Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   Μετά από κάποια χρόνια επιστρέφω! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=59764)

nkmyrtos 31-01-12 18:44

Μετά από κάποια χρόνια επιστρέφω!
 
8 Συνημμένο(α)
Επιτέλους μετά απο χρόνια απουσίας επιστρέφω και ενώ βρισκόμουν στο οικονομικό δίλλημα με το αν θα ασχολήθω με το θαλασσινό ή το γλυκό για ευνόητους λόγους για την εποχή στράφηκα στο γλύκό. Δεν πειράζει όμως πρός το παρών σκέφτομαι να προετοιμάσω το ενυδρείο μου για να υποδεχθεί σε 2-3 μήνες για κατά πολλούς βασιλιάδες του γλυκού δίσκους.
Το ενυδρείο γέμισε λοιπόν με ρίζες και κάποια φυτά ( anubias,cabomba,echidorus και limnophila) και μπήκε σε λειτουργία Κυριακή βράδυ από όπου και οι 2 πρώτες φωτογραφίες (10 λεπτα μετά το στήσιμο). Οι υπόλοιπες είναι σημερινές (Τρίτη) και όσο αφορά στο χρώμα οφείλεται στην προσθήκη όλων των χημικών, τύρφης κτλ. Επίσης σας παραθέτω και ένα link με βίντεο που τράβηξα σήμερα. http://www.youtube.com/watch?v=qL5_Q8BzRfw .
Αυτά για αρχή και περιμένω τα δικά σας σχόλια και παρατηρήσεις για όλα!
Ευχαριστώ.

skamanakos 31-01-12 19:02

Καλη αρχη σου ευχομαι.Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο?Πως το στρωνεις?
Τι φιλτρο εχεις?

panik 31-01-12 19:03

Ομορφο φαινεται. Οι ριζες ειναι τελειες. Απο που τις προμηθευτηκες; Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου;

Χρηστος Ζ. 31-01-12 19:04

φοβερο το ενυδρειο σου, ειδικα το εφε με τη ριζα και της ανουμπιες ειναι ολα τα λεφτα. αφου σκοπευεις να βαλεις δισκους η γνωμη μου ειναι να βαλεις αρκετα επιπλεοντα φυτα για σκιερα μερη. ποσα λιτρα ειναι?

johnyfy 31-01-12 19:05

καλη αρχη....και μη ξεχνας αλλο το γλυκου και αλλο του θαλασσινου..:):):) το καθενα με τις χαρες του τις οποιες δεν εχει το αλλο.;)

tsoum 31-01-12 19:06

Πολύ εντυπωσιακό στησιμο! Το ξυλο μου αρέσει πάρα πολύ όπως το έχεις βάλει! Δεν φοβάσαι μήπως πιασουν αλγη οι ανουμπιες;

nkmyrtos 31-01-12 19:17

Το ενυδρείο είναι το juwel vision 180 από φίλτρα έχω το εσωτερικό της εταιρίας με τα σφουγγάρια και έχω και εξωτερικό (eheim 2327 thermofilter dry/wet) που μέσα το έχει 2 λίτρα βιολογικό (substrat) και 2 λίτρα μηχανικό. Το στρώσιμο ξεκίνησε με 80ml βακτήρια της sera και θα παίρνω τιμές ανα 3 μέρες για να βλέπω πως πάει (σημ. η συσκευασία λέει ότι μπορείς στις 2 μέρες να βάλεις ψάρια αλλά προτιμώ να περάσουν λίγες μέρες να δω τις τιμές και μετά). Οσο για τις annubias θα δείξει με το θέμα άλγης. Σίγουρα κάποιες μικροαλλαγές στην πορεία θα γίνουν ...είδωμεν!
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panik (Μήνυμα 649276)
Ομορφο φαινεται. Οι ριζες ειναι τελειες. Απο που τις προμηθευτηκες; Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου;

Τις έχω απο το πρώτο ενυδρείο πολλά χρόνια και τις έχω πάρει όλες απο το waterinn.

Dimis 31-01-12 20:27

Ομορφο ενυδρειο και ενδιαφερον στησιμο...
Δισκους ομως?
Σε τοσα λιγα λιτρα?

gianniwpopi 31-01-12 20:48

και εγω πιστευω οτι οι ανουμπιες θα πιασουν αλγη. θελουν σκιερο μερος...

nkmyrtos 31-01-12 22:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 (Μήνυμα 649300)
Ομορφο ενυδρειο και ενδιαφερον στησιμο...
Δισκους ομως?
Σε τοσα λιγα λιτρα?

