Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=159)
-   -   λιμνη στον κηπο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=93037)

odin79 23-10-16 13:19

εχω φυτα γιαννη οχι παρα πολα αλλα εχω 4 γλαστρες.μετραω με σερα,αλλαγες καθε βδομαδα καμια 500 λιτρα

tsala 23-10-16 13:22

ισως αυτα τα φυτα ειναι αρκετα για να τραβανε τα παραγωμενα νιτρικα.
τα λιτρα ειναι αρκετα, τα ψαρια μικρα, ολα παιζουν τον ρολο τους.
παρολαυτα, καλο θα ηταν να μετρουσες και με ενα αλλο τεστ , να ειμαστε σιγουροι..
στειλε ενα μπουκαλακι με ελτα να στο μετρησω και με api,salifert :D:D:D:D

odin79 23-10-16 13:45

ισως δεν ξερω γιαννη αλλα θα βαλω uv δεν γινετε ετσι.τα τεστακια καλα μετρανε αφου κανω μετρησεις στο φυτεμενο.

Τάκης 23-10-16 18:43

μη ξεχνας πως και η πράσινη αλγη καταπίνει τα νιτρικά

tsala 23-10-16 20:45

βαλε uv, ετσι κι αλλιως κανει και αλλη (καλη) δουλεια

Artemisia 24-10-16 16:32

Γιάννη μέτρα Φωσφορικά και πές τιμή ;)
Ξέρω ότι θέλεις να την βλέπεις καθαρή όπως ήταν αλλά δεν φταίει τίποτα καλέ μου το φίλτρο σου δεν έχει στρώσει , για μένα το πιο εύκολο είναι να σου παραγγείλω UV αλλά θα σου πρότεινα να περιμένεις λίγο ακόμα .
ότι θέλεις εδω είμαι :D δεν σε ξέχασα ;)

odin79 24-10-16 17:28

θα μετρησω αυριο και θα γραψω Αρτεμις.ευχαριστω:grin:

Artemisia 24-10-16 17:38

Να σαι καλά Γιάννη μου και σόρι για την απουσία ;)
Πρίν πάμε σε uv να δοκιμάσουμε κανένα αντιφωσφορο ;) αν είναι αυτο το πρόβλημα .

tsala 24-10-16 18:01

ακου την νεραιδα που ξερει καλυτερα, γιατι αν ακουσεις εμενα ,θα χα βαλει ηδη uv:D

Artemisia 24-10-16 18:12

Χαχαχαχαχαχα οχι βρε Γιάννη μου και σενα να σε ακούει :D:D απλά για να δώ τον λόγο θέλω ..... δεν μπορεί να μην επαρκεί η φίλτρανση απλά κάτι κρασάρει το σύστημα ή δεν έστρωσε σωστά λόγο θερμοκρασιών ;) η ευκολη λύση είναι η uv η δυσκολία είναι να βρείς τον λόγο που το προκαλεί :)

tsala 24-10-16 18:19

Δεν το ειπα ειρωνικα (δεν ξερω και αν φανηκε ετσι:D) , απο λιμνες δεν ξερω και πολλα ,αρα εσυ μπορεις να βοηθησεις καλυτερα.
συμφωνω οτι πρεπει να βρεθει η αιτια... η φιλτρανση ειναι μια χαρα(και ακομη παραπανω)

Artemisia 24-10-16 18:56

όχι βρε Γιάννη μου και εγω απο σεβασμό σε σένα το εγραψα προς θεού :D:D είναι δυνατόν ??

tsala 24-10-16 23:38

τα λεω για τους υπολλοιπους αναγνωστες, εσυ ξερω οτι δεν παρεξηγεις:D

odin79 25-10-16 11:10

επανερχομαι με μετρησεις αμωνια 0 νιτρωδη 0 νιτρικα 0 φωσφορικα 2mg/lt

Artemisia 25-10-16 15:31

Γιάννη για φυτεμένο ενυδρείο θα ήταν σούπερ ;) Τωρα στην δικιά σου περίπτωση θέλω να δείς αν έχεις σάπια φύλλα στον πάτο της λίμνης ή λάσπη (σε πρώτη φάση) και αναλόγως πράττουμε . Καθαρίζεις τα πάντα απο τον πάτο.
Αν δεν φταίει αυτό και το νερό σου έχει φωσφορικά (κάνε μια μέτρηση και στης Υδρευσης) πάμε για αντιφώσφορο .
Τα ποσοστά (ιδανικά) για να μην είχες πρόβλημα θα έπρεπε να ήταν 0.005-0.02 mg/lt .
Βλέπεις και μου λές :D

giorgostriv 25-10-16 18:42

φιλε γιαννη καταλαβενω απολυτοσ την ανυσηχια σου,και μαλλον την ανυπομονησια σου να δεισ το νερο σου καθαρο και να χαρεισ τα ψαρια σου,το φιλτρο σου ειναι super,η αντλια σου ειναι λιγο μικρη και πιστευω θα σε παιδεψει,η γνωμη μου ειναι να μην κανεισ τιποτα και να περιμενεισ,το νερο σου σιγουρα θα καθαρισει απο μονο του μολισ τα ωφελιμα βακτηριδια δυναμωσουν,η γνωμη μου παντα απο πειρα ειναι το βιολογικο υλικο και η σωστη κυκλοφορια.

odin79 25-10-16 19:18

παιδια ευχαριστω πολυ.Αρτεμις ειναι αδυνατον να δω τον πατο της λιμνης σημερα εκανα και μια αλλαγη 60%

Γιωργο το ιδιο μου λεει και η αρτεμις να περιμενω απλα δεν μπορω να καταλαβω με τοσο που ταιζω γιατι εχω μηδενικες μετρησεις.οσο για την αντλια να περιμενω την ανοιξη η να την αλλαξω τωρα?βιολογικο εχω 150 λιτρα ελαφροπετρα

