Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   φουσκομενη κοιλια (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=58172)

GIORG 06-12-11 13:26

φουσκομενη κοιλια
 
γεια σας εχω ενα χρυσοψαρακι και κατι δεν παει καλα με τον μαγκα:smt017 λοιπον θα σας πω τα συμπτωματα μηπος ξερει καποιος απο εσας να με βοηθισει να μην μας ψωφισει...εχει πολυ φουσκομενη κοιλια και κολυμπαει αναποδα στην επηφανεια του νερο με την κοιλια γυρισμενη προς τα επανο και λιγο εξω απο το νερο πως θα το αντιμετοπισω ρε παιδια και τι μπωρει να ειναι αυτο? ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.

Κλεόβουλος 06-12-11 13:31

Καλώς ήρθες!
Συμπλήρωσε αυτή τη φόρμα (κάνε copy) για να καταλάβουμε τι γίνεται
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14298

GIORG 06-12-11 14:18

το ψαρακι το εχω σε γυαλα δεν μπωρο να απαντησω με βασει τις ερωτησεις που ρωταει για ph και τετοια, γιατι απλα δεν ξερω να απαντησω πρωτη φορα ασχολουμε με ψαρακια...το μονο που μπωρο να πω μηπος και σε βοηθισω λιγο αφου το ξερω σιγουρα ειναι οτι το ψαρακι το εχω 6 μηνες παρει και δεν το εχω σε ενυδρειο το εχω απο τοτε που το πηρα σε μια μεγαλουτσικη γυαλα την πιο μεγαλη που βρικα μετα πηγενα για ενυδριο δεν υπηρχε μεγαλυτερη να καταλαβεις... το νερακι το αλαζω καθε δυο μερες και του δινω μια φορα την ημερα βασικη τροφη για χρυσοψαρα ενα φιλαρακι κανονικο σε μεγεθος ...μακαρι να μπωρουσα να βοηθισω πιο πολυ.ευχαρισω για το χρονο σου παντος φιλαρακι....

κ.ω.σ.τ.α.ς. 06-12-11 14:37

Αυτος που δεν εχει χρονο ειναι το ψαρακισου στι γυαλα.

GIORG 06-12-11 14:42

δεν μπωρουμε να το σωσουμε δηλαδη?καλα ρε παιδια δεν εχει τυχη σε κανεναν κατι παρομοιο να μου πει τι εχει ακριβος? πχ πως λεγετε η ασθενεια που εχει ?η απλα ηρθε η ωρα του και δεν μπωρουμε να σωσουμε τιποτα? :(

nita 06-12-11 14:48

Απο την περιγραφή που δίνεις νομίζω πως έχει την Ασθένεια της νηκτικής κύστης (Swim Bladder). κανε μια αναζήτηση να δεις τι λέει...

Δύσκολα τα πράγματα για ο ψαράκι σου :(

Εαν πραγματικά σου αρέσει το χόμπι αυτό πρέπει να σκεφτείς την αγορά ενός ενυδρείου με όλο τον εξοπλισμό του και απο την στιγμή που βρήκες την πορτα του φορουμ εδώ να ξεκινήσεις σωστά και να χαρείς το επόμενο ψαράκι σου περισσότερο..

GIORG 06-12-11 15:08

ευχαριστω πολυ .... η αρρωστεια αυτη θεραπευεται με κατι? καποιες σταγονες τιποτα? :smt068

janickrules 06-12-11 15:27

παρε ενυδρειο σημερα(δεν κανω πλακα)!!
διαβασε τα υπομνηματα για τους αρχαριους!
βαλε μπολι!(θα καταλαβεις τι ειναι,αν διαβασεις τα υπομνηματα)

θεραπεια σε γυαλες,ειναι αδυνατη!
το πιο πιθανο ειναι να εχει δηλητηριαστει απο αμμωνια!
αν και φαινεται για νυκτικη κυστη!

δυσκολη ασθενεια ετσι κι αλλιως...
το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να μην το ταισεις 2 μερες(αν και δεν φανταζομαι να τρωει τωρα) και μετα να του δωσεις βρασμενο αρακα!

