Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=159)
-   -   λιμνη στον κηπο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=93037)

odin79 04-03-17 15:57

γεια σου τακη...ειχα τρεξιματα βρε τακη αστα..θα ηθελα απο την εξωτερικη πλευρα να βαλω ενα φυτο που να κρεμαει για να καλυψει το φιλτρο και απο την εσωτερκη κατι θαμνωδες ισως.εχεις κανα βιντεακι πως φιαχνω αυτη την γλαστρα?

Τάκης 04-03-17 16:12

Για δες μήπως πάρεις καμια ιδέα από τις δικές μου
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=91831
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=86354

odin79 04-03-17 21:01

ευχαριστς τακη το δευτερο βοηθησε αρκετα

odin79 04-04-17 11:57

5 Συνημμένο(α)
μετα απο εναν βαρυ χειμωνα αποφασισα επιτελους να φιαξω τον περιβλοντα χωρο της λιμνης ειναι αρκετα δυσκολο αφου το εδαφος ειναι πολυ επικλινες. προσπαθησα να φιαξω επιπεδα,κατι καταφερα, και φυτεψα κυριως διμορφοθηκες αλλα κακαποια αλλα φυτα.οταν φουντωσοθν ελπιζω να φαινονται καλυτερα..και μερικεσ φωτογραφιες απο τα ψαρια ετσι να μην ξεχνιομαστε

Artemisia 06-04-17 17:18

Να τα χαίρεσαι Γιάννη !! :D όμορφα !! βάλε βρε και λίγο γκαζόν ;)

Kostas G. 06-04-17 17:20

Ωραίος Γιάννη!! :) Θα γίνει πολύ ωραία τώρα που έφτιαξες το επίπεδο του χώματος γύρως της και την φύτεψες!!
Θέλεις λίγα φυτά που να απλώνουν να κρατάνε και το χώμα καλύτερα/να εμποδίζουν την διάβρωση

odin79 08-04-17 00:09

ευχαριστω πολυ παιδια...Αρτεμις το γκαζον ειναι μεγαλη συζητηση ειναι πολυ μεγαλοσ ο κηπος...Κωστα εβαλα διμορφοθηκες που ειναι ερπουσες απο οτι μου ειπε και αγορασα και σημερα καποια αλλα που θα φυτεψω μολις το επιτρεψει ο χρονος μου..

giorgostriv 08-04-17 11:59

γεια σου γιαννη ,με τοσο μεγαλο κηπο σιγουρα καποια στιγμη θα μπεις στον πειρασμο να μεγαλωσεις και τη λιμνη:)

odin79 09-04-17 20:32

Γιωργο σε πειρασμο για δευτερη λιμνη ειμαι χαχαχαχαχα

odin79 05-07-17 19:33

4 Συνημμένο(α)
Γεια σας παιδια ειπα να κανω ενα update..H λιμνουλα τα παει εξαιρετικα εχει καθαρισει εντελως εδω και καποιους μηνες και πριν μια εβδομαδα ανακαλυψα και 2 μωρα χρυσοψαρα..

BORKED

tsala 05-07-17 19:42

Γειά σου Γιάνναρε! να σου ζήσουν!! :p

odin79 05-07-17 19:58

γεια σου ρε τζονι...μια ερωτηση την τροφη κινσι την ξερεις?αξιζει?

Τάκης 05-07-17 19:59

Γεια σου βρε Γιάννη,
να σου ζήσουν βρε :)

odin79 05-07-17 20:37

na sai kala takiiii

janickrules 05-07-17 20:48

πολυ ωραιο οντως!!

τροφη,φτιαξε δικη σου καλυτερα και δινε εναλλαξ με αυτη του εμποριου!
εκει να δεις αναπτυξη!

odin79 05-07-17 21:26

ευχαριστω πολυ!!αυτο δεν ξερω να το κανω!!

janickrules 05-07-17 21:38

υπαρχουν απειρες "συνταγες" και σιγουρα πιο καταλληλοι απο εμενα για να σου προτεινουν (takis,tsala κλπ)

εγω προσωπικα, ταιζω συχνα γαυρο (φιλετο).
ή το εχω ετοιμο στην καταψηξη και απλως το ξεπαγωνω, ή αποτελει μερος μιας πιο συνθετης καλυτερης συνταγης:

καροτο,σπανακι,μαρουλι,σκορδακι,λαχανο,μπροκολο.

καποια απο αυτα (σε καθε συνταγη κανεις αλλαγες) τα ζεματιζεις και τα βαζεις στο μουλτι μαζι με ωμο γαυρο (φιλετο - δηλ καθαρισμενο και χωρις κοκκαλο).
στην συνεχεια απλωνεις το μειγμα σε μια σακουλιτσα και τα βαζεις καταψηξη.
καθε τοσο κοβεις ενα "κομματι" το ξεπαγωνεις και το προσφερεις!

εναλαξ δινεις κατι απο τα παραπανω (πχ σπανακι) φρεσκο, ελαφρως ζεματισμενο.

αυτο τουλαχιστον κανω εγω!;)

επισης μπορεις να δινεις (ειδικα για τα μικρα) καλα βρασμενο αυγο.
κροκο κυριως (εγω δινω και ασπραδι)!

εχε υπ'οψην σου οτι ολα τα παραπανω επιβαρυνουν το νερο,οποτε θες ισχυρη βιολογια και συχνες αλλαγες!

και καλα ξεμπερδ... καλη συνεχεια ηθελα να πω!!:D

Τάκης 05-07-17 21:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από odin79 (Μήνυμα 1016641)
ευχαριστω πολυ!!αυτο δεν ξερω να το κανω!!

ελα βρε που δεν ξέρεις :)
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=87701

janickrules 05-07-17 21:53

και μετα σπαμε το κεφαλι μας για το απιστευτο commet σου!:D

odin79 05-07-17 21:58

ελα βρε που δεν ξερεις λεει χαχαχαχα ευχαριστω παιδια πολυ θα το δοκιμασω!!

panoskoi 10-08-17 09:35

Γεια σου γιαννη
Να σου πω για το φιλτρο
Προσωπικα εγω ετοιμο φιλτρο χρησιμοποιησα οταν πρωτοξεκινησα να ασχολουμε και ειχα λιγα λιτρα
Οσο εξελισομουνα ομως παρατηρουσα οτι τα ετοιμα φιλτρα ειναι και ακριβα και ανεπαρκη για μια καλη ξαθαρη και γερη σε βιολογια λιμνη
Ετσι εδω και 15 χρονια ποτ ασχολουμε εχω αλλαξει γυρω στα 4 φιλτρα
Ενα ετοιμο και 3 φτιαχτα
Το τελευταιο το εφτιαξα πριν 2 μηνες και με εχει ικανοποιησει αρκετα και σε κοστος ξατασκευης και σε ποιοτητα και σε απλοτητα
Τωρα απο κει και περα μιας και βαζεις χρυσοψαρα σε 2000 κιτρα περιπου νομοζω το φιλτρο που σκεφτεσαι το ετοιμο ειναι μια χαρα
Απο κει και περα ομως σε διαβεβαιω πως σε ενα χρονο θα γλυκαθεις και θα θες koi αντι για χρυσοψαρα και περισσοτερα λιτρα
Τοτε ειναι που θα αλλαξεις και φιλτεο για κατι πιο περιτεχνο
Κρατα λοιπον τωρα αυτο που εχεις και οταν γλυκαθειςοΏ½οΏ½ θα καταληξεις σε φτιαχρη λυση
Προσωπικα να ενα απο τα φιλτρα που φτιαξα για 4000 λιτρα προσφατα και εχει βγει αρκετα καλο

odin79 16-08-17 18:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panoskoi (Μήνυμα 1018965)
Γεια σου γιαννη
Να σου πω για το φιλτρο
Προσωπικα εγω ετοιμο φιλτρο χρησιμοποιησα οταν πρωτοξεκινησα να ασχολουμε και ειχα λιγα λιτρα
Οσο εξελισομουνα ομως παρατηρουσα οτι τα ετοιμα φιλτρα ειναι και ακριβα και ανεπαρκη για μια καλη ξαθαρη και γερη σε βιολογια λιμνη
Ετσι εδω και 15 χρονια ποτ ασχολουμε εχω αλλαξει γυρω στα 4 φιλτρα
Ενα ετοιμο και 3 φτιαχτα
Το τελευταιο το εφτιαξα πριν 2 μηνες και με εχει ικανοποιησει αρκετα και σε κοστος ξατασκευης και σε ποιοτητα και σε απλοτητα
Τωρα απο κει και περα μιας και βαζεις χρυσοψαρα σε 2000 κιτρα περιπου νομοζω το φιλτρο που σκεφτεσαι το ετοιμο ειναι μια χαρα
Απο κει και περα ομως σε διαβεβαιω πως σε ενα χρονο θα γλυκαθεις και θα θες koi αντι για χρυσοψαρα και περισσοτερα λιτρα
Τοτε ειναι που θα αλλαξεις και φιλτεο για κατι πιο περιτεχνο
Κρατα λοιπον τωρα αυτο που εχεις και οταν γλυκαθειςοΏ½οΏ½ θα καταληξεις σε φτιαχρη λυση
Προσωπικα να ενα απο τα φιλτρα που φτιαξα για 4000 λιτρα προσφατα και εχει βγει αρκετα καλο

Πανο το φιλτρο μου ειναι φιαχτο ειναι 300 λιτρα για μια λιμνη περιπου 3 κυβικα οποτε μια χαρα ειναι..τρεχει ενα χρονο και φετος δεν πρασινησε καθολου παρολο το δυσκολο καλοκαιρι τα ψαρια θεριευουν και ειχα και γεννα οπου επεζησαν 2 μικρα που ειναι τωρα σε μεγεθος αναπτηρα μεγαλου,κοι ακομα δεν εχω βαλει αλλα σκεφτομαι να βαλω ενα χωρις να ειμαι και σιγουρος αν πρεπει.

