Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Μεσογειακό (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=35)
-   -   Νεο mini μεσογειακο ενυδρειο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71332)

vagosf 26-04-13 19:10

Νεο mini μεσογειακο ενυδρειο
 
Γεια σας παιδια,:-D
ειμαι καινουριος εδω και θα ηθελα να σας γραψω για το εγχειρημα μου και αν μπορειτε να μου δωσετε και καποιες συμβουλες.
Λοιπον, εχοντας ηδη ενα μικρο ενυδρειο 30 λιτρων θελησα να δοκιμασω να κανω ενα μικρο μεσογειακο βιοτοπο και ετσι εαν πετυχει να κανω ενα αρκετα μεγαλυτερο.
Λοιπον, απο μηχανηματα οφειλω να πω οτι δεν εχω σκιμερ λογω οικονομικων δυσκολιων και σκεφτηκα οτι θα μπορουσα να το αναπληρωσω με αλλαγες νερου καθε 10-15 μερες με ταυτοχρονη αναπληρωση νερου σε περιπτωση μεγαλης εξατμισης.Εχω εναν απλο κυκλοφορητη με εσωτερικο φιλτρο(+χημικο) και μια αεραντλια mouse.
Μεσα τοποθετησα αμμο απο τη θαλασσα(βαθος 1,5-2 μ.) και βραχο τοποθετησα σημερα 3 κομματια προς το παρον εκ των οποιοων μονο το ενα μου αρεσει τελικα καθως τα αλλα δεν ειναι τοσο πορωδη.
Πανω σε αυτο το βραχο υπαρχουν μερικες ανεμωνες μικρες. Ερώτηση: Με τι προτεινετε να τις ταιζω και καθε ποτε?:confused:
Μαζι βρηκα εναν αχινο και εναν ερημιτη(?).....
Ερώτηση: Τι φωτισμο να εχω στο ενυδρειο?

ΥΣ: Μη με μαλωσετε πολυ......Ειμαι αρκετα καινουριος σε αυτο και αρκετα παρορμητικος οφειλω να ομολογησω.... :smt083

nikolaosbouk 27-04-13 00:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vagosf (Μήνυμα 758882)
Γεια σας παιδια,:-D
ειμαι καινουριος εδω και θα ηθελα να σας γραψω για το εγχειρημα μου και αν μπορειτε να μου δωσετε και καποιες συμβουλες.
Λοιπον, εχοντας ηδη ενα μικρο ενυδρειο 30 λιτρων θελησα να δοκιμασω να κανω ενα μικρο μεσογειακο βιοτοπο και ετσι εαν πετυχει να κανω ενα αρκετα μεγαλυτερο.
Λοιπον, απο μηχανηματα οφειλω να πω οτι δεν εχω σκιμερ λογω οικονομικων δυσκολιων και σκεφτηκα οτι θα μπορουσα να το αναπληρωσω με αλλαγες νερου καθε 10-15 μερες με ταυτοχρονη αναπληρωση νερου σε περιπτωση μεγαλης εξατμισης. Μπορεις

Εχω εναν απλο κυκλοφορητη με εσωτερικο φιλτρο(+χημικο) και μια αεραντλια mouse. Αεραντλια δεν χρειαζεσαι, κυκλοφορητη νερου για κυματισμο και οξυγονοση ναι.
Μεσα τοποθετησα αμμο απο τη θαλασσα(βαθος 1,5-2 μ.) ποσους ποντους?

