Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Ερωτηση για καλυψη αφρου πολυουρεθανης. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=91203)

Πάνος 14-03-16 09:47

Ερωτηση για καλυψη αφρου πολυουρεθανης.
 
Επειδή θελω να κανω καποια κατασκευή για βιβαριο....κι επειδή δε μπορεσα να βρω σε μεγαλα καταστήματα (Praktiker, Leroy merlin κ.τ.λ.) αλλα και μικρα...μαυρο-γκρι αφρο πολυουρεθανης, αναγκαστικα κατεληξα στον κλασικο κιτρινο. (στο ebay βρηκα αλλα τα μεταφορικα τσουζουν).
Η ερωτηση μου είναι: Υπαρχει καποιο υλικο (μπογια ή οτιδήποτε άλλο) σε μαυρο, καφε η γκρι χρωμα που να μπορει να επικαλυψει την κατασκευή από πολυουρεθανη χωρις να βγαζει τοξικα κατά την επαφη με νερο? Να είναι δηλαδή aquarium-friendly??

Τάκης 14-03-16 09:57

Πάνο , πολυουρεθάνη έχω βάψει με πλαστικό χρώμα σε εξωτερικό χώρο χωρίς κανένα πρόβλημα, για ενυδρείο όμως θα πρέπει να βρεις χρώματα μη τοξικά, το προβλημα δηλαδή που έχουμε όλοι που θέλουμε να βάψουμε πλάτες. Αν το πέρναγες με τσιμέντο, γκρι και λευκό θα έβγαζε τις αποχρώσεις που θες ; Αλλιώς θα πρέπει να βρεις εποξικά χρώματα (πανάκριβα) ή να τα βάψεις με απλά χρώματα και από πάνω να περάσεις εποξική ρητίνη (τσιμπάει και αυτή λίγο)

Πάνος 14-03-16 10:21

θα ηθελα να είναι λιγο λεπτοδουλεια και το τσιμεντο δε νομιζω ότι θα μπορεσω να το δουλεψω καλα. Επιπρόσθετα δε νομιζω ότι θα μου αρεσε το αισθητικο αποτέλεσμα. να ψαξω λοιπον για εποξικα χρωματα κι εποξικη ρητινη....παω να γουγλαρω...
Ευχαριστω!

Tanganyiκας 14-03-16 10:28

Καλύτερα να ψάξεις για μαύρη πολυουρεθάνη,με χρώματα θα πάει αρκετά.
Για πότε θες τον αφρό;

Πάνος 14-03-16 10:32

εψαξα και σε πρακτικερ...και σε λερου μερλιν και στα μικρα καταστήματα της περιοχης μου. Δε το βρηκα πουθενα παρα μονο από εξωτερικο με αρκετα μεταφορικα.
Το θελω το συντομοτερο... :D

Τάκης 14-03-16 10:34

Πάνο, το τσιμέντο ή το D1 το περνάς πολύ αραιωμένο, δεν θα χαλάσεις τυχόν σχέδιο που θα έχεις. Επίσης κάτι σημαντικό και ήθελα από καιρό να το πω, αφορά τη πολυουρεθάνη, από όσα έχω διαβάσει η πολυουρεθάνη είναι υδρόφιλο υλικό, ρουφάει νερό δηλαδή, αυτό όμως δεν είναι καλό σε εμάς, γιατί μαζεύεται ακίνητο νερό και υπάρχει πιθανότητα να δημιουργηθεί αναερόβια βιολογία. Για τέτοιες κατασκευές νομίζω πως το DOW είναι πολύ καλύτερο, από όσα έχω διαβάσει δεν απορροφάει καθόλου νερό, κολλάς με σιλικόνη πολλά κομμάτια μαζί και μετά κόβεις τα σχήματα που θες και το περνάς με D1 ή τσιμέντο

Tanganyiκας 14-03-16 10:38

Θα ρωτήσω αύριο σε κάνα δυο καταστήματα που έχουν αρκετά υλικά τέτοιου είδους και θα σου πω.
-------------------------
Τάκη για εκεί που το θέλει δεν νομίζω πως θα αντιμετωπίσει κάτι τέτοιο!

Πάνος 14-03-16 10:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 929782)
Πάνο, το τσιμέντο ή το D1 το περνάς πολύ αραιωμένο, δεν θα χαλάσεις τυχόν σχέδιο που θα έχεις. Επίσης κάτι σημαντικό και ήθελα από καιρό να το πω, αφορά τη πολυουρεθάνη, από όσα έχω διαβάσει η πολυουρεθάνη είναι υδρόφιλο υλικό, ρουφάει νερό δηλαδή, αυτό όμως δεν είναι καλό σε εμάς, γιατί μαζεύεται ακίνητο νερό και υπάρχει πιθανότητα να δημιουργηθεί αναερόβια βιολογία. Για τέτοιες κατασκευές νομίζω πως το DOW είναι πολύ καλύτερο, από όσα έχω διαβάσει δεν απορροφάει καθόλου νερό, κολλάς με σιλικόνη πολλά κομμάτια μαζί και μετά κόβεις τα σχήματα που θες και το περνάς με D1 ή τσιμέντο

