dimitra_ 12-07-17 14:51

Σε ευχαριστώ aquatix για την άμεση απάντηση σου (λες και είσαι απο τη Γαλατία ακούγεται :p ) εσύ ποια τροφή χρησιμοποιείς ;

Aquatix 12-07-17 15:24

Αγοράζω πάντα μικρές συσκευασίες και δε χρησιμοποιώ συγκεκριμένες τροφές αλλά τις αλλάζω όταν τελειώνουν (ακόμα και τη βασική). Οπότε έχουν περάσει όλες οι τροφές από την ταΐστρα (Haquoss, Sera, Tetra, Ocean κτλ.). Τα ψαράκια μου ευτυχώς τρώνε τα πάντα!

Όσο για το nick name ένα μικρό χωριό στη Γαλατία ήταν η έμπνευση!:D

pavlov 12-07-17 16:58

1 Συνημμένο(α)
η λυση ειναι απλη grasslin rondomatic 400

Γιώργος Κ 12-07-17 17:43

Το μεγαλυτερο αγχος στις διακοπες δεν ειναι η τροφη αλλα η ελλειψη αλλαγων νερου αλλα και η εξατμιση του νερου του ενυδρειου. Αν τα ψαρια δεν ειναι γονος η ειναι στην αναπτυξη για ενα μεγαλο διαστημα μπορουμε να μη τα ταισουμε καθως με το να βαζουμε αυτοματες ταιστρες που ριχνουν καθημερινα τροφη ρυπαινουμε ολο και πιο πολυ το νερο κανοντας περισσοτερο κακο απο οτι καλο! Η δε εξατμιση κανει ακομα χειροτερα τα πραγματα! Καλο θα ειναι να υπαρχει καποιος που να μπορει να πεταχτει και να τσεκαρει τη κατασταση του ενυδρειου. Η να κανει μια αλλαγη νερου η εστω αναπληρωση!
Δημητρα τι ψαρια εχεις? Ποσο καιρο θα λειπεις? Αυτη τη φορα υπαρχει καποιος στο σπιτι που θα μεινει? Η καποιος που θα μπορουσε να "πεταχτει" να τσεκαρει καποιοα στιγμη?

Dimitra_ 12-07-17 18:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ (Μήνυμα 1017470)
Το μεγαλυτερο αγχος στις διακοπες δεν ειναι η τροφη αλλα η ελλειψη αλλαγων νερου αλλα και η εξατμιση του νερου του ενυδρειου. Αν τα ψαρια δεν ειναι γονος η ειναι στην αναπτυξη για ενα μεγαλο διαστημα μπορουμε να μη τα ταισουμε καθως με το να βαζουμε αυτοματες ταιστρες που ριχνουν καθημερινα τροφη ρυπαινουμε ολο και πιο πολυ το νερο κανοντας περισσοτερο κακο απο οτι καλο! Η δε εξατμιση κανει ακομα χειροτερα τα πραγματα! Καλο θα ειναι να υπαρχει καποιος που να μπορει να πεταχτει και να τσεκαρει τη κατασταση του ενυδρειου. Η να κανει μια αλλαγη νερου η εστω αναπληρωση!
Δημητρα τι ψαρια εχεις? Ποσο καιρο θα λειπεις? Αυτη τη φορα υπαρχει καποιος στο σπιτι που θα μεινει? Η καποιος που θα μπορουσε να "πεταχτει" να τσεκαρει καποιοα στιγμη?


Καλησπέρα Γιώργο , έχω γκάπυ κι Μόλυ.
Δεν ανησυχω για αυτά καθώς η εβδομαδιαία αλλαγή θα γίνεται κανονικά. Απλως δεν θα υπάρχει άνθρωπος να ταιζει. Θα λειψω πολύ καιρό . υπολόγισε κάνα μήνα . οποτε οπωσδήποτε πρεπει να υπάρχει ταιστρα.
Αυτά τα ψάρια δεν αντέχουν χωρίς τροφή...
Όταν είχα όσκαρ ηταν πιο εύκολα ομολογουμένως τα πραγματα. Αν εξαιρέσεις τις αλλαγές...

Γιώργος Κ 12-07-17 21:12

Τα ψαρια που εχουμε τα εχουμε "καλομαθει" με καθημερινο ταισμα ... στη φυση μπορουν μερες ολοκληρες και σε μερικες περιπτωσεις μηνες να μη τραφουν καθολου. Και χωρις καθολου τροφη ενας μηνας δεν ειναι πολυς (δε θα πεθανουν απο ασιτία). Βεβαια αφου εχεις ατομο για αλλαγη νερου δεν υπαρχει λογος να τα υποβαλλεις σε αυτη τη ταλαιπωρια ... φροντισε να βαλεις λιγη τροφη σαν καθημερινη μεριδα για καλο και για κακο!

Maverick 12-07-17 21:51

Eξαρτάται και από το είδος και το μέγεθος των ψαριών, γενικά τα μικρόσωμα ψαράκια δεν αντέχουν όσες μέρες αντέχουν τα μεγαλύτερα σε μέγεθος. Τα γκαπάκια δλδ θα ζοριστούν μάλλον μετά από 1 βδομάδα, οπότε θα σου έλεγα να βάλεις ταίστρα (1 φορά τη μέρα και ελάχιστη τροφή).

Εγώ έχω την ταίστρα της eheim και βάζω μέσα μικρά granules βυθιζόμενα (για να τρώνε και τα corys) και αποξηραμένη αποκελυφωμένη αρτέμια (για να τρώει και ο γόνος). Και πάντα τη βάζω 2-3 μέρες πριν φύγω για να τεστάρω ότι δουλεύει σωστά και ότι πέφτει σωστή ποσότητα τροφής. Επίσης, αν έχεις σύστημα με ανεμιστηράκια, καλό είναι να μπει χρονοδιακόπτης στο τροφοδοτικό τους ώστε να μην δουλεύουν την ώρα που πεφτει η τροφή (συνήθως αφήνω ένα μισάωρο για σιγουριά).

Πάντως τα εντλεράκια μου όταν πέφτει πείνα 2-3 μέρες, τα έχω δει να τρώνε ακόμα και την τριχοειδή άλγη (την κουρεύουν κανονικά) :D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:48.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01630 seconds with 11 queries