Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Προτάσεις για rio 400 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43854)

Dekanat 19-09-10 12:31

Προτάσεις για rio 400
 
Δεν μπορώ να αποφασίσω το set up του ενυδρείου μου [rio 400].
Το οποίο απο καιρο σε καιρο ,εχει στηθεί αναλόγως απο κιχλίδες τανγκνανίκα μέχρι σκαλάρια. Τώρα αν και προορίζεται για δισκοενυδρείο ,δεν έχω αποφασίσει ακόμα.

Απο την μία υπάρχει υλικο για χαμηλου ph setup ( αντίστροφη όσμωση και ρίζες αρκετές, 2 θερμοστάτες....) και για κιχλιδοκατάσταση (αρκετες φεγγαρόπετρες και νερό βρύσης ιδανικό ph 8-8.5 )

Δίσκοι : Πανέμορφοι , κοπαδάκι 5-6 ,αο έχω ,ΑΛΛΑ απαιτούν θερμοκρασία μεγάλη και αυτό με χαλάει.
Κιχλίδες αφρικής : Μου αρέσουν επίσης , βολευει και το νερό βρύσης ,ΑΛΛΑ εγω γουστάρω κοπάδι και όχι απλα 1-2-3 χαρεμάκια.

Προτάσεις κανείς ? ?

gouts0unin 19-09-10 12:44

Μαλαουι κατα την γνωμη μου :)

Γιαννης Μ5 19-09-10 12:51

Ριζες,νερο βρυσης,κανα φυτο και μελανοταινιες(πολλα τα ειδη και κοπαδιαζουν).Κανε ενα search στο google και δες τις...

Crazy_Beaver 19-09-10 13:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gouts0unin (Μήνυμα 482425)
Μαλαουι κατα την γνωμη μου :)

++++++++++1

drbig 19-09-10 13:17

Βασικά εσενα τι σ αρέσει...

Αν θέλεις να ασχολείσαι όλη την ώρα ή αν θέλεις να το παρατήσεις και να το χαζέυεις..

Απο φουλ φυτεμμένο με σμηνόψαρα, μέχρι αφρικάνες πάει.

Σ αρέσουν τα μεγάλα ψάρια ή τα μικρά?
Θέλεις αναπαραγωγές η όχι?
Ποια περιοχή της γης βιοτοπικά σ αρέσει?
Σ αρέσει η κίνηση στα ψάρια ή τα ήρεμα?

Εγώ προσωπικά ενα καλό ασιατικό έχω να δω πολύ καιρό... Πως τα πας με τα loaches, και με τα λαβυρινθόψαρα?

vag0s 19-09-10 14:36

Ψάξε για Cyprichromis leptosoma sp. "Jumbo".
Νομίζω είναι καλή επιλογή για τόσα λίτρα.
:)

beat89 19-09-10 15:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dekanat (Μήνυμα 482424)
Δίσκοι : Πανέμορφοι , κοπαδάκι 5-6 ,αο έχω ,ΑΛΛΑ απαιτούν θερμοκρασία μεγάλη και αυτό με χαλάει.

Η θερμοκρασια γιατι σε χαλαει?

drbig 19-09-10 21:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από beat89 (Μήνυμα 482476)
Η θερμοκρασια γιατι σε χαλαει?

Πιστεύω (χωρίς να ξέρω τι έχει στο μυαλό του ακριβώς) οτι έχει να κάνει με το γεγονός οτι είναι απαγορευτική για πολλά άλλα είδη, και οτι θα δουλεέυει πολύ ο θερμοστάτης που σημαίνει φουσκωμένος λογαριασμός ΔΕΗ... :D

bokostas 20-09-10 00:25

Αφού δισκάκια θα βάλεις στο τέλος, τι το παιδεύεις???:)

Dekanat 20-09-10 10:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από drbig (Μήνυμα 482609)
Πιστεύω (χωρίς να ξέρω τι έχει στο μυαλό του ακριβώς) οτι έχει να κάνει με το γεγονός οτι είναι απαγορευτική για πολλά άλλα είδη, και οτι θα δουλεέυει πολύ ο θερμοστάτης που σημαίνει φουσκωμένος λογαριασμός ΔΕΗ... :D


Ακριβώς. Σε χώρο που το χειμώνα εχει εξ. θερμοκρασία 18 βαθμούς , φαντάσου να κρατάς για 3-5 μήνες τους θερμοστάτες στους 28 βαθμούς να δείς πόσο θα σε αγαπάει η ΔΕΗ ( και με τιμολόγιο γραφείου δηλαδή ακριβότερο ρέυμα απο σπίτι).

drbig 20-09-10 10:26

Κέρδισα τιποτε που το βρήκα??? :D:D:D

Λοιπόν άκου...

Εγώ βρήκα την λύση πέρυσι περνώντας τους σωλήνες του φίλτρου μου μέσα απο τις φέτες του καλοριφέρ. Δεν ανέβηκε σχεδόν ουτε ευρώ ο λογαριασμός της ΔΕΗ...