δεν εξηγησα επαρκως τι θελω να κανω. δε θα είναι σε ενυδρειο καταρχήν ώστε να εχω θεμα με αυτό που αναφέρεις. θα είναι σε βιβαριο και μαλιστα θα συγκρατει και καποια κομματια ξυλου. από πανω θα περαστει ενυδρειακη σιλικονη στην οποια θα κολλησει "χωμα" από κοκοφοινικα. Το κακο είναι πως η καλυψη δεν είναι απολυτη και καποια σημεια φαινονται. Αν ο αφρος πολυουρεθανης είναι μαυρος η γκρι δεν υπαρχει θεμα. το κιτρινο όμως φαινεται εντονα. Το εχω δοκιμασει και το ειδα. Εναλλακτικα θα μπορουσα να σκεφτω τη μαυρη ενυδρειακη σιλικονη ...που ουτε αυτή βρηκα στα μεγαλα καταστήματα. μονο τη διαφανη ενυδρειακη. (οι μαυρες που βρηκα δεν ηταν ενυδρειακες και δε ξερω αν μπορω να τις εμπιστευτω για ζωντανούς οργανισμούς).
Η διαδικασια που αναφερω είναι η δημοφιλεστερη στο εξωτερικο για δημιουργια diy πλατης σε βιβάρια. Το μονο θεμα μου είναι το κιτρινο χρωμα του αφρου. Επισης επειδη θα γινουν αρκετες τέτοιες πλατες θα μου εβγαινε πολύ πιο οικονομικα με το μαυρο PU γιατι δε θα περαστουν ολες με σιλικονη (ακομη κι αν εβρισκα τη μαυρη)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας (Μήνυμα 929783)
Θα ρωτήσω αύριο σε κάνα δυο καταστήματα που έχουν αρκετά υλικά τέτοιου είδους και θα σου πω.

ευχαριστω πολύ. μακαρι να βρεις....εγω μερες εψαχνα κι απογοητευτηκα.

Κωστας Malawi 14-03-16 15:15

Πανο μαυρη ενυδρειακη σιλικονη αν χρειαστεις εχει το πετσουπερμαρκετ.

Πάνος 14-03-16 20:06

ευχαριστω. θα το εχω κατά νου αν δε βρω άλλη λυση ;)

Tanganyiκας 15-03-16 19:23

Πάνο....τζίφος η υπόθεση.

Πάνος 15-03-16 19:26

Το περιμενα. Σε ευχαριστω πολύ παντως για την προσπαθεια!

Artemisia 15-03-16 20:32

Πάνο ήθελα να κάνω κάτι παρόμοιο αλλά τελικά δεν το έκανα .... έχω ένα φίλο που έχει μαγαζί με διάφορα χρώματα και είχα ρωτήσει και για μη τοξικά για πολυουρεθάνη έχει διάφορα .... Και ένα ειδικό μου είχε πει νανοτεχνολογίας . Αν θέλεις πάω απο εκει ή σου δίνω το τηλ/νο του και μιλάτε :D

Πάνος 15-03-16 22:12

Επειδή τωρα βρίσκομαι Αθηνα, θα πρεπει να βρω κατι κοντα μου. Θα κανω μια ερευνα αγορας για εποξικα που βλεπω ότι υπαρχουν ακομη και για επαφη με τροφιμα. ασφαλη εντελως δηλαδή. Αν θελεις μαθε κι εσυ ότι μπορεις από εκει να κανουμε συγκριση ;)

Artemisia 15-03-16 22:19

οκ Πάνο , ότι θέλεις μου λές :D:D Καλή επιτυχία σου εύχομαι :D:D

Πάνος 18-03-16 20:26

άλλη μια ερωτηση. αυτή η σιλικονη http://www.praktiker.gr/p/silikoni-d...ri-280ml-37614 δεν είναι ενυδρειακη. Δεν την προτιμουμε στα ενυδρεια γιατι δεν εχει αντοχή για να "κρατησει" το ενυδρειο σαν κατασκευή ή γιατι δεν είναι ασφαλης για ζωντανα??
εγω που θελω μαυρη σιλικονη όχι για να φτιαξω ενυδρειο..απλως για μια διακοσμητικη παρεμβαση, μπορω να τη βαλω μεσα σε βιβαριο με ζωντανα?? Σιλικονη ενός συστατικου γραφει....τι το τοξικο θα μπορουσε να εχει??

Artemisia 18-03-16 20:28

Πάνο γι αυτη δεν ξέρω αλλά έχω μια μαύρη ενυδρειακή που δεν την έχω χρησιμοποιήσει :D θέλεις να σου την στείλω ??

