Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   "σπιτικό" spray bar (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=91548)

GN_AZ 02-04-16 13:13

"σπιτικό" spray bar
 
1 Συνημμένο(α)
μιας κ η ροή του εσωτερικού φίλτρου ταλαιπωρεί αρκετά τα φυτά κ άρχισαν να μεγαλώνουν στραβά αποφάσισα να φτιάξω ένα spray bar.
όπως φαίνεται κ στην φώτο ένωσα την μια άκρη του σωλήνα με την έξοδο του φίλτρου κ θα σφραγίσω την άλλη άκρη με σιλικόνη.
το τοποθέτησα έτσι ώστε να περνάει από μπροστά κ να ψεκάζει με φορά προς τα πίσω.
μιας κ είναι απαραίτητη η ανατάραξη της επιφάνειας οι τρύπες θα ψεκάζουν παράλληλα κ πολύ κοντά στην επιφάνεια.
σκέφτομαι να ξεκινήσω με 4 τρύπες.

υπάρχει κάτι το οποίο πρέπει να προσέξω ή να διορθώσω ?
οποιαδήποτε υπόδειξη / παρατήρηση / συμβουλή θα ήταν χρήσιμη :)

ευχαριστώ

Themis_aqua 02-04-16 13:43

.
 
Δεν μπορεις να το κανεις να καθεται στην πλατη του ενυδρειου και να χτυπαει μπροστα;Ετσι θα ναι καλυτερα και δεν θα φαινεται κιολας..Τα φυτα πανε πολλες φορες στραβα οπως η limnofilla sessiliflora επειδη ακολουθουν το φως:)Εννοω το φυσικο φως που μπαινει απ το παραθυρο αλλα τι να κανεις γι αυτο..Τωρα αμα ενα φυτο το χτυπαει κατακουτελα η ροη του φιλτρου εκει αλλαζει το πραγμα αλλα και παλι για εσωτερικο φιλτρο περιεργο μου φαινεται..Με το spray bar κοντα στην επιφανεια θα σαι καλυτερα!!

GN_AZ 02-04-16 14:01

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από energy52 (Μήνυμα 934520)
Δεν μπορεις να το κανεις να καθεται στην πλατη του ενυδρειου και να χτυπαει μπροστα;Ετσι θα ναι καλυτερα και δεν θα φαινεται κιολας..Τα φυτα πανε πολλες φορες στραβα οπως η limnofilla sessiliflora επειδη ακολουθουν το φως:)Εννοω το φυσικο φως που μπαινει απ το παραθυρο αλλα τι να κανεις γι αυτο..Τωρα αμα ενα φυτο το χτυπαει κατακουτελα η ροη του φιλτρου εκει αλλαζει το πραγμα αλλα και παλι για εσωτερικο φιλτρο περιεργο μου φαινεται..Με το spray bar κοντα στην επιφανεια θα σαι καλυτερα!!

αφενός είναι πιο εύκολο να το βάλω μπροστά μιας κ έχει ήδη μια κλίση λόγω της κουλούρας που ήταν τυλιγμένο, αφετέρου νομίζω πως θα είναι καλύτερα για τα φυτά (κ για την αισθητική) να τα "σπρώχνει" προς την πλάτη.
το πρόβλημα μου νομίζω πως φαίνεται στην φώτο. angustifolia, caroliniana (πολύ έντονα) κ rubin αναπτύσσονται υπό γωνία ακολουθώντας την ροή. στην ουσία η γωνία πίσω από την caroliniana είναι άδεια

panos70 02-04-16 14:49

αν δεν σε ενοχλει ο θορυβος που θα κανει το spray bar τοτε ειναι πρωτιμοτερο να εχεις , λιγες μου φαινονται 4 τρυπες ισως 8 θα ηταν καλυτερα

GN_AZ 02-04-16 14:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos70 (Μήνυμα 934537)
αν δεν σε ενοχλει ο θορυβος που θα κανει το spray bar τοτε ειναι πρωτιμοτερο να εχεις , λιγες μου φαινονται 4 τρυπες ισως 8 θα ηταν καλυτερα

γιατί να κάνει θόρυβο ?
θα το έχω χαμηλότερα από την στάθμη του νερού

more2 02-04-16 15:16

Και εγώ έχω ένα φιλτρακι που του βαλα αλφαδολαστιχο για spraybar..
Και μένα μου χει σπάσει τα νεύρα και φαινετε και ασχημο. Μήπως με τπτ PVC σωληνα και κανά σύνδεσμο γινόταν καλύτερη δουλειά? Το χεις σκευτει?

GN_AZ 02-04-16 15:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από more2 (Μήνυμα 934550)
Και εγώ έχω ένα φιλτρακι που του βαλα αλφαδολαστιχο για spraybar..
Και μένα μου χει σπάσει τα νεύρα και φαινετε και ασχημο. Μήπως με τπτ PVC σωληνα και κανά σύνδεσμο γινόταν καλύτερη δουλειά? Το χεις σκευτει?

όπως θα μπει δεν θα φαίνεται κ θεωρώ ότι δεν θα ακούγεται κιόλας εφόσον θα είναι κάτω από την στάθμη του νερού.
κάνω λάθος ? :confused:

έχει καμιά φώτο από το δικό σου ?

more2 02-04-16 15:57

Αν ειναι κάτω απο την επιφάνεια δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με θόρυβο.
Επίσης κάνε πιο πολλες τρύπες. Εγω φαντάσου έχω κάνει 7 σε πιο μικρο κομμάτι.
Απλα εμένα αυτο το διαφανόασπρο με εκνευρίζει.
Το έχω σε ένα μεγάλο κουβά καραντίνας γιατι δεν μου άρεσε οπτικά.

GN_AZ 13-04-16 21:29

δουλεύει εδώ κ καιρό το spray bar, είτε αθόρυβα κάτω από το νερό είτε με τον ήχο του νερού όταν το έχω λίγο ψηλότερα.

τελικά έκανα πολύ περισσότερες τρύπες απ'όσες φανταζόμουν.
μερικές ψεκάζουν κάθετα προς τα κάτω παράλληλα με το μπροστά τζάμι, μερικές υπο γωνία "χτυπώντας" περίπου στα 10εκ του πίσω τζαμιού κ μερικές παράλληλα με την επιφάνεια του νερού.

το ερώτημα είναι αν θα έπρεπε να ψεκάζουν όλες στο ίδιο σημείο ώστε να δημιουργείται μια συγκεκριμένη κυκλική ροή του νερού.

more2 13-04-16 22:07

Μια μικρή κλίση θα μπορούσαν να έχουν αλλα όχι τόσο πολύ.
Βαση λογικής θες να προκαλέσεις μια ροή που να γυρνάει τα λίτρα, δεν ξέρω αν το λέω κατανοητά.
Καλύτερα να φτιάξεις ενα άλλο κομμάτι.
Αλλα ας απαντήσει και ενας περισσότερο γνώστης απο μένα! :)

sarpijk 13-04-16 23:05

Καλο ειναι οι τρυπες να κοιτανε στο ιδιο σημειο για να μην αυτοακυρωνονται. Θελουμ ενιαια ροη που να χτυπαει καθετα στο απεναντι τζαμι.

GN_AZ 14-04-16 10:32

θα δοκιμάσω να κλείσω μερικές τρύπες να δω τι θα αλλάξει
θα πάρω κ κανα δυο μέτρα ακόμη να κάνω μερικές δοκιμές
προς το παρόν βλέπω ότι όλα τα φυτά έχουν κίνηση εκτός από τις γωνίες


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:24.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01799 seconds with 11 queries