Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   SOS ΜΟΛΛΥ ΣΤΟΝ ΠΑΤΟ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=99240)

ΙΠΠΟΛΥΤΟΣ 23-12-17 03:12

SOS ΜΟΛΛΥ ΣΤΟΝ ΠΑΤΟ
 
1 Συνημμένο(α)
Καλημερα εχω προβλημα με το ενα αρσενικο μολλυ που εχω οταν το πηρα ηταν μια χαρα μετα απο δυο ημερες για πρωτη φορα το ειδα να καθεται ακουμπισμενο στον πατο και σαν να εγερνε προς τη μια μερια μετα απο λιγο σηκωνονταν και συνεχιζε το κολυμπι (απο εκει που τον πηρα μου ειπαν οτι λογο της προσαρμογης μπορει να ειχε αυτη την συμπεριφορα και δεν εχει καποιο προβλημα) αυτα τα φαινομενα ενταθηκαν μεχρι που σημερα καθονταν συνεχεια κατω και κρυμμενος στα φυτα η διπλα σε πετρες προφανως για να νιωθει ασφαλεια μονο την ωρα που τους εριξα τροφη σηκωθηκε λιγο και μετα ξανα τα ιδια τον εβαλα λοιπον σε μια μικρη γυαλα 8 λιτρων που εχω για καραντινα και ειδα οτι εκει ειναι πιο δραστηριος και δεν πολυκαθεται κατω για να αισθανεται καλυτερα μεσα στην μικρη γυαλα του εχω βαλει και ενα κερατοφυλο.
Οταν ηταν στο ενυδρειο μεσα και πηγαινε να κολυμπησει το πτερυγιο της ουρας δεν ανοιγε καλα και τον εβλεπα σαν να κατεβαλε ιδιαιτερη προσπαθεια στο να κολυμπησει αναπνοη δεν ειδα να εχει διαφορετικη οταν καθονταν κατω δεν κουνουσε κανενα πτερυγιο.
Τα υπολοιπα 3 θηλυκα ειναι απολυτως φυσιολογικα στην συμπεριφορα τους ολα μαζι ειχαν μπει.

15/12 μπηκε στο ενυδρειο
17-18/12 αρχισε να εχει περιεργη συμπεριφορα
20-21/12 ενταθηκαν τα συμπτωματα
22/12 καθεται συνεχεια κατω

Τι μπορει να φταιει;

Στην καραντινα που τον εχω δεν τον ταιζω για να μην ανεβασει αμμωνια
Οποιος γνωριζει κατι ας με ενημερωσει ειναι αμαρτια να τον χασω.
Σας βαζω και φωτο

ΙΠΠΟΛΥΤΟΣ 24-12-17 01:58

Επανερχομαι οσο ειναι στην καραντινα ειναι δραστηριο μολις το επαναφερω στο κανονικο ενυδρειο καθεται κατω και κρυβεται μεσα στα φυτα ενδιαφερον δειχνει μονο για το φαγητο αυτο που παρατηρησα ειναι οτι το πτερυγιο της ραχης μενει σχεδον ακινητο δεν το κουναει σημαινει κατι αυτο ειναι καποια ενδειξη;

Τάκης 24-12-17 08:29

Αφου το έβαλες σε καραντίνα διάλυσε καλα 3γρ καθαρο αλάτι ανα 1 λίτρο νερό και ριξε το μέσα.
Το αλάτι να είναι χωρίς πρόσθετα, όπως τυροκομικό χοντρό αλάτι ή το πράσινο Χιων από τα Α/Β.
Επίσης μη ξεχάσεις πως η σταδιακή αφαίρεση του αλατιου είναι απαραίτητη μετά την θεραπεία,
όπως πχ καθημερινές ή και κάθε 12 ώρες αλλαγή 10%-15% φρέσκου αποχλωριομένου νερού χωρίς αλατι.

ΙΠΠΟΛΥΤΟΣ 24-12-17 23:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 1031376)
Αφου το έβαλες σε καραντίνα διάλυσε καλα 3γρ καθαρο αλάτι ανα 1 λίτρο νερό και ριξε το μέσα.
Το αλάτι να είναι χωρίς πρόσθετα, όπως τυροκομικό χοντρό αλάτι ή το πράσινο Χιων από τα Α/Β.
Επίσης μη ξεχάσεις πως η σταδιακή αφαίρεση του αλατιου είναι απαραίτητη μετά την θεραπεία,
όπως πχ καθημερινές ή και κάθε 12 ώρες αλλαγή 10%-15% φρέσκου αποχλωριομένου νερού χωρίς αλατι.

Καλησπερα Τακη και Χρονια Πολλα σημερα και στην καραντινα που τον εχω βαλει εχει κατσει κατω δεν ειναι ζωηρος και ενα φυλλαρακι τροφη που του ειχα ριξει δεν το εχει ακουμπησει του εβαλα και το αλατι για 6 λιτρα 18 γραμμαρια ποσες μερες να τον αφησω στο αλατονερο και αν χρειαζεται να του βαλω και τιποτα αλλο για πεσμου

Στάλθηκε από το HT17Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τάκης 25-12-17 00:31

Χρόνια Πολλά φίλε μου :)
Ασε το μέχρι να δεις βελτίωση, μπορεί να μείνει και 1 μήνα με τόση περιεκτικότητα αλατιού.
Αν χρειαστεί να κάνεις αλλαγή νερού θα βάλεις και στο φρέσκο νερό την ίδια αναλογία αλατιου


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:36.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01377 seconds with 11 queries