Πάνος 18-03-16 20:31

Αρτεμισια σε ευχαριστω πολυ, σου εχω στειλει πμ.
το εχει ψαξει κανεις αν οι "μη κατάλληλες για ενυδρεια" σιλικονες δεν είναι κατάλληλες λογω αντοχης η λογω τοξικότητας??
εχει χρησιμοποιησει κανεις στο ενυδρειο του μη ενυδρειακη σιλοκονη??

tsala 18-03-16 22:16

Και λογω τοξικοτητας δεν μπαινει μη ενυδρειακη σιλικονη..
Συνηθως αναφερουν μη τοξικη , αντιμουχλικη κλπ..
Εγω θα φοβομουν να την βαλω ακομα και για βιβαριο..
Γιατι δεν παιρνεις μια logo 1000 μαυρη;
Σιγουρα θα βρεις καπου , εγω βρισκω και Βεροια .
Βγαινει και σε μικροτερη συσκευασια , η οποια δεν χρειαζεται πιστολι , 2-2,5 ευρω την παιρνω εγω.
Αυτη ειναι

Artemisia 18-03-16 22:18

Να κάνω μια ερώτηση :) οι ενυδρειακες σιλικόνες λήγουν? ?? π.χ έχω μια που λέει μάλλον 2/16 αν χρησιμοποιηθει θα υπάρξει πρόβλημα?

tsala 18-03-16 22:30

Ναι ληγουν...
Τωρα το αν θα υπαρξει προβλημα για 1-2 μηνες ,το θεωρω απιθανο..

Τάκης 18-03-16 22:30

Πάνο , δεν το έχω ψάξει αλλά μάλλον τοξικότητας πρέπει να είναι , κάποιες γράφουν πως δεν κάνουν για ενυδρεία. Πιστεύω πως δεν είναι θέμα μάρκετιν, όντς πρέπει να υπάρχει διαφορά στα συστατικά

Harris1 18-03-16 22:32

γιατί όπου έχεις εμφανή σημεία, δεν κολάς, αληθινές πέτρες, το χρώμα που προτιμάς με λευκή ενυδρειακή?
Θα προτιμούσα βέβαια να το έκανες όλο με πέτρες..

Πάνος 18-03-16 22:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 930750)
Και λογω τοξικοτητας δεν μπαινει μη ενυδρειακη σιλικονη..
Συνηθως αναφερουν μη τοξικη , αντιμουχλικη κλπ..
Εγω θα φοβομουν να την βαλω ακομα και για βιβαριο..
Γιατι δεν παιρνεις μια logo 1000 μαυρη;
Σιγουρα θα βρεις καπου , εγω βρισκω και Βεροια .
Βγαινει και σε μικροτερη συσκευασια , η οποια δεν χρειαζεται πιστολι , 2-2,5 ευρω την παιρνω εγω.
Αυτη ειναι

δε τη βρηκα στα μεγαλα καταστήματα τη συγκεκριμενη, γενικοτερα δε βρηκα καμια μαυρη για ενυδρειακη χρηση. ευχαριστω για το λινκ.
-------------------------------------
λογω βαρους Χαρη αλλα και γιατι δεν εμπεριεχει πετρες αυτό που θελω να κανω.

tsala 18-03-16 22:43

Πανο γκουκλαρε καταστηματα (μικροτερα) στην περιοχη σου και χτυπα μερικα τηλ. , καποιος μπορει να την εχει..

Τάκης 18-03-16 22:59

Πάνο διάβασε εδώ
http://www.tool-market.gr/tool.php?lang=gr&id=1640
Εφαρμογή:
Σε συστήματα υαλοπινάκων, σφράγιση των αρμών υγιεινής, αρμούς συνδέσεων γύρω από κουφώματα, χαραμάδες και ραφές σε αυτοκίνητα, τροχόσπιτα, σκάφη.
Δεν είναι κατάλληλο για ενυδρεία.

Για να το λένε κάτι διαφορετικό έχει

Artemisia 18-03-16 23:09

Πάνο λάθος μαγαζί σου είπα :D:D αυτό ειναι αλλά θα πάθεις με την τιμή :smt120http://www.e-garden-shop.gr/oase-unifix-el/

Κωστας Malawi 19-03-16 00:18

αυτη δεν κανει βρε παιδια?http://www.petsupermarket.gr/7502/%C...E%B7-90ml.html

Artemisia 19-03-16 00:22

Kάνει Κώστα :D αλλά 90ml .... 4 θα χρειαστεί ;) Θα του στείλω εγω την δικιά μου απλά έχει ημερομηνία λήξης 2/16 και όπως είπε και ο Γιάννης δεν νομίζω να έχει πρόβλημα :rolleyes: Εσύ τι λές ???

Κωστας Malawi 19-03-16 00:34

α οκ αμα θελει πολυ δε συμφερει.ε τοτε στειλτου τη δικια σου.φρεσκοληγμενη ειναι:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:30.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02436 seconds with 11 queries