Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Μεσογειακό (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=35)
-   -   Παρουσίαση και γνώμες για μεσογειακό ενυδρείο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=98452)

fitos100 06-10-17 02:00

Παρουσίαση και γνώμες για μεσογειακό ενυδρείο
 
Γεια σε όλους. Είμαι από Κύπρο και έχω και εγώ σαν χόμπυ τα ενδρεία. Θα ήθελα να σας δείξω το ενυδρείο μου και αν μπορέσετε να με βοηθήσετε σε κάποιες απορίες μου.
Παρακάτω είναι κάποιες φωτό του ενυδρείου.

fitos100 06-10-17 02:31

6 Συνημμένο(α)
ακολουθούν φωτό.

fitos100 07-10-17 23:59

Όπως βλέπετε μέσα έχω κοράλλια ψεύτικα για ντεκόρ μέχρι να βρω αληθινά. Από φίλτρο δεν έχω σαμπ, έτσι έχω εξωτερικό φίλτρο 1000 λτρ ανά ώρα και skimmer boyu. Από κυκλοφορία έχω δύο κυκλοφορητες της tunz με 2500 λτρ ανά ώρα.
Από ψαράκια έχω ένα γυλο, ένα ψάρι σαν Gabby, δύο αχινούς και ερημίτες.
Το ενυδρείο έχει πάνω από 1,5 χρόνο ζωής.

Από μετρήσεις έχω :
NH4 0
NO2 0
NO3 15
PO4 ΙΧΝΗ

Το πρόβλημα με τα νιτρικά το απόκτησα όταν έβαλα ένα καινούριο υλικό στο φίλτρο και μου γύρισε μπούμερανγκ. Έτσι προσπαθώ σιγά σιγά να το εξαλειψω. αλλαγές νερού κάνω μια φορά τον μήνα, πράγμα που σκέφτομαι να το κάνω λίγο πιο συχνά.
-------------------------
Οι απορίες που εχω είναι μια με την κυκλοφορία. Όπως την βλέπω είναι εντάξει η ροή στο ενυδρείο. Απλά οι κυκλοφορητες δουλεύουν 24 ώρες την μέρα. Φοβάμαι να τους βάζω χρονοδιακόπτη γιατί με το συνεχές άναμμα και σβήσιμο μπορεί να καούν η κάνω λάθος????
Η άλλη μου απορία ειναι με την αλλαγή νερού. Το νερό το παίρνω από τη θάλασσα και το βάζω σε ένα μικρό ενυδρείο στο σπίτι, όπου το αφήνω να καθαριστεί με ένα φίλτρο με ενεργό άνθρακα .
Το νερό πόσες μέρες μπορώ να το αφήσω μέχρι να κάνω την αλλαγή??? Χάνει μήπως κάποια σημαντικά στοιχεία Ή απλώς είναι νερό??

kostas82 09-10-17 01:16

Καλή αρχή φίλε μου, για εμένα καλύτερα να βγάλεις τα ψεύτικα Κοραλλια δείχνουν αφύσικα , τον βράχο σου προσπάθησε να τον σπάσεις σε ένα δυο νησιά ή έτσι ώστε να έχει περάσματα και σπηλιές για να κυκλοφορήσει το νερό και να κρύβονται τα ψάρια.
Τα ψαράκια σού τα βλέπω λίγο αδύνατα.
Θερμοκρασία πως κρατάς ;
Στο φίλτρο σου τι υλικά έχεις;
Το νερό καλύτερα να το αλλάζεις φρέσκο ή τουλάχιστον στο βαρέλι να έχεις ένα κυκλοφοριτη να μην είναι στάσιμο .

fitos100 09-10-17 02:17

Τα ψεύτικα κοράλλια θα τα βγάλω σίγουρα όταν βάλω ζωντανά στο ενυδρείο. Όσο για το βράχο δε νομίζω να κάνω αλλαγή μετά από 1 χρόνο λειτουργίας. Η αλήθεια είναι ότι υπάρχουν χώροι για να κρύβονται τα ψάρια.
Τη θερμοκρασία τη κρατώ με ανεμιστηρακια το καλοκαίρι. Έχω πολλή εξάτμιση αλλά έχω αυτόματη αναπλήρωση. Μπορεί σε κάποια φάση να καταλήξω σε ψυκτικό, γιατί στη Κύπρο η θερμοκρασία είναι υπερβολική το καλοκαίρι.
Στο φίλτρο βάζω αυτά τα κεραμικά δαχτυλίδια άνθρακα και αντί φοσφωρο.
-------------------------
Βασικά αυτό που θέλω να ξέρω με το νερό, είναι αν μπορω να το κρατώ για μέρες. Εννοείται με κυκλοφορία στο βαρέλι.
Μπορεί να πάω να μαζέψω νερό αλλά να μη προλάβω αμέσως να κάνω την αλλαγή. Αν την κάνω μετά από λίγες μέρες χάνω τίποτα???

voas 10-10-17 14:37

καλή αρχη φίλε να έχεις από την όμορφη Κύπρο!

καλύτερα να κάνεις αυθημερόν αλλαγη νερού!

καλή συνέχεια να έχεις!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:09.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01193 seconds with 11 queries