Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Θαλάσσια Βιολογία (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=216)
-   -   αραγωνίτης Y/N ? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15599)

nikman 14-02-07 16:59

αραγωνίτης Y/N ?
 
Γεια σας θα ήθελα να μου πείτε από τη πείρα και τη γνώση σας για το πλεονεκτήματα αλλά και τα μειονεκτήματα που δίνει η χρήση του αραγωνίτη σαν υπόστρωμα σε ένα fish only ή ένα reef. Την ερώτηση την κάνω γιατί σκέπτομαι να μη βάλω καθόλου.
Παράδειγμα κάποια μειονεκτήματα στη χρίση αραγωνίτη είναι ο εγκλωβισμός κάποιων βλαβερών αερίων ( νομίζω υδρόθειο δεν είμαι σίγουρος ) μεταξύ υποστρώματος και βράχου.

Ακόμα άμα είναι λεπτόκοκκος και θέλεις δυνατή κυκλοφορία, λόγω απαιτητικών κοραλλιών αλλά και για καλύτερη οξυγόνωση του ζωντανού σου βράχου, να μετακινείται και να αιωρείται.
Από πλεονεκτήματα, μου έρχονται στο μυαλό καλό αισθητικό αποτέλεσμα, διατήρηση ψιλά του ph και ασβεστίου.
Παρακαλώ αυτούς που γνωρίζουν να συμπληρώσουν αλλά και να με διορθώσουν σε αυτά που έχω γράψει. Ευχαριστώ.

accnt 14-02-07 17:54

Ή αραγωνίτη θα βάλεις ή σπασμένο κοράλλι.
Προτιμώ 100% αραγωνίτη. Υπάρχει και σε αρκετές διαμέτρους οπότε το θέμα του λεπτόκοκκου το λύσαμε.
Το υδρόθειο θα δημιουργηθεί ανάμεσα στον βράχο και σε κάθε είδους υποστρώματος, οπότε και εδώ δεν υπάρχει πρόβλημα. Ίσως μπορείς να βάλεις τον βράχο σε μικρές εξέδρες, για να μην ακουμπά στο υπόστρωμα.

Tricky 14-02-07 22:36

O Μανολης μαλλον το σκεφτεται για barebottom tank ...δηλαδη να μην βαλει καθολου υποστρωμα .

Κατι τετοιο με ειχε προβληματισει και εμενα οταν εστηνα το reefακι μου.Τελικα , μετα απο συμβουλες και ψαξιμο , κατεληξα στα παρακατω:

1) Υδροθειο : για μενα ειναι λιγο urban legend.Σε ενα ενυδρειο με καλη οξυγονωση δεν πιστευω οτι η απελευθερωση του οποιου υδροθειου θα κανει κακο.Αλλωστε μπορεις να βαλεις το βραχο με τετοιο τροπο ωστε να ''παταει'' στην αμμο ελαχιστα (πχ εξεδρα)
2) Ανακατωσουρα της αμμου λογω κυκλοφοριας : πολλα ενυδρεια που τρεχουν με αμμο αποδεικνυουν οτι με σωστη τοποθετηση κοραλιων και καλη διαχυση της κυκλοφοριας δεν θα υπαρχει προβλημα. Αλλωστε τα κοραλια που απαιτουν μεγαλη κυκλοφορια , συνηθως απαιτουν και πολυ φως αρα μπαινουν ψηλοτερα
3) ο αραγωνιτης προσφερει αισθητικα στο ενυδρειο αλλα και λειτουργικα : ακομα και ενα μικρου παχους DSB με ψιλοκοκκο αραγωνιτη , θα κανει καποιο denitrification και καποια nitrates θα καταναλωθουν .Αυτο ειναι ιδιαιτερα σημαντικο σε reef ενυδρεια που τρεχουν χωρις refugium
4) O αραγωνιτης προσφερει buffering
5) O αραγωνιτης αποτελει καταφυγιο για πολλα επιθυμητα ζωυφια.

Το μονο σιγουρο πλεονεκτημα ενος bare bottom tank ειναι οτι το ενυδρειο διατηρειται πολυ καθαρο .Η οποια βρωμια θα συγκεντρωνεται σε ενα σημειο και ο χομπιστας θα μπορει να την εξαγει απο το συστημα ευκολα .Τα οφελη ομως του αραγωνιτη ειναι ΙΜΟ σημαντικοτερα.

