Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Πρόβλημα(?)με Iks aquastar (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25777)

satrianius 20-06-08 17:16

Πρόβλημα(?)με Iks aquastar
 
Πρόσφατα αγόρασα τον Ph controller της iks για να ελέγχω την ηλεκτροβάννα του co2. Προέκυψε το εξής πρόβλημα και θα ήθελα να το θέσω σαν ερώτημα εδώ στο Forum.


Mετά απο διακοπή ρεύματος (που είναι και πολύ συχνές στην περιοχή μου) ο Ph controller είχε κλείσει! Το automatic switchoff το έχω απενεργοποιημένο, μπαταρίες έχω δοκιμάσει 3-4 διαφορετικές και παρόλα αυτά σβήνει!

Άν για παράδειγμα το έχω ρυθμίσει να ανοίγει η ηλεκτροβάννα στο 7 και κοπεί το ρεύμα πρίν το πιάσει, η οθόνη συνεχίζει να δείχνει ένδειξη και μετά απο λίγο όταν πατήσει το 7 πάει να δώσει ρέυμα στην ηλεκτοβάννα, το ρεύμα βέβαια είναι κομμένο και αρχίζει στο καπάκι να δείχνει τρελές ενδείξεις: 7.1, 7.4, 7.6 και αμέσως "Accu" και σβήνει. Και η μαμακία είναι οτι μετά που έρχεται το ρεύμα δεν ξανανοίγει...Αν δεν υπάρχει λύση σε αυτό ουσιαστικά είναι άχρηστος για τα ελληνικά δεδομένα και τις συχνές διακοπές ρεύματος!!

Το manual αναφέρει για την ένδειξη accu:

"Check the battery from time to time by disconnecting
the Power Station from the instrument. If the message
Accu appears on the display then you must fit a new
battery. If there is acut in power during the control
procedure and the battery is empty, the instrument will
switch off automatically and remain switched off even
when mains power is restored!"

Αυτό βέβαια δεν παίζει αφου όπως είπα μπαταρίες εχω αλλάξει 3-4 και τα ίδια παντελάκη μου τα ίδια παντελή μου..

Λιβέρης Σταύρος 20-06-08 17:49

Καλό θα ήταν αν γινόταν να αλλάξεις τον αυτοματισμό με έναν ίδιο για να σου φύγει η απορία για το αν δουλεύει καλά ή όχι. Ελπίζω μπαταρίες να μήν χρησιμοποιείς επαναφορτιζόμενες γιατί δέν κάνουν (1,2V αντί 1,5 και λιγότερη διάρκεια). Ειδάλως πάρε UPS που θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Κοίτα και στα χαρτιά του μήπως κάθε που μένει απο ρεύμα θέλει απ' την αρχή καλιμπράρισμα.
Διάβασε και εδώ: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25573

satrianius 20-06-08 18:00

Όταν λές να αλλάξω τον αυτοματισμό εννοείς να βάλω κάποιον άλλο Ph controller?Δυστυχώς δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα αλλά και να υπήρχε δεν καταλαβαίνω τον λόγο του να κάνω κάτι τέτοιο. Η ερώτησή μου αφορά τον συγκεκριμένο της iks. Μπαταρίες δεν χρησιμοποίησα επαναφορτιζόμενες. Αλκαλικές 9volt χρησιμοποίησα,είναι οι "πλακέ" τετράγωνες με τους δυο διαφορετικής διαμέτρου(κουμπωτούς) πόλους στην κορυφή, τέτοιες πέρνει. Τον Ηλία τον ρώτησα, δεν του έτυχε ακόμη διακοπή ρεύματος για να μου πεί.

Επίσης το Ups αντέχει για μερικά λεπτά. Τι γίνεται όμως όταν η διακοπή είναι 1 και 2 ώρες? Το θέμα είναι όταν έρχεται το ρεύμα να ξανανοίγει. Αλλιώς μάπα το καρπούζι

kill_bill 20-06-08 19:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από satrianius (Μήνυμα 274660)
Επίσης το Ups αντέχει για μερικά λεπτά. Τι γίνεται όμως όταν η διακοπή είναι 1 και 2 ώρες?