λέω να βάλω 4 μικρούς όχι παραπάνω

Χρηστος Ζ. 31-01-12 22:13

ναι αλλα οι μικροι δισκοι καποια στιγμη θα μεγαλωσουν. γιατι δεν σκεφτεσαι να βαλεις, για παραδειγμα, μια ομαδα απο τετρα παρεα με απιστογραμμα?

nkmyrtos 01-02-12 15:05

συμφωνώ σε ότι λέτε με τα λίτρα αλλά πιστεύω ότι αν όχι 4 αλλά 3 δίσκοι τουλάχιστον μπορούν να μπουν στο ενυδρείο λαμβάνοντας υπόψη ότι ο κάθε ένας χρειάζεται 40-60 λίτρα. Συνεπώς αν στο δικό μου 180λιτρο έχουν μείνει 150 καθαρά περίπου για 3 δίσκους ενήλικες είμαι σε καλό επίπεδο...και για να μην παρεξηγηθώ απορία εκφράζω και δεν κάνω αντίλογο με κανέναν...σας ευχαριστώ.

Chris82 01-02-12 15:10

Οι δίσκοι εκτός από την ανάγκη τους για 40-60 λίτρα(?) έχουν μία ακόμα ανάγκη πολύ σημαντικότερη από αυτά.
Η ανάγκη τους δεν είναι άλλη από το να νοιώθουν την ασφάλεια του κοπαδιού!;)

nkmyrtos 03-02-12 19:56

μπορεί να γίνει συνδιασμός αυτών των τριών και αν ναι σε τι αριθμό κοπαδιών? rummy nose tetras,cardinal tetras και neon tetras! χωρίς κανένα άλλο ψάρι μέσα και φέρνοντας ΄πρώτα τις τιμές του ενυδρείου εκεί που πρέπει. Οσο για τα φυτά δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα με αυτά που έχω μέσα και θα αλλάξω και την θέση της ανούμπιας να μην την χτυπάει το φως με moss.

tsoum 03-02-12 20:12

Τα νεον με τους καρδινάλιους καλύτερα να μην τα μπλέξεις. Αυτό γιατί θα γινουν ενα κοπάδι και θα πηγαίνουν μαζί. Ουσιαστικά θα είναι σαν να έχεις 1 ειδος.

Απο εκεί και πέρα, θα μπορουσες να βάλεις κ και ροδόστομους και καρδινάλιους, (10-11 απο το κάθε είδος), αλλα εγώ θα σου πρότεινα να διαλέξεις ενα είδος και να βάλεις πολλά απο το συγκεκριμένο είδος. Π.χ. 20-25 μόνο καρδινάλιους ή 20-25 ροδόστομους. Θα δεις πολύ διαφορετική κίνηση στο ενυδρείο, θα κοπαδιάζουν όλα μαζί. Μεγάλη διαφορά θα έχει, πολύ πιο ομορφο αποτέλεσμα.

Με τα παραπάνω, μπορείς να βάλεις ενα ζευγάρι νανοκιχλίδες, όπως απιστρόγραμμα ή ραμιρέζι.

nkmyrtos 03-02-12 20:30

συμφωνώ με αυτό που λες ότι θα είναι σαν να έχω ένα είδος και ότι θα πηγαίνουν όλα μαζί απλά το σκεπτικό μου είναι ότι θα υπάρχουν 3 διαφορετικές ή 2 αποχρώσεις

tsoum 03-02-12 20:37

Θα μπορουσες να ελλατώσεις τον αριθμό των τετρα στα 15 και να προσθέσεις καποιο είδος κορυντόρας (προτείνω panda, sterbai - τα πρώτα νομίζω πως θεωρούνται λίγο δύσκολα/ευαίσθητα) γύρω στα 8-9 ψαράκια ή να βάλεις ενα κοπαδάκι hatchetfish.

Λιβέρης Σταύρος 04-02-12 10:09

Ωραίο το ενυδρείο σου! Και τα ξύλα πολύ ιδιαίτερα.

nkmyrtos 11-02-12 22:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoum (Μήνυμα 650175)
Θα μπορουσες να ελλατώσεις τον αριθμό των τετρα στα 15 και να προσθέσεις καποιο είδος κορυντόρας (προτείνω panda, sterbai - τα πρώτα νομίζω πως θεωρούνται λίγο δύσκολα/ευαίσθητα) γύρω στα 8-9 ψαράκια ή να βάλεις ενα κοπαδάκι hatchetfish.

για πες την άποψη σου...μέσα στο ενυδρείο έχουν μπεί 8 black tetra και 6 guppie(δεν θα είναι μόνιμοι κάτοικοι αλλά για λίγες μέρες κάνω τον ξενοδόχο) και θέλω λοιπόν να μάθω αν ταιριάζουν να μπουν ένα ζευγάρι german blue και ένα ζευγάρι clown loach!!

tsoum 12-02-12 00:40

Τα γκαπυ να φύγουν το συντομότερο...