και βραχο τοποθετησα σημερα 3 κομματια προς το παρον εκ των οποιοων μονο το ενα μου αρεσει τελικα καθως τα αλλα δεν ειναι τοσο πορωδη. απο την θαλασσα? τραγανα?
Πανω σε αυτο το βραχο υπαρχουν μερικες ανεμωνες μικρες. Ερώτηση: Με τι προτεινετε να τις ταιζω και καθε ποτε?:confused: αν ειναι τροπικος ειναι μαλλον απταιζιες...οποτε τις βγαζεις!! φωτο παρακαλω...
Μαζι βρηκα εναν αχινο και εναν ερημιτη(?)..... ωραια, τους αφηνεις!!
Ερώτηση: Τι φωτισμο να εχω στο ενυδρειο? αν πας σε fish only 0.3 βατ ανα λιτρο ειναι καλα, αν θελεις και τις ανεμωνες 0.5-0.8 θελεις σιγουρα

ΥΣ: Μη με μαλωσετε πολυ......Ειμαι αρκετα καινουριος σε αυτο και αρκετα παρορμητικος οφειλω να ομολογησω.... :smt083

Δεν σε μαλωνει κανενας και καλος ηρθες στην παρεα μας!!:D

vagosf 27-04-13 00:59

4 Συνημμένο(α)
Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!
Λοιπόν, η άμμος μέσα στο ενυδρείο κυμαίνεται από 7 έως 10 ποντους. Τα βραχάκια είναι και αυτά από τη θάλασσα.
Ο αχινός και ο ερημίτης αύριο θα γυρίσουν στη θάλασσα. Ταυτόχρονα θα ψάξω και για άλλους βράχους που να έχουν κανονικές ανεμώνες γτ αυτό που έχω εγώ τελικά μάλλον με παραπλάνησε:( ενώ ταυτόχρονα θα πάω και στους ψαράδες εδώ στο λιμάνι μήπως με βοηθήσουν κάπως.....;) Οι 2 θα φυγουν να μην πω και οι τρεις απλά ο ένας μου αρεσει λιγακι....
Βάζω και μερικές φώτο.....
Ακουώ γνώμες και συμβουλές.....
ΥΣ: Αυτό το άσπρο που μοιάζει με φύκος λέω να το απομακρύνω και αυτο....

nikolaosbouk 27-04-13 01:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vagosf (Μήνυμα 758972)
Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!
Λοιπόν, η άμμος μέσα στο ενυδρείο κυμαίνεται από 7 έως 10 ποντους. Να τin κανεις 10 ποντους για να εχεις dsb ωστε να στηρηζεις την βιολογια σου . Τα βραχάκια είναι και αυτά από τη θάλασσα.
Ο αχινός και ο ερημίτης αύριο θα γυρίσουν στη θάλασσα.
αν ειναι στρωμενο το ενυδρειο, αστους, καλο κανουν.
Ταυτόχρονα θα ψάξω και για άλλους βράχους που να έχουν κανονικές ανεμώνες γτ αυτό που έχω εγώ τελικά μάλλον με παραπλάνησε:( ταυτόχρονα θα πάω και στους ψαράδες εδώ στο λιμάνι μήπως με βοηθήσουν κάπως.....;) Πρεπει να παρεις τραγανα μπολικη (γυρω στα 6 κιλα) αλλα να ειναι πορωδης, αυτοι οι βραχοι δεν μπορουν σα στηρηξουν την βιολογια σου.....Οι 2 θα φυγουν να μην πω και οι τρεις απλά ο ένας μου αρεσει λιγακι... εχεις επανω σκουλικια σπιρογραφους που ειναι πολυ ομορφα:p. ανεμωνη θα βαλεις πολυ αργοτερα γιατι θα σου ψοφησει και θα γεμισεις αμμωνια!!
Βάζω και μερικές φώτο.....
Ακουώ γνώμες και συμβουλές.....
ΥΣ: Αυτό το άσπρο που μοιάζει με φύκος λέω να το απομακρύνω και αυτο....

