Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Tanganyika (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=117)
-   -   Frontosa Bangwe yellow (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74402)

Κλεόβουλος 22-11-13 10:10

Καλοτάξιδα φίλε! Πανέμορφα ψάρια!

κ.ω.σ.τ.α.ς. 22-11-13 10:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 801948)
Καλοτάξιδα φίλε! Πανέμορφα ψάρια!

Ευχαριστω....ελπιζω να πανε ολα καλα της επομενες μερες.

Κλεόβουλος 22-11-13 10:30

Ελαφρύ τάισμα τις πρώτες μέρες και άστα να ηρεμήσουν.
Θα ανυπομονούμε να τα δούμε μεγαλωμένα
αφού είναι μια ποικιλία που δεν νομίζω να έχει ξανάρθει Ελλάδα ;)

kixlidatos 22-11-13 10:45

Να τα χαιρεσαι φιλε μου,ειναι πανεμορφα.

Κλεοβουλε,σωματοδομικα ειναι καπως διαφορετικες,η σε μενα ετσι φαινονται?Καμια φωτο σε τελικο μεγεθος,εχεις να δουμε:D

kouman 22-11-13 10:47

ακομη ενας φροντοζας στην παρεα!!! σιγα σιγα θα γινουμε πολοι!!! :P
-------------------------
σαν της burudi που εχεις βασιλη μιαζουν λιγο πολυ...

Κλεόβουλος 22-11-13 10:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos (Μήνυμα 801955)
Κλεοβουλε,σωματοδομικα ειναι καπως διαφορετικες,η σε μενα ετσι φαινονται?Καμια φωτο σε τελικο μεγεθος,εχεις να δουμε:D

http://www.ciklid.rs/gallery2/main.php?g2_itemId=7399
Μοιάζουν με τις Kigoma, έχουν πιο έντονο κίτρινο στα πτερύγια.

kouman 22-11-13 10:49

γραψε λαθος τωρα καταλαβα ποιες ειναι... εχουν την μασκα στο πρωσοπο απο κατω και οχι απο επανω απο το κεφαλι,,,, κανει τριγωνω μασκας κατω απο το ματι...

kixlidatos 22-11-13 10:50

Κλασσικα δηλαδη,απλα ειναι λιγο σκουριασμενη αυτη:D:D

κ.ω.σ.τ.α.ς. 22-11-13 10:55

Να τους δωσω σημερα να φανε η αυριο?

ignatios 22-11-13 10:57

Αύριο φαΐ. Και κλειστά φώτα σήμερα να ηρεμήσουν.

κ.ω.σ.τ.α.ς. 22-11-13 10:59

3 Συνημμένο(α)
οκ.;)

κ.ω.σ.τ.α.ς. 23-11-13 14:26

Δυστυχως σημερα δεν μπορω να βρω τα δυο απο τα πεντε ψαρια,ψαχνω στις πετρες και δεν βλεπω πουθενα τα ψαρακια,αμμωνια δεν εχω, νιτρωδη δεν εχω, νιτρικα στο πρωτο χρομα του τεστ εχω τρελαθη απο οταν το ανακαλιψα:confused: Οταν εριξα τροφη τα τρια αυτα ειδα μονο:( τα υπολοιπα ειναι κινητικα αν και φοβισμενα,σαν μικρα ψαρακια.

κ.ω.σ.τ.α.ς. 23-11-13 17:55

6 Συνημμένο(α)
Ακομη τα ειδια, δεν ειναι πουθενα, αν ειναι μεσα στις πετρας εχει καλος... Κρυβονται κατευθειαν με το που πλησιαζει καποιος.

Κλεόβουλος 23-11-13 20:09

Κάπου εκεί πρέπει να είναι. Το ενυδρείο δεν έχει πλάτη, μάλλον υπάρχει κίνηση γύρω γύρω,τα ψαράκια δεν ηρέμησαν ακόμη και είναι λογικό να κρύβονται.
Ελπίζω να είχες κάνει καλή προσαρμογή. Λίγο prime ή epsom salts έριξες?
Εύχομαι να πάνε όλα καλά.

κ.ω.σ.τ.α.ς. 23-11-13 20:51

Τα εβαλα μεσα οταν το νερο στη σακουλα ειταν σε θερμοκρασια ιδια με το ενυδρειο.Μετα καμια ωρα και που την εβαλα στο νερο.ψαχνω με φακο αναμεσα στις πετρες αλλα τιποτα.Τα τρια συνεχιζουν να σουλατσαρουν οταν δεν περνα κανις.Φαγανε δυο φορες μια το πρωι και το απογευμα φοβισμενα αλλα κατι φαγαν.Το προηγουμενο απογευμα πριν ερθουν εκανα αλλαγη νερου και εβγαλακαι τα τελευταια ψαρακια που ειχα και εβαλα πραιμ για ολλο το νερο μιας και δεν ειχαι ψαρια ετσι προληπτικα.Δεν ειναι λογικο αυτο που εγινε, γ αυτο και ελπιζω πως μπορει να ειναι κρυμμενα,απο την αλλη δεν θα βγαιναν καποια στιγμη.:rolleyes: Ετσι μουρχετε να βγαλω τις πετρες να δω:confused:

kixlidatos 24-11-13 09:49

Μην κανεις τιποτα,αν εγινα το κακο,εγινε και δεν μπορεις να κανεις κατι,θα στρεσαρεις και τα υπολοιπα.Εγω παντος ελπιζω οτι θα τα ξανα δεις φιλε μου.