Τα τετρα μπορείς να τα κάνεις 12-13. Τα german blue που λες, ταιριάζουν πολύ καλα ενα ζευγάρι. Τα loach οχι, γιατί γίνονται τεράστια (40 εκατοστά). Μπορείς να βάλεις ενα ζευγάρι ancistrus cirrhosus.

nkmyrtos 13-02-12 00:09

γιώργο από την παλιότερη εμπειρία μου είχα διαπιστώσει ότι ο pleco έτρωγε συνεχώς τις ρίζες απο μοπάνι που είχα και με τα εντερικά του έκανε όλο το βυθό χάλια. Τι ζευγάρι θα μπορούσε να μπεί για να καθαρίζει κάπως τον βυθό χωρίς φυσικά να κάνει όλη την άμμο χάλια από το ανακάτεμα και κάποιο ζευγάρι που να ασχολείται με τις άλγες(με τις πράσινες ιδιαίτερα και όχι τις καφέ) μιάς και το ενυδρείο τρέχει χωρίς co2 αν και δεν έχω μεγάλη φόρτωση φυτών και έχουν μπεί μέσα κάποια ποιό εύκολα είδη! Σε γενικές γραμμές απ ότι κατάλαβες εγω θα λεώ και εσυ θα λές οχι zw ...λοιπόν έχουμε και λέμε σύνθεση:
α)8 black tetra
β)7 neon tera
γ) 1 ζευγάρι german blue ram
δ) 1 ζευγάρι Corydoras aeneus
ε) 1 ζευγάρι red tail black shark
στ) ίσως στην πορεία λίγες γαριδούλες
τέλος ο κάθε ένας μπορεί να πει την άποψη του και να τα χώσει ελεύθερα γιατί απλά δεν παρεξηγώ ;)
-------------------------
??:smt020??

Παναγιώτης Κ 13-02-12 00:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nkmyrtos (Μήνυμα 651964)
δ) 1 ζευγάρι Corydoras aeneus

Θες κι'άλλα!

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nkmyrtos (Μήνυμα 651964)
ε) 1 ζευγάρι red tail black shark

Με τίποτα! Οι υπόλοιπες επιλογές σου καλές είναι! Βάλε αυτά που είπες πιο πάνω!

tsoum 13-02-12 00:41

Όντως ισχυει οτι τρώνε τα ξύλα. Αποτελεί απο τα βασικά συστατικά της διατροφής αρκετών πλεκοειδών.

Για τα τέτρα σου είπα την άποψή μου παραπάνω!
Τα ραμιρέζι μια χαρα
Τα κορυντόρας, δεν πάνε ζευγάρι, αλλα κοπάδι, 7/8+
Για το red tail black shark, μπορείς να βάλεις, αλλα έχω αντιρρήσεις για 2 λόγους: 1ον θέλει λίγο μεγαλύτερο ενυδρείο, 2ον ως τώρα έχεις ενα σετ αμαζονιακών ψαριών ενώ αυτός είναι ασιατικό ψάρι.

Μια πολύ καλή επιλογή για αλγοφάγους που δεν το σκέφτηκα, είναι οι otocinclus. Μπορείς να διαβάσεις και να επιλέξεις πιο είδος θέλεις.

nkmyrtos 13-02-12 00:47

αυτά Corydoras aeneus μπορώ να τα συνδιάσω και με corydoras panda και sterbai? να μπούν δηλαδή ένα ζευγαρι απο τα τρία αυτά είδη?

tsoum 13-02-12 00:55

Μπορουνε αλλα δεν θα κοπαδιάζουν τόσο, που σημαίνει οτι δεν θα νιώθουν τόσο ασφάλεια, που σημαίνει στρεςς, που σημαίνει ασθένεια. Βαλέ 6-7 sterbai που είναι απο τα μιρκόσωμα. ;)

nkmyrtos 12-03-12 10:01

1 Συνημμένο(α)
μετά από μελέτη και συμβουλές (σας ευχαριστώ όλους για όσα μου είπατε) κατέληξα στο να δημιουργήσω αυτόν τον πίνακα σχετικά με την ψαροσύνθεση και τις τιμές που πρέπει να κρατάω στον ενυδρείο μου για να κάνω τη ζωή των κατοίκων του όσο το δυνατόν καλύτερη. Ξεκινάω λοιπόν την εισαγωγή των ψαριών σιγά σιγά αφού έχει περάσει ήδη ενάμιση μήνας από το ξεκίνημα του (τα ψάρια που είχαν μπεί και μιλάω περισσότερο για τα γκάπυ έχουν φύγει ...εννοείται σε φιλικό ενυδρείο) και οι τιμές του νερού όλες είναι ικανοποιητικές. Θέλω να πιστεύω ότι την Κυριακή θα είμαι έτοιμος να σας ανεβάσω φωτογραφίες με το οριστικό aquascape (λέμε τώρα γιατί συνέχεια με τρώει και κάνω μικροαλλαγές) του ενυδρείου μαζί με τους κατοίκους καθώς και πλήρη παρουσίαση του με την έτοιμη φόρμα.
Εξακολουθώ να λέω πως οποιαδήποτε παρατήρηση,διόρθωση,κριτική (καλή ή κακή),σχόλιο είναι καλοδεχούμενη γιατί στην τελική μέσα απο αυτά μαθαίνουμε!
Υ.Γ Αν μπορεί κάποιος από τους διαχειριστές ας το μεταφέρει στο Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων γιατί στην ουσία ακόμα αυτό γίνεται και όταν είμαι έτοιμος να το παρουσιάσω το βάζω εδώ.

nkmyrtos 13-03-12 16:59

κάποια παρατήρηση κάποιος?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:34.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02120 seconds with 11 queries