Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Σπάσιμο σε γωνία καινούριου ενυδρείου. Να το προχωρήσω? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54304)

SlimData 03-07-11 15:34

Σπάσιμο σε γωνία καινούριου ενυδρείου. Να το προχωρήσω?
 
3 Συνημμένο(α)
Καλησπέρα σε όλους.
Έφτιαξα ένα καινούριο ενυδρείο 90*50*60 και για τον απαραίτητο έλεγχο το άφησα στο μπαλκόνι για τρεις εβδομάδες. Για μια έλεγα αλλά μετά λόγω έλλειψης χρόνου το ανέβαλα εως σήμερα το πρωί που είχα χρόνο. Αφού δεν έχασε ούτε σταγόνα είπα να ξεκινήσω, χρειαζότανε καθάρισμα όμως πρώτα μετά από 20 μέρες στο μπαλκόνι. Κάποια στιγμή λοιπόν όπως το κούναγα άκουσα κάτι χρατς-χρουτς, τον χαρακτηριστικό ήχο θρυψαλισμένου γυαλιού. Ψάχνοντας βρήκα τη μια γωνία κάπως σπασμένη.

Δεν θέλω να πιστέψω ότι πήγε τόσος κόπος χαμένος.
Δώστε μου τα φώτα σας..
Είναι επικίνδυνο? Το προχωράω?

*Συγνώμη για τις κακές φωτογραφίες, δεν έχω καθόλου τεχνική με τη μηχανή.

tepe 03-07-11 15:38

σκουρα τα πραγματα....!!
αν κανει μπραφ και σου ανοιξει μετρα απωλειες και μετα σκεψου αν αξιζει το ρισκο

xploder 03-07-11 15:40

στην πρωτη φωτο φαινεται ασχημο....στις αλλες 2 δεν μπορω να βγαλω συμπερασμα.Παντως δεν θα το ρισκαρα αν δεν ειχα τουλαχιστον ενα εφεδρικο

SlimData 03-07-11 15:54

Κάπως έτσι το βλέπω κι εγώ..

xrusec13 03-07-11 15:56

Δεν είμαι ειδικός για να σου πω,ούτε έχω κάποια εμπειρία με τα diy.
Πιστεύω ότι αν έχεις βάλει κόντρα απο μέσα στον πάτο θα είσαι οκ με την λογική μου.
τι πάχος είναι το τζάμι?

dimost 03-07-11 15:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από SlimData (Μήνυμα 605491)
Καλησπέρα σε όλους.
Έφτιαξα ένα καινούριο ενυδρείο 90*50*60 και για τον απαραίτητο έλεγχο το άφησα στο μπαλκόνι για τρεις εβδομάδες. Για μια έλεγα αλλά μετά λόγω έλλειψης χρόνου το ανέβαλα εως σήμερα το πρωί που είχα χρόνο. Αφού δεν έχασε ούτε σταγόνα είπα να ξεκινήσω, χρειαζότανε καθάρισμα όμως πρώτα μετά από 20 μέρες στο μπαλκόνι. Κάποια στιγμή λοιπόν όπως το κούναγα άκουσα κάτι χρατς-χρουτς, τον χαρακτηριστικό ήχο θρυψαλισμένου γυαλιού. Ψάχνοντας βρήκα τη μια γωνία κάπως σπασμένη.

Δεν θέλω να πιστέψω ότι πήγε τόσος κόπος χαμένος.
Δώστε μου τα φώτα σας..
Είναι επικίνδυνο? Το προχωράω?

*Συγνώμη για τις κακές φωτογραφίες, δεν έχω καθόλου τεχνική με τη μηχανή.

ετσι μην το βαλεις
αν εφτιαχνες ομως ενα διπλο πατο δηλαδη να βαλεις ενα γυαλι απο μεσα και να το κολησεις και βαλεις και αρκετη σιλικονη θα μπορουσες αλλα προυποθετει να εχεις ξανακανει κατι τετοιο

SlimData 03-07-11 16:22

@xrusec13, έχει κόντρες από μέσα στον πάτο και το τζάμι είναι 10άρι (λάθος στο αρχικό post, οι διαστάσεις είναι 80*40*50).

Φίλε dimost, ακριβώς επειδή όπως είπα από πάνω υπάρχουν κόντρες δεν γίνεται να μπει δεύτερος πάτος.

dimost 03-07-11 16:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από SlimData (Μήνυμα 605519)
@xrusec13, έχει κόντρες από μέσα στον πάτο και το τζάμι είναι 10άρι (λάθος στο αρχικό post, οι διαστάσεις είναι 80*40*50).

Φίλε dimost, ακριβώς επειδή όπως είπα από πάνω υπάρχουν κόντρες δεν γίνεται να μπει δεύτερος πάτος.