Αρα, ψηφιζω ενυδρειο με υποστρωμα και μαλιστα μονο αραγωνιτη.Οχι χοντροκοκκο ,ουτε τον πιο ψηλο που υπαρχει .Αυτος που εβαλα εγω (Carib sea fiji pink) ειναι ομορφος και με 3.200 λιτρα κυκλοφορια στο reefaki μου (80λιτρα) , δεν ''σηκωνεται'' καθολου. (Με την ευκαιρια , ευχαριστω τον φιλο και συνχομπιστα Gorgi που μου τον προτεινε συγκεκριμμενα οταν σκεφτομουν για υποστρωμα ;) )

nikman 14-02-07 23:54

Έχεις δίκιο Βασίλη το σκέφτομαι για bare-bottom tank…
Χθες μάλιστα έβγαλα όλο το βράχο και κομμάτι-κομμάτι τον περνούσα από τον κυκλοφοριτή και από την έξοδο του φίλτρου.
Είχε πολύ σκόνη πάνω του το κάθε κομμάτι, μάλλον λόγω του ότι είχε μείνε 4-5 μέρες χωρίς επαρκή κυκλοφορία, μόνο με τα φίλτρα.
Μετά που τον ξανατοποθέτησα είδα πόσο ελαφρά καθόταν στο γυαλί και πόσο τα κομμάτια γαντζωνόταν το ένα με το άλλο. Και φυσικά αυτό που σύμφωνης κι εσύ καθάρισα τον πάτο (το γυαλί του ενυδρείου ) πάρα πολύ εύκολα.
Βέβαια το να βάλω ζωντανό αραγωνίτη δεν το έχω απορρίψει ακόμα.
Εσύ αυτός που έχεις βάλει ( carib sea Fiji pink ) είναι ροζ ; τιμή θυμάσαι να μου πεις.
Πόσο θα χρειαστώ περίπου για το 350άρι (trigon) με γνώμονα ότι θέλω να βάλω το λιγότερο δυνατόν. Τώρα για τις διάφορες εξέδρες που διαβάζω ότι βάζουνε πολλοί μόνο αν βρω κάτι σε έτοιμο. Γιατί για κατασκευή χλομό.

Obelix(Reifen) 15-02-07 07:33

Αν είναι να βάλεις λίγο μην βάλεις καθόλου ίδιος με τον Fiji pink που είναι και λίγο χοντροκομμένος .
Αν έχεις τόση κυκλοφορία που να σηκώνετε η άμμος η την έχεις σε λάθος σημείο η έχεις πολύ ακόμα και για τα κοραλλιά .
Αν θέλεις να την βγάλεις οικονομικά βαλε τον ψιλό τον νεκρό και πρόσθεσε 2 σακιά ζωντανή με κομματάκια (π.χ. West Caribbean reef). Τα πιο χοντρά κομμάτια θα καθίσουν στην επιφάνεια και θα προφυλάσσουν την ψιλή άμμο.
Ότι και να κανείς θέλεις τουλάχιστον 5 cm άμμου για να κανείς δουλεία .

nikman 15-02-07 07:48

Σε κιλά πόσο μεταφράζονται αυτά τα 5 cm minimumπου γράφεις ότι χρειάζονται. Πες μου πόσο έβαλες εσύ για να υπολογίσω. Αυτός ο Fijipinkροζίζει ?

Tricky 15-02-07 07:51

Οπως τα λεει ο Διονυσης ειναι ...αν ειναι να βαλεις , θα βαλεις τοσο ωστε να κανεις δουλεια . Στο reef μου με 5 εκατ παχος μπροστα και 8-9 εκατ παχος στο πισω μερος , ηδη βλεπω μπουρμπουληθρες να ταξιδευουν προς την επιφανεια .O fiji pink ειναι ελαφρως ροζ οταν τον βλεπεις με φυσικο φως αλλα στο reef μου με τοσα φωτα φαινεται ασπρος.

Ριξε μια ματια στα υποστρωματα για να δεις κοκκομετριες και χαρακτηριστικα :
http://www.carib-sea.com/pages/produ...aragalive.html
http://www.carib-sea.com/pages/produ...aragonite.html

Ο fiji pink κυκλοφορει και live και ψοφιος . Τον ζωντανο τον αγορασα 35 ευρω τα 9 κιλα ...για ψοφιο δεν ξερω να σου πω.

Η τελικη αποφαση ειναι δικη σου ;)

nikman 15-02-07 08:15

Ο ψόφιος με τον ζωντανό έχουν την ίδια όψη σε χρώμα και μέγεθος κόκκου ;
Τιμή στο ψόφιο ξέρουμε ;
Ο ψόφιος προσφέρει κάτι παραπάνω από τον ζωντανό, εκτός του ότι είναι φτηνότερος και αποικίζεται με τον καιρό αν αναμιχθεί μαζί του (ας πούμε 50-50) , παράδειγμα να δίνει περισσότερο ασβέστιο και να είναι καλύτερο buffer; (από το ζωντανό)
Αν βάλω τελικά υπόστρωμα υπάρχει κάτι στο εμπόριο που να το χρησιμοποιήσω σαν κερκίδα του βράχου και να είναι safe (οικολογικό και στέρεο) γιατί από κατασκευές δε… :smt072

Tricky 15-02-07 09:54

Η κοκκομετρια ειναι ιδια, 0,5-1,5 mm .

