Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   καθαριστες για δισκους? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=23912)

oscar1 24-03-08 18:57

καθαριστες για δισκους?
 
ποιοι ειναι οι καλυτεροι καθαριστες βυθου κ αλγης για δισκους,γιατι ειναι γνωστο με τον πλεκοστομο υπαρχει προβλημα,αληθευει δηλαδη να κατσει πανω στην επιφανεια του δισκου κ να αρχισει να ρουφαει?

leonm 24-03-08 19:03

Κανενας "καθαριστής" δεν τρωει ολα τα ειδη αλγης και ουτε και η λυση στο προβλημα της αλγης ειναι. Απλα αναλογα με το ειδος της αλγης βοηθαει λιγο η περισσοτερο. Εγω προτιμω τους ανκιστρους. Σε τι ενυδρειο εχεις τους δισκους?

ΧρήστοςΠ 24-03-08 19:05

την άλγη από τα τζάμια με μαγνήτες , ξύστρες και όλα τα συναφή .
Για τον βυθό μια ομάδα κορυς να τρώει τα υπολοίματα .

oscar1 24-03-08 19:08

σε μικρο 70λ,προς το παρον!αλλα αυτο που ειπα αληθευει για το πλεκο?αλγη γενικα δεν εχω πολλη αλλα χρειαζομαι καθαριστη,
-------------------------
για κορυς σκεφτομουν κ εγω!

leonm 24-03-08 19:10

Ποσους εχεις?

oscar1 24-03-08 19:11

leonm φοβερο το ενυδρειο σου!συγχαρητηρια!
-------------------------
εχω 2 προς το παρον,2 σκαλαρια κ καρντιναλ

leonm 24-03-08 19:12

Ευχαριστω! Ποσους ομως εχεις, σε τι μεγεθος και σε τι ενυδρειο θα πας μετα το 70ρι και ποτε?

oscar1 24-03-08 19:16

εχω 2 δισκους,το ενα 6εκ κ το αλλο 3εκ ,2 σκαλαρια κ καρντιναλ στο 70λ,κ θα τα παω σε 200λ
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από oscar1 (Μήνυμα 248066)
εχω 2 δισκους,το ενα 6εκ κ το αλλο 3εκ ,2 σκαλαρια κ καρντιναλ στο 70λ,κ θα τα παω σε 200λ

πιστευω το πολυ σε 1 με 2 μηνες το πολυ!

leonm 24-03-08 21:05

2 δισκοι αν δεν σου βγουν ζευγαρι, που ειναι και λιγο απιθανο, θαχεις προβλημα.Βγαλε τα σκαλαρια και βαλε αλους 2 στο 200αρι που καλο ειναι να το συντομεψεις.Αν εχεις το χωρο παντως παρε μεγαλυτερο γιατι ΙΜΟ οι 4 θελουν 300-400 λιτρα+ και κατω απο τεσσερις δεν...

jeronimo_greece_ 15-04-08 23:43

Πλεκο γενικα υπαρχει προβλημα εκτος απο τον L190 που τρεφεται με ξυλο ακριβης ονομασια δεν 8υμαμαι να σε πω ειναι ο μονος που δεν κολαει στους δισκους αλλα η τιμη του ξεφευγει απο τα συνη8ισμενα .Πολυ σωστο για κοριντορας για πληρης κα8αρισμα του βυ8ου κα8ως και για την αλγη κανα sae algie ειναι καλο κανει πολυ καλη δουλεια

dizio 16-05-08 01:55

ο L190 έκανε 30€ στον αμαζόνιο....

netblues 16-05-08 05:38

Για να μην λεμε οτι ναναι, δεν προκυπτει απο πουθενα οτι ο L190 ειναι Discus safe και ολα τα αλλα δεν ειναι. Εχουν αναφερθει στο παρελθον συμπτωματα με πλεκοειδη να κολανε σε δισκους, αλλα αυτο δεν ειναι συχνο φαινομενο και επισης εξαρταται και απο την αναπαραγωγικη φαση των δισκων.
Οπως και να χει, το ενυδρειο ειναι μικρο ηδη και να μην βαλεις τιποτε αλλο.
Οσο για τις καθαριστικες ιδιοτητες το ξεχνας. Παρε μια καλη σκουπα βυθου.

jeronimo_greece_ 27-05-08 00:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 262749)
Για να μην λεμε οτι ναναι, δεν προκυπτει απο πουθενα οτι ο L190 ειναι Discus safe και ολα τα αλλα δεν ειναι. Εχουν αναφερθει στο παρελθον συμπτωματα με πλεκοειδη να κολανε σε δισκους, αλλα αυτο δεν ειναι συχνο φαινομενο και επισης εξαρταται και απο την αναπαραγωγικη φαση των δισκων.
Οπως και να χει, το ενυδρειο ειναι μικρο ηδη και να μην βαλεις τιποτε αλλο.
Οσο για τις καθαριστικες ιδιοτητες το ξεχνας. Παρε μια καλη σκουπα βυθου.

