Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   μηπως ειναι αρρωστο?? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25099)

dr.geo 19-05-08 14:53

μηπως ειναι αρρωστο??
 
το καρχαριακι μου που το εχω 3 μερες καθεται ολη την ωρα ψηλα στο ενυδρειο....ειναι μονο του στην οροφη και με το κεφαλι προς τα πανω..ολα τα αλλα ψαρια ειναι ενταξει οπως παλια.....μηπως ειναι αρρωστο??μπορω να κανω κατι??

AlexandraT 19-05-08 15:09

βγάζει το κεφάλι να πάρει ανάσα από έξω?
Η απλά κάθεται ακίνητο ψηλά?
το σώμα του είναι κανονικό (ασπρες βούλες, πεταχτά μάτια, πρησμένη κοιλιά)?
Πόσο καιρό έχει στο ενυδρείο?
Οι συγκάτοικοι του?
Το ενυδρείο στρωμένο?

dr.geo 19-05-08 15:21

το ενυδρειο δεν ηταν στρωμμενο αλλα εβαλα μπολι εχτες απο στρωμμενο και εβαζα και πριν βακτηρια....καθετε καπως καθετα με το κεφαλι προς τα πανω.....δεν παρατηρω κατι αλλο πανω του....το αλλο καρχαριακι που εχω ειναι μια χαρα........:rolleyes:

ΑΝΤΩΝΗΣ1980 19-05-08 15:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dr.geo (Μήνυμα 263953)
το ενυδρειο δεν ηταν στρωμμενο αλλα εβαλα μπολι εχτες απο στρωμμενο και εβαζα και πριν βακτηρια....καθετε καπως καθετα με το κεφαλι προς τα πανω.....δεν παρατηρω κατι αλλο πανω του....το αλλο καρχαριακι που εχω ειναι μια χαρα........:rolleyes:


πολλα και ψαρια και λιγα τα λιτρα σου.

dr.geo 19-05-08 15:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΑΝΤΩΝΗΣ1980 (Μήνυμα 263965)
πολλα και ψαρια και λιγα τα λιτρα σου.

λες να φταιει αυτο???τωρα τι μπορω να κανω για να το σωσω??αυτο ειναι το θεμα...

ΑΝΤΩΝΗΣ1980 19-05-08 15:41

ριξε μια ματια εδω : http://www.tsamisaquarium.gr/periechomena.htm

αποφασιζεις τι σου αρεσει και τι ταιριαζει στα λιτρα σου.;)

Και πριζεις τον Πανο.:D:D:D:D

AlexandraT 19-05-08 15:50

Κοίτα, παγκάσιους είναι τα καρχαριάκια?
απο την μικρή μου εμπειρία τα ψάρια αυτά είναι πολύ πολύ ευαίσθητα.
Κατ΄ αρχήν για να το σώσεις (μάλλον έχει πάθει σοκ) κλείσε τελείως φως. Μην το ανάψεις για μια δυο μέρες.
Πάρε και άλλα βακτήρια απο στρωμένο ενυδρείο. Τα ψαράκια αυτά εχουν μηδενική ανοχή στην αμμωνία. Και μην κάνεις αλλαγή νερού, και μην βάζεις γενικά μέσα τίποτα ώσπου να ηρεμήσει.

tasinio 19-05-08 16:40

http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20 σκέφτομαι, πρέπει να το τοποθετήσετε εδώ

dr.geo 19-05-08 19:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από AlexandraT (Μήνυμα 263972)
Κοίτα, παγκάσιους είναι τα καρχαριάκια?
απο την μικρή μου εμπειρία τα ψάρια αυτά είναι πολύ πολύ ευαίσθητα.
Κατ΄ αρχήν για να το σώσεις (μάλλον έχει πάθει σοκ) κλείσε τελείως φως. Μην το ανάψεις για μια δυο μέρες.
Πάρε και άλλα βακτήρια απο στρωμένο ενυδρείο. Τα ψαράκια αυτά εχουν μηδενική ανοχή στην αμμωνία. Και μην κάνεις αλλαγή νερού, και μην βάζεις γενικά μέσα τίποτα ώσπου να ηρεμήσει.

δεν ξερω ακριβως πως τα λενε....να κλεισω τελειως το φως??και τα φυτα??τι εννοεις να μην βαζω τιποτα μεσα??και τροφη??μηπως θα ηταν καλυτερα να το βγαλω τελειως μην αρρωστησει και τα αλλα???
-------------------------
α επισης να σας πω οτι δεν τρωει τιποτα!!!:rolleyes:

netblues 19-05-08 19:32

Θελουμε μετρησεις αμμωνιας και καμμια φωτό...

dr.geo 19-05-08 20:02

δεν ξερω πως να κανω τις μετρησεις και μαλλον δεν εχω τον καταλληλο εξοπλισμο.........η εικονα σε μισο λεπτο ερχεται........
-------------------------
ρε παιδια πως ανεβαζουν εδω στο φορουμ φωτο???δεν βρισκω.........:D

Πάνος 19-05-08 20:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από AlexandraT (Μήνυμα 263972)
Και μην κάνεις αλλαγή νερού, και μην βάζεις γενικά μέσα τίποτα ώσπου να ηρεμήσει.

αν εχει αμμωνια στα υψη που ειναι και το πιο πιθανο με τοσα ψαρια σε αυτα τα λιτρα και αστρωτο φιλτρο....επιβαλλεται η αλλαγη νερου....σου εστειλα και πμ γιωργο...

dr.geo 19-05-08 21:09

ευχαριστω πολυ...το ειδα και σου απαντησα........

