Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Κιχλίδες Κ. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=145)
-   -   Κιχλιδες κ. Αμερικης (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25147)

theodwros 21-05-08 00:36

Κιχλιδες κ. Αμερικης
 
Καλημερα παιδια. Εχει κανεις εμπειρια απο συμβιωση Multispinoza με salvini ; Ενα ζευγαρι απο το καθενα σε 125 λ ειναι καλα ;

smernaros 21-05-08 01:24

τα σαλβινι πολυ επιθετικα. παιζει να σκοτωθουν και μεταξυ τους.ποσο μαλλον να ανεχτουν αλλο ειδος σε 125 λιτρα.θα εβαζα μονο ενα ζευγαρι.και αμα τελικα διαλεξεις τα σαλβινι φτιαξε και κρυψωνες .

theodwros 21-05-08 01:35

εχει προβλημα ακομη και ζευγαρι μονο του; !!!

chriskousis 21-05-08 01:40

τα σαλβινι γινονται γυρω στα 15εκ και ειναι υπερβολικα επιθετικα.
απο την αλλη τα μουλτισπινοσα ειναι σχετικα ηρεμα ψαρια.
με καμια παναγια δεν κολλανε αυτα τα 2 στο ιδιο ενυδρειο.. και ποσο μαλλον σε τοσα λιγα λιτρα.
πηγαινε με ενα ζευγαρι μουλτισπινοσα.

smernaros 21-05-08 01:41

τα δικα μου ειχανε.μαζι με τα flowerhorn νομιζω ειναι οι πιο κολοχαρακτηρες ψαρια.ομορφα ομως.

chriskousis 21-05-08 01:43

επισης τα θηλυκα ειναι κατα 99% βαση πιθανοτητων ποιο αγρια απο τα αρσενικα.
πηγαινε στα μουλτισπινοσα να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

theodwros 21-05-08 01:55

Εχω ηδη ενα ζευγαρι μουλτισπινοζα σε 60 λ μονο του , και σχεδιαζα την αγορα ενος καινουργιου 125 για να βαλω και τα σαλβινι. Ουτε σε 180 γινεται κατι δεδομενου οτι τα μουλτισπινοζα ειναι σχετικα φρονιμα;

chriskousis 21-05-08 02:19

200+ χρειαζεσαι για τα σαλβινι.
πιστεψε με .. ειχα εμπειρια με πολλα απο δαυτα :Ρ

Giorgos 21-05-08 16:54

Κοιτάχτε, τα Η. multispinosa είναι ειδική περίπτωση μιας και πρόκειται για πολύ ήρεμο είδος κιχλίδας (ειδικά αν λάβει κανείς υπόψη του ότι προέρχονται από την Κ. Αμερική). Δεν είναι απλά ήρεμη κιχλίδα, αλλά πολλές φορές τα άλλα, μεγαλύτερα ψάρια αγνοούν τα Η. multispinosa, μιας και δεν τα θεωρούν ανταγωνιστές.

Πιστεύω πως σε ενυδρείο 250-300 λίτρων (με πολλές κρυψώνες) μπορούν να ζήσουν με salvini, παρόλο που είναι πολύ πιο επιθετικά. Όμως, πρέπει να ξέρεις ότι τέτοιου είδους ψάρια τα πάνε πολύ καλύτερα σε species tank.

Τέλος, μην ξεχνάς ότι τα multispinosa τρώνε κατά κύριο λόγο φυτικές τροφές.

theodwros 21-05-08 17:21

chriskousis φυσικα και σε πιστευω αφου εχεις εμπειρια με αυτα τα ψαρια ! Giorgo ενα τοσο μεγαλο ενυδρειο θα τοθελα κι εγω αλλα προς το παρον ειναι δυσκολο λογο χωρου. Τ α ειδα και μου αρεσαν πολυ τα salvini , βεβαια σαν νεος στο χομπι μου αρεσουν και θελω να αγορασω οτι κολυμπαει... αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα...:) τελικα τι παρεα να βαλω στα moultispinosa απο Κ. Αμερικη ; Firemouth ισως ;

Giorgos 21-05-08 17:41

Στα 125 λίτρα, δεν μπορείς να βάλεις παρέα άλλη κιχλίδα κεντρικής αμερικής. Το καλύτερο θα ήταν να κρατήσεις μόνο του το ζευγάρι multispinosa στα 125 λίτρα για να χαρείς τις γέννες τους και να μαθαίνεις παράλληλα. ;)

theodwros 21-05-08 17:50

Eχω ηδη ζευγαρι moultispinoza σε 60 λ μονο του , θελω να παρω κι ενα 125λ αλλα ενα ζευγαρι μονο του μεσα... ;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:05.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01340 seconds with 11 queries