Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Ξυλο που δεν βυθιζεται (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29438)

StelMex 18-01-09 17:41

Ξυλο που δεν βυθιζεται
 
Kαλησπερα παιδια......Σημερα αγορασα μια ριζα για το ενυδρειο μου αλλα μολις την εβαλα μεσα επιπλεει......Τι να κανω?????....Αν μπορειτε απαντηστε μου το γρηγοροτερο δυνατον γιατι περιμενω με το λαστιχο για το νερο στο χερι.......

joe 18-01-09 17:48

τι ρίζα άν επιτρέπετε?Μία εύκολη λύση είναι να της δέσεις ένα βαρίδι στήν κάτω μεριά έτσι ώστε με τόν καίρο να να "μουλίασει"

Πάνος 18-01-09 17:49

την δενεις σε μια πετρα ωστε να μενει βυθισμενη μεχρι να απορροφησει νερο και να βουλιαζει απο μονη της....αυτο βεβαια μπορει να αργησει η να μη συμβει και ποτε....οποτε δεσιμο...

θα κιτρινισει το νερο σου κατα ποσα πιθανοτητα...αν δε θελεις να συμβει αυτο βρασε την πρωτα ωστε να φυγει ενα μεγαλο μερος της κιτρινιλας και υπαρχει περιπτωση μετα το βρασιμο να βυθιστει...

klaz 18-01-09 17:49

βαλτην,σε ενα κουβα 2-3 μερες να βαρυνει πρωτα καιμετα μπλουμ...

joe 18-01-09 17:52

Παράθεση:

θα κιτρινισει το νερο σου κατα ποσα πιθανοτητα...αν δε θελεις να συμβει αυτο βρασε την πρωτα ωστε να φυγει ενα μεγαλο μερος της κιτρινιλας και υπαρχει περιπτωση μετα το βρασιμο να βυθιστει...
Αυτό ακριβώς έκανα εγώ στίς δικές μου ρίζες που είπε ο Πάνος!κ φυσικά δεν χρειάστηκε να τις δέσω

andreas72 18-01-09 18:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klaz (Μήνυμα 322374)
βαλτην,σε ενα κουβα 2-3 μερες να βαρυνει πρωτα καιμετα μπλουμ...

+1 ετσι έκανα και εγώ κάποτε....

StelMex 18-01-09 18:33

Και κατι αλλο.....Τωρα που εβαλα το καινουριο χαλικι στο ενυδρειο μου που δεν ειναι ασβεστολιθικο (χαλαζιας ειναι) παρατηρησα μια θολουρα στο νερο, ενω το ειχα πλυνει αρκετα καλα.....Τωρα εχει αρχισει να σπαει αυτη η θολουρα (μετα απο μια ωρα).......Λετε μεχρι αυριο να εχει φυγει????????

Πάνος 18-01-09 18:42

κατα πασα πιθανοτητα θα φυγει μεχρι αυριο...;)

StelMex 19-01-09 16:35

2 Συνημμένο(α)
Το καινουριο μου χαλικι:

delta66 19-01-09 16:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stellaras7 (Μήνυμα 322360)
Kαλησπερα παιδια......Σημερα αγορασα μια ριζα για το ενυδρειο μου αλλα μολις την εβαλα μεσα επιπλεει......Τι να κανω?????....Αν μπορειτε απαντηστε μου το γρηγοροτερο δυνατον γιατι περιμενω με το λαστιχο για το νερο στο χερι.......

Μπορει να μεινεις με το λαστιχο στο χερι για πολυ ακομα :D

ΥΓ στο χαλικι και στις πετρες, εκανες το τεστ με το ακουαφορτε?:rolleyes:

StelMex 19-01-09 16:54

Ναι αμέ.....Έκανα τεστ με υδροχλωρικο οξυ 2 φορες μαλιστα (σε ενα σφηνακοποτηρο) και δεν παρατηρησα κανενα αναβρασμο.......Μαλιστα το χαλικι αυτο μου το ειπαν χαλαζια, πραγμα που δεν πιστευω.....Αλλα μπορει και να ειναι....Οταν λες πετρες τι εννοεις????

delta66 19-01-09 17:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stellaras7 (Μήνυμα 323158)
...Οταν λες πετρες τι εννοεις????

Στις φωτο αυτα τα "βραχακια" πανω στο χαλικι τι ειναι?
http://www.aquatek.gr/vb/attachment....0&d=1232375660

StelMex 19-01-09 23:48

Ενα μονο βραχακι εχω και μια ριζα......Οι πετρες δεν ειναι ασβεστολιθικες.......Οποτε αν εκεινο το βραχακι ειναι ασβεστολιθικο, που δεν νομιζω, υπαρχει και η ριζα που απολαει ουσιες που μαλακωνουν το νερο.....Ετσι ολα αλληλοεξισωνονται.....Και μαλιστα τα νανογκουραμι (colisa lalia) που θελω να βαλω εγω θελουν ελαφρως οξινο νερο και μαλακο ή μετρια σκληρο......Σωστα??
-------------------------
Παιδια το νερο στο ενυδρειο μου απο χθες που εβαλα το καινουριο χαλικι εχει ξεθολωσει αρκετα αλλα και παλι υπαρχει μια μικρη θολουρα (σαν καπνος) και μια κιτρινιλα απο την ωρα που εβαλα την ριζα (την εβρασα πρωτα και εφυγαν οι πολλες κιτρινιλες)......Ειναι φυσικο αυτο???....Πιστευεται οτι με τις αλλαγεσ νερου και με την παροδο του χρονου θα ξεθολωσει??????.....Ευχαριστω!!
-------------------------
Καμια απαντηση ρε παιδια?????