AlexandraT 20-05-08 09:36

Πανο,
να ρωτήσω πληροφοριακά, αν το ενυδρείο ειναι αστρωτο δεν θα έχει αρκετά βακτήρια για τον κύκλο της αμμωνίας, έτσι? Άρα αν κάνει αλλαγές συχνές δεν θα επιδεινώνει και το πρόβλημα αφού θα πετάει και βακτήρια? Ή μήπως η βοήθεια που θα του δίνει με το να πετάει την αμμωνία είναι πιο σημαντική?
Συγνώμη αν έδωσα λάθος πληροφορία.

Πάνος 20-05-08 16:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από AlexandraT (Μήνυμα 264318)
Πανο,
να ρωτήσω πληροφοριακά, αν το ενυδρείο ειναι αστρωτο δεν θα έχει αρκετά βακτήρια για τον κύκλο της αμμωνίας, έτσι? Άρα αν κάνει αλλαγές συχνές δεν θα επιδεινώνει και το πρόβλημα αφού θα πετάει και βακτήρια? Ή μήπως η βοήθεια που θα του δίνει με το να πετάει την αμμωνία είναι πιο σημαντική?
Συγνώμη αν έδωσα λάθος πληροφορία.

με αλλαγη νερου πετας αμμωνια...τα βακτηρια δεν ειναι στο νερο....ελαχιστα μονο...τα περισσοτερα ειναι στα υλικα του φιλτρου και καποια στις επιφανειες του ενυδρειου...τζαμια ξυλα πετρες..χαλικι ..κ.τ.λ.

dr.geo 20-05-08 18:27

δυστυχως ψωφησε το καρχαριακι αν και εκανα αλλαγες....δεν πειραζει...πανο αν θυμαμαι καλα ειχες πει οτι στο 20λιτρο θα μπορουσα να βαλω εναν μονομαχο????η οποιος αλλος ξερει.......

smernaros 20-05-08 18:55

μπορεις αλλα πρωτα στρωσε αυτο που ηδη εχεις και παρε και τεστ υγρα.

Ryu 20-05-08 18:56

μονομαχο μπορει να βαλεις.στα 20 λιτρα θα ειναι τελεια!αλλα νομιζω οτι εχεις αλλο ενα καρχαριακι μεσα?

Πάνος 20-05-08 19:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Ryu (Μήνυμα 264653)
μονομαχο μπορει να βαλεις.στα 20 λιτρα θα ειναι τελεια!αλλα νομιζω οτι εχεις αλλο ενα καρχαριακι μεσα?

ναι και 2 τιγρακια...δωσε τα ψαρια και βαλε εναν μονομαχο μεσα αφου σου αρεσουν...εχει αρχισει και το μπολι να κανει δουλεια οποτε ευχομαι να μην εχεις αλλο προβλημα...

dr.geo 21-05-08 20:48

ωραια.....θα αφησω για καποιον καιρο ακομα αυτα για να στρωθει το ενυδρειο και μετα θα παρω ενα μονομαχο...για να μαθω κιολας πρωτα...τετοια τεστ εχουν τα pet-shop?????και αν ναι ποια ειναι τα βασικα που πρεπει να εχω??

smernaros 21-05-08 21:02

αμμωνια νιτρωδη νιτρικα και προτεινω της API.

dr.geo 21-05-08 21:33

είναι δηλαδη καποια συσκευη?????μπορω να βρω και να παραγγειλω μια μεσω ιντερνετ απο καποιο site για ενυδρεια και τετοια???

Πάνος 21-05-08 21:41

ειναι υγρα αντιδραστηρια γιωργο...ξερεις εσυ..δοκιμαστικοι σωληνες ml νερου σταγονες αντιδραστηριων και χρωματικες κλιμακες...μπορεις και απο ιντερνετ...αλεξ-πολη δυσκολα θα βρεις καλης εταιριας...

dr.geo 22-05-08 00:25

μηπως εχεις να προτεινεις κανενα site που εχεις τιμησει και καμια καλη εταιρια???ολοι σας ετσι...οι περισσοτερες γνωμες ειναι καλυτερα......:D

Πάνος 22-05-08 00:47

απο ακουαριστικ γινονται πολλες παραγγελιες...δεν εχω προσωπικη εμπειρια..
http://www.aquaristic.net/index.php?...ram=test+tetra
δες το λινκ...καλα τεστ ειναι και της API αλλα δε τα βρηκα στο ακουαριστικ...μαλλον δε ξερω να ψαχνω...:D

PascM 22-05-08 11:54

Αφού δεν έχει ΑΡΙ το aquaristic :D:D:D

dr.geo 22-05-08 12:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 265432)
Αφού δεν έχει ΑΡΙ το aquaristic :D:D:D

μηπως ξερεις τοτε site που μπορω να ΑΡΙ που υποστηριζει ο πανος?

Πάνος 22-05-08 15:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 265432)
Αφού δεν έχει ΑΡΙ το aquaristic :D:D:D

με εκανες να νιωσω καλυτερα....:D:D
γιωργο εγω τα πηρα απο θεσσαλονικη...αν θες σου δινω μερικα τηλεφωνα απο μαγαζια..συγκρινεις τιμες και ρωτας αν στελνουν επαρχια....
αλλα εκτος απο ΑΡΙ τα παιδια λενε οτι και της τετρα ειναι πολυ καλα..και ισως καποιος μας πει και για αλλη εταιρια....

dr.geo 22-05-08 15:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 265485)
με εκανες να νιωσω καλυτερα....:D:D
γιωργο εγω τα πηρα απο θεσσαλονικη...αν θες σου δινω μερικα τηλεφωνