Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=159)
-   -   λιμνη στον κηπο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=93037)

tsala 03-09-16 16:20

Δεν ειμαι της λιμνης... Ασε που δικο μου χωρο,δεν εχω.
Εχω το ενυδρειο εξω και το βλεπω σαν mini λιμνη:D

odin79 12-09-16 14:21

1 Συνημμένο(α)
γεια σας και παλι βρηκα αυτο το δοχειο βγαινει σε 150 και 300 λιτρα λεω να παρω το 300αρι,τωρα οι σκεψεις ειναι ειτε να γινει με διαμερισματα ειτε να πεφτει απο πανω σε μηχανικη και απο κατω σε βιολογικη.θα προτιμουσα να γινει με διαμερισματα για να καθαριζεται πιο ευκολα αλλα το θεμα ειναι πως κολαω τα διαμερισματα?αυτος μου ειπε οτι μπορει να μου κανει τρυπες και ρακορ δωρεαν αλλα δεν μπορει να κολλησει πλαστικο..

Τάκης 12-09-16 14:36

Δεν κολλάει αυτό το πλαστικό,
μόνο με ανοξείδωτες βίδες τα χωρίσματα και για στεγάνωση κόλλα bisson polymax
http://www.praktiker.gr/p/kolla-biso...ml-425gr-16835
http://www.praktiker.gr/p/kolla-biso...ar-300gr-25213
και τα χωρίσματα μάλλον με πλεξιγκλας,
τρύπες για ρακόρ είναι εύκολο, και με τα λαστιχάκια που υπάρχουν θα είναι μια χαρά

odin79 12-09-16 16:44

υπαρχει κανα βιντεακι Τακη?

Τάκης 12-09-16 16:47

Δεν έχω δει βρε Γιάννη, από την εμπειρία μου στα είπα,
έχω προσπαθήσει να κολλήσω σε βαρέλια με τέτοιου είδος πλαστικό,
έφαγα ήττα :(
----------------------------------------------
και σε γλάστρες προσπάθησα,
ούτε και σε αυτές,
ακόμα και με εποξική 2 συστατικών,
μετά από λίγο καιρό ξεκολλάνε

odin79 12-09-16 21:30

Τακη λες να το κανω σαν baki shower τυπου?

Τάκης 12-09-16 21:38

Είναι ποιο εύκολο,
και ίσως είναι καλύτερα αντι για ένα μεγάλο να βάλεις μερικά μικρά, το ένα πάνω στο άλλο

odin79 12-09-16 22:03

οκ ευχαριστω τακη

Τάκης 12-09-16 22:07

δες να πάρεις και μερικές ιδέες
https://www.google.gr/search?q=bakki...w=1280&bih=647
αλλά περίμενε να μπει και η Αρτεμησία να μας πει τη γνώμη της :)

Artemisia 14-09-16 11:45

1 Συνημμένο(α)
Γιάννη αν θέλεις να κάνεις ένα σωστό συστημα φίλτρανσης, για μένα αυτό ειναι το πιο σωστό.

odin79 19-09-16 11:42

1 Συνημμένο(α)
αποφασισα τωρα που ειναι ζεστος ο καιρος ακομα να κανω αναβαθμηση την φιλτρανση για να μην πειραξω την βιολογια τον χειμωνα που ουτως η αλλως ζοριζεται.πηρα ενα δοχειο 300 λιτρα,30 μετρα ελαιοδιχτο εχω αλλα 20 στο φιλτρο,100 λιτρα ελαφροπετρα εχω καμια 60 ακομα,ανεπιστρωφη βαλβιδα,και ιαπωνικη ψαθα που θα ερθει σε καμια 10 μερες 2 κομματια απο αυτη http://www.ebay.de/itm/1x-Japanmatte...QP6iys1va6xddA

η εισοδος θα ειναι απο κατω επειδη με pvc και τετοια δεν το εχω αγορασα σωλινα ευκαμπτο που θα γινουν τρυπες και θα μπει στον πατο του δοχειου.απο πανω το πλαστικο πλεγμα.μετα ελαφροπετρα και μετα διχτυ και ιαπωνικη ψαθα στο τελος.στην εξοδο του νερου σε δευτερη φαση θελω να φιαξω κατι σαν skimbox θα υπερχειλιζει εκει το νερο θα πεφτει πανω σε μια σιτα sieve και θα βγαινει για την λιμνη.για καπακι αγορασα ενα κοματι ξυλο που θα το ντυσω με πλαστικο για να μην σκεβροσει. στο κομματι του skimbox θα χρειαστω τα μαστορια του φορουμ.με αυτο το φιλτρο εχω πανω απο 10% φιλτρανση.σε δευτερο χρονο ισως αλλαξω και την αντλια

aliens- 19-09-16 13:12

Πας να φτιάξεις κάτι πολύ δυνατό. Πολύ έξυπνη κίνηση η ανεπίστροφη βαλβίδα.

Ούτε εγώ έχω ασχοληθεί με pvc, αλλά για την δουλεία που θες καλύτερα να βάλεις pvc. Οι τρύπες του πράσινου σωλήνα θα βουλώνουν και θα είναι δύσκολο να τον καθαρίσεις. Και στον σωλήνα pvc θα βουλώνουν, απλώς είναι αρκετά ποιο εύκολος ο καθαρισμός ;)

Τις ελαφρόπετρες βάλτες σε σακουλάκια όπως έχω κάνει και εγώ. Θα σε διευκολύνουν στον καθαρισμό.