Tov ψοφιο fiji pink δεν τον εχω δει αλλα λογικα θα ειναι ιδιος με τον ζωντανο στην οψη .Απλα δεν θα εχει βακτηρια.

Σαν Buffering capacity , ο ζωντανος και ο ψοφιος ειναι το ιδιο .

Εφοσον εχεις βαλει περι τα 50 κιλα ψιλοκουραρισμενου Live rock θα ελεγα οτι και με ψοφιο θα εισαι οκ .Δεν υπαρχει λογος να δινεις extra λεφτα για την βιολογια της ζωντανης αμμου.
Δες τι επιλογες υπαρχουν σε ψοφιο αραγωνιτη στα μαγαζια και το συζηταμε.Κανε μια ερευνα αγορας ανα προιον γιατι εχω δει μεγαλες διαφορες απο μαγαζι σε μαγαζι ...σε σημειο που ο ζωντανος σε καποια μαγαζια να πωλειται οσο ο ψοφιος σε αλλα;)

Για την εξεδρα δεν ξερω να σου πω ...εχω δει pet shop του εξωτερικου να πουλανε δικες τους DIY αλλα επειδη εχεις trigon δεν ξερω αν θα ''κατσουν'' καλα . Ο Γιαννης (accnt) ειναι ειδικος σε τετοια θεματα :D :D

Gorgi 15-02-07 10:02

Φιλε nikman, αν εχω καταλαβει καλα το ενυδρειο σου τρεχει αυτην τη στιγμη.
Στην περιπτωση αυτη δεν θα σου προτεινα να βαλεις νεκρο αραγωνιτη καθως θα σου προκαλεσει precipitation μεχρι να καλυφθει απο το biofilm των βακτηριδιων πραγμα που πιθανοτατα θα καταληξει σε πετρωμα της αμμου, μερικο ή και ολικο.

Γνωμη μου ειναι να βαλεις αραγωνιτη και μαλιστα 100% ζωντανο καθως τα οφελη ειναι πολυ περισσοτερα απο τον νεκρο αλλα και η διαφορα στην τιμη τους ειναι μικρη.
Συγκεκριμενα μπορεις να βαλεις 3 εκ. Bahamas Oolite & 2 εκ. Fiji pink. Ετσι και αισθητικα θα ειναι πολυ πιο ομορφο (εδω μιλαω υποκειμενικα) και θα εχεις μακροπροθεσμα denitrification χωρις να ενοχλειται το μερος της αμμου οπου θα συμβαινει αυτο καθως θα ειναι καλυμενο απο την Fiji pink που ειναι πιο χοντρη και θα μενει επανω.

ΗΤΗ

Tricky 15-02-07 10:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Gorgi (Μήνυμα 154997)
... δεν θα σου προτεινα να βαλεις νεκρο αραγωνιτη καθως θα σου προκαλεσει precipitation μεχρι να καλυφθει απο το biofilm των βακτηριδιων πραγμα που πιθανοτατα θα καταληξει σε πετρωμα της αμμου, μερικο ή και ολικο.

Αν και δεν εχουμε PH μετρησεις του ενυδρειου , το βρισκω λιγο τραβηγμενο αυτο ΙΜΟ .... το ενυδρειο δουλευει με ζωντανο βραχο εδω και καποιο καιρο και η κυκλοφορια / σκιμερ ειναι καλη ...το ph λογικα θα ειναι σε αποδεκτα πλαισια ωστε να μην συμβει κατι τετοιο.

Στην τελικη , μπορει να μην βαλει και τα 40 κιλα αμμου με τη μια :)

Επισης δεν εχω βρει καποια επιστημονικη αναλυση της συστασης της ζωντανης αμμου...

Απο εκει και περα συμφωνω οτι αν δεν τιθεται θεμα budget και η διαφορα στην τιμη ειναι αποδεκτη , τοτε ας παει μονο σε live sand ...μονο πλεονεκτηματα θα εχει.

Gorgi 15-02-07 10:46

Βασιλη δεν εχει να κανει με το ph και την κυκλοφορια/φιλτρανση. Ειναι καθαρα θεμα του οτι προσθετεις κατι νεκρο σε ενα "ζωντανο" συστημα. Μεχρι να καλυφθει η αμμος απο το biofilm υπαρχει σοβαρος κινδυνος για precipitation.
Anyway μιας και εχω καταλαβει οτι τωρα το ξεκιναει ο nikman το ενυδρειο του αν επιμεινει να βαλει νεκρο αραγωνιτη ας το κανει συντομα πριν βαλει οτιδηποτε ζωντανο στο ενυδρειο (καπου ειδα οτι σκεφτεται να βαλει ψαρια και κοραλλια σε 15 ημερων ενυδρειο :confused: :shock:. Επισης αν μπει νεκρος & ζωντανος αραγωνιτης πρεπει να ειναι πρωτα ο νεκρος και απο πανω ο ζωντανος και να μπουνε ταυτοχρονα.