βγαλτο,,,
στο εσωτερικο φιλτρο μονο λιγο υαλοβαμβακα για τα χοντρα και αντιφοσφορο, τιποτε αλλο.

vagosf 27-04-13 01:35

Οπότε αύριο αυτό που ψάχνω είναι τραγάνα και θα βγάλω και τους 2 βράχους.....Αυτόν με τους σπειρογραφους τον κραταω!!!! Ευχαριστώωωωωωω!!!!! :)

nikolaosbouk 27-04-13 01:42

αντε και καλη τυχη;):D:D

Παναγιώτης Κ 27-04-13 10:48

Ο φωτισμός δεν χρειάζεται να είναι εκτεταμένος. Στην μεσόγειο το 90% των κοραλιών δεν είναι φωτοσυνθετικά. Οπότε και μια μια απλή λάμπα είσαι τζετ! Οι ανεμώνες δεν είναι φωτοσυνθετικές. Θέλουν τάισμα. Αν έχεις την δυνατότητα να τις ταίζεις κάθε 15 μέρες μια αποφλυομένη γαρίδα είσαι μια χαρά.

vagosf 27-04-13 11:35

Houston we have a problem!!!!
 
Παιδια σημερα γυρισα ολο το Ρεθυμνο για να βρω αντιφωσφορο και πλανγκτον για τους σπειρογραφους και δεν ειχα τιποτα απο τα δυο σε ολοκληρο το ρεθυμνοοοοοο!!!!! Το επομενο που θα φερουν λεει ειναι μετα τις γιορτες!!!!:smt119
Τι θα κανω??? Μεσα στο φιλτρο εχω μονο ανθρακα.......

Παναγιώτης Κ 27-04-13 11:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vagosf (Μήνυμα 759038)
Παιδια σημερα γυρισα ολο το Ρεθυμνο για να βρω αντιφωσφορο και πλανγκτον για τους σπειρογραφους και δεν ειχα τιποτα απο τα δυο σε ολοκληρο το ρεθυμνοοοοοο!!!!! Το επομενο που θα φερουν λεει ειναι μετα τις γιορτες!!!!:smt119
Τι θα κανω??? Μεσα στο φιλτρο εχω μονο ανθρακα.......

Μην πανικοβάλλεσαι. Δεν θα πάθουν κάτι;)

nikolaosbouk 27-04-13 14:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 (Μήνυμα 759024)
Ο φωτισμός δεν χρειάζεται να είναι εκτεταμένος. Στην μεσόγειο το 90% των κοραλιών δεν είναι φωτοσυνθετικά. Οπότε και μια μια απλή λάμπα είσαι τζετ! Οι ανεμώνες δεν είναι φωτοσυνθετικές. Θέλουν τάισμα. Αν έχεις την δυνατότητα να τις ταίζεις κάθε 15 μέρες μια αποφλυομένη γαρίδα είσαι μια χαρά.

Οι ανεμωνεςδεν είναι φωτοσυνθετικες αλλα χρειάζονται φως για να είναι υγειης;-) όπως και στροντιο - ιώδιο αλλα αυτά θα ρα δούμε όταν έρθει εκείνη η ώρα:-)

Παναγιώτης Κ 27-04-13 15:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikolaosbouk (Μήνυμα 759107)
Οι ανεμωνεςδεν είναι φωτοσυνθετικες αλλα χρειάζονται φως για να είναι υγειης;-) όπως και στροντιο - ιώδιο αλλα αυτά θα ρα δούμε όταν έρθει εκείνη η ώρα:-)

Όλοι οι αργανισμοί θέλουν το φως τους, αλλά οι συγκεκριμένες ανεμωνες επειδή το ξέρω στην πράξη, μεγαλώνουν σε μισό μέτρο βάθος με φουλ ήλιο και σχεδόν 30 βαθμούς νερό.

nikolaosbouk 29-04-13 22:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 (Μήνυμα 759109)
Όλοι οι αργανισμοί θέλουν το φως τους, αλλά οι συγκεκριμένες ανεμωνες επειδή το ξέρω στην πράξη, μεγαλώνουν σε μισό μέτρο βάθος με φουλ ήλιο και σχεδόν 30 βαθμούς νερό.