κ.ω.σ.τ.α.ς. 24-11-13 10:40

Mακαρι να τα ξανα δω αλλα και σημερα αφαντα,δεν κανω τιποτα για να μην στρεσαρω τα αλλα.Και στο φαγητο ειναι δυσκολα, δεν ειμαι σιγουρος αν τρονε καλα, τους εχω δωσει απο την Dr.Bassleer Biofish Food garlik αυτη με το σκορδο ειναι πολυ μικρα μπιλακια,καιTropical TANGANYIKA kai Tropical KRILL FLAKEτης δοκιμαζουν επιφυλακτικα σε μικρες ποσοτητες εννοειτε.Θερμοκρασια 25c.

kixlidatos 24-11-13 10:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από κ.ω.σ.τ.α.ς. (Μήνυμα 802307)
Mακαρι να τα ξανα δω αλλα και σημερα αφαντα,δεν κανω τιποτα για να μην στρεσαρω τα αλλα.Και στο φαγητο ειναι δυσκολα, δεν ειμαι σιγουρος αν τρονε καλα, τους εχω δωσει απο την Dr.Bassleer Biofish Food garlik αυτη με το σκορδο ειναι πολυ μικρα μπιλακια,καιTropical TANGANYIKA kai Tropical KRILL FLAKE σε μικρες ποσοτητες εννοειτε.Θερμοκρασια 25c.

Για το μονο που δεν πρεπει να ανυσηχεις με αυτα τα ψαρια ,ειναι το φαγητο.Οταν νιωσουν καλα ,θα φανε.Απλα κοιτα μετα που κλεινουν τα φωτα κανα δυο ωρες με ενα φακο,μπας και δεις κατι
-------------------------
Και θερμοκρασια κατεβασε την και αλλο,ειναι ψαρι βυθουκαι ζοτν ανετα σε 24,ακομα και σε 23 βαδμους.Δεν ειμαστε να πληρωνουμε τζαμπα λεφτα στην Δεη:rolleyes:

κ.ω.σ.τ.α.ς. 24-11-13 10:51

Και θερμοκρασια κατεβασε την και αλλο,ειναι ψαρι βυθουκαι ζοτν ανετα σε 24,ακομα και σε 23 βαδμους.Δεν ειμαστε να πληρωνουμε τζαμπα λεφτα στην Δεη
__________________:smt023

Netrino 25-11-13 09:41

Μου αρέσει πολύ έτσι όπως το έχεις φτιάξει,λιτό και όμορφο!Τα ψάρακια πολύ όμορφα και ζοηρά τα βλέπω!Σαν άσχετος βέβαια με αφρικανικές κιχλίδες,έχω μία ερώτηση,αυτά τα πιτσιρικάκια,θα γίνουν 30εκ???

egeorgiou 25-11-13 09:45

Ελπίζω τα 2 ψαράκια να είναι απλά ντροπαλά και να είναι ζωντανά και κρυμμένα στις πέτρες.

Καλύτερα να ξεκίναγες με περισσότερα άτομα (7-10) για να σου μείνει κοπάδι. Δεν ξέρω αν έχει ακόμα άλλα ο Ιγνάτιος αλλά όσο είναι μικρά έχεις καλές πιθανότητες να δεχθούν και άλλα άτομα. Πέρα του ότι είναι και είδος (περιοχή) που δεν το βρίσκεις κάθε μέρα.

ignatios 25-11-13 09:59

Καλημέρα.

Πιστεύω ότι κάπου είναι κριμένα. Θέλουν το χρόνο τους να ηρεμήσουν. Δυστυχώς frontozes δεν έμειναν καθόλου.

Πιστεύω ότι το πρώτο δίμηνο του 2014 θα ξαναφέρω τέτοια ψάρια, οπότε θα μπορέσει ο φίλος μας αν θέλει να μεγαλώσει την ομάδα.

georot1981 25-11-13 18:07

Εγω φιλε μου σαν κατοχος του συγκεκριμενου ψαριου και εχοντας μικρη εμπειρια φυσικα θα σου προτεινα ενα δυο πραγματακια..πρωτα απο ολα να βαλεις ενα χαρτονι μαυρο στην πλατη ετσι ωστε να μην βλεπουνε κινηση και απο τις 4 πλευρες..εγω να φανταστεις εχω κλεισει πλατη και επισης μια απο τις πλευρες του ενυδρειου..
επισης με το φαγητο μην ανησυχεις..εγω εχω αλλαξει πανω απο 10 ειδη τροφης και αυτα τρωνε μονο 2..μεχρι να πετυχω την τροφη μου βγηκε η πιστη..οσο αφορα το σουλατσαρισμα εκτος οτι θα τα βοηθησεις βαζοντας ενα χαρτονι στημ πλατη πρεπει να εχεις πολλη υπομονη..εγω σε ολοκληρο ενυδρειο(700λιτρα)τα ψαρια ητανε κρυμμενα πανω απο 6-7 μηνες..και ακομα δεν κυκλοφορουνε και παντα.φαντασου να βλεπεις για πανω απο μισο χρονο ενα μεγαλο ενυδρειο χωρις ψαρια..μεγαλο πακετο.ειναι ψαρια που δε σουλατσαρουνε και πολυ..δωσε τους χρονο και θα σε ανταμειψουνε..οσο για τα αλλα δυο ολο και καπου θα ειναι κρυμμενα..