Tricky 15-02-07 10:58

Ισως να μην το καταλαβα εγω καλα ... νομιζα οτι αναφερεσαι στο precipitation που θα γινει αν αρχισει να διαλυεται ο αραγωνιτης λογω του (ενδεχομενως) χαμηλου PH ... επειδη ηδη υπαρχει Live rock (ενα πρωτο buffering) και κυκλοφορια/σκιμερ (καλη οξυγονωση) , λογικα το Ph θα ειναι τετοιο ωστε να ''κρατησει'' τον ψοφιο αραγωνιτη .
Ισως να κανω και λαθος ... μην με κυνηγαει ο Μανωλιος να κατεβω στην Κρητη με καλεμι για να του σπασω τον αραγωνιτη αν πετρωσει :D :D

Ας μας πει ο Μανωλης τι ph εχει τωρα στο ενυδρειο ...

Οσο αφορα τα κοραλια , οντως δεν ειναι ακομα η ωρα τους .

Λιγη υπομονη ζηταει το θαλασσινο ενυδρειο , ας του την δωσουν οι νεοι φιλοι μας ...

accnt 15-02-07 12:23

Αν ανακατέψει την άμμο δεν θα έχει πρόβλημα. Δεν χρειάζεται να βάλει την μια πάνω στην άλλη.
Με 30 κιλά ζωντανό βράχο ο οποίος μετά από 15 μέρες δεν «σήκωσε» αμμωνία, δεν θα έχει πρόβλημα να βάλει ένα μονο ψαράκι.
Αλλά είπαμε να κάνει υπομονή για να μην «φάει» την αναδιάταξη του βράχου…;)

Tricky 15-02-07 12:54

Παντως με την ευκαιρια αυτη και τις παρατηρησεις του Γιωργου θα ηθελα να πω στο Μανωλη οτι καλο θα ειναι να βαζουμε μια σειρα στα πραγματα :

Εγω τοσο καιρο που δουλευει το ενυδρειο του με ζωντανο βραχο ειχα την εντυπωση οτι καποιο υποστρωμα θα εχει μπει .

Δηλαδη δεν ειναι τοσο συνετο σε ενα ποστ να συζηταμε αν ειναι ετοιμο το ενυδρειο για ψαρι και σε αλλο να επανερχομαστε στο αν θα βαλουμε αραγωνιτη και ποιον .Μερικα πραγματα εχουν μια -λογικη πιστευω- σειρα ...
Η οποια προβληματικη ή ερευνα θα πρεπει να αναπτυσσεται σε πρωιμο σταδιο και σιγουρα πριν μπουν τα οποια ζωντανα μας.

Μην καταληξουμε δηλαδη σε συμπερασματα του στυλ '' Βαλε μερικα κιλα Ζωντανο κουραρισμενο βραχο και αλατονερο και εισαι ετοιμος για ψαρια ή κοραλια '' .

Και για να το πω διαφορετικα , τοσο καιρο ο Μανωλης χανει που δεν εχει βαλει υποστρωμα ...θα ειχε αρχισει ο αποικισμος της αμμου , τα ζωυφια ηδη θα εσκαβαν λαγουμια και το συστημα θα ξεκιναγε να ισορροπει ...

Υπαρχουν κινδυνοι πχ το πετρωμα της αμμου που αναφερει ο Γιωργος αλλα εγω δεν τους θεωρω ως το πιο πιθανο σεναριο εφοσον το ενυδρειο εχει τοσο ζωντανο βραχο (με ικανες βιολογικες αποκιες) και με το αλατονερο να ''τρεχει'' πανω απο 15 μερες .Φανταζομαι επισης οτι ο Μανωλης δεν ριχνει συμπληρωματα ασβεστιου ή alkalinity .Ουτε , οπως ειπα, πιστευω οτι η ζωντανη αμμος θα εχει Biofilm με το που μπει στο ενυδρειο απο την αεροστεγη σακουλα της ...αν ηταν live sand κατευθειαν απο τη θαλασσα ή απο παλιο ενυδρειο , τοτε οκ.

Gorgi 15-02-07 14:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από accnt (Μήνυμα 155034)
Αν ανακατέψει την άμμο δεν θα έχει πρόβλημα. Δεν χρειάζεται να βάλει την μια πάνω στην άλλη.

