Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Επί παντός επιστητού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=13)
-   -   ιππόκαμπος (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=100686)

giorgostriv 31-05-18 19:04

ιππόκαμπος
 
Ενοτητα 24η-υποενοτητα 2η. βταξη δημοτικου Η ασκηση της κορης μου στο σχολειο . διαβασε το παρακατω κειμενο και απαντησε στις ερωτησεις. το θεμα ειναι ο Ιπποκαμπος: σας γραφω την τελευταια παραγραφο .( και ζουν με ευχερεια στην αιχμαλωσια,γιατι δεν εχουν μεγαλες αναγκες τροφης και αερισμου) μετα επρεπε να απαντησει η κορη μου στην ερωτηση (γιατι ζουν οι Ιπποκαμποι ΑΝΕΤΑ στην ΑΙΧΜΑΛΩΣΙΑ;

pagokoftis 31-05-18 20:36

:smt120:smt120:smt120:smt120:smt120:smt120:smt120
Το ότι δεν έχουν μεγάλες απαιτήσεις σε φαγητό!!! Ειδικά οι ιππόκαμποι!!!!!!!!
Για τον αερισμό, τι να πω??? Αερίζονται και τα ψάρια??? :-) :-) :-)

stratri1 31-05-18 21:07

Αερίζονται... προς την κατεύθυνση των φωστήρων που γράφουν βιβλία για τα παιδιά μας.

giorgostriv 31-05-18 21:07

Εγω παιδια ειμαι εντελως ασχετος απο θαλασσινα.Αλλα οι φανταζομαι οτι οι Ιπποκαμποι θα εχουν παρα πολλες απαιτησης στην διατηρηση τους.σιγουρα θα θελουν να ειναι μονοι τους σε ενυδρειο λογο που ειναι βραδυκινητα ψαρια να προλαβενουν να τρωνε καποια ειδικη τροφη.αλλα και απο μονο του η σωστη διατηρηση ενος θαλασσινου ενυδρειου φανταζομαι ειναι κατι δυσκολο. τωρα αντε να πεισω την κορη μου οτι τους ιπποκαμπους που μου ζηταει δεν γινεται να τους βαλουμε στην λιμνη με τα κοι.:D

stanisalus18 31-05-18 21:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giorgostriv (Μήνυμα 1042579)
τωρα αντε να πεισω την κορη μου οτι τους ιπποκαμπους που μου ζηταει δεν γινεται να τους βαλουμε στην λιμνη με τα κοι

:grin::grin::grin::grin::grin::grin::grin:

sarpijk 31-05-18 21:50

Δεν μου κάνε εντυπωση. Κρίμα για τα παιδιά .

Thanmoss 31-05-18 22:34

Δεν καταλάβατε. Ο Συγγραφεύς ομιλούσε για τους αποξηραμένους ιππόκαμπους που πουλάνε στα νησιά...

Κλεόβουλος 01-06-18 05:43

Αυτό δυστυχώς δεν είναι το μόνο ούτε ίσως το σοβαρότερο λάθος στα σχολικά βιβλία :(
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giorgostriv (Μήνυμα 1042579)
...τωρα αντε να πεισω την κορη μου οτι τους ιπποκαμπους που μου ζηταει δεν γινεται να τους βαλουμε στην λιμνη με τα κοι.:D

Ιππόκαμπους είναι και λίγο δύσκολο να βρεις στο εμπόριο (ευτυχώς). Με τον "Νέμο" του Ντίσνεϋ αν ρωτήσετε κάνα μαγαζάτορα θα δείτε τι υστερία υπήρχε (φαντάζομαι και διεθνώς) που ζητούσαν γονείς με τα παιδάκια τους blue tang (ένα ψάρι που πουλιέται μόνο άγριο πιασμένο και δεν αναπαράγεται στην αιχμαλωσία) γα να βάλουν στη γυάλα :confused:

giorgostriv 01-06-18 11:18

παιδια το θεμα ενταξει. να μαθουν τα παιδακια για την βιοποικιλοτητα και τον ιπποκαμπο,αλλα να μαθαινουν στα παιδια οτι ενα ενβιο ον την παιρναει ανετα στην αιχμαλωσια. Και αυτη που το ξερουν? επισης μπορουν να τους κανουν και ενα μαθημα για τις ξωβεργες και τα διχτια,και οτι μια καρδερινα εχει ωραια χρωματα και φωνη και ζει ανετα στην αιχμαλωσια.:smt009 Παντως η κορη μου απαντησε πως κανενα ζωακι δεν νοιωθει ανετα οταν το αιχμαλωτισουν. Αναμενω να δω την παρατηρηση της δασκαλας οταν το δει.

stanisalus18 02-06-18 17:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giorgostriv (Μήνυμα 1042611)
Αναμενω να δω την παρατηρηση της δασκαλας οταν το δει.

Θα περιμενουμε και εμεις να μαθουμε :rolleyes:

Diskus fan 03-06-18 22:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giorgostriv (Μήνυμα 1042579)
Εγω παιδια ειμαι εντελως ασχετος απο θαλασσινα.Αλλα οι φανταζομαι οτι οι Ιπποκαμποι θα εχουν παρα πολλες απαιτησης στην διατηρηση τους.σιγουρα θα θελουν να ειναι μονοι τους σε ενυδρειο λογο που ειναι βραδυκινητα ψαρια να προλαβενουν να τρωνε καποια ειδικη τροφη.αλλα και απο μονο του η σωστη διατηρηση ενος θαλασσινου ενυδρειου φανταζομαι ειναι κατι δυσκολο. τωρα αντε να πεισω την κορη μου οτι τους ιπποκαμπους που μου ζηταει δεν γινεται να τους βαλουμε στην λιμνη με τα κοι.:D

Και πολύ σωστά... τα φαντάζεσαι.- ;)

stratri1 10-06-18 21:09

Δεν νομίζω να απαντήσει η δασκάλα.
Οι περισσότεροι εκπαιδευτικοί πλέον δεν ασχολούνται και μάλιστα η ανοησία του Υπουργείου δεν παλεύεται και απλώς ακολουθούν τις οδηγίες


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:47.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01604 seconds with 11 queries