κ.ω.σ.τ.α.ς. 25-11-13 19:10

Δεν εχω πλεον ελπιδες για να τα βρω,να μην τα εχω δει καθολου!!να κρυβονται τοσες μερες τοσο πολυ!!!απο την πρωτη μερα που μπηκαν μετα λιγες ωρες εξαφανιστηκαν!!!! Αυτο για την μια πλευρα το θελει το κλεισιμο, θα το κανω.,


......θα γίνουν 30εκ??? Ναι ετσι λενε;)



Πιστεύω ότι το πρώτο δίμηνο του 2014 θα ξαναφέρω τέτοια ψάρια, οπότε θα μπορέσει ο φίλος μας αν θέλει να μεγαλώσει την ομάδα. :smt023


..Καλύτερα να ξεκίναγες με περισσότερα άτομα (7-10) για να σου μείνει κοπάδι...

Και εγω αυτο ηθελα, αλλα καλα που πηρα και αυτα....:rolleyes:




Dr.Bassleer



Biofish Food garlik απο αυτη τρωνε καλα.

Παναγιώτης Κ 25-11-13 21:01

Δύσκολα τα πράγματα Κώστα. Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά αν δεν τα είδες ακόμα τότε είναι πολύ δύσκολα. Εύχομαι να τα βρεις και όλα αυτά να είναι ικασίες.

egeorgiou 25-11-13 21:22

κάνε μια μέτρηση στο νερό ... αν έχει συμβεί κακό θα δούμε και από αυτές.

Πάντως στη θέση σου ... θα τις έβγαζα τις πέτρες να δω τι γίνετε :smt105

Τάκης 25-11-13 21:26

Φίλε Κώστα σου εύχομαι να σκάσουν μύτη ξαφνικά και να χοροπηδάς απο τη χαρά σου

kouman 26-11-13 22:59

λογικα βαση εμπιριας μου κρυβονται .... δεν καταλαβενω τον λογο μιας και ειναι πολυ μικρα.... βγαλε ολες της πετρες και ασε μεσα 2-3 γιατι υπαρχει κυνδυνος να σφυνοσουν... σε μια συμαντικη κουβεντα που ειχα με πολους φροντοζαδες απο αμερικη ,ολοι προτηνουν να μην υπαρχουν φωλιες μεσα στο ενυδρειο για να μην μπορουν να διεκδικησουν αργοτερα περιοχες.... αυτο που σου λεω με εβαλε σε αρκετες σκεψεις να χαλασω και το δικο μου aquascape...

Παναγιώτης Κ 26-11-13 23:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kouman (Μήνυμα 803074)
λογικα βαση εμπιριας μου κρυβονται .... δεν καταλαβενω τον λογο μιας και ειναι πολυ μικρα.... βγαλε ολες της πετρες και ασε μεσα 2-3 γιατι υπαρχει κυνδυνος να σφυνοσουν... σε μια συμαντικη κουβεντα που ειχα με πολους φροντοζαδες απο αμερικη ,ολοι προτηνουν να μην υπαρχουν φωλιες μεσα στο ενυδρειο για να μην μπορουν να διεκδικησουν αργοτερα περιοχες.... αυτο που σου λεω με εβαλε σε αρκετες σκεψεις να χαλασω και το δικο μου aquascape...

Aυτό βασικά είναι η αμερικάνικη νοοτροπία.
Έχει τα καλά αλλά και τα κακά της. Δεν θα στρεσάρει ένα τέτοιου είδους aquascape τα αδύναμα ψάρια?

κ.ω.σ.τ.α.ς. 26-11-13 23:11

Δυστυχως το απογευμα που γυρισα ειδα στην επιφανεια σωματιδια να αιωρουνται,κοιταζοντας ειδα πως μοιαζουν σωματιδια αποσυνθεσης,ευτυχως που ειχα νερο στο βαρελι απο χθες το πρωι για να κανω αλλαγη νερου και εκανα καπου 170λιτ με πραιμ.Μετρησα αμμωνια και ειναι 0,δεν εχω αμμωνια ευτυχως, το χρωσταω στο φιλτρο και τη μεγαλη βιολογια.




2-3 γιατι υπαρχει κυνδυνος να σφυνοσουν...

λες να μεγαλοσουν μεσα και να μιν μπορουνε να βγουνε μετα??? να μιν τα εχω δει τοσες μερες?

αμερικάνικη νοοτροπία....

Ειναι και αυτο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:08.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02748 seconds with 11 queries