Δεν ειμαι και τοσο σιγουρος...ασε που μειωνει την ικανοτητα του DSB εαν ανακατεψει διαφορετικης κοκομετριας αμμο που στην τελικη παλι θα χωριστει καθως η χοντροκοκκη θα ανεβει επανω και η ψιλη θα παει κατω.
Τες πα, ολα ειναι θεμα επιλογων. Εγω αν ημουν στη θεση του Μανωλη ετσι θα το εκανα...το τι θα κανει ο Μανωλης ειναι δικο του θεμα.

Οσο για αυτο που λες Βασιλη περι χαμενου χρονου να σου αναφερω πως οταν ξεκιναγα το ενυδρειο μου εκανα το ιδιο ακριβως και δεν το μετανοιωσα καθολου. Αφου μπηκε ολος ο βραχος μεσα και κουραριστικε και αφου κατεληξα στο aquascape και ειπα "ετσι θα ειναι το ενυδρειο...τελος" τοτε προσθεσα την ΖΑ και φυσικα δεν ειχα κανενα ζωντανο μεσα ολο το διαστημα του στρωσιματος. Απλα ειναι μια μεθοδος, υπαρχουν κι αλλες οι οποιες εχουν διαφορετικα μειονεκτηματα και πλεονεκτηματα. Επισης με το που εβαλα τον αραγωνιτη μετα απο 1-2 μερες ημουν γεματος κοπιποδα και διαφορα ζωυφια τα οποια εκαναν παρτυ μεσα στην αμμο. Δεν ξερω κατα ποσο θα επιζουσαν αυτα το κουραρισμα του βραχου μου που στην περιπτωση μου η τελευταια παρτιδα που μπηκε ηταν φουλ στην αμμωνια (θυμαστε την περιφημη εισαγωγη πολλων τονων περσι τα Χριστουγεννα απο Fidji?....ε εκεινος ο βραχος εκανε αρκετες μερες να ερθει στο Ελλαντα και μονο ζωντανος δεν ηταν οταν ηρθε.)
Εγω επελεξα αυτον για να μην βρωμισω τον αραγωνιτη μου και τον γεμισω φωσφορικα απο το κουραρισμα.
Στο επομενο ενυδρειο θα δοκιμασω αλλο τροπο.

Οσο για το αν εχει ετοιμο biofilm η ΖΑ ξερεις οτι κανεις δεν μπορει να απαντησει τεκμηριωμενα σε μια τετοια ερωτηση...το θεμα ειναι κατα ποσο εμπιστευομαστε τους κατασκευαστες (π.χ. CaribSea) για το αν αυτα που ισχυριζονται ειναι αληθεια. Εγω παντως τους εμπιστευομαι.

Tricky 15-02-07 15:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Gorgi (Μήνυμα 155081)
Επισης με το που εβαλα τον αραγωνιτη μετα απο 1-2 μερες ημουν γεματος κοπιποδα και διαφορα ζωυφια τα οποια εκαναν παρτυ μεσα στην αμμο. Δεν ξερω κατα ποσο θα επιζουσαν αυτα το κουραρισμα του βραχου μου που στην περιπτωση μου η τελευταια παρτιδα που μπηκε ηταν φουλ στην αμμωνια .

Θα ξεφυγω λιγο αλλα δεν πειραζει ...
Αν και το εχουμε ξανασυζητησει αυτο με τα κοπηποδα και την συσκευασμενη ζωντανη αμμο :
Λες οτι η αμμος εφερε τα κοπηποδα στο ενυδρειο σου ?Αν οχι , μην διαβασεις παρακατω:p

... Αν οντως το νομιζεις ομως :

Ειναι ποτε δυνατον κατι που συσκευαζεται αεροστεγως και περναει απο χιλιες διαφορετικες θερμοκρασιες να διατηρησει ζωντανους οργανισμους σαν τα κοπηποδα ή τα αλλα ζωυφια που λες ? Και μαλιστα με ημερομηνια ληξης κανα δυο χρονια μετα ? Για μενα ειναι πρακτικα αδυνατο .

Αλλα ας το δουμε και εμπορικα το θεμα :
Η Carib πως διαφημιζει το προιον της ?
http://www.carib-sea.com/pages/produ...aragalive.html
Αν δεις , η μονη εμφαση της ειναι στο οτι επιταχυνει το στρωσιμο του ενυδρειου ..τουλαχιστον αυτο διαφημιζει παραπανω σε σχεση με την ψοφια της .Δεν θα ηταν λογικο :
1) Να βαζουμε την ζωντανη της αμμο πριν το ενυδρειο στρωσει αφου για αυτο διαφημιζεται ιδιαιτερως απο το κατασκευαστη της ?
2) Αν περιειχε κοπηποδα ή ζωυφια σε οποιαδηποτε μορφη , δεν θεωρεις οτι η ιδια η εταιρεια θα το διατυμπανιζε πρωτη ? Δεν θα ηταν τοσο δυσκολο να το αποδειξει εφοσον εφθασαν σε εσενα ζωντανα μεσα σε μια αεροστεγως κλεισμενη σακουλα ...

