Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Απορία με CO2 reactor (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=96936)

Fishbone 01-05-17 14:03

Απορία με CO2 reactor
 
Καλησπέρα σε όλους. Καλό μήνα και καλή Πρωτομαγιά. Έχω μια απορία σχετικά με τον ρεάκτορα του διοξειδίου και θα ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας ούτως ώστε να μου πείτε και εσείς την γνώμη σας. Έχω παρατηρήσει πως για κάποιο λόγο ο ρεάκτορας δεν λειτουργεί και απόλυτα σωστά. Τι εννοώ. Καθώς τον έχω βάλει στην έξοδο του φίλτρου ενώ κατεβάζει το ph πράγμα που δείχνει ότι διαχέεται μέσα στο ενυδρείο και ενώ το drop checker είναι και αυτό πράσινο το θέμα είναι ότι για να κατέβει επαρκώς στα επίπεδα που θέλω αναγκάζομαι να κάνω σπατάλη του διοξειδίου για να ρίξω το ph στα 6,8 πχ.

Θα μου πει κάποιος μπορεί να φταίει η σκληρότητα του νερού σου αλλά χρησιμοποιώντας μια σκάλα διάχυσης μου έκανε εντύπωση ότι μπορούσε να κατεβάσει το ph σε αυτά τα επίπεδα και μάλιστα σχεδόν στον ίδιο χρόνο με την μισή ποσότητα Co2. Σημειωτέον βέβαια ότι όταν χαμηλώσω την ροή του φίλτρου μου στο μισό καταφέρνει και ο ρεάκτορας να το κατεβάσει αλλά με αρκετή ώρα και μάλιστα σαν αποτέλεσμα το ότι το ρίχνω στην μισή ροή το φίλτρο μακροπρόθεσμα θα υπάρξουν μη επιθυμητά αποτελέσματα. Γιατί συμβαίνει αυτό γνωρίζει κανείς? Και αν ναι τελικά τι να κάνω να καταργήσω τον ρεάκτορα?

zaxos 01-05-17 16:27

καλησπερα φιλαρακι, μετρησες το kh ποσο σου βγαζει? ποσες φυσαλιδες παιζεις?τι στοκ απο κοραλλια εχεις?
-------------------------
ωχ εισαι γλυκος εσυ ε???τορα το πηρα χαμπαρι:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p

Fishbone 01-05-17 17:27

kh 7 2 φυσαλίδες το δευτερόλεπτο. Τι σημαίνει αυτό που ρώτας :)

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zaxos (Μήνυμα 1007588)
καλησπερα φιλαρακι, μετρησες το kh ποσο σου βγαζει? ποσες φυσαλιδες παιζεις?τι στοκ απο κοραλλια εχεις?
-------------------------
ωχ εισαι γλυκος εσυ ε???τορα το πηρα χαμπαρι:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p


Themis_aqua 01-05-17 18:23

Στην εξοδο βλεπεις φυσαλιδες διοξειδιου μεσα στο νερο;
Θελω να παω,αν βλεπεις πολλες φυσαλιδες τοτε σημαινει πως ο ριακτορας δεν κανει καλη διασπαση για καποιο λογο..
ποιος ειναι ο ριακτορας που χρησιμοποιεις και ποιο το φιλτρο;

Fishbone 01-05-17 20:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από energy52 (Μήνυμα 1007602)
Στην εξοδο βλεπεις φυσαλιδες διοξειδιου μεσα στο νερο;
Θελω να παω,αν βλεπεις πολλες φυσαλιδες τοτε σημαινει πως ο ριακτορας δεν κανει καλη διασπαση για καποιο λογο..
ποιος ειναι ο ριακτορας που χρησιμοποιεις και ποιο το φιλτρο;

Δεν βλέπω καθόλου φυσαλίδες στην έξοδο. Ούτε την παραμικρή. Ο ρεάκτορας είναι της ista ο γνωστός όπως είναι και της sera. Το φίλτρο είναι το sunsun 704b.

rottbea 01-05-17 20:56

Καλησπερα.Μηπως υπαρχει αναταραξη κατα την εξοδο του νερου απο το μπαστουνι σου?

Fishbone 01-05-17 21:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rottbea (Μήνυμα 1007620)
Καλησπερα.Μηπως υπαρχει αναταραξη κατα την εξοδο του νερου απο το μπαστουνι σου?

Σχεδόν καθόλου

rottbea 01-05-17 21:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Fishbone (Μήνυμα 1007624)
Σχεδόν καθόλου

Αν παντως εχεις μεγαλη αναταραξη θα εχεις και απωλειες co2.

Fishbone 01-05-17 21:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rottbea (Μήνυμα 1007625)
Αν παντως εχεις μεγαλη αναταραξη θα εχεις και απωλειες co2.

Όχι δεν συμβαίνει τίποτα απο αυτά. Μου κάνει εντύπωση που αν χαμηλώσω την ροή του φίλτρου με τα πολλά θα πιάσει το εκτιμώμενο. Τι γίνεται όμως όταν του δίνει πολύ δύναμη αδυνατεί να σπάσει τις φυσαλλίδες? ποια η λογική. Ενώ πάντα στο πάνω μέρος του ρεάκτορα είναι ξεκάθαρο πως παραμένει μια τεράστια φυσαλλίδα που παράλληλα γυρίζουν οι φτερωτές του ρεάκτορα.

Themis_aqua 02-05-17 00:07

Συνηθως το προβλημα ειναι οταν το φιλτρο δεν εχει πολυ δυναμη να γυρισει τον ριακτορα στις στροφες που πρεπει και μερος του διοξειδιου δεν διασπαται και φαινεται με φυσαλιδες στην εξοδο..αυτο που συμβαινει σε μενα ας πουμε:)αλλα αφου μου πρασινιζει ο drop checker δεν το πειραζω,βεβαια μου τη σπανε οι φυσαλιδες αλλα κ τι να κανω θελω πιο μεγαλο φιλτρο...
Τωρα εσυ λες το αντιθετο,περιεργο μου φαινεται να σου πω,μηπως αυτο που βλεπεις μεσα στον ριακτορα ειναι αερας;
επισης μη καθεσαι και ψιριζεις το ph γιατι ποτε δεν ειναι απολυτα σταθερο-διακυμανσεις 0,2-0,5 ειναι φυσιολογικες..
το ζητημα ειναι να μετρας καλη ποσοτητα διοξειδιου στο νερο;)

Fishbone 03-05-17 16:16

Οχι εμένα ειναι αρκετα μεγαλύτερο και μάλλον λειτουργεί σε υπερβολικά μεγάλες στροφές. Το πρόβλημα είναι ότι θέλω να είναι ανοιχτό πράσινο το drop checker αλλα τελικά είναι αδύνατο αν δεν χαμηλωσω τη ροή του φίλτρου.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:53.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01839 seconds with 11 queries