Aρα θελουν αρκετο φως;)

Παναγιώτης Κ 29-04-13 22:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikolaosbouk (Μήνυμα 759909)
Aρα θελουν αρκετο φως;)

Δεν θα έλεγα ότι το ηλιακό φως σε τέτοια θερμοκρασία θα τους έκανε καλό, αλλά πάρτο όπως θες.:D

Πάντως καλύτερα να τις ταίζεις παρά να τις φωτίζεις:D
Πιο φθηνά θα σου βγει!;)

nikolaosbouk 29-04-13 22:24

:smt082:smt082:smt082:grin::grin::grin::lol::lol:

maxmike 30-04-13 09:18

εγω παλι θα πω φιλε μου καλη αρχη προσπαθησε να πας το ενυδρειο σου στα 60λτ γιατι στα 30 το να κρατησεις σωστες παραμετρους ειναι αθλος για εναν εμπειρο για εναν αρχαριο ειναι μαλλον ακατορθωτο επισης κατα την γνωμη μου πρεπει να παρεις σκιμμερ 50ε κανει καινουργιο reef octopus που ειναι και απο την πολυ καλες εταιριες,εαν βαλεις μεσα 3 ψαρακια και ταιζεις μερα παρα μερα εαν κανεις αλλαγη καθε 15 θα ειναι και η αμμωνια σου 15 και τα νιτρικα σου στον θεο,βγαλε τον βραχο εκτος αυτον με τους σπειρογραφους και οπως ειπαν τα παιδια βαλε τραγανα.απο φωτησμο καλο ειναι να ειναι λιγο καλουτσικος πχ η λαμπα με της 2χ11βατ μια ασπρη και μια μπλε της ντανερλε στα 25ε νομιζω οτι ειναι μια χαρα κανεις δεν εχασε απο τον φωτησμο ο οποιος δεν εχει να κανει μονο με τα κοραλια;);););)

Alex_Salonica 30-04-13 12:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 (Μήνυμα 759910)
Δεν θα έλεγα ότι το ηλιακό φως σε τέτοια θερμοκρασία θα τους έκανε καλό, αλλά πάρτο όπως θες.:D

Πάντως καλύτερα να τις ταίζεις παρά να τις φωτίζεις:D
Πιο φθηνά θα σου βγει!;)

Με την ευκαιρία ας αναφέρουμε ξανά τα βασικά..
Όλες οι ανεμώνες θέλουν δυνατό φως για να επιβιώσουν.
Πολλές φορές δημιουργείται σύγχυση όταν κάποιοι βλέπουν μια ανεμώνη να πηγαίνει σε σκιερά μέρη αλλά τελικά αποδεικνύεται ότι δεν πρόκειται για ανεμώνη αλλά για άλλο ασπόνδυλο που μοιάζει με ανεμώνη

και πιο αναλυτικά..

Οι περισσότερες ανεμώνες επιβιώνουν με μια συμβιωτική σχέση με την θαλασσινή άλγη που ζει μέσα τους και ονομάζεται zooxanthellae. Η άλγη αυτή είναι φωτοσυνθετική και τα απόβλητά αυτής χρησιμοποιούνται από την ανεμώνη ως τροφή. Καθώς η zooxanthellae χρειάζεται φως για να κάνει τη φωτοσύνθεση, οι ανεμώνες χρειάζονται λοιπόν πολύ φως για να ευδοκιμήσουν σε ένα ενυδρείο.