και παρε ενυδρειο!
μια αποφαση ειναι!;)

CHRISTOS13 06-12-11 15:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από κ.ω.σ.τ.α.ς. (Μήνυμα 634743)
Αυτος που δεν εχει χρονο ειναι το ψαρακισου στι γυαλα.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nita (Μήνυμα 634747)
Απο την περιγραφή που δίνεις νομίζω πως έχει την Ασθένεια της νηκτικής κύστης (Swim Bladder). κανε μια αναζήτηση να δεις τι λέει...

Δύσκολα τα πράγματα για ο ψαράκι σου :(

Εαν πραγματικά σου αρέσει το χόμπι αυτό πρέπει να σκεφτείς την αγορά ενός ενυδρείου με όλο τον εξοπλισμό του και απο την στιγμή που βρήκες την πορτα του φορουμ εδώ να ξεκινήσεις σωστά και να χαρείς το επόμενο ψαράκι σου περισσότερο..

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από janickrules (Μήνυμα 634757)
παρε ενυδρειο σημερα(δεν κανω πλακα)!!
διαβασε τα υπομνηματα για τους αρχαριους!
βαλε μπολι!(θα καταλαβεις τι ειναι,αν διαβασεις τα υπομνηματα)

θεραπεια σε γυαλες,ειναι αδυνατη!
το πιο πιθανο ειναι να εχει δηλητηριαστει απο αμμωνια!
αν και φαινεται για νυκτικη κυστη!

δυσκολη ασθενεια ετσι κι αλλιως...
το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να μην το ταισεις 2 μερες(αν και δεν φανταζομαι να τρωει τωρα) και μετα να του δωσεις βρασμενο αρακα!

και παρε ενυδρειο!
μια αποφαση ειναι!;)

+1000

Φιλαράκο δεν γίνετε τίποτε με αυτές τις συνθήκες. και να ζήσει το ψαράκι ( που δεν υπάρχει περίπτωση αλλά στο εύχομαι ) σε λίγο καιρό θα αρρωστήσει ξανά με μαθηματική ακρίβεια. ( Αυτό και όποιο άλλο βάλεις στην γυάλα ).

Η αγορά ενυδρείου είναι μονόδομος!!

GIORG 06-12-11 15:39

καταλαβα.. δεν μου λες και τον αρακα πως θα το κανω θα βρασω το μπιζελι και θα το κοψω κοματια και θα τα ριξω ολα? η ολοκληρο? και για ποσο καιρο ρε φιλαρακι αυτο το σκηνικο να ξερω? μηπος και την γλιτωσει ... :p

beeromixalhs 06-12-11 15:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GIORG (Μήνυμα 634764)
καταλαβα.. δεν μου λες και τον αρακα πως θα το κανω θα βρασω το μπιζελι και θα το κοψω κοματια και θα τα ριξω ολα? η ολοκληρο? και για ποσο καιρο ρε φιλαρακι αυτο το σκηνικο να ξερω? μηπος και την γλιτωσει ... :p

βράσε το λίγο βγάλε τη "φλουδα" (βγαίνει εύκολα αν το πιέσεις) κόψτω και ρίχτω. Αν και πλέον είναι αργά. Ειδικά μέσα στη γυάλα.

janickrules 06-12-11 19:47

αν φαει,υπαρχει μια παρα-πολυ μικρη πιθανοτητα να επανακαμψει...

παρε ενυδρειο φιλε μου...
ειναι το καλυτερο που μπορεις να κανεις!

σκεψου οτι αυτο το ψαρι λερωνει πολυ το νερο,και ειναι αδυνατο να μην επηρεαστει απο την βρωμια του μεσα σε τοσο μικρο χωρο...
επισης μεγαλωνει πολυ περισσοτερο απο την ιδια την γυαλα!

Γιαννης Μ5 06-12-11 23:06

Ταισε 2 μερες βρασμενο αρακα και μετα νηστεια τις επομενες 2 μερες(και προσευχες).Ο αρακας δρα σαν καθαρτικο στο ψαρι.Αν συνεχισει και σε ενδιαφερει το χομπι πρεπει να προβεις στην αγορα ενυδρειου και του απαραιτητου εξοπλισμου.;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:26.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01744 seconds with 11 queries