ναι το διαβασα τωρα οταν εγραφα το μηνυμα δεν ειχε μπει αυτο το ποστ
-------------------------
ισως το ποιο σωστο θα ηταν να ξεμονταρεις τον πατο και να βαλεις αλλον αλλα το ξερω οτι αυτο ειναι μεγαλη μανουρα παντως ειναι δυσκολη κατασταση γιατι μιλαμε για επικειμενες διαρροες μεσα στο σπιτι πρεπει να εισαι προσεκτικος
-------------------------
η μαλλον τωρα που το κοιταζω καλυτερα μηπως θα μπορουσες ναα βαλεις μια επιπλεον γωνια εσωτερικα θα φαινεται λιγακι απο τις σιλικονες βεβαια αν βαλεις διαφανη σιλικονη μικρο το κακο

SlimData 03-07-11 16:48

Ακριβώς γι'αυτό ζητάω γνώμες. Δεν θα το ριψοκινδυνεύσω μέσα στο σπίτι. Και για το σπίτι αλλά και για τα ψάρια.
Έχω την εντύπωση πάντως ότι πρέπει να ήταν σπασμένο από τότε που το πρωτοακούμπησα έξω. Και το κράτησε το νερό.

Σκέφτομαι μήπως κάνω κάτι επιπλέον εσωτερικά με μικρά κομμάτια τζάμι και αρκετή σιλικόνη για να ενισχύσω τη γωνία και την ευρύτερη περιοχή.

edit: με πρόλαβες για την εσωτερική ενίσχυση

Kotsos 03-07-11 17:01

Eγώ το σπάσιμο το βλέπω εξωτερικό,απλα εσπασε λίγο η γωνία, δηλαδή δεν υπάρχει διαρροή...
αφού έχεις και κόντρες βάλε λίγη σιλικόνη στην γωνία, και θα είναι οκ..
Γέμισε το και 2-3 μέρες να είσαι σίγουρος...
-------------------------
Και δεν είναι ράγισμα που μπορει να προχορήσει και να εχεις πρόβλημα..

Όταν το γεμίζεις βάζε κανενα φελιζολ απο κάτω..;)

SlimData 03-07-11 17:05

Μάλλον θα το ενισχύσω λίγο εσωτερικά και θα το προχωρήσω, βλέποντας και κάνοντας. Προς υπεράσπισή μου, είχα βάλλει από κάτω 3 σειρές από αυτά τα σακουλάκια με αέρα που βάζουμε στα εύθραυστα.

Τέλος πάντων, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Αν κάποιος έχει κάτι να προσθέσει θα χαρώ να το ακούσω. Προχωράω λοιπόν και θα ενημερώσω ότι γίνει

kwstas_original 04-07-11 04:28

Βαλε δυο τζαμια, σαν ''μπαλωμα'' εσωτερικα.
Ενα καθετο αριστερα-δεξια, και ενα οριζοντιο παλι αριστερο-δεξια.
Μια χαρα θα εισαι.Μικρες διαστασεις, λιγα λιτρα-μικρη πιεση..
Ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοω μπαλωμα, το λεει η λεξη!;)

SlimData 04-07-11 07:11

Φίλε Κώστα μπήκανε ήδη από χθες. Τρια έβαλα.
Τα δυο όπως τα λες εσύ και ένα ακόμα που εφάπτεται στον πάτο και τις κόντρες. Πιστεύω θα πάνε όλα καλά

dimitris21 04-07-11 09:55

θα μείνω στα "αν" μιας και δεν μπορώ να έχω 100% σωστή άποψη από τις εικόνες.

αν στο σημείο που τραυματίστηκε ξεκίνησε ρωγμή προς το εσωτερικό του πάτου, τότε έχεις πρόβλημα το οποίο σίγουρα δεν διορθώθηκε με την ενίσχυση (δε βάζεις και μια φωτογραφία να την δούμε?)

αν δεν ξεκίνησε ρωγμή και είναι απλό θρυμμάτισμα τότε δεν έχεις κανένα πρόβλημα, ακόμα και αν δεν έβαζες την ενίσχυση

Kotsos 04-07-11 09:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris21 (Μήνυμα 605743)
θα μείνω στα "αν" μιας και δεν μπορώ να έχω 100% σωστή άποψη από τις εικόνες.

αν στο σημείο που τραυματίστηκε ξεκίνησε ρωγμή προς το εσωτερικό του πάτου, τότε έχεις πρόβλημα το οποίο σίγουρα δεν διορθώθηκε με την ενίσχυση (δε βάζεις και μια φωτογραφία να την δούμε?)

αν δεν ξεκίνησε ρωγμή και είναι απλό θρυμμάτισμα τότε δεν έχεις κανένα πρόβλημα, ακόμα και αν δεν έβαζες την ενίσχυση

Νομιζω οι δυο τελευταίες φώτο έιναι εξωτερικά βγαλμένες, από κάτω, και δεν φαινεται ρωγμή...

SlimData 04-07-11 10:13

Όχι ρωγμή δεν υπάρχει σίγουρα.
Το απόγευμα που θα επιστρέψω από τη δουλειά θα προσπαθήσω να βγάλω μια αξιοπρεπή ( :D ) φωτογραφία και εσωτερικά

SlimData 12-07-11 12:28

Καλησπέρα.
Δεν ενημέρωσα τις τελευταίες μέρες γιατί το είδανε από κοντά άνθρωποι πολύ πιο έμπειροι από εμένα και μου έδωσαν το οκ να προχωρήσω.
Όντως το ενυδρείο είναι γεμάτο αυτή τη στιγμή χωρίς κανένα πρόβλημα.
Ευχαριστώ πολύ για την διάθεση να βοηθήσετε

Υ.Γ: Και δεν κατάφερα να φέρω ούτε μια αξιοπρεπή φωτογραφία... :D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:55.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02072 seconds with 11 queries