PascM 19-01-09 23:49

Θα βρεις πολλές απαντήσεις εδώ : Αναζήτηση http://www.aquatek.gr/vb/images/misc/menu_open.gif

halvas69 19-01-09 23:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stellaras7 (Μήνυμα 323170)
-
Παιδια το νερο στο ενυδρειο μου απο χθες που εβαλα το καινουριο χαλικι εχει ξεθολωσει αρκετα αλλα και παλι υπαρχει μια μικρη θολουρα (σαν καπνος) και μια κιτρινιλα απο την ωρα που εβαλα την ριζα (την εβρασα πρωτα και εφυγαν οι πολλες κιτρινιλες)......Ειναι φυσικο αυτο???....Πιστευεται οτι με τις αλλαγεσ νερου και με την παροδο του χρονου θα ξεθολωσει??????.....Ευχαριστω!!
-------------------------
Καμια απαντηση ρε παιδια?????

Ναι θα καθαρίσει με τις αλλαγές νερού.
Το κιτρίνισμα θα γίνεται για αρκετό καιρό μέχρι να "τελειώσει" το ξύλο.
Πάντως δεν κάνει κακό, μην σε τρομάζει.

Lemeshianos 20-01-09 12:05

ίχα διαβάσει παλιά ότι το ξύλο μπορεί να δημιουργήσει βακτήρια και μύκητες που δεν θέλουμε στο ενυδρείο. Ήταν και η αιτια που το αφαιρέσαμε από το ενυδρείο.
Αν ξέρετε αληθεύει αυτό?
Ποσο ασφαλές είναι?
Απότι έχω διαβάσει συνήθως ρίχνει και την σκληρότητα του νερού, κάτι που θα μου ήταν χρήσιμο. Εκτος από το ξύλο τι άλλο ρίχνει την σκληρότητα?

delta66 20-01-09 15:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Lemeshianos (Μήνυμα 323574)
1. Είχα διαβάσει παλιά ότι το ξύλο μπορεί να δημιουργήσει βακτήρια και μύκητες που δεν θέλουμε στο ενυδρείο. Ήταν και η αιτια που το αφαιρέσαμε από το ενυδρείο.
Αν ξέρετε αληθεύει αυτό?
2. Ποσο ασφαλές είναι?
3. Απότι έχω διαβάσει συνήθως ρίχνει και την σκληρότητα του νερού, κάτι που θα μου ήταν χρήσιμο.
4. Εκτος από το ξύλο τι άλλο ρίχνει την σκληρότητα?

1. Συνηθως αυτο γινεται, οι περισσοτεροι τρομαζουν, και οσοι απο αυτους ρωτουν στο φορουμ, μαθαινουν οτι η δημιουργια αυτου του μυκητα (μερικες φορες σαν μουχλα, αλλωτε σαν βλεννη), ειναι μια φυσιολογικη διαδικασια που δεν κανει ομως κακο σε τιποτα και μαλιστα ειναι και καλος μεζες για τα πλεκοστομα κλπ φυτοφαγα.
Κακως το αφαιρεσες.
2. Οσο ασφαλες ειναι καθε φυσικο ενυδρειακο προιον που βαζεις στο νερο. Συνηθως ενα ντους με καφτο νερο ειναι αρκετο, αν δεν βουλιαξει το αφηνουμε να επιπλεει ή το βουλιαζουμε με το ζορι με καποιο τροπο μεχρι να ρουφηξει νερο και να βουλιαξει μονο του ή το βαζουμε σε κουβα ή βαρελι με νερο το οποιο το αλλαζουμε καθε 1-2 μερες (καλυτερα το πρωτο)
3. Βοηθαει και αυτο.
4. Η αντιστροφη οσμωση και το φιλτραρισμα με τυρφη.
Bοηθητικα στο μαλακωμα αλλα περισσοτερο για τις ουσιες τους, ειναι τα ετοιμα του εμποριου φυλλα απο indian almond leaves και alder cones (και απο τη φυση αλλα χρειαζεται σχετικη εμπειρια για την επιλογη τους).

StelMex 20-01-09 19:30

Ευτυχως παιδια τωρα ανακουφιστικα.....Εγω γεμισα απο την αρχη το ενυδρειο μου.....Εβαλα νεο χαλικι, ριζες και βραχακι.....Δεν επιχειρησα να το στρωσω αμεσως, το αφησα να δουλεψει 2 μερουλες χωρις τιποτα, μονο με αντιχλωριο για να καθαρισει το χαλικι κ.λ.π.....Σημερα ειδα κι εγω αυτο που μειαζει με ζελατινα σε καποια σημεια πανω στην ριζα μου.....Αλλα η απαντηση ηρθε ουρανοκατεβατη......ΟΥΦ....

manolis1976 03-02-09 14:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 323149)
Μπορει να μεινεις με το λαστιχο στο χερι για πολυ ακομα :D

ΥΓ στο χαλικι και στις πετρες, εκανες το τεστ με το ακουαφορτε?:rolleyes:

βρε παιδια μετα απο αυτο το διασημο τεστ με το ακουαφορτε τι κανουμε για να βαλουμε μεσα την πετρα με ασφαλεια την πλακωνουμε στο πλυσιμο το λεω γιατι εχ μια υποψια οτι στα ψαρια μου δεν θα αρεσει το ακουαφορτε:D

xontros 03-02-09 18:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από manolis1976 (Μήνυμα 329379)
την πλακωνουμε στο πλυσιμο

Ακριβώς! :p

Υ.Γ. Δεν είναι ανάγκη να τη "βουτήξεις" ολόκληρη στο ακουαφόρτε για να κάνεις το τεστ.. Λίγο, σε ένα σημείο μόνο αρκεί!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:02.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01888 seconds with 11 queries