Γιώργος Κ 20-09-10 10:37

Αν δεν εβαζα δισκους ... θα εβαζα γκαπυ με ξιφοφορους!!! :p:smt020
Πλακα πλακα θα εχεις χρωμα - κινηση και ζωντανια!!

Η ... με ενα μεγαααααααααλο κοπαδι White Cloud Minnow μη γελασεις ... θα ειναι ακρως εντυπωσιακο ...

picture it :rolleyes:

Πάνος 22-09-10 15:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dekanat (Μήνυμα 482424)
Κιχλίδες αφρικής : Μου αρέσουν επίσης , βολευει και το νερό βρύσης ,ΑΛΛΑ εγω γουστάρω κοπάδι και όχι απλα 1-2-3 χαρεμάκια.

και γιατι δε διαλεγεις τις αγαπημενες σου κιχλιδες μαλαουι απο τα σχετικα ειρηνικα ειδη και να κανεις ενα "κοπαδι" ?? σκεψου π.χ. 3 αρσενικα λαμπιντο με καμια δεκαρια θηλυκα. στην ουσια κοπαδι εχεις...:rolleyes:

kokbeast 22-09-10 16:02

Μα σώνει και καλά πρέπει να είναι Malawi? Γιατί να μην είναι 10-12 ωραιότατα Tropheus? Είναι και κοπάδι (άσχετα με το γεγονός οτι σχηματίζουν ζευγάρια και δεν είναι κοπαδόψαρα όπως οι δίσκοι και τα Cyprichromis), είναι και μικρότερων απαιτήσεων σε θερμοκρασία, είναι και όμορφα και ζωηρά (ως πολύ ζωηρά) και έχουν και πολύ χαρακτήρα και ενδιαφέρουσες συμπεριφορές και τέλος είναι και ένα κρυφο μου απωθημένο, οπότε το προτείνω ενίοτε!!:):):)

Πάνος 22-09-10 16:46

ανεφερε στο πρωτο ποστ οτι ειχε τανγκανικα κι ετσι στραφηκα στη λιμνη μαλαουι...
συμφωνω κι εγω οτι τα τροφεους ειναι απιστευτα ψαρια και ειχα την τυχη να τα δω σε φιλους συγχομπιστες.
αλλα προσοχη στην αρχη γιατι εχουν ενα θεμα με το bloat κι εκει εγκειται η οποια δυσκολια τους νομιζω.

kokbeast 22-09-10 19:40

Δεν διάβασα καλά το πρώτο post οπότε sorry!! Τώρα άλλη πρόταση θα ήταν κάποιο σμηνόψαρο Ασίας (Puntius γενικά) που μεγαλώνουν και λίγο παραπάνω από τα σμηνόψαρα της Ν Αμερικής, μόνο που και αυτά θέλουν μαλακό νεράκι. Πάντως θα ήταν ενδιαφέρον να βλέπαμε ένα ενυδρείο με white cloud (λύνεις και το πρόβλημα της ΔΕΗ)

Tolis 22-09-10 20:25

Τα ασιατικα δεν θελουν τοσο μαλακο νερο οσο τα Νοτιοαμερικανικα - εν δυναμει και με νερο βρυσης η λιγη τυρφη ειναι μια χαρα.

maikl 22-09-10 21:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 482759)
Αν δεν εβαζα δισκους ... θα εβαζα γκαπυ .... :p:smt020
....
:rolleyes:

πλακα-πλακα ενα τετοιο μεγαλο ενυδρειο μονο με γκαπυ, δεν εχουμε δει...:smt017

delta66 22-09-10 21:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maikl (Μήνυμα 483902)
πλακα-πλακα ενα τετοιο μεγαλο ενυδρειο μονο με γκαπυ, δεν εχουμε δει...:smt017

Υπαρχει ριο 400 με γκαπι :D
Αλλα δεν ειναι μελος να το παρουσιασει.
Θα δω τι μπορω να κανω

maikl 22-09-10 22:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 483916)
Υπαρχει ριο 400 με γκαπι :D
Αλλα δεν ειναι μελος να το παρουσιασει.
Θα δω τι μπορω να κανω


ε...μα κρυβετε τετοιο ενυδρειο??????zw

Γιώργος Κ 22-09-10 23:01

Σιγουρα θα ειναι θεαματικο ... :p:p

delta66 22-09-10 23:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 483952)
Σιγουρα θα ειναι θεαματικο ... :p:p

Δεν ξερω αν ειναι θεαματικο, σιγουρα ομως ειναι ευκολο για ενα αρχαριο ο οποιος ενσυνειδητα διαλεξε το μεγαλυτερο ενυδρειο που χωραγε στο χωρο του και σηκωνε η τσεπη του, με οσο πιο ομορφα (για τα ματια του) και καταλληλα ψαρια για το νερο που μπορουσε να τους διαθεσει.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:09.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02196 seconds with 11 queries