Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   Βοήθεια για Platy (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=94380)

Angelmed 28-10-16 22:37

Βοήθεια για Platy
 
Σήμερα παρατήρησα ότι το Platy μου είναι υποκινητικό/κάθεται στο βυθό και υπερβολικά αδυνατισμένο, έχει όρεξη να φάει τα φυλλαράκια αλλά τα περισσότερα τα φτύνει και τα πτερύγιά του έχουν μικρύνει/αλλοιωθεί. Μου φαίνεται και ότι το χρώμα του είναι πιο θολό. Μπορείτε να με βοηθήσετε αν μπορώ να κάνω κάτι για να το σώσω? Ευχαριστώ!
ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: Aquael Leddy 80, 105 lt
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 2 μήνες

3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: από την αρχη
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 25
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 3 molly, 5 platy, 3 zebra danio, 5 cardinal tetra, 1 pleco

6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ): 3 cherry shrimps
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ):
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 30% κάθε εβδομάδα
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 22/10
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 1-2 φορές την ημέρα flakes ή αποξηραμένη dafnia
11. ΦΙΛΤΡΟ : ASAP 500 (500lt/h)

12. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
pH: 7
KH:10-12
GH: >6
ΝΗ3 (αμμωνια):
ΝΟ2(νιτρώδη): 0
ΝΟ3(νιτρικά): 0
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:

ΣΤΙΚΣ: στικς
Ηλεκτρονική:
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: 1 platy

2. ΔΕΡΜΑ: ίσως θολερότητα
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: υποκονητικό/κάθεται στο βυθό
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): φυσιολογικά
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): αυξημένη
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : τρέφεται/φτύνει τα flakes
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: από 1 ημέρας
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ:
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ:
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:

4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ:
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ:
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? : οχι
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? :
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: φυτεμένο ενυδρείο με εύκολα φυτα

johnpecn` 28-10-16 22:42

Χωρίς φωτογραφία μην περιμένεις πολλά.

nazgul 28-10-16 22:46

Το φιλτρο το εστρωσες με καποιο τροπο? Μια καθαρη φωτογραφια θα ηταν καλη.

Dimitris77 28-10-16 22:46

Μετρήσεις κάνεις?Δέν βλέπω συμπληρωμένες τιμές δίπλα στα NH3/NH4,NO2,NO3 που είναι σημαντικό για να μπορέσεις να πάρεις απάντηση.

Diskus fan 29-10-16 00:22

Τι ΔΕΝ βλέπεις Δημήτρη... ΝΟ3 : 0... και μετράει και με sticks.
Άστρωτο φίλτρο έχει (κι αφήνω "απ' έξω", την "ψαρόσουπα").- ;)

Dimitris77 29-10-16 00:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan (Μήνυμα 976269)
Τι ΔΕΝ βλέπεις Δημήτρη... ΝΟ3 : 0... και μετράει και με sticks.
Άστρωτο φίλτρο έχει (κι αφήνω "απ' έξω", την "ψαρόσουπα").- ;)

Aπλά για το τυπικό της υπόθεσης ρε συ Νικόλα έπρεπε να ρωτήσω.
Δύο μηνών ενυδρείο χωρίς μετρήσεις είναι βέβαιο οτι στρώνεται με τα ψαράκια μέσα.

Diskus fan 29-10-16 00:34

Με sticks μετράει... λέμε.- ;)

Dimitris77 29-10-16 00:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan (Μήνυμα 976272)
Με sticks μετράει... λέμε.- ;)

Σαν να μην μετραει.

Angelmed 29-10-16 00:40

Συγνωμη αλλα προσπαθω να ανεβασω εικονες αλλα δεν τα καταφερνω. Το φιλτρο ηταν ηδη στρωμενο ειχα μπολι απο μικροτερο ενυδρειο μου. Επισης θα ειχαν ολα τα ψαρια προβλημα οχι μονο ενα αν ηταν αστρωτο

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Angelmed 29-10-16 00:42

foto
 
1 Συνημμένο(α)
καταφερα να ανεβασω και μια φωτο

Diskus fan 29-10-16 00:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Angelmed (Μήνυμα 976274)
Συγνωμη αλλα προσπαθω να ανεβασω εικονες αλλα δεν τα καταφερνω. Το φιλτρο ηταν ηδη στρωμενο ειχα μπολι απο μικροτερο ενυδρειο μου. Επισης θα ειχαν ολα τα ψαρια προβλημα οχι μονο ενα αν ηταν αστρωτο