Για μενα , το κοπηποδα/ζωυφια που ειδες υπηρχαν στο βραχο και απλα περιμεναν να τα λυπηθεις και να τους βαλεις αμμο να πανε να κατοικησουν :D :D :D . Μολις την εβαλες , βγηκαν εξω ...

Να πουμε για πραγματικα ζωντανη αμμο ?
Αυτο θα ηταν κατι τετοιο :
http://www.meerwasser-aquaristik.de/...roducts_id=392
Απο τη θαλασσα , στο αεροπλανο και μπλουμ στο ενυδρειο ...αλλα η τιμη της ανα κιλο ειναι σαν του βραχου ...αυτη ναι , θα εχει και κοπηποδα και απο ολα ...αλλα ποιος δινει τοσα λεφτα ...

Gorgi 15-02-07 16:00

Δεν ξεφευγεις, αλλωστε το θεμα συζητησης ειναι η ζωντανη αμμος.

Εχεις λογικα επιχειρηματα. Απλα εγω λεω πως η ζωντανη αμμος προσθετει στην βιολογικη φιλτρανση του ενυδρειου παρεχοντας μια επιφανεια προς εποικισμο απο διαφορα οφελιμα βακτηρια και μικροοργανισμους.
Επισης πιστευω πως (οπως κι εσυ λες) αυτοι οι οργανισμοι δεν ερχονται με την αμμο αλλα ερχονται ομως τα αυγα τους τα οποια απλα εχουν πεσει σε σταση και μολις βρουν τις σωστες συνθηκες εκκολαπτονται και αναπαραγονται.

Ουτε εσυ μπορεις να αποδειξεις οτι η ΖΑ ειναι μια μουφα και δεν εχει τιποτα το ζωντανο μεσα, ουτε εγω μπορω να σου αποδειξω οτι ειναι το super duper φιλτρο και μαζι της ερχονται κοπηποδα, αμφιποδα, πολυποδα και αρνιποδα :D:p:D.

Επισης θα σου πω το αλλο. Λες οτι ολα αυτα τα ζουφια που εσκασαν μυτη με το που εβαλα την αμμο ηταν κρυμμενα στον βραχο και απλα περιμεναν εμενα να παρω τα ποδια μου και να τους βαλω αμμο στο ενυδρειο.
Αν λοιπον η αμμος ειναι το ιδανικο σπιτι για αυτους τους οργανισμους και προφανως εχουν εξελιχθει ανα τους αιωνες ωστε να μπορουν να ζουνε και να τρεφονται μεσα στην αμμο (λογικο συμπερασμα) τοτε τι δουλεια ειχαν να βρισκονται μεσα στον βραχο μου? Μηπως ετρεξαν να κρυφτουν οταν ειδαν τον ινδονησιο να ερχεται με το τσουβαλι για να τους κλεψει το σπιτι (αμμο)?:D Προς θεου μην με παρεξηγησεις, δεν σε ειρωνευομαι, απλα τα λεω με διαθεση χιουμορ για να μην το παμε στο πολυ επιστημονικο, κατι που δεν μ'αρεσει και ιδιαιτερα.

Απλα Βασιλη εσυ βλεπεις το θεμα της αμμου με πολυ σκεπτικισμο και εγω απλα προτιμω να δεχομαι οτι οντως η αμμος που χρυσοπληρωσα ειναι ζωντανη και δεν με επιασαν κοτσο.

Λοιπον, να προτεινω ενα πειραμα?
Ας φτιαξουμε ενα ενυδρειο χωρις ζωντανο βραχο και ας βαλουμε μεσα μοναχα ζωντανη αμμο. Αν σε λιγες μερες βγουνε διαφορα ζουφια τοτε κερνας τσιπουρα...αν δεν βγει τιποτα κερναω εγω...τι λες?

Κι εσυ κι εγω εχουμε κατι ενυδρεια στο μπαλκονι...αν μοιραστουμε και το κοστος της αμμου τοτε κανουμε μια χαρα πειραμα. Εχω και κατι κανιστρα και καθονται, και αντλιες και θερμοστατη....αλατι μονο θελουμε και ορεξη για τσιπουρα ;):D.

Tricky 15-02-07 16:18

Μεσα George !!

