Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Μεσογειακό (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=35)
-   -   Μεταφορά ψαριών στο ενυδρείο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=98559)

fitos100 16-10-17 00:06

Μεταφορά ψαριών στο ενυδρείο
 
Γνωρίζει καποιος να μου πει το τρόπο να φέρνω τα ψάρια στο ενυδρείο ζωντανά??
όταν φέρνω ψάρια από τη θάλασσα για να τα βάλω στο ενυδρείο, ακριβώς λίγο πριν αρχίσω να κάνω εγκλιματισμο των ψαριών, παραδίδουν πνεύμα. Γιατί?

Sakisdraminos 16-10-17 05:49

Τι διαδικασία κάνεις όταν τα πιάνεις στην θάλασσα;

Τα ψάρια αυτά είναι από ψάρεμα η πιασμένα με κάποια αποχή;

Παράμετροι ενυδρείου ;

fitos100 16-10-17 07:03

Βασικά μου έχει τύχει και με τους δύο τρόπους, δηλ και απο ψάρεμα και με παγίδα. Με τη παγίδα αφού τα βγάλω από το νερό και ετοιμαστώ, φεύγω κατευθείαν για το σπίτι. Με το ψάρεμα τα βάζω σε δοχείο με νερό αλλάζω και δυο τρεις φορές το νερό μέχρι να τελειώσω και αναχωρώ για το σπίτι.

accnt 16-10-17 08:22

Πρέπει να δεις δυο πράγματα.
Τυχόν έλλειψη οξυγόνου κατά την μεταφορά.
Αύξηση θερμοκρασίας κατά την μεταφορά ή όταν τα έχεις στην παραλία.
Μην βάλεις στο ενυδρείο σου ψάρια ψαρεμένα με αγκίστρι. Περιορίσου σε αυτά με παγίδα.

pagokoftis 16-10-17 08:31

Για τι μέγεθος ψαριών μιλάμε??
Το δοχείο πόσο μεγάλο είναι?
Πόσο διαρκεί η μεταφορά?
Αφήνεις αρκετό αέρα μέσα στο δοχείο ή το γεμίζεις μέχρι πάνω?
Κάνεις κάτι να διατηρείς την θερμοκρασία σχετικά κοντά με αυτή της θάλασσας??
Το καλύτερο δοχείο για μεταφορά είναι τα φορητά "ψυγειάκια", όχι τα ηλεκτρικά, τα οποία είναι μονωμένα!! Γεμίζεις ΄μεχρι τη μέση με νερό, βάζεις καμια άλγη, φύκια μέσα και κλείνεις ερμητικά!! Με την κίνηση στο αυτοκίνητο υπάρχει ανταλλαγή αερίων και διατηρέιται και η θερμοκρασια σχετικά σταθερή... Επίσης υπάρχει απόλυτο σκοτάδι σε σχέση με μια σακούλα, ας πούμε, και το ψάρι στρεσάρεται όσο λιγότερο γίνεται...
Αν η διαδρομή είναι μεγάλη να ανοίγεις το δοχείο ανά μία ώρα για μερικά δευτερόλεπτα και με μια "βεντάλια" να "αλλάζεις" τον αέρα μέσα...
Όταν κάνεις προσαρμογή στο σπίτι σου, να προτιμάς πάλι να γίνεται σε σκοτεινό χώρο!!
Από ότι έχω καταλάβει το στρες είναι η κύρια αιτία που χάνεται το ψάρι...
Έχω χάσει κι εγώ ψάρι κατά την μεταφορά, με τέλειες συνθήκες μεταφοράς... Δυστυχώς είναι κάτι που δεν μπορέις να το αποφύγεις...

fitos100 16-10-17 10:00

Φιλε accnt δεν είναι απόλυτο αυτό που λες με το αγκίστρι. Έχω πάρει σαργό έτσι και πήγε δύο χρόνια.

Τώρα.. όσο για τη μεταφορά χρησιμοποιούσα κάποιες φορές σακουλάκια και άλλες φορές δοχείο. Αυτό με το ψυγειάκι δε το σκέφτηκα και ακούγεται πολύ σωστό. Τώρα από θέμα οξυγόνου, βασικά αλλάζω το νερό πριν αναχωρήσω απο τη θάλασσα για να φρεσκάρω το οξυγόνο. Με όλη τη διαδικασία Θέλω κανένα μισάωρο μέχρι να φτάσω στο ενυδρείο. Το οξυγόνο σε πόση ώρα εξαντλείται μέσα στο νερό που έχω στο ψάρι. Λογικά πάει αρκετή ώρα. Έτσι δε μεταφέρουν και τα ψάρια στα pet shop?

accnt 16-10-17 11:53

Ναι, το θέμα δεν είναι ότι δεν γίνεται, απλά το ψάρι θα έχει στρεσαριστεί πολύ περισσότερο από τον άλλο τρόπο και μια πληγή αυξάνει τους κινδύνους.