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

1. Αυτό που δείχνει η μέτρηση σου... άλλα "λέει".
2. Σε αυτό το ψάρι... είναι ορατό... ΑΝ έχουν κάτι και τα υπόλοιπα, μπορεί να ΜΗΝ το βλέπεις αυτή τη στιγμή (ΔΕΝ στο λέω προσβλητικά... αλλά... μπορεί και να ΜΗΝ έχεις την εμπειρία, να το δεις).
3. Πολύ φοβάμαι ότι... πρόκειται για φυματίωση... ΑΝ χρειαστεί να το βγάλεις φόρεσε γάντια και μεταφέρεται στους ανθρώπους.- ;)
https://www.google.gr/search?q=fish+...kOCUAQ_AUICCgB

Dimitris77 29-10-16 00:56

To ότι μπόλιασες το φίλτρο σου δεν λέει κάτι,τα βακτήρια τρέφονται απο την παραγώμενη αμμωνία.Αν αυτή είναι ελάχιστη τα βακτήρια σου πεθαίνουν,αν η αμμωνία είναι σε μεγάλη συγκέντρωση τότε αν η βιολογία σου δεν είναι αρκετή θα έχει επιπτώσεις στα ψάρια σου.Αν μπόλιασες απο το μικρό ενυδρείο και ταυτόχρονα αυξησες και την ιχθυοφόρτωση σου στο καινουργιο τότε κατά πάσα πιθανότητα εκεί είναι το πρόβλημα.Από ένα ψάρι γίνεται η αρχή και δυστηχώς ακολουθούν κι άλλα αν δέν υπάρξει άμμεσα βελτίωση των συνθηκών του νερού.
Κάνε μια αλλαγή νερού 50% με νερό ίδιας θερμοκρασίας και βρές υγρά τέστ για να έχουμε σωστές μετρήσεις.Αν υπάρχει αντιχλώριο Seachem Prime που δεσμεύει την αμμωνίια και τα νιτρώδη θα βοηθούσε την κατάσταση.
http://www.seachem.com/prime.php

Angelmed 29-10-16 01:39

ok δεκτά όλα αυτά και οι παρατηρήσεις για τη ποιότητα του νερού, τα υγρά test είναι απαραίτητα. Δεν αμφισβητώ κάτι, όμως το συγκεκριμένο ψαράκι είχε γεννήσει πριν από κανα δυο εβδομάδες, νομίζω ότι αυτό είναι θετικό για την ποιότητα του ενυδρείου. Εαν παρόλα αυτα δεχτούμε οτι το νερό είναι σχετικά οκ, σας φαίνεται για καποια ασθένεια? Ίσως να είναι και λίγο πιο κόκκινα τα βράγχια του απ' ότι πριν μερικές μέρες, χωρις να είμαι σίγουρος ότι δεν επηρρεαστηκα και από αυτά που διάβασα περι ασθενειών!

Diskus fan 29-10-16 01:51

Το 3 στο #3... το διάβασες; :confused:

Angelmed 29-10-16 01:57

Μόλις τώρα... Θα το βάλω σε καραντίνα αρχικά... :confused:

Diskus fan 29-10-16 02:03

Εγώ θα έλεγα να κοιτάξεις πρώτα... τι τρέχει με το ενυδρείο.
Μπορείς να βάλεις και μερικές... γενικές φωτογραφίες του;
ΔΕΝ είμαι 100% σίγουρος ότι θα στρώσει αλλά... ΑΝ το νερό έρθει στα "ίσια" του... ΙΣΩΣ να γίνει και αυτό.-

Dimitris77 29-10-16 12:11

Ίσως σε βοηθήσει.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43756

kostas66 29-10-16 13:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Angelmed (Μήνυμα 976304)
Μόλις τώρα... Θα το βάλω σε καραντίνα αρχικά... :confused:

Βάλτο άμεσα μόνο του σε άλλο χώρο. Δεν το βλέπω να την παλεύει, με βάση την εικόνα του στη φωτογραφία. Βάλτο και παρακολούθηση.
Επίσης συνεχή παρακολούθηση στο ενυδρείο μην υπάρχει καμιά μεταδοτική ασθένεια...

Fishermen1234 30-10-16 12:07

Να τρώει και να φτύνει τροφή ίσως να είναι και bloat. Αν κάνω λάθος διόρθωστε.