Να την βαλουμε στο 60 λιτρο ? Θα κλειδωσουμε και το καπακι γιατι δεν σε εμπιστευομαι ...μην πας και ριξεις κανα κοπηποδο μεσα το βραδυ :D :D

Σοβαρα ας το κανουμε γιατι το εχω απορια ... 9 κιλα αμμος δεν θα παει χαμενη , οποιο και αν ειναι το αποτελεσμα ...

Gorgi 15-02-07 16:26

Μεσα...πολυ γουσταρω.
Το καπακι δεν κλειδωνει αλλα σου υποσχομαι στον λογο της αντρικης μου τιμης οτι δεν θα ριξω μεσα τιποτα.:):smt051:smt040

Α, και τα κιλα ειπαμε ειναι 7...9 ειναι μαζι με το νερο ;).

accnt 15-02-07 20:25

Να μπω και εγώ στο στοίχημα????:D
Αν με θέλετε…. παίρνω το μέρος του Βασίλη (Sorry Γιώργο:smt054 ).
/3 τα έξοδα της άμμου, αφού ξέρετε ότι τρελαίνομαι για πειράματα…..:cool:

Υ.Γ. sorry nickman που σου «χαλάσαμε» το Post, αλλά εδώ μπορούν να βγουν διάφορα συμπεράσματα.;)

Tricky 16-02-07 00:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από accnt (Μήνυμα 155143)
Να μπω και εγώ στο στοίχημα????:D

Εγω συμφωνω :p . Μετα τα μοιρασουμε την αμμο στα τρια και θα φτιαξουμε 3 mini reef των 3 λιτρων να τα βαλουμε στις κρεβατοκαμαρες :smt115 :smt115

Οπως και να 'ναι , θα την παρω την αμμο μεσα στο ΣΚ ...αλατι υπαρχει μπολικο οποτε θα ξεκινησει το πειραμα αμεσα:D

Gorgi 16-02-07 14:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από accnt (Μήνυμα 155143)
Να μπω και εγώ στο στοίχημα????:D

Δεν προκειτε για στοιχημα αλλα για πειραμα...;)
Τα τσιπουρα τα πινουμε ουτως η αλλως οποτε δεν εχει και ιδιαιτερο νοημα σαν στοιχημα.

Obelix(Reifen) 17-02-07 23:13

Θα το χάσεις ...:cool:

nikman 17-02-07 23:22

Χαίρομαι πολύ που ένα ερώτημα δεν απαντάται μονολεκτικά αλλά ανοίγει μια ολόκληρη συζήτηση με επιχειρήματα και αποδείξεις.
Απαντώ σε κάποια ερωτήματα που τέθηκαν σχετικά με τις παραμέτρους του ενυδρείου μου.
Λοιπόν το ph κυμαίνεται από 7.70 μέχρι 8.20 κατά τη διάρκεια της μέρας, μετρημένο με phμετρο της pinnin που το έχω βουτηγμένο μόνιμα στο νερό. Δεν ξέρω αν αυτό επηρεάζει τη μέτρηση. Έχω προσθέσει 2-3 φορές (από δύο κουταλάκια τη κάθε φορά) το buffer της Seachem.
Φωσφορικά δεν ξέρω αν έχω.
Πήγα προχθές Ηράκλειο και πήρα ένα πολύποδα, ένα σαρκώφυτο και 3-4 μανιταράκια σε μια πέτρα. Το σαρκώφυτο δεν έχει ανοίξει ακόμα και έχει βγάλει κάτι σα χνούδι περιμετρικά το οποίο φεύγει με λίγο περισσότερη κυκλοφορία.
Ψάρια δε βρήκα. Εξακολουθώ να ρίχνω σκέτη τροφή καθημερινά για διατήρηση της βιολογίας.
Ακόμα αγόρασα συμπλήρωμα ασβεστίου της Reef Evolution το coral san και στρόντιο Reef evolution το strontium concentrate. Πήρα κι ένα τεστ για ασβέστιο και ένα μπουκαλάκι πλανκτόν (έγραφε plancto).
Αυτά, τώρα θάθελα να συμμετέχω κι εγώ στο προβληματισμό σας σχετικά με τα κοπήποδα αλλά δεν ξέρω τι είναι, το μέγεθος τους, με τι τρέφονται, ποιους εχθρούς έχουν, τι αντοχές έχουν…

accnt 17-02-07 23:58

Τα κοπήποδα είναι διάφορα «ζωύφια» που έρχονται με τον βράχο στα ενυδρεία μας ή ακόμα και με κοράλλια. Το μέγεθός τους είναι αρκετά μικρό, αλλά με παρατήρηση μπορεί να τα δει κανείς να τρέχουν στην άμμο ή στα τζάμια. Οι εχθροί τους είναι τα ψάρια (ορισμένα) και είναι μια καλής ποιότητας ζωντανής τροφής. Ιδίως για «δύσκολα» ψάρια όπως ο μανδαρίνος. Αντοχές έχουν μεγάλες…zw

