Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Λίγα λόγια για τα "rift lakes" (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=118)
-   -   Tanganyika ή Malawi? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38426)

satrianius 02-03-10 02:33

Tanganyika ή Malawi?
 
Χαιρετώ τα πλήθη του φόρουμ! Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με νεο στήσιμο που θέλω να κάνω σε 100ρι ενυδρείο. Σκέφτομαι malawi ή tanganyika, το νερό δικτύου μου έχει γενική σκληρότητα 30dGH. Καθότι άσχετος με αφρικάνες έχω τις εξής απορείες:
Ερώτηση 1η: σύμφωνα πάντα με την εμπειρία σας (σημαντικός παράγοντας αυτός) είναι απαγορευτική η τιμή αυτή?και αν ναι, μήπως να περιοριστώ σε tanganyika?αν και πάλι είναι απαγορευτική, αν χρειαστεί,φτιάχνω και όσμωσης έτσι κι αλλιώς λόγω των δίσκων.
Ερώτηση 2η: μια και δεν νομίζω να μπορέσω σε αυτά τα λίτρα να βάλω πάνω απο δυο αφρικάνες, ποιο είδος θα μου προτείνατε? Αν μου δώσετε το πράσινο φώς για τα παραπάνω σκέφτομαι για υπόστρωμα και πέτρες απο την παραλία. Θα τραβηχτώ μέχρι Ιεράπετρα σε συγκεκριμένη τοποθεσία με απίστευτα πετρώματα:).

ευχαριστώ παίδες!

EDIT: είδα άρθρο σχετικά με κιχλίδες τανγκανίκας για λίγα λίτρα, αρα αναμένω με αγωνία ιδέες και για malawi. Αναφέρω για αρχή μια ιδέα του tsamisaquarium, 4 Pseudotropheus socolofi σε 84 λίτρα.

thanasis76 02-03-10 07:28

φιλε μου καλημερα!!! αν θελεις την γνωμη μου και επιδη εχω κρατησει και απο τις 2 λιμνες κιχλιδες θα σε συμβουλευα να βαλεις κιχλίδες τανγκανίκας για λίγα λίτρα.
ειναι κιχλιδες μικρες αλλα με πολθ ενδιαφερουσες συμπεριφορες και στα λιτρα σου θα ειναι μια χαρα....
αντιθετα αν θαλεις κιχλιδες απο την λιμνη malawi τα ψαρια θα ειναι στριμογμενα και δεν θα δεις τις συμπεριφορες των κιχλιδων και δεν θα ειναι και τα ψαρια σωστα....

persival 02-03-10 08:58

Καλημέρα πατρίδα!
Τον ίδιο ακριβώς προβληματισμό με σένα είχα πριν καιρό :)

Κατέληξα σε Μαλάουι λόγω περισσότερων λίτρων. Όπως θα προσέξεις αν διαβάσεις τα θέματα στην ανάλογη κατηγορία (Κιχλίδες Ανατολικής Αφρικής) στα λίτρα σου συνιστάται να βάλεις ψαράκια από τη λίμνη Τανγκανίκα, για να μπορέσεις να βάλεις και 2 είδη.

Για Μαλάουι είσαι οριακά, συνήθως για 1 είδος προτείνονται τα 120 λίτρα, π.χ. ένα χαρεμάκι (1 αρσ. 3 θυλ.) Labidochromis, όμως θα πρέπει να έχει και αρκετό μήκος το ενυδρείο σε αυτή την περίπτωση (~1μ.)

in the pond 02-03-10 10:06

Για 100 λίτρα, ούτε σκέψη να γίνεται για Malawi. Υπάρχουν οι μικροκιχλιδούλες της Ταγκανίκα που δεν χρειάζονται τίποτε περισσότερο από τα λίτρα του ενυδρείου σου.Αν και μικρούλες, δεν έχουν τίποτε να ζηλέψουν σε συμπεριφορά από τις μεγαλύτερες γειτόνισσες τους.;)

satrianius 02-03-10 21:52

Ευχαριστώ πολύ παιδιά, δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με τις μικροκιχλύδες, σημασία έχει να συμπεριφέρονται τα ψάρια όσο το δυνατόν πιο φυσιολογικά.

StelMex 02-03-10 22:45

Φιλε καντο τανγκανικα...Θα δεις φοβερες συμπεριφορες...Δεν ειναι σαν τα χρυσοψαρα ή πολλα αλλα ψαρια που το μονο που κανουν ειναι να κανουν βολτες απο εδω κι απο εκει...Αυτα τα ψαρια, αν βαλεις στο ενυδρειο σου ψιλη αμμο, καποιες πετρες αλλα και κελυφη σαλιγγαριων (αν βαλεις μουλτι), θα εχεις στο σπιτι σου ενα κομματι απο την λιμνη tanganyika αφου θα εχεις δημιουργησει το ιδανικο τους περιβαλλον!

satrianius 03-03-10 02:53

Άντε με ψήνετε καλά το πάτε!!!
-------------------------
έχουμε και λέμε, προτείνετε tanganyika και νανοκιχλίδες. Αφού το έψαξα λίγο μπορείτε να μου διευκρινίσετε κάτι?τα κοχύλια είναι απαραίτητα ή χρησιμεύουν σαν φωλιές μόνο για τα multifaciatus? Γιατί θα ήθελα οι πέτρες μου να προσφέρουν καταφύγιο όπως και στα malawi. Επίσης διάβασα οτι στα 100 λίτρα σωστό είναι να επιλέξω ενα είδος. Σε σύνολο πόσα μπορώ να βάλω και σε τι αντιστοιχία σε οτι αφορά το φύλο(πχ χαρέμι)εαν βέβαια είναι δυνατόν να ξεχωρίσω φύλο όταν αρχίσω το ψάξιμο?και τέλος, υπάρχουν κάποια είδη νανοκιχλίδων που ξεχωρίζουν για την επιθετικότητά τους ή οι συμπεριφορές τους δεν διαφέρουν ιδιαίτερα? (κάποια ερωτήματα ίσως μπορούν να βρούν απάντηση εαν ψάξω περισσότερο στο διαδίκτυο αλλά είπαμε, με ενδιαφέρει η εμπειρία όποιων ασχολούνται).

yannakis 03-03-10 03:36

κοιτα φιλε για τα μουλτις τα κοχυλια ειναι απαραιτητα!!εκει ζουν εκει αναπαραγωνται..μπορεις να βαλεις καποιες πετρες για να φτιαξεις διαφορες περιοχες αλλα κυριως πολλα πολλα κοχυλια!και γενικα σε αυτα τα λιτρα καλο ειναι να βαλεις κοχυλοψαρα!

Κλεόβουλος 03-03-10 11:31

Τα είπαν σωστά και τα παιδιά πιο πάνω.
Στα 100 λίτρα με ένα είδος Neolamprologus(multifasciatus ή brevis ή ocellatus που βρίσκεις σχετικά εύκολα)θα είσαι εντάξει.
Αν το ενυδρείο σου όμως έχει μήκος τουλάχιστον 1 μέτρο θα μπορούσες να φιλοξενήσεις εναλλακτικά ένα είδος πετρόψαρο όπως τα Julidochromis(transcriptus ή ornatus...)
Δες εδω φωτο και πληροφορίες:
www.cichlid-forum.com/articles/african_cichlid_genus_gallery.php

Καλή συνέχεια!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:45.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01454 seconds with 11 queries