Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   βαση για ενυδρειο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=84889)

voulasto 06-02-15 21:13

βαση για ενυδρειο
 
Μετα απο καιρο επιστρεφω και ειμαι ετοιμη να ξαναφτιαξω το ενυδρειο μου. Εχω ενα cayman με διαστασεις 61 χ 33 (μονο το γυαλι). Κατω στην βαση εχει αυτο το προστατευτικο που ειναι πλαστικο 62.5 χ 34.5.
Θελω να αγορασω μια βαση η οποια ειναι 60 χ 30 .
Σε ενα αλλο φορουμ που ρωτησα μου ειπαν να βαλω κοντρα πλακε στις διαστασεις του ενυδρειου ωστε να καλυψω αυτα τα εκατοστα που θα ειναι στον αερα.
Για πειτε μου γνωμες!!! Η βαση θα αντεξει το βαρος;;

Apollwnas 06-02-15 21:31

ναι αντεχει γιατι ειναι κ λιγα τα λιτρα,απλα μην βαλεις τπτ πετρες στις γωνιες για σιγουρια

snakepanos 06-02-15 21:41

H βαση που θα παρεις να κοιταξεις να εχει και πλατη απο πίσω για να μην πηγαινη δεξια αριστερα.

voulasto 06-02-15 21:48

Η βαση ειναι αυτη
https://eikona.info/upload/big/2015/...51a38468f4.jpg

polykarpos 07-02-15 00:00

φιλε ειμαι λιγο αντιθετως στο να "εξέχει" το ενυδρείο απο την βάση ουτε για ενα χιλιοστο...

λογοι πολλοι..

να σου πω απλα εναν , χτυπημα στη γωνια του ενυδρειου...

μην πω αλλες...

η βαση ειναι καλη κ αν δεν βρισκεις μεγαλύτερη τότε κάνε την εσυ...


παρε την βάση σου κ βίδωσε εσυ ενα πλακάζ ασπρο με διαστασεις τουλαχιστον 1-2 ποντους μεγαλυτερους απο το γυαλί σου...

επίσης εγώ θα έβαλα κ καπάκι στην πλάτη..

δεν θα εμπιστευομουν δυο πλακες να κρατανε την σταθερότητα του επιπλου ενω μια πλατη στο πανω τμημα (ασε το κατω για φίλτο εξωτερικό αν χωράει) κ βιδωμένη+κολλημένη θα το κανει ΚΟΚΑΛΟ !!!

κ μιας κ θα πας σε μαγαζι με ξυλεία , δες μηπως δεις κομματια ετοιμα κ το κανεις μονος σου (θα σε βοηθησουμε σε οδηγιες ιδεες κ τεχνικές λεπτομέριες κ με το παραπανω πιστεύω) κ σου βγει κ πιο καλο κ πιο στιβαρο!!!

προσεχε να μην ειναι απο τιποτα τσιπ μποαρντ το επιπλο γιατι μπορει να μοιαζει ομορφο αλλα θα σου βγει ξινο... ρωτα τι ξυλο ειναι κ τα λεμε

stav 07-02-15 05:19

Η βαση πρεπει να εχει τουλαχιστον τις διαστασεις του
ενυδρειου για να παταει το ενυδρειο ακριβως στην βαση.
Η ιδεα της επιπλεον βασης ειναι σωστη.

Τάκης 07-02-15 08:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από polykarpos (Μήνυμα 874388)

επίσης εγώ θα έβαλα κ καπάκι στην πλάτη..

δεν θα εμπιστευομουν δυο πλακες να κρατανε την σταθερότητα του επιπλου ενω μια πλατη στο πανω τμημα (ασε το κατω για φίλτο εξωτερικό αν χωράει) κ βιδωμένη+κολλημένη θα το κανει ΚΟΚΑΛΟ !!!

:smt023
Οπως και δήποτε :D

tsala 07-02-15 08:27

τα λιτρα ειναι λιγα.. εγω θα εβαζα ενα κοντρα πλακε στις διαστασεις του ενυδρειου πανω στην βαση.

Τάκης 07-02-15 08:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 874411)
τα λιτρα ειναι λιγα.. εγω θα εβαζα ενα κοντρα πλακε στις διαστασεις του ενυδρειου πανω στην βαση.

15αρι τουλαχιστον :D

tsala 07-02-15 08:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 874414)
15αρι τουλαχιστον :D

υπερβολικος οπως παντα :D:smt110

Τάκης 07-02-15 08:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 874415)
υπερβολικος οπως παντα :D:smt110

Πολλά Παντα :D:D:D

http://www.econews.gr/wp-content/thumbnails/41973.jpg

voulasto 07-02-15 09:06

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Θα βαλω ενα 15 πλακε για αρχη. Την βαση θα την παραγγειλω απο το ιντερνετ οποτε δεν μπορω να την δω απο κοντα.

polykarpos 07-02-15 11:50

αν την παραγγείλεις απο ιντερνετ , μπορείς να στείλεις ενα μαιλ κ να μάθεις το τι ξύλο είναι...

αυτά που σου λέμε , κ ας φαινόμαστε υπερβολικοί , είναι για την αποφυγή δυσάρεστων γεγονότων που δεν θες να τα ζήσεις ΠΟΤΕ!

άλλωστε η διαφορά ενός πιο λεπτού ξύλου με πιο χοντρό σε αυτές τις διαστάσεις θα είναι ουτε 4 ευρώ... ακόμη κ την πλάτη αν κάνεις , μονο καλό θα κάνεις..

οι παλιοί λέγανε , κάλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε...

κάτι θα ξέρανε...

επίσης το θέμα δεν είναι μονο αν το ενυδρείο είναι πολλά λίτρα αλλά ειναι το σύνολο , ενυδρείο , λίτρα νερού , βυθός , πέτρες κλπ αξεσουάρ , όλα αυτά σε μια πιθανότητα είτε σεισμού , είτε κάποιος πέρναγε δίπλα και "σκουντούφλισε" πάνω του...


επειδή όλα αυτά τα κουφά συμβαίνουν συνήθως όταν πάμε να γλυτώσουμε 5 ευρώ κ τελικά το πληρώνουμε ακριβά....

είναι κανόνας απαραβίαστος δυστυχώς

με το καλό να έρθει. δεν μας είπες αν θα είναι έτοιμη ή θα την συναρμολογήσεις εσυ... σε μια τέτοια περίπτωση θα πρότεινα πέρα απο βίδωμα κ σφίξιμο που λέει ο κατασκευαστής , βάλε κ κόλλα ξύλου καλή κ συναρμολόγησε το στο σημείο που θα το βάλεις για να πάρει αμέσως την μορφή βάση του πατώματος.

καλές επιτυχίες

voulasto 07-02-15 17:15

Το αν θα ειναι συναρμολογημενη ουτε καν το ειχα σκεφτει... Το θεωρουσα δεδομενο. Θα παρω την Δευτερα τηλ στο πετ σοπ να ρωτησω. Η μαρκα της ειναι bermudes 60. Δεν ξερω αν ειναι γνωστη.
Επειδη σαν γυναικα με τις κατασκευες δεν εχω καμια σχεση - γνωση λετε οτι ειναι καλυτερα περα απο το κοντρα πλακε που θα βαλω για να παταει ολο το ενυδρειο να βαλω και ενα ακομα ξυλο σαν πλατη στην βαση.

Τάκης 07-02-15 22:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από voulasto (Μήνυμα 874473)
Το αν θα ειναι συναρμολογημενη ουτε καν το ειχα σκεφτει... Το θεωρουσα δεδομενο. Θα παρω την Δευτερα τηλ στο πετ σοπ να ρωτησω. Η μαρκα της ειναι bermudes 60. Δεν ξερω αν ειναι γνωστη.
Επειδη σαν γυναικα με τις κατασκευες δεν εχω καμια σχεση - γνωση λετε οτι ειναι καλυτερα περα απο το κοντρα πλακε που θα βαλω για να παταει ολο το ενυδρειο να βαλω και ενα ακομα ξυλο σαν πλατη στην βαση.

Αντε , θα γίνεις και μαστόρισα, να βάλεις τα γυαλιά σε μερικούς άντρες που έχουν μανταλάκια στα χέρια :)

polykarpos 08-02-15 00:17

νομίζω ότι δεν θα είναι στημένο για καθαρά λόγους στα μεταφορικά

(όγκος , κίνδυνος ζημιάς στο έπιπλο..)


πάρε το εσύ με το καλό κ θα σε καθοδηγήσουμε εμείς βήμα βήμα..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:30.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01761 seconds with 11 queries