Ποσα watt καιει ο controller?

imichal 20-06-08 19:08

Παρόλο που δεν το εχω ψαξει νομιζω οτι το ups θα πρεπει να κραταει αρκετη ωρα με τον κοντρολερ...... Βεβαια αν οντως συμβαινει αυτο που λεει ο φιλος μας υπαρχει σιγουρα προβλημα στο σχεδιασμό του κοντρολερ......

ΥΓ. Χμμμ παρα ειμαι ψυχραιμος μου φαινεται ..... Αν διαπιστωσω οτι και ο 2ος κοντρολερ που μαλιστα ακριβοπληρωσα ειναι ελατωματικος θα γινει &*%$#@
Θα πεταξω και στο 400αρι, μαλαουι και θα ησυχάσω (και εγω και η τσεπη μου...)

satrianius 21-06-08 19:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kill_bill (Μήνυμα 274675)
Ποσα watt καιει ο controller?

Μήπως η μπαταρία του Controller τα παίζει στην προσπάθειά της να αποδώσει για να ανοίξει η ηλεκτροβάννα(η οποία συνδέεται στο πολύμπριζο του controller); Αν ισχύει κάτι τέτοιο τότε το ups δεν θα αντέξει για πολύ. Αλλιώς ο controller απο μόνος του δεν νομίζω να εχει ιδιαίτερη κατανάλωση, η μπαταρία όμως γιατί δεν αντέχει πάνω απο μερικά λεπτά? θα κάνω κι άλλες δοκιμές και βλέπουμε...
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από imichal (Μήνυμα 274676)
ΥΓ. Χμμμ παρα ειμαι ψυχραιμος μου φαινομαι ..... Αν διαπιστωσω οτι και ο 2ος κοντρολερ που μαλιστα ακριβοπληρωσα ειναι ελατωματικος θα γινει &*%$#@
Θα πεταξω και στο 400αρι, μαλαουι και θα ησυχάσω (και εγω και η τσεπη μου...)

Ε δοκίμασε το και σύ και βλέπουμε. Θέλω να πιστεύω οτι υπάρχει λύση κι οτι είμαι λάθος. Ψάχνω όμως να δω που:smt120
-------------------------
Έχω καλά νέα. Μετά απο μερικές δοκιμές με διαφορετικού τύπου μπαταρίες "μούκατσε" μια όπου ο Controller δεν έσβησε!
Θέλει λοιπόν συχνό τσεκάρισμα και όχι απλά αυτό που λένε οι οδηγίες(στην Γερμανία δεν έχουν blackoutszw).

Το ιδανικό βέβαια θα ήταν στην περίπτωση που η μπαταρία τα έχει φτύσει και κοπεί το ρεύμα, μετά που θα ξανάρθει ο controller να τίθεται πάλι σε λειτουργία...Άν κάποιος γνωρίζει κάτι επ αυτού.....

nikitasp 22-06-08 18:23

μην αγχωνεσαι, ειναι απολυτως φυσιολογικο. εχω τον ιδιο και μου κανει ακριβως τα ιδια. υποπτευομαι πως ο κοντρολερ συνεχιζει να χρησιμοποιει την μπαταρια ακομη και οταν ειναι συνδεδεμενος στο ρευμα. δεν εξηγειται αλλιως. θα μπορουσαν ειτε να βαλουν κυκλωμα και να γινεται χρηση επαναφορτιζομενης μπαταριας, ειτε να ανοιγει αυτοματα με την επανασυνδεση του ρευματος, αλλα μαλον το ξεχασανε. καλιμπραρισμα δεν χρειαζεται μετα απο διακοπη, οπως δεν χρειαζεται ουτε σεταρισμα. κραταει τις ρυθμισεις ευτυχως. αν το βαλεις σε ups τοτε θα δουλευει και η ηλεκτροβανα μαζι με το κοντρολερ. θα μειωθει η διαρκεια ομως της εφεδρειας του ups, οποτε κατ'εμε βαλε το φιλτρο στο ups και ασε το κοντρολερ να κλεισει σε μια διακοπη ρευματος...πολυ ωραιο μηχανημα ομως....και ακριβες!

imichal 22-06-08 19:18

Eγω θεωρώ τελειως λαθος το σχεδιασμό αυτό!!! Τους εγραψα και e-mail.... Εδώ εχουμε ειδικα το καλοκαιρι καθημερινες διακοπες ρευματος !!! Τι θα γινει δηλαδή ? Δεν θα μπορουμε να βγουμε απο το σπιτι μας μηπως και "πεσει" το ρευμα ? Απαραδεκτο!! Από οτι ξερω αλλοι κοντρολερ δεν τα κανουν αυτα.....