Angelmed 30-10-16 13:03

Πάντως το ψαράκι τελικά δεν άντεξε. Ελπίζω τουλάχιστον να μην είναι κάτι μεταδοτικό και για τα άλλα ψαράκια... :(

Dimitris77 30-10-16 13:53

Βρήκες υγρά τέστ να κάνεις μετρήσεις?
Τα κοκκινα βράγχια δείχνουν αμμωνία.
Θές να μας περιγράψεις πως στήθηκε και μπολιάστηκε το ενυδρείο σου?

Angelmed 30-10-16 20:17

Της Sera τα ΝΗ3/ΝΗ3 και το Aquili test set ειναι οκ?
Είχα ήδη ένα 20lt που έτρεχε για ένα τρίμηνο και μετέφερα το φιλτρο στο νεο ενυδρείο, στράγγισα τον σπόγγο στο νερο του ενυδρείου και το σπογγο του νέου φιλτρου. Eβαλα και της sera το bio nitrivec kai to biostarter. Ταιζα και τροφη καποιες μέρες και όταν το stick εδειχνε καλη ποιότητα νερού έβαλα πρώτα γαρίδες red cherry, δυο μέρες μετά τα πρώτα ψαράκια και σταδιακά τα υπόλοιπα τις επόμενες μέρες. Να σημειώσω πριν το μπόλιασμα έτρεχε και το ενυδρείο περίπου 15 ημέρες μόνο με φυτά με αλλαγές νερού κάθε 2 μέρες περίπου.

kostas66 31-10-16 10:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Angelmed (Μήνυμα 976575)
Πάντως το ψαράκι τελικά δεν άντεξε. Ελπίζω τουλάχιστον να μην είναι κάτι μεταδοτικό και για τα άλλα ψαράκια... :(

Ήταν αναμενόμενο φίλε με βάση την εικόνα του...

Dimitris77 31-10-16 19:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Angelmed (Μήνυμα 976688)
Της Sera τα ΝΗ3/ΝΗ3 και το Aquili test set ειναι οκ?
Είχα ήδη ένα 20lt που έτρεχε για ένα τρίμηνο και μετέφερα το φιλτρο στο νεο ενυδρείο, στράγγισα τον σπόγγο στο νερο του ενυδρείου και το σπογγο του νέου φιλτρου. Eβαλα και της sera το bio nitrivec kai to biostarter. Ταιζα και τροφη καποιες μέρες και όταν το stick εδειχνε καλη ποιότητα νερού έβαλα πρώτα γαρίδες red cherry, δυο μέρες μετά τα πρώτα ψαράκια και σταδιακά τα υπόλοιπα τις επόμενες μέρες. Να σημειώσω πριν το μπόλιασμα έτρεχε και το ενυδρείο περίπου 15 ημέρες μόνο με φυτά με αλλαγές νερού κάθε 2 μέρες περίπου.

Της SERA το τέστ είναι μια χαρά.To φίλτρο από το 20λιτρο να φανταστώ ότι είναι εσωτερικο με ένα σφουγγαράκι και ένα κουτάκι με άνθρακα?Αν ναί τότε αυτό δεν θεωρείται καν μπόλι.Οι γαρίδες ζούν?

Angelmed 31-10-16 19:48

Τον ανθρακα τον ειχα βγαλει απο οταν το πηρα. Μεσα ειχα sera siporax και υαλοβαμβακα στο φιλτρο. Οι γαριδες ζουν.

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Dimitris77 31-10-16 19:56

Έτσι όπως το βλέπω το ενυδρείο σου στρώθηκε με τα ψάρια μέσα και γι'αυτο είxες την απώλεια του platy.To περίεργο είναι το οτι ζούν οι γαρίδες....
Αν είχαμε μετρήσεις με υγρά τέστ θα είχαμε μια πιο καθαρή εικόνα.

Angelmed 31-10-16 20:22

Μπορει λογω της ταινιας να σας εχω μπερδεψει λιγο με τις μετρησεις, να μην ειναι ολα απολυτως μηδενικα λογω της χαμηλης ευαισθησιας τους. Παντως αυτο πιστευω και εγω οτι αν ειχε θεμα με αμμωνια οι γαριδες μεσα σε μια μερα θα ηταν νεκρες. Και ειναι οι πιο παλιοι κατοικοι του ενυδρειου μου...

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Dimitris77 31-10-16 20:35

Σε στρωμένο ενυδρείο μηδενικές τιμές σε αμμωνία,νιτρώδη,νιτρικά απλά δεν υπάρχουν.Διάβασε τον κύκλο του αζώτου.

Angelmed 31-10-16 20:41

Μολις ερθουν τα υγρα τεστ θα επισυναψω τις μετρησεις

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:24.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02829 seconds with 11 queries