GiorgosLots 30-11-17 09:13

Πολύ ωραία η λίμνη σου και ο κήπος σου :) χαχαχα.. Αλλά να ρωτήσω κάτι σαν άσχετος; Καταρχήν σε ποιά περιοχή είσαι και δέυτερον το χειμώνα τι συμβαίνει με τις λίμνες στους κήπους; Εννοώ εμείς εδώ στην Κοζάνη πιάνει και -10 και παραπάνω. Δεν θα παγώσουν όλα εκεί μέσα στην λίμνη; Εδώ σπάνε οι βρύσες, οι αντλίες και τα φίλτρα στην λίμνη πως θα αντέξουν; Απορία άσχετου!!! χαχαχαχα..

Υ.Γ Σόρυ άμα χαλάω το θέμα ας το μεταφέρει κάποιος moderator αν είναι άσχετο. :)

Artemisia 30-11-17 10:59

Καλημερα Γιωργο :) ειναι πολυ λογική η απορία σου. Τον χειμωνα εγω εχω δει μεχρι -17 δεν κανεις τιποτα δηλαδη, δεν σταματας τις αντλιες και την φιλτρανση γιατι οσο υπαρχει κυκλοφορία δεν παγώνει εντελώς. Βάζεις και μια αεραντλια να εχει αναταραξη η επιφάνεια και μπορει να παγωσει περιμετρικά. Εχω δει την δικια μου παγωμένη όλη εκτός απο την επιστροφη του νερού στην λίμνη. Τα μηχανηματα αν ειναι αξιόπιστα δεν παθαινουν κατι απο το κρύο το μεγαλύτερο προβλημα τους ειναι η ζεστη .

GiorgosLots 30-11-17 22:13

Μάλιστα κατάλαβα Αρτεμισία. Ρε με αυτά που βλέπω εδώ μέσα με φυτιλιάζεται και μου φαίνεται θα αρχίσει να φεύγει όλος ο προϋπολογισμός σε ενυδρεία και λίμνες!!! χαχαχαχαχα.. :rolleyes::D

Artemisia 01-12-17 00:16

Γιώργο τώρα εγω αν σου πώ πόσο ξεκούραστες είναι οι λίμνες και με σχετικά λογικό προυπολογισμό, τι σκέφτεσαι ??? :D:D:D
Δεν μιλάω για Κόι εκεί πάμε σε άλλο budget αλλά για χρυσόψαρα είναι πολύ απλά τα πράγματα και με λίγη προσωπική δουλειά γίνεται σούπερ ;)
Εδω θα είμαι να βοηθήσω αν το αποφασίσεις και δεν θα βγεί πάνω απο ένα ενυδρείο 300 λίτρων σε τιμή. Αν έχεις χώρο και το θές , με καλείς your fairy :D:D:D

odin79 11-03-18 01:41

γεια σας παιδια.. η λιμνουλα τα παει τελεια βεβαια εχουν πρασινισει τα τοιχωματα αλλα το νερο ειναι καθαρο και τα ψαρια εχουν γινει τερατακια.. θα ηθελα να αλλαξω την αντλια μου και απο 3.000 λιτρα να παω στα 5-6000 αν εχετε καμια προταση θα το εκτιμουσα

Artemisia 11-03-18 02:29

Βρε Γιαννακο μου ! 😊 χαθηκαμε !
Σου υποσχομαι θα ψαξω απο βδομαδα 😊
Χαίρομαι πάντως που ολα πανε καλά και που χαίρεσαι την λιμνη σου !

odin79 11-03-18 04:00

Αρτεμουλα <3 σε ευχαριστω πολυ.. μπορει να χανομαστε αλλα δεν λησμονιομαστε εμεις

aliens- 12-03-18 11:08

Και εγώ είμαι στην αναζήτηση μιας μεγαλύτερης αντλίας αυτήν την στιγμή και μάλλον καταλήγω σε αυτή.

https://www.ebay.de/itm/AquaForte-O-...AdZVUSLJ3rvA-A

EUR 70.45 + Postage: EUR 16.90 DHL Paket

Teichpumpe AquaForte O-6500 65 watt
Fοrderleistung: 6500 ltr/h
max. Forderhοhe: 3,5 m
Ein/Ausgang: 1 1/2"
Kabellαnge: 10 m

Υ.Γ.1. Τα credit πάνε στην Artemisia που έχει προτείνει αυτή την μάρκα σε κάποιον άλλον εδώ στο φόρουμ. Ελπίζω να σου (μας) προτύνει κάτι καλύτερο :)

Υ.Γ.2. Ίσως χρειαστούμε μεγαλύτερη έξοδο στα φίλτρα. Εσύ που έχεις επίπεδο πλευρά μπορείς να χρησιμοποιήσεις bulkhead. Εγώ που έχω βαρέλια και είναι καμπυλωτά σκέπτομαι να βάλω 2" uniseal, και ψάχνω για καλή τιμή...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:18.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02662 seconds with 11 queries