Την περισσότερη τροφή που χρειάζονται την λαμβάνουν από τη zooxanthellae που ζει μέσα στους ιστούς της. Οι ανεμώνες προτιμούν το νερό εκείνο που είναι καθαρό από τα οργανικά απόβλητα, κάτι που σημαίνει ότι θα πρέπει να διαθέτετε ένα πολύ αποτελεσματικό protein skimmer.
Είναι επίσης σημαντικό να υπάρχουν όλα τα απαραίτητα ιχνοστοιχεία, να κάνετε συχνές αλλαγές νερού για την καλή υγεία της ανεμώνης.
Η προσθήκη του σιδήρου ωφελεί επίσης και την zooxanthellae. Η μεσαία ροή του νερού βοηθάει στην ανταλλαγή των αναγκαίων στοιχείων και στην απομάκρυνση των αποβλήτων από την ανεμώνη.
Κάποιες από τις πιο ευαίσθητες ανεμώνες προτιμούν το ζεστό νερό, στους 23C-26C και το pH στην κλίμακα των 8.2-8.4. Η διατροφή τους μπορεί να γίνεται δυο με τρεις φορές την εβδομάδα.
Κάποιοι ακουαρίστες ταΐζουν μια φορά στις δυο βδομάδες ή καθόλου γιατί οι ανεμώνες πιάνουν την τροφή που προορίζεται για το ψάρι που φιλοξενούν. Το φαγητό που προτιμούν οι ανεμώνες είναι γαρίδες στο μέγεθος του στόματός της ανεμώνης, μικρά ψάρια, μύδια, στρείδια και άλλους κατεψυγμένους θαλασσινούς οργανισμούς. Τα υγρά φαγητά μπορεί να είναι επικίνδυνα για τις ανεμώνες σας.

Δεν είχα ποτέ reef αλλά επειδή είναι κι αυτό ένα απωθημένο όσα αναφέρω είναι από πληροφορίες στο ίντερνετ από διάφορα σάιτ.
Όσοι έχουν τη σχετική εμπειρία ας μας βοηθήσουν.

Παναγιώτης Κ 30-04-13 12:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica (Μήνυμα 760010)
Με την ευκαιρία ας αναφέρουμε ξανά τα βασικά..
Όλες οι ανεμώνες θέλουν δυνατό φως για να επιβιώσουν.
Πολλές φορές δημιουργείται σύγχυση όταν κάποιοι βλέπουν μια ανεμώνη να πηγαίνει σε σκιερά μέρη αλλά τελικά αποδεικνύεται ότι δεν πρόκειται για ανεμώνη αλλά για άλλο ασπόνδυλο που μοιάζει με ανεμώνη

και πιο αναλυτικά..

Οι περισσότερες ανεμώνες επιβιώνουν με μια συμβιωτική σχέση με την θαλασσινή άλγη που ζει μέσα τους και ονομάζεται zooxanthellae. Η άλγη αυτή είναι φωτοσυνθετική και τα απόβλητά αυτής χρησιμοποιούνται από την ανεμώνη ως τροφή. Καθώς η zooxanthellae χρειάζεται φως για να κάνει τη φωτοσύνθεση, οι ανεμώνες χρειάζονται λοιπόν πολύ φως για να ευδοκιμήσουν σε ένα ενυδρείο.

Την περισσότερη τροφή που χρειάζονται την λαμβάνουν από τη zooxanthellae που ζει μέσα στους ιστούς της. Οι ανεμώνες προτιμούν το νερό εκείνο που είναι καθαρό από τα οργανικά απόβλητα, κάτι που σημαίνει ότι θα πρέπει να διαθέτετε ένα πολύ αποτελεσματικό protein skimmer.
Είναι επίσης σημαντικό να υπάρχουν όλα τα απαραίτητα ιχνοστοιχεία, να κάνετε συχνές αλλαγές νερού για την καλή υγεία της ανεμώνης.
Η προσθήκη του σιδήρου ωφελεί επίσης και την zooxanthellae. Η μεσαία ροή του νερού βοηθάει στην ανταλλαγή των αναγκαίων στοιχείων και στην απομάκρυνση των αποβλήτων από την ανεμώνη.
Κάποιες από τις πιο ευαίσθητες ανεμώνες προτιμούν το ζεστό νερό, στους 23C-26C και το pH στην κλίμακα των 8.2-8.4. Η διατροφή τους μπορεί να γίνεται δυο με τρεις φορές την εβδομάδα.
Κάποιοι ακουαρίστες ταΐζουν μια φορά στις δυο βδομάδες ή καθόλου γιατί οι ανεμώνες πιάνουν την τροφή που προορίζεται για το ψάρι που φιλοξενούν. Το φαγητό που προτιμούν οι ανεμώνες είναι γαρίδες στο μέγεθος του στόματός της ανεμώνης, μικρά ψάρια, μύδια, στρείδια και άλλους κατεψυγμένους θαλασσινούς οργανισμούς. Τα υγρά φαγητά μπορεί να είναι επικίνδυνα για τις ανεμώνες σας.

