Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   Τι μπορεί να κάνει έναν υγιή μονομάχο να κουνιέται μόνο για να φάει; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=103674)

almost 26-03-20 23:42

Τι μπορεί να κάνει έναν υγιή μονομάχο να κουνιέται μόνο για να φάει;
 
Τι μπορεί να κάνει έναν υγιή μονομάχο να κουνιέται μόνο για να φάει;

Το ψάρι δεν έχει κάποια αρρώστια (fugus, fin rot, dropsy, swim bladder κτλ), τρώει κανονικά αλλά δεν κινείται παρά μόνο όταν με βλέπει.

Το ενυδρειάκι (20lt) είναι στρωμένο, είναι μόνος του, έχει μέσα water wisteria και mopani (και ίσκιο και κρυψώνες) και το νερό είναι 26C.
Έχω κάνει 2 αλλαγές νερού 60% (με βακτήρια, aqua safe και ίδια θερμοκρασία νερού), καμία αλλαγή στη συμπεριφορά του.
Τον έχω 15 ημέρες και είναι έτσι από την αρχή.

Επειδή έχω ξεμείνει από τεστ, τι τεστ να πάρω και ποια είναι τα πιο πιθανά βελτιωτικά νερού που θα χρειαστώ για να τα βάλω σε μία παραγγελία;
Το νερό βρύσης σίγουρα είναι σκληρό (λίγη σαπουνάδα στα χέρια) αλλά έχω προσθέσει φύλλο catappa και προσθέτω και βακτήρια καθημερινά (δεν έχω νιρτικά σίγουρα, ειδικά και μετά τις 2 αλλαγές νερού.

stav 27-03-20 04:21

Οι μονομαχοι δεν ειναι και τα ποιο δραστηρια ψαρια,θεωρω
οτι η συμπεριφορα του ειναι φυσιολογικη.

almost 27-03-20 10:09

3 Συνημμένο(α)
Το γνωρίζω ότι δεν είναι δραστήρια ψαράκια, δεν είναι η πρώτη φορά που έχω μονομάχο. Αλλά είναι η πρώτη φορά που βλέπω μονομάχο να κάθεται συνεχώς. Και ξαπλώνει και στο χαλίκι. Αν τον δεις από μακρυά πιστεύεις ότι μας χαιρέτησε. Αν πας κοντά, σηκώνεται να σε δει.

Επίσης, το να μην τρώει κατεψυγμένη αρτέμια... αυτό πρώτη φορά μου τυχαίνει....

dearangelo 27-03-20 14:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από almost (Μήνυμα 1057856)
Το γνωρίζω ότι δεν είναι δραστήρια ψαράκια, δεν είναι η πρώτη φορά που έχω μονομάχο. Αλλά είναι η πρώτη φορά που βλέπω μονομάχο να κάθεται συνεχώς. Και ξαπλώνει και στο χαλίκι. Αν τον δεις από μακρυά πιστεύεις ότι μας χαιρέτησε. Αν πας κοντά, σηκώνεται να σε δει.

Επίσης, το να μην τρώει κατεψυγμένη αρτέμια... αυτό πρώτη φορά μου τυχαίνει....

he 's got da blues!!! mannn

almost 03-04-20 19:28

Η απάντηση στο ερώτημά μου: η λαιμαργία.

Του έκανα 3 ημέρες νηστεία, τη 4η του έδωσα 1 βρασμένο μπιζέλι (σε 3 γεύματα), την 5η νηστεία και από εκεί και μετά το μισό φαΐ από ότι πριν. Το ψάρι τώρα είναι μια χαρά. Κάνει τις βόλτες του, τις μπουρμπουλήθρες του, είναι περίεργος με κάθε τι καινούργιο στο ενυδρείο και που και που, ξεκουράζεται.

Τον τάιζα τη δόση που γράφει η τροφή στο κουτάκι, το ψάρι δεν ήταν πρησμένο. Αλλά αφού οι αλλαγές νερού δεν βοήθησαν και δεν είχε κάποιο σημάδι αρρώστιας, το μόνο που μπορούσα να του κάνω ήταν νηστεία και από ότι φαίνεται ήταν και η λύση στο πρόβλημά του.

Είπα να ενημερώσω μήπως βοηθήσω κάποιον φίλο που βλέπει τον μονομάχο του υγιέστατο αλλά υπερβολικά ακίνητο (παρότι η θερμοκρασία και το νερό του είναι οκ).


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:28.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01281 seconds with 11 queries