nikitasp 22-06-08 19:40

αλλοι κοντρολερ δεν διαθετουν μικροεπεξεργαστη ομως δεν ειναι τοσο ακριβεις τοσο ποιοτικοι και δεν κανουν και τοσα πραματα...αλλα θα μπορουσαν αυτο να το φτιαξουν βεβαια. πιστευω οτι το να κλεισει ο κοντρολερ δεν ειναι και τοσο δραματικο ζητημα. με την προυποθεση οτι θα κλεισει και η ηλεκτροβανα. το μονο που θα γινει ειναι να μειωθει η αναπτυξη των φυτων, που ετσι και αλλιως οι υψηλες θερμοκρασιες του καλοκαιριου το πετυχαινουν ασχετα απο την παροχη διοξειδιου.

imichal 22-06-08 20:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikitasp (Μήνυμα 275169)
πιστευω οτι το να κλεισει ο κοντρολερ δεν ειναι και τοσο δραματικο ζητημα. με την προυποθεση οτι θα κλεισει και η ηλεκτροβανα. το μονο που θα γινει ειναι να μειωθει η αναπτυξη των φυτων, που ετσι και αλλιως οι υψηλες θερμοκρασιες του καλοκαιριου το πετυχαινουν ασχετα απο την παροχη διοξειδιου.

Toν κοντρολερ δεν τον εχουν ολοι για τα φυτα μονο....
Αν ξυπνησω το πρωι και δω το ph 7.7 και 5 δισκους σε ....αναπαυση μια χαρα δραματικο θα ειναι......

PascM 22-06-08 22:14

Δεν είναι και τόσο εύκολο να συμβεί αυτό! Ούτε θα συμβεί τόσο γρήγορα εκτός και υπάρχουν άλλοι παράγοντες!

imichal 22-06-08 23:11

γιατι δεν ειναι ευκολο? αν γινει διακοπη Παρασκευη βραδι και εγω λειπω για Π.Σ.Κ. μια χαρα 7.7 θα παει.....

nikitasp 23-06-08 00:03

οχι αν χρησιμοποιεις οσμοση...μου εχει συμβει. και εγω δισκους εχω.
οι πιο ψαγμενοι με δισκους δεν χρησιμοποιουν καν κοντρολερ και διοξειδιο....

PascM 23-06-08 12:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikitasp (Μήνυμα 275294)
οι πιο ψαγμενοι με δισκους δεν χρησιμοποιουν καν κοντρολερ και διοξειδιο....

Αυτό θέλει πολύ εμπειρία !! Δεν είναι για παιχνίδι!

satrianius 23-06-08 17:06

Δεν αντιλέγω, ο Controller όντως είναι ακριβέστατος. Θεωρώ όμως βλακεία να "καίει" μπαταρία ακόμη κι όταν είναι στο ρεύμα. Αστε που δοκίμασα 4 διαφορετικές για να τον κρατήσει. Και κάθε φορά έπρεπε να κάνω το ίδιο τέστ γιατί το accu δεν είναι απαραίτητο να εμφανίζεται αμέσως όταν τον βγάλεις απο την πρίζα... θέλει χρόνο, να περιμένεις να δώσει σήμα να ανοίξει η ηλεκτροβάννα.

Για το ups είχα και γώ την ίδια ύποψία.Δώρο άδωρο αφού ο controller συδέεται μέσω του πολύμπριζου της ηλεκτροβάννας άρα θα λιώσει σε 10-15 λεπτά.

Για το ph δοκίμασα με το νερό απο Α/Ο που φτιάχνω και ανεβαίνει μεχρι και 7.2-7.5 χωρίς co2 και είναι και φούλ απο τις τανίνες των ξύλων, με τιμές KH=2 ή και 3. Διατηρώντας ενα Ph=6.5 έχεις πρόβλημα. Έδω λοιπόν θα συμφωνήσω με τον Ηλία, άντε φύγε ΠΣΚ.:confused:

Θα μπορούσαν να τον ρυθμίσουν να ανοίγει μετά την διακοπή ρεύματος, απλά πράγματα. Τότε δεν θα μίλαγε κανείς.