Πες μας όμως τι ψάρια πιάνεις και σε τι ενυδρείο τα βάζεις.

fitos100 17-10-17 01:27

Βασικά είναι για ενυδρείο 120 λίτρων και τα ψάρια είναι μικρά, κανένα σαργουδάκι καμία Λίτσα η κουρκούνα όπως τη λέμε στη Κύπρο.

Naxian 17-10-17 08:33

Λίτσα εννοείς τον γερμανό που λέμε γενικότερα; Επίσης, σαργός σε ενυδρείο προσωπικά δεν νομίζω ότι είναι και ότι καλύτερο γιατί είναι ψάρι που το βλέπεις ότι θέλει πάρα πολλά λίτρα, και γενικότερα δεν νομίζω ότι είναι από τα ψάρια που θα έμπαινε ποτέ σε ενυδρείο γιατί κόβουν βόλτες όπου βρούνε!

pagokoftis 17-10-17 09:01

Για μισή ώρα διαδρομή δεν νομίζω να είναι το οξυγόνο το θέμα σου αν μιλάμε για μικρό ψάρι... να αφήνεις αέρα παντως μέσα στην σακούλα!! Και όσο μπορείς να είναι σκοτεινό το περιβάλλον...

accnt 17-10-17 09:14

Οι σαργοί μεγαλώνουν αρκετά, δεν είναι για τόσο μικρό ενυδρείο.
Οι γερμανοί, δεν ξέρω, σαν ψάρι δεν με "τραβάει". Και τρώει φύκια.
Γιατί δεν δοκιμάζεις να πιάσεις κανα γύλο ή μικρή σαλιάρα (υπάρχουν κόκκινες κίτρινες)?

fitos100 17-10-17 14:12

Παιδιά δε ξέρω αλλά τη τελευταία φορά που είχα σαργό στο ενυδρείο δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα. Φυσικά μπορεί να ήταν απλά σύμπτωση. Στο ενυδρείο τώρα έχω ένα γύλο και ένα ανεμωνογοβιό. Την ερώτηση την κάνω γενικά για όλα τα ψάρια αν υπάρχουν κάτι σαν κανόνες μεταφορας. Στη σακούλα μεταφοράς ή σε κουτί, γιατί πρέπει να αφήνω αέρα πέρα της επιφάνειας του νερού? Το οξυγόνο δεν είναι μόνο στον όγκο του νερού εκείνη τη στιγμή;;

Naxian 17-10-17 18:56

Το οξυγόνο που υπάρχει στο νερό που θα βάλεις μέσα στην σακούλα, στο ψυγείο, στο μέσο μεταφοράς θα τελειώσει εύκολα και γρήγορα. Με την ανατάραξη της επιφανείας του νερού εμπλουτίζεται πάλι με οξυγόνο, γι αυτό και όταν κάνουμε μεταφορά με σακούλα πχ, βάζουμε λίγο νερό (αρκετό ώστε να είναι άνετα τα ζωντανά) και γεμίζουμε με όσο περισσότερο αέρα μπορούμε.

pagokoftis 17-10-17 19:16

Ακριβώς... Το ποσοστό του οξυγόνου στον ατμοσφαιρικό αέρα είναι περίπου 21%, αντίθετα το ποσοστό του διαλυμένου οξυγόνου στο νερό δεν υπερβαίνει το 1% στην καλύτερη των περιπτώσεων, στον ίδιο όγκο!!

fitos100 18-10-17 10:52

Δηλαδή αν έχω ενα κομπρεσοράκι του αέρα του αυτοκινήτου, με πέτρα οξυγόνου (αυτή που βάζουμε στα ενυδρεία) στην άκρη του, τη κάνουμε τη δουλειά μας

voas 18-10-17 12:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από fitos100 (Μήνυμα 1024696)
Δηλαδή αν έχω ενα κομπρεσοράκι του αέρα του αυτοκινήτου, με πέτρα οξυγόνου (αυτή που βάζουμε στα ενυδρεία) στην άκρη του, τη κάνουμε τη δουλειά μας


καλημερα φίλε από την πανέμορφη Κύπρο!

σε μεγάλη σακούλα μεταφοράς ψαριών, 50-50 αερα/νερο και ρίξε μέσα και 3-4 κόκκους ενεργού άνθρακα!

δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα........

καλή συνέχεια.......


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:31.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01833 seconds with 11 queries