Θα το ξανά γράψω. Ελπίζω να μην γίνομαι κουραστικός :) Είδη τα έχεις σε ένα βαρέλι και ξέρεις καλύτερα να σε βολεύει ή όχι.
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aliens- (Μήνυμα 955994)
.....
Όπως τα λέει και ο takolas . Καλό είναι να έχεις 2 φίλτρα. Ένα μηχανικό και ένα βιολογικό. Θα είναι ποιο εύκολος ο καθαρισμός σε σχέση με ενά μεγάλο.

Κανονικά πρώτα έχεις το sieve να σου μαζέψει τα χοντρά. Μετά ελαιοδιχτο , ιαπωνική ψάθα και τέλος ελαφρόπετρα. Αλλιώς θα σου βουλώνει ποιο εύκολα/γρήγορα το βιολογικό σου υλικό.

Τα πας πολύ καλά. Συνέχισε έτσι να μας δίνεις το σωστό παράδειγμα για την φίλτρανση !!!

odin79 19-09-16 14:01

1 Συνημμένο(α)
ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια η αληθεια ειναι οτι απο εσας τα εχω δει.σε σακουλακια εχω την ελαφροπετρα και τωρα ετσι θα μπει τα εχω αγορασει φαινονται και στην φωτο.οπως βλεπεις στην φωτο ετσι θα μπει ο σωληνας με πολλες τρυπες και θα βιδωθει στο ρακορ θα το βγαζω και θα το πλενω αργοτερα μπορει να βαλω pvc.την ανοιξη θα βαλω και προφιλτρο

Artemisia 19-09-16 14:34

Καλή επιτυχία καλέ μου Γιάννη :D:D

aliens- 19-09-16 14:44

πωπω.. είμαι γκάβακας. Τώρα πρόσεξα τα σακουλάκια, όπως και το πλαστικό πλέγμα. Καλά το πας. Πρόσεξε μήπως το βάρος από τις ελαφρόπετρες σου συμπιέζει το πράσινο σωλήνα και μετά από κάποιους μήνες / χρόνια δεν περνάει νερό από εκεί μέσα :)

odin79 19-09-16 15:06

:grin:Ευχαριστω Ατρεμις.Παναγιωτη εχουν νευρα οι σωληνες αυτοι δεν πατιουνται με τιποτα αλλα γενικα ειμαι πολυ προσεκτικος σε αυτα..

ΥΓ εχω ονοματισει τα ψαρακια.τους εδωσα ονοματα απο εδω μεσα Αρτεμις,Αλιενς,Τσαλα.Κλεοβουλος,Τακης κτλ:grin::grin::grin:

tsala 19-09-16 15:15

Δειξε μου τον tsala τωρα! :D
Ωραια , πας για φιλτραρα βλεπω!! :smt041

odin79 19-09-16 15:38

1 Συνημμένο(α)
χαχαχαχαχαχαχαχ μολις ηρεμισω θα κανω αφιερωμα χαχαχαχα τα 6 μεγαλα ειναι μοντς τα υπολοιπα αγαπημενα μελη.αλλα επειδη εισαι βιαστικος να σαι!το ασπροκοκκινο που ειναι δεξια:D:D:D

Artemisia 19-09-16 15:43

Xαχαχαχαχαχα έχω Χρυσόψαρο με το όνομα μου :D:D:D ως νονά θα του πάρω δώρο !!!

odin79 19-09-16 15:44

κατσε να δεις τον Τακη ειναι ενα γομαρι σαρασα

tsala 19-09-16 15:49

:D:D

Ασε τον Τακη και ταιζε τον tsala να δωσει μπόι!:D

Τάκης 19-09-16 15:55

χαχαχαχ, ρε τρελοκομείο
έδωσες ονοματα απο τους χρυσοψαροκαμμένους.
κανόνισε για καμια παρουσιάση :)
Αντε να δουμε και το φίλτρο πως θα πάει, δειχνει πολλά υποσχομενο

odin79 20-09-16 12:26

Σε ενα χρονο θα σε εχω κανει .....Τακη... Αρτεμις εχουν παρει δωρα απο σενα ολα!! <3

Μακαρι να παει καλα για το skimbox σε χρειαζομαι....
-------------------------
εκανα βλακεια!εκανα τις τρυπες χαμηλα και δεν βιδωνουν καλα τα ρακορ φωναξα εναν υδραυλικο τωρα να δω τι θα κανουμε για 1 εκατοστο!ελπιζω να το σωσω

Artemisia 20-09-16 12:48

Αμαν βρε Γιάννη :confused: ενημέρωσε μετα πφφφφφφφφ με άγχωσες !!

tsala 20-09-16 12:50

Που τις εκανες βρε και δεν βιδωνουν;

Τάκης 20-09-16 13:12

έκανες τις τρύπες χαμηλά και δεν χωράει το παξιμάδι να βιδώσεις τα ρακορ ε ;

odin79 20-09-16 15:27

ναι τακη ακριβως το πηγα σε αυτον που το πηρα τις εκλεισε ανοιξε νεες στην σωστη θεση απο τα 2 ρακορ το ενα μια χαρα το αλλο σταζει!

Τάκης 20-09-16 15:51

βάλε τεφλόν σε αυτό που στάζει ή μπορεί να θέλει άλλη φλάτζα/λαστιχάκι.
Μπορείς να βάλεις ενυδρειακή σιλικόνη στο σπείρωμα αλλά δεν θέλει πολλές μετακινήσεις, δηλαδή μετά δεν το ακουμπάς

tsala 20-09-16 16:18

Αν δεν εβαλες φλατζα, μην περιμενεις να μην σταζει..
Για μενα, βαλε διπλες φλατζες μεσα-εξω και θα σαι 100% οκ!

odin79 20-09-16 16:51

A ρε τσαλα θεουλη!!!!εβαλα και απο μεσα και ολα ζαχαρη!!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:55.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02414 seconds with 11 queries