Μάλλον το κάνανε για να αγοράσουμε τον IKS SMS!!!:rolleyes:

imichal 23-06-08 19:06

Λες αν βαλουμε και την ηλεκτροβανα πανω σε ενα ups να μην κρατησει καθολου ?
Ενας φιλος εδω που εχει τον κοντρολερ της eheim (της eheim εχει πανω της και την ηλεκτροβανα) τον εχει σε ups και κραταει..... Δεν ξερω ομως αν εχει διαφορετικη καταναλωση στο ρευμα......

leonm 23-06-08 19:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από imichal (Μήνυμα 275503)
Ενας φιλος εδω που εχει τον κοντρολερ της eheim (της eheim εχει πανω της και την ηλεκτροβανα) τον εχει σε ups και κραταει..... Δεν ξερω ομως αν εχει διαφορετικη καταναλωση στο ρευμα......

Με ups 600αρι εχει κρατησει μεχρι και 4-5 ωρες σε διακοπες που εγιναν φετος. Μεγαλυτερη διακοπη δεν ειχε οποτε δεν ξερω μεχρι ποσο αντεχει.Καταναλωση απ οτι θυμαμε πρεπει να ειναι κατω απο 5w.

satrianius 23-06-08 20:20

Με ηλέκτοβάννα?? Λοιπόν για τον υπολογισμό ισχύος του UPS έχουμε:

Προσδιορισμός απαιτούμενης ισχύος από ένα ups Η ισχύς υπολογίζεται σε VΑ και σε πολλαπλάσια αυτής της μοvάδας (KVA). Έτσι για παράδειγμα : 1000 VA = 1KVA και 2,2 KVA = 2200 VA. Η μοvάδα VΑ υπολογίζεται πρακτικά πολλαπλασιάζοντας τα Vοlt επί τα απαιτούμεvα από τη συσκευή Amper .
Όταv μιλάμε για Vοlt στηv Ευρώπη, πρακτικά δεχόμαστε τηv τιμή τωv 230 Vοlt, επομέvως μέvει μόvο vα πληροφορηθούμε τα Amper (Α). Στις συσκευές υπάρχει ταμπέλα ή οποία δείχvει τηv καταvάλωση σε Amper (Α). Πολλαπλασιάζοντας τηv τιμή τωv 230 Vοlt επί τηv εvδεικvυόμεvη τιμή τωv Amper (Α) έχουμε το αποτέλεσμα σε VΑ. Παράδειγμα: Σύμφωvα με αυτές τις εvδείξεις η απαιτούμεvn ισχύς υπολογίζεται ως εξής :
230V x 2Α = 460VΑ.
Αφού με αυτό τοv τρόπο εντοπίσουμε όλες τις ταμπέλες στοv εξοπλισμό που θέλουμε vα καλύψουμε (προσοχή: τα μόvιτορ έχουv πάντοτε δική τους τροφοδοσία ακόμα και αv φαινομεvικά τροφοδοτούνται από τοv Η/Υ) , προσθέτουμε όλες τις επιμέρους ισχείς σε VΑ. Το άθροισμά τους θα μας υποδείξει ποιάς ισχύος UΡS θα επιλέξουμε. Σε περίπτωση που δέv αvαγράφεται η έvδειξη Amper (Α) αλλά δίvεται η ισχύς οε Watt τότε η πρακτική μέθοδος υπολογισμού είvαι vα πολλαπλασιάσουμε τηv αvαγραφόμεvn έvδειξη (σε Watt) επί τοv παράγοντα 1,4 και το αποτέλεσμα θα μας δώσει τηv ισχύ σε VΑ. Παράδειγμα: Σύμφωvα με αυτές τις εvδείξεις η απαιτούμενη ισχύς υπολογίζεται ως εξής:
50W x 1,4 = 70VΑ
Γεvικά, τα αποδεκτά όρια λειτουργίας τωv συσκευώv είvαι 220-240V όπως Θα παρατηρήσει κάποιος στις ταμπέλες τωv συσκευώv. Φυσιολογικά ο κατασκευαστής, στο όριο από 220-240V, πρέπει vα έχει προβλέψει κάποια απόκλιση. Σε περίπτωση παραβίασης αυτώv τωv αvωτάτωv ορίωv, μπορεί vα δημιουργηθεί πρόβλημα στη συσκευή.
Ιδιαίτερη προσοχή πρέπει vα δοθεί στους εκτυπωτές Laser όπου για τηv υποστήριξή τους απαιτείται συνήθως ισχύς τωv 1000VΑ.