φιλε μου εχεις δει πολλα μοσχαρια να τρωνε κρεας?:pο L190 ειναι του ξυλου αν δεν εχεις ξυλα μεσα στο ενυδρειο τοτε ειναι ευνοιτο οτι πρεπει κατι να φαει και αυτο, τωρα 8α ειναι ταμπλετα ι κατι αλλο παντως πρεπει να φαει αν δεν το δωσεις τοτε κατα φυση 8α ορμιξη σε οτι βρει και τι να κανει? Πρεπει να ζησει και αυτο παντως αν εχεις ..μαλακο ομως ξυλο μεσα στο ενυδρειο με τον L 190 δεν εχεις προβλημα δεν 8α ακουμπησει καν τους δισκους ..εχω εγω και ξερω με οποιονδηποτε αλλον πλεκο ειχα προβλημα

delta66 27-05-08 03:15

http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=251291&postcount=4

.

Dinos- 27-05-08 07:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από jeronimo_greece_ (Μήνυμα 266999)
φιλε μου εχεις δει πολλα μοσχαρια να τρωνε κρεας?:pο L190 ειναι του ξυλου αν δεν εχεις ξυλα μεσα στο ενυδρειο τοτε ειναι ευνοιτο οτι πρεπει κατι να φαει και αυτο, τωρα 8α ειναι ταμπλετα ι κατι αλλο παντως πρεπει να φαει αν δεν το δωσεις τοτε κατα φυση 8α ορμιξη σε οτι βρει και τι να κανει? Πρεπει να ζησει και αυτο παντως αν εχεις ..μαλακο ομως ξυλο μεσα στο ενυδρειο με τον L 190 δεν εχεις προβλημα δεν 8α ακουμπησει καν τους δισκους ..εχω εγω και ξερω με οποιονδηποτε αλλον πλεκο ειχα προβλημα

Συμφωνω. Ουτε και εγω ειχα προβλημα ποτε αλλα παντα ειχα αρκετα ξυλα.

ΧρήστοςΠ 27-05-08 08:25

Κάνει και ο L191 που έχω και εγώ στο ενυδρείο μου με πολλά ξύλα

ΧΡΗΣΤΟΣ ΜΑΥΡΟΕΙΔΗΣ 27-05-08 15:12

Παιδιά στο δικό μου(RIO 400l) έχω: ancistrous sp3, L18 golden nugget, L47 mango pleco, L74 tiger peckoltia, L204 flash pleco και δεν υπήρξε ποτέ πρόβλημα με τους Δίσκους.:)
μόνο όταν τους πρωτοέβαλα, πριν 1,5 χρονο ,ενας common pleco τους προσέγγισε περίεργα και απομακρύνθηκε άμμεσα:smt117...

steady 27-05-08 16:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΧΡΗΣΤΟΣ ΜΑΥΡΟΕΙΔΗΣ (Μήνυμα 267181)
Παιδιά στο δικό μου(RIO 400l) έχω: ancistrous sp3, L18 golden nugget, L47 mango pleco, L74 tiger peckoltia, L204 flash pleco και δεν υπήρξε ποτέ πρόβλημα με τους Δίσκους.:)
μόνο όταν τους πρωτοέβαλα, πριν 1,5 χρονο ,ενας common pleco τους προσέγγισε περίεργα και απομακρύνθηκε άμμεσα:smt117...

φιλε μου τα πλεκο που εχεις ειναι υπερβολικα για τα λιτρα σου ο λ18 γινεται 35cm και ο λ47 σχετικα μεγαλο και γενικα αμα φτασουν σε μεγαλο μεγεθος ολα αυτα εκτος του οτι θα χεις τσακομους πιστευω αν εχεις και μια ομαδα δισκων θα ειναι υπερβολικα τα ψαρια για τα λιτρα σου τσεκαρε λιγο τις απαιτησεις των ψαριων σου και καλυτερο ειναι να αυξησεις τον αριθμο καποιον και να δωσεις καποια αλλα

ακομα το sp3 θελει νερο με χαμηλοτερη θερμοκρασια αποτι λογικα εχεις στους δισκους και δεν ξερω αν και τα υπολοιπα ταιριαζουν
http://www.planetcatfish.com/catelog...de=l&thumbs=16


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:30.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01887 seconds with 11 queries