Artemisia 25-10-16 19:22

Να κάνεις ότι θέλεις αλλά εγω δεν πιστευω ότι φταίει η αντλία γιατι εγω στα χρυσόψαρα έχω μικρότερη .
Τα φωσφορικά είναι κάπως πολλά ;)

giorgostriv 25-10-16 20:34

παιδια ανταλλαγεσ αποψεων απλα κανουμε με ολο το σεβασμο και τη συμπαθια προσ ολλουσ,και παντα προσωπικη μου γνωμη εκφραζω.οι τοσο μεγαλεσ αλλαγεσ νερου στο σταδιο του στρωσιματοσ εγω διαφωνω αν η λιμνη δεν εχει ρυπουσ απο οργανικα στοιχεια φυλλα λασπη κλπ ,θεορω πωσ βιολογια αναπτυσετε και μεσα στη λιμνη εκτοσ απο το φιλτρο,και οπωσ δεν πρεπει να καθαριζουμε το φιλτρο με νερο βρυσησ ,ετσι και οι μεγαλεσ αλλαγεσ σε αυτο το σταδιο νομιζω δεν βοηθανε .εχει δικιο η αρτεμισια για τα φωσφορικα,βρεσ την αιτια και καταπολεμησε τη

Artemisia 25-10-16 20:50

Ναι βρε Γιώργο αλλαγές απόψεων κάνουμε, καλοπροαίρετα καλέ μου :D
Για την αλλαγή νερού έχεις δίκαιο δεν διαφωνώ σε τίποτα, απλά ο Γιάννης κουράστηκε να την βλέπει πράσινη και της έδωσε και κατάλαβε ο καλός μου :D
Γιώργο βάλε φωτό βρε να δεί ο κόσμος τι έχεις κάνει .

giorgostriv 25-10-16 20:53

γιαννη τωρα ειδα την ερωτηση σου για την αντλια,θα σου ελεγα να περιμενεισ να δεισ πωσ θα σου παει.το πιο ευκολο ειναι να σου πουμε βαλε uv βαλε υπερηχουσ βαλε ιονιστεσ και βαλε και ενα οζονιστη.μονο υπομονη σε αυτη τη φαση.τισ φωτο απο τισ δικεσ μου λιμνεσ το παλευω θελω να κανω μια παρουσιαση και εγω. ωστοσο μιασ και το αναφερα αυτουσ τουσ υπερηχουσ για την αλγη πολυ τουσ ζαχαρωνω ασοπσετε η κριση.

odin79 25-10-16 22:00

αρτεμις ακριβως αυτο που ειπες χαχαχαχα τις εδωσα και καταλαβε.θα περιμενω παιδια οτι πειτε.τι ειναι αυτο με τους υπερηχους για βαλε κανα λινκ να δουμε

Artemisia 26-10-16 13:25

Εγω θα έλεγα να πάς σε φίλτρο με ρητίνη αντιφωσφορου (νομίζω θα υπάρχει).
Γιατι με την uv δεν θα έχεις άλγη αλλά τα φωσφορικά θα υπάρχουν ....
Αυτα Γιαννάκο μου !! :D Καλημέρα !!

giorgostriv 26-10-16 19:07

γιαννη αν θεσ να δεισ για υπερηχουσ ψαξε ultrasonic algae control αλλα μην σου μπενουν ιδεεσ,εκτοσ αν θεσ να φτιξεισ λιμνη σε γηπεδο του γκολφ.

odin79 29-10-16 09:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giorgostriv (Μήνυμα 975606)
γιαννη αν θεσ να δεισ για υπερηχουσ ψαξε ultrasonic algae control αλλα μην σου μπενουν ιδεεσ,εκτοσ αν θεσ να φτιξεισ λιμνη σε γηπεδο του γκολφ.

Γιωργο οτι ειδα ειναι για τεραστιες λιμνες!σε pocet size δεν βγαινει?πολυ μου αρεσε

odin79 15-11-16 13:24

η λιμνη καθαρισε και επιτελους βλεπω τα ψαρακια μου. ταιζω μια φορα την μερα αλλα δεν εχουν την ιδια ορεξη

BORKED

Artemisia 15-11-16 14:05

Ωραία πράγματα Γιάννη μου :D:D Καθαρή λιμνούλα !!! όλα καλά θα πάνε δεν χρειάζεσαι τίποτα .

tsala 15-11-16 15:25

ωραια!
τωρα αρχιζει η εποχη συντηρησης, δεν θελουν πολυ φαι πλεον και οσο χειμωνιαζει θα μειωνεις

odin79 04-03-17 15:42

3 Συνημμένο(α)
καλησπερα παιδια τα νεα απο την λιμνη ειναι καλα συνεχιζει να μην ειναι πρασινη ελπιζω και το καλακαιρι να παει ετσι.ειχα μια ιδεα να βαλω στο πανω μερος του φιλτρου ζαρτινιερες με ελαφροπετρα και φυτα ετσι ωστε να φαινεται πιο ομορφο..η ζαρτινιερα θα ειναι γυρω στα 8-10 εκατοστα βυθισμενη αλλα δεν εχω ιδεα ουτε τι φυτα ουτε αν ειναι εφικτο να γινει.καμια ιδεα?

Τάκης 04-03-17 15:52

Βρε καλως τον Γιάννη,
που χάθηκες βρε συ ;
Μπορείς να βάλεις υδροχαρή φυτά βρε συ ,
όπως Ιριδες , Βουρλα κλπ
και Πάπυρο μπορείς να βάλεις αλλά οι ρίζες τους θα γεμισουν όλη τη γλάστρα


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:05.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02472 seconds with 11 queries