Δεν είχα ποτέ reef αλλά επειδή είναι κι αυτό ένα απωθημένο όσα αναφέρω είναι από πληροφορίες στο ίντερνετ από διάφορα σάιτ.
Όσοι έχουν τη σχετική εμπειρία ας μας βοηθήσουν.

Συμφωνώ μαζί σου Άλεξ και επαυξάνω!!
Ότι λές πραγματικά γίνεται. Απλά δεν είμαι σίγουρος ότι οι δικές μας μεσογειακές ανεμώνες χρειάζονται την συγκεκριμένη άλγη για να επιβιώσουν. Εγώ τις βλέπω συνήθως κλειστές, και όταν ανοίγουν θα περιμένουν να περάσει η λεία τους να την καταβρωχθίσουν! Ένας φίλος μου που έχει μεσογειακό, έβαλε ένα κοπαδάκι αθερίνες και μέσα σε 3 μέρες δεν υπήρχε τίποτα. Βέβαια στο ενυδρείο του είχε καμια 10ρια ανεμώνες.

maxmike 30-04-13 12:36

αλεξ δεν ειναι ολες οι ανεμονες φωτοσυνθετικες πχ
http://www.reeflex.net/tiere/5105_Ac..._chilensis.htm
απο κει και περα νομιζω οτι μια ερευνα που αφορα τους οργανισμους που θα φιλοξενησουμε ειναι το καλητερο ωστε να τους προσφερουμε οτι χρειαζωνται;);)
παναγιωτη το 90% των μεσογειακων ανεμωνων τροφωνται και απο τα δυο δηλαδη θηραμα και φως εσυ αναφεραισε σε καποιο σευγκεκριμενο ειδος?

Alex_Salonica 30-04-13 12:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maxmike (Μήνυμα 760017)
αλεξ δεν ειναι ολες οι ανεμονες φωτοσυνθετικες πχ
http://www.reeflex.net/tiere/5105_Ac..._chilensis.htm
απο κει και περα νομιζω οτι μια ερευνα που αφορα τους οργανισμους που θα φιλοξενησουμε ειναι το καλητερο ωστε να τους προσφερουμε οτι χρειαζωνται;);)
παναγιωτη το 90% των μεσογειακων ανεμωνων τροφωνται και απο τα δυο δηλαδη θηραμα και φως εσυ αναφεραισε σε καποιο σευγκεκριμενο ειδος?

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες, :smt023 πες μας κι άλλα να μαθαίνουμε κι εμείς που έχουμε απωθημένα με θαλασσινά +-2

maxmike 30-04-13 12:55

βασηκα το συγκεκριμενο σαιτ ειναι μια εγκυκλοπαιδια για την θαλασσα και οτι θελω να βρω ανατρεχω εκει ;):p

Alex_Salonica 30-04-13 12:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maxmike (Μήνυμα 760023)
βασηκα το συγκεκριμενο σαιτ ειναι μια εγκυκλοπαιδια για την θαλασσα και οτι θελω να βρω ανατρεχω εκει ;):p

θα το ξεκοκαλίσω!
Θενκς :p

maxmike 30-04-13 13:34

τιποτα καλο διαβασμα το μονο που δεν χρειαζετε να λαβεις υποψην σου ειναι τα απαιτουμενα λτ ;);)

Παναγιώτης Κ 30-04-13 15:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maxmike (Μήνυμα 760017)
αλεξ δεν ειναι ολες οι ανεμονες φωτοσυνθετικες πχ
http://www.reeflex.net/tiere/5105_Ac..._chilensis.htm
απο κει και περα νομιζω οτι μια ερευνα που αφορα τους οργανισμους που θα φιλοξενησουμε ειναι το καλητερο ωστε να τους προσφερουμε οτι χρειαζωνται;);)
παναγιωτη το 90% των μεσογειακων ανεμωνων τροφωνται και απο τα δυο δηλαδη θηραμα και φως εσυ αναφεραισε σε καποιο σευγκεκριμενο ειδος?