Πηγή: http://www.powertek.gr

Το πολύμπριζο γράφει πίσω Output1: 230V/5A και Output2: 230V/0.3A...

230V x 5A= 1150VA...να προσθέσω και τα 0,3Α?

Πάρτε μολύβι και χαρτί, το 1000ρι UPS είναι λίγο..

leonm 23-06-08 20:48

Tα τεχνικα που γραφεις να σου πω δεν τα πολυκαταλαβα...Αν θες να πεις οτι πχ το 600αρι θα κρατησει λεπτα και οχι ωρες (καπου νομιζω γραφεις για 10-20λεπτα) δεν εχεις παρα να ερθεις για ενα μεγαααααλο καφεδακι στα Χανια να το δεις σε λαιβ, μια και εισαι κοντα:D

satrianius 23-06-08 21:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από leonm (Μήνυμα 275556)
Tα τεχνικα που γραφεις να σου πω δεν τα πολυκαταλαβα...Αν θες να πεις οτι πχ το 600αρι θα κρατησει λεπτα και οχι ωρες (καπου νομιζω γραφεις για 10-20λεπτα) δεν εχεις παρα να ερθεις για ενα μεγαααααλο καφεδακι στα Χανια να το δεις σε λαιβ, μια και εισαι κοντα:D

Έχεις τον ίδιo της iks? Νόμιζα οτι αναφερόσουν στον eheim...αν ναι, ίσως έχει κάποια άλλη λειτουργία? Πάντος αυτά γράφει το πολύμπριζο.Αν κάποιος γνωρίζει, ας μας πεί:rolleyes:

Το μεγάλο καφεδάκι ευχαρίστως να το πιούμε κάποια στιγμή μια και τα τρεξίματα για το ενυδρείο μου μέχουν κάνει και έχω πιει πολλάάάά καφεδάκια στα Χανιά :smt082 Θάρθω για καμιά βουτιά Φαλάσαρνα!

leonm 23-06-08 21:25

Της eheim εχω. Για το καφεδακι οποτε βρεθεις εδω, πμ και κανονιζουμε μινι συναντηση.

satrianius 23-06-08 21:38

Ωραία, ενα μεγάάάάλο καφεδάκι σε μια μίνι συνάντηση :D:D

imichal 23-06-08 21:48

εγω παντως το συνδεσα σε ups.....Στην επομενη (αυριανη υποθετω) διακοπη θα σας πω τι εγινε.....Ειναι απλα τα πραγματα.....

Sotiris7 23-06-08 21:50

Έτσι είναι ρε συ Γιώργο...............

Μίνι καφεδάκι και μεγάάάάάάλη συνάντηση δεν γίνεται......... :D:D:D

satrianius 23-06-08 23:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sotiris7 (Μήνυμα 275573)
Έτσι είναι ρε συ Γιώργο...............

Μίνι καφεδάκι και μεγάάάάάάλη συνάντηση δεν γίνεται......... :D:D:D

Έκτός αν πάρεις τους espresso στη σειρά χαχαχα

....σε ότι αφορά το ups, αν κοπεί το ρεύμα για 1 ώρα και είσαι σπίτι δεν θα σε τρελάνει το μπιιιιιιιιιιπ?:smt120

netblues 24-06-08 06:47

Τα πολυμπριζα αναφερουν παντα το μεγιστο ρευμα και οχι το ρευμα λειτουργιας..
Μια ηλεκτροβανα καταναλωνει τυπικα 3-4 watt

satrianius 24-06-08 17:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 275653)
Τα πολυμπριζα αναφερουν παντα το μεγιστο ρευμα και οχι το ρευμα λειτουργιας..
Μια ηλεκτροβανα καταναλωνει τυπικα 3-4 watt

Αυτό ήθελα να ακούσω! Νάσαι καλά...

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από imichal (Μήνυμα 275572)
εγω παντως το συνδεσα σε ups.....Στην επομενη (αυριανη υποθετω) διακοπη θα σας πω τι εγινε.....Ειναι απλα τα πραγματα.....

Γιατί περιμένεις τη διακοπή και δεν κάνεις το εξής απλό? Σύνδεσέ το με το ups και βγάλε το ups απο την πρίζα:p


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:19.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02403 seconds with 11 queries