Βιάζεσαι λίγο με τα κοράλλια…;)

nikman 18-02-07 00:30

Ok θα κάνω μια στάση εδώ με τα κοράλλια, άλλωστε γιαυτό κάνουμε τις ερωτήσεις, για να μη γίνονται βασικά λάθη χάνοντας χρόνο και χρήμα.
Τώρα στη φάση που είμαι ποιες παραμέτρους να παρακολουθώ εκτός από ph;
O αλκαλινίτης τι είναι; κάτι σαν το KH (ανθρακική σκληρότητα) του γλυκού και πόσο πρέπει να είναι;
Αν προσθέσω ασβέστιο και στρόντιο σε αυτή τη φάση θα βοηθήσουν την ανάπτυξη της κοραλλίνης;

accnt 18-02-07 02:35

Ξεκίνα λες και έχεις κοράλλια (αφου θα βάλεις) και μέτρα (εκτός του Ph) Κh, Ca, Mg.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikman
Αν προσθέσω ασβέστιο και στρόντιο σε αυτή τη φάση θα βοηθήσουν την ανάπτυξη της κοραλλίνης;

Kαι βέβαια. Αλλά θα πρέπει να έχεις και Kh πάνω από 8.

χοχλακας φωτης 18-02-07 04:45

Εχω ενα 100αλιτρο με δυο κυκλοφοριτες(coralia και ενα marea)θερμοστατη,φιλτρο χημικο(ανθρακα,aquaphos) με δυο τ8 και τρεχει εδω και δυο μηνες με ζωντανη αμμο....Νομιζω Γιωργο οτι εχασες!ουτε κοπιποδο ουτε τπτ στο ενυδρειο μου...
ααα ξεχασα εχω και μια sinularia και λιγη αλγη(ταιζω σπανια λιγα flakes)!!!!

Gorgi 20-02-07 14:36

@Φωτη & Διονυση
Καλα ρε παιδια, αν το εχετε ηδη επιχειρησει τι να πω εγω? Παντως εξακολουθω να πιστευω/ελπιζω οτι κατι τετοιο ειναι εφικτο.
Αλλωστε πρεπει να εχω μια καλη δικαιολογια για να μπορεσω να στησω και 2ο ενυδρειο στο σπιτι μου, σωστοοοος???

@nikman
Η διακυμανση που αναφερεις οτι εχεις στο PH (7,7 με 8,2) ειναι πολυ μεγαλη και για εμενα αρκετα ανησυχητικη. Αν η αλκαλινιτη ειναι πανω απο 8-9 dKH τοτε το προβλημα σου ειναι η ελλιπης οξυγονωση του νερου και οτι και να ριξεις απο buffer δεν θα σε βοηθησει καθολου.
Να υποθεσω οτι δεν εχεις sump, σωστα?
Αποδεκτη διακυμανση στο ΡΗ ειναι 0,2 αντε 0,3 το πολυ (τελος με αρχη φωτοπεριοδου).
Αν θεωρεις οτι ο τροπος με τον οποιο μετρας το PH σου ειναι αξιοπιστος (κατι εγραψες για πεχαμετρο, μαλλον pinpoint εε?) τοτε πρεπει καπως να βοηθησεις το ενυδρειο σου να οξυγονωνεται καλυτερα.
Η αυξηση της κυκλοφοριας, ιδιαιτερα στην επιφανεια, θα σε βοηθησει. Το ιδιο θα γινει αν μπορεσεις να τροφοδοτησεις το σκιμερ σου με αερα απο το εξωτερικο περιβαλλον, αρκει να τον φιλτραρεις με ανθρακα ή/και υαλοβαμβακα για να μην περνανε βρομιες και ρυποι (καυσαερια κ.α.).

Δεν θελω να σε αγχωσω αλλα να σε κανω να ψαχτεις ετσι ωστε ΑΝ εχεις οντως προβλημα να μην χρειαστει να το λυσεις ενω θα εχεις ηδη ζωντανα στο ενυδρειο σου.

Επισης ΙΜΗΟ βιαζεσαι πολυ να προσθεσεις ζωντανα στο ενυδρειο, ακομα κι αν αυτα ειναι ευκολα (μανιταρακια, σαρκοφυτο κλπ.), ενω ακομα δεν ξερεις βασικες παραμετρους οπως ειναι η αλκαλινιτη.
Το ενυδρειο θα το εχεις για πολλα χρονια, μην σε παρασυρει η ανυπομονησια γιατι κινδυνευεις να το μετανιωσεις.

Φιλικα


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:25.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02842 seconds with 11 queries