Αναφέρομαι στις ανεμώνες που βρίσκω στο ιόνιο(δεν ξέρω αν υπάρχουν και στο αιγαίο, αλλά λογικά ναι). Πχ τις tomato, αλλά και άλλες που ειναι ίδες με tomato αλλά είναι άλλα χρώματα όπως μπλέ, πράσινες, κιτρινες, καφέ κλπ.
Επειδή τυγχάνει να τις φιλοξενεί φίλος μου, όταν ανοίγουν τα φώτα δεν ανοίγουν. Θα ανοίξουν μόνο όταν θα καταλάβουν ότι μπήκε κάποιο μικρόψαρο μέσα. Πχ άλλη μια φορά έριξε γλίστρες(σκουλικάκια που τα βρίσκουμε στην λάσπη), και έγινε βατερλό. Να τραβάνε 2 ανεμώνες το ίδιο σκουλήκι. Τις καθάρισαν όλες μέσα σε 15 λεπτά και φαντάσου ήταν κλειστές επι 2 ώρες με αναμένα φώτα. Με το που τις κατάλαβαν άνοιξαν αμέσως.
Επίσης απ'ότι παρατήρησα δεν ανοίγουν μόνο όταν έχει φως, αλλά μπορεί να ανοίξουν και μέσα στα σκοτάδια.

maxmike 30-04-13 15:35

η ντοματα που λες πανο τρεφεται και με ζωοξανθελη ακομα και οταν ειναι κλειτη με ανοικτα τα φωτα το βραδυ απλα ανοιγει για κυνηγι;););)
ριξε μια ματια εδω http://www.reeflex.net/tiere/830_Actinia_equina.htm

nikolaosbouk 30-04-13 15:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 (Μήνυμα 760014)
Συμφωνώ μαζί σου Άλεξ και επαυξάνω!!
Ότι λές πραγματικά γίνεται. Απλά δεν είμαι σίγουρος ότι οι δικές μας μεσογειακές ανεμώνες χρειάζονται την συγκεκριμένη άλγη για να επιβιώσουν. Εγώ τις βλέπω συνήθως κλειστές, και όταν ανοίγουν θα περιμένουν να περάσει η λεία τους να την καταβρωχθίσουν! Ένας φίλος μου που έχει μεσογειακό, έβαλε ένα κοπαδάκι αθερίνες και μέσα σε 3 μέρες δεν υπήρχε τίποτα. Βέβαια στο ενυδρείο του είχε καμια 10ρια ανεμώνες.

+1000 :smt023
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maxmike (Μήνυμα 760023)
βασηκα το συγκεκριμενο σαιτ ειναι μια εγκυκλοπαιδια για την θαλασσα και οτι θελω να βρω ανατρεχω εκει ;):p

max για στειλτω και προς τα εδω...:rolleyes:

Παναγιώτης Κ 30-04-13 15:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maxmike (Μήνυμα 760079)
η ντοματα που λες πανο τρεφεται και με ζωοξανθελη ακομα και οταν ειναι κλειτη με ανοικτα τα φωτα το βραδυ απλα ανοιγει για κυνηγι;););)
ριξε μια ματια εδω http://www.reeflex.net/tiere/830_Actinia_equina.htm

