Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   πρόβλημα με καμπόμπες (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38140)

maria1983 21-02-10 12:40

πρόβλημα με καμπόμπες
 
Παιδιά ξέρετε αν οι καμπόμπες έχουν πρόβλημα με το excel;
Άρχισα να βάζω πριν λίγες μέρες.Την ίδια μέρα τις κλάδεψα κιόλας και φύτεψα τα κλαδέματα δίπλα και μου σάπισαν όλα ανεξαιρέτως! Και επίσης και τα μητρικά φυτά μου φαίνονται πιο αδύναμα, σαν τα κοτσανάκια τους να λέπτυναν! Μέχρι εκείνη τη μέρα τα φυτά ήταν σε απίστευτη κατάσταση, μεγάλωναν πολύ γρήγορα και ήταν όμορφες και φουντωτές! Φταίει το excel ή μήπως έκανα κάτι λάθος στο κλάδεμα;

george1280 22-02-10 19:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maria1983 (Μήνυμα 419362)
Παιδιά ξέρετε αν οι καμπόμπες έχουν πρόβλημα με το excel;
Άρχισα να βάζω πριν λίγες μέρες.Την ίδια μέρα τις κλάδεψα κιόλας και φύτεψα τα κλαδέματα δίπλα και μου σάπισαν όλα ανεξαιρέτως! Και επίσης και τα μητρικά φυτά μου φαίνονται πιο αδύναμα, σαν τα κοτσανάκια τους να λέπτυναν! Μέχρι εκείνη τη μέρα τα φυτά ήταν σε απίστευτη κατάσταση, μεγάλωναν πολύ γρήγορα και ήταν όμορφες και φουντωτές! Φταίει το excel ή μήπως έκανα κάτι λάθος στο κλάδεμα;



ποσο καιρο τα εχεις τα φυτα???

Γιώργος Κ 22-02-10 19:48

Δυσκολα να εχεις κανει κατι λαθος στο κλαδεμα της! Ολα εχουν προβλημα η μερικα? Τα αλλα φυτα? -αν εχεις-

maria1983 22-02-10 20:15

Τα φυτά τα χω κάνα δίμηνο! Η ανούμπια και οι κρυπτοκορίνες είναι σε άψογη κατάσταση, μεγαλώνουν σταθερά. Οι βαλισνέριες είναι σε κακή κατάσταση κυρίως γιατί πριν τις βάλω στο ενυδρείο πήγα και τους έκοψα τα φύλλα λίγο πάνω πάνω και από τότε δεν επανήλθαν (δε με νοιάζει όμως γιατί θα τις βγάλω στο μέλλον, θα βάλω bacopa caroliniana). Α κι έχω κι έναν εχινόδωρο ο οποίος είναι μικρούλης και όμορφος αλλά δεν μεγαλώνει (προς το παρόν). Οι καμπόμπες οι αρχικές, μου φαίνονται καλά τώρα αλλά από τα κλαδέματα που φύτεψα δίπλα, δεν έπιασε κανένα. Εντός δύο ημερών σάπισαν όλα. Το excel το σταμάτησα πάντως κι έκανα και αλλαγή νερού.

giannisqq 22-02-10 20:58

τις βαλισνεριες τις κλαδευουμε τερμα κατω αλλιως σαπιζουν επανω και λιωνουν

Apostolis 22-02-10 21:21

θα βοηθούσε αν μας έδινες τα παρακάτω στοιχεία:
1. Επιστημονική ονομασία του φυτού (υπάρχουν τουλάχιστον 5 είδη)
2. Τις παραμέτρους του νερού (pH, GH, KH, ΝΟ2, ΝΟ3, PO4)
3. Συνθήκες φωτισμού
4. Φωτογραφίες

;)

maria1983 22-02-10 22:58

1 Συνημμένο(α)
Το ξέρω για τις βαλισνέριες, απλά το μαθα αφού έκανα την πατάτα!
Το φυτό είναι cabomba caroliniana, το ενυδρείο είναι σε φάση στρωσίματος οπότε προσθέτω αμμωνία καθημερινά (3mg/l) η οποία μηδενίζεται εντός 24 ωρών, τα νιτρώδη είναι σταθερά 1 και τα νιτρικά κοντά στο 0. Φωτισμός γύρω στο 0,8 watt/l, λάμπες juwel daylight T5, φωτοπερίοδος 8 ώρες. Επίσης έχω βάλει ταμπλέτες flourish στο βυθό. Υπόστρωμα δεν υπάρχει!
Ακολουθεί φωτογραφία με τις καμπόμπες. Αυτές είναι οι αρχικές, τα κλαδέματα έχουν όλα αφαιρεθεί λόγω σαπίσματος.

maria1983 23-02-10 10:46

Και συμπληρώνω από μετρήσεις που ξέχασα να βάλω:
pH=7,4 - 7,6
GH= 11
KH=8
PO4 δε μετράω!

chemical mac 23-02-10 12:22

Από την εμπειρία μου θα σου πω ότι πρόκειται για φυτό lotto...κι αν σου κάτσει; Ο panos alex/polis μου είχε δώσει πριν 2+ χρόνια (θυμάσαι Πάνο; ) κάτι κλαδέματα. Για ένα 4μηνο μου είχαν βγάλει την ψυχή. Είχα γυρίσει όλο το ενυδρείο για να βρω το κατάλληλο μέρος. Όταν τελικά ησύχασα κι άφησα το φυτό ένα μέρος, σε διάστημα 2 μηνών γέμισα όλο το ενυδρείο με αυτό και μοίρασα άλλα 3 ενυδρεία. Είναι φυτό που θέλει τον χρόνο του και τον χώρο του....και τα νιτρικά του.
Όσο για τις βαλισνέριες τις κόβεις με το χέρι κάπου στη μέση και περιμένεις.
Αυτό που βλέπω είναι ότι δεν έχεις νιτρικά (πως άλλωστε αφού ακόμα δεν ολοκληρώθηκε ο κύκλος αζώτου). Οι βαλισνέριες και οι καμπόμπες αγαπούν τα νιτρικά. Μην πειράζεις τα φυτά λοιπόν και κάνε λίγο υπομονή

maria1983 06-03-10 14:30

update
 
Εν τέλει τις αποχαιρέτησα όλες τις καμπόμπες...:(
Κάθε μέρα "τσάκιζε" και μία μέχρι που δεν έμεινε τίποτα. Στεναχωρήθηκα ρε γαμώτο γιατί επί ένα μήνα ήταν πανέμορφες, φουντωτές και μεγαλώνανε πολύ γρήγορα. Οι πράξεις που έκανα πριν την... "αρχή του τέλους" ήταν οι εξής:
1)Τις κλάδεψα
2) Έβαλα Excel σε κανονική δοσολογία
3)Είχα ανεβάσει για αρκετές μέρες τη θερμοκρασία στους 28 (λόγω στρωσίματος)

Μόλις είδα ότι τα φυτά άρχισαν να παίρνουν την κάτω βόλτα σταμάτησα το excel. Τη θερμοκρασία την κατέβασα στους 23 μετά από αρκετές μέρες γιατί δεν γνώριζα ότι είναι ευαίσθητες ως προς τη θερμοκρασία.
Πάντως δεν υπήρξε μεταβολή στην κατάσταση και σιγά σιγά τα φτυσαν όλες!

Τι να κάνω τώρα εγώ, να κάνω άλλη μία απόπειρα να βάλω άλλες ή τσάμπα κόπος; Μπορεί να έφταιξε η θερμοκρασία για τον άδικο χαμό ή απλά δεν τις "σηκώνει" το ενυδρείο μου;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:29.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01899 seconds with 11 queries