Μαικ, δεν το βρίσκω λογικό ενώ είναι κλειστή να τρέφεται με την zooaxanthelae.:rolleyes: Το βρίσκω παράλογο. Είναι σαν να μου λές ότι τα ζωανθά μπορούν να τραφούν όταν είναι κλειστά, ή ότι μια άκρο μπορεί να μεγαλώσει όταν οι πολύποδες της είναι κλειστοί!
Όλα τα ζώα για να τραφούν πρέπει να είναι και άγρυπνα.
Σκέψου και τον ευατό σου. Μπορείς να τραφείς με κλειστό στόμα?;)

Φιλικά πάντα!:)

nikolaosbouk 30-04-13 16:47

Συμφωνω με τον alex σε ολα αυτα που εγραψε.
Παιδια ολες οι ανεμωνες εχουν συμβιωτη σχεση με την zooaxanthelae !!
Ποια βιβλιογραφια λεει οτι δεν εχουν?
Αν υπαρχουν καποιες που δεν εχουν συμβιωωτικη σχεση θα πρεπει να ζουν σε πολυ βαθια νερα.

maxmike 01-05-13 00:12

νικο κανεις δεν ειπε οτι ζουν στα ρηχα αυτο που λεω ειναι να μην ειμαστε απολυτοι και να βαζουμε ολα τα ζωντανα οπως οι ανεμωνες σε μια κατηγορια,πανο το οτι την βλεπεις κληστει δεν σημαινει οτι αυτη κοιματε οπως ειπες ηταν κλειστη και μολις μπηκαν οι αθερινες ανοιξε.....δεν ειμαι βιολογος ωστε να σου πω το καθε ζωντανο με ποιον τροπο δουλευει η ζωοξανθελη του αλλα εαν θες να σε φωναζω Θωμα:D:D(απιστος)νομιζω οτι αμα ψαξω θα βρω χεχεχεχε απο κει και περα ειπαμε ο φωτησμος δεν εχει να κανει μονο με τα κορραλια....
-------------------------
αυτο αναφερεται για την ντοματα που λεγαμε http://www.drfayez.i8.com/
http://www.aboutfishonline.com/articles/seaanemone.html
http://www.chucksaddiction.com/anemone.html
καλο διαβασμα κυριοι;);););)

vagosf 01-05-13 10:30

Παιδιά πολύ ενδιαφέρουσες και χρήσιμες οι πληροφορίες σας.
Ας σας κάνω ένα γρήγορο summary. Λοιπόν έβγαλα τις άλλες πέτρες και όσο ήμουν στο χωρίο μου ο αδερφός μου έφερε έναν άλλο βράχο ο οποίος αν και δεν πρέπει να είναι τραγάνα φαίνεται αρκετά πορώδης. Επιπλέον, ο αχινός και ο ερημίτης βγήκαν ενώ μπήκαν ένας μικρός σκαρμός(πιθανότατα εντός ολίγου καιρού θα επιστρέψει στη θάλασσα) και 2 μικρά σπαράκια και 1 μικρό μουρμούρι. (Θα σκοτώσω τον αδερφό μου που τα έβαλε χωρίς να μου πει τπτ....:smt021)Προς το παρόν όλα λειτουργούν καλά ενώ έκανα και ένα αυτοσχέδιο σκίμερ μέχρι να αποκτήσουμε ένα του εμπορίου.
Το όλο πρότζεκτ ήταν να κάνω μία δοκιμή για να δω αν μπορεί να λειτουργήσει και αν είναι στις δυνατότητές μας ένα τέτοιο θαλασσινό ενυδρείο. Από ότι βλέπω όλα βαίνουν αρκετά καλώς και το καλοκαίρι που θα είμαι πλέον free από μαθήματα θα μεταφερθούν όλα στο 120άρι. Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!!
Όποια συμβουλή για τροφή, φροντίδα ή οτιδήποτε άλλο την αναμένω με περίσσεια ανυπομονησίαααααα!!!
:-)

Kotsos 01-05-13 10:43

Ρε nikolaosbouk με ποια λογική προτεινεις dsb σε 30 λίτρα ενυδρείο?? :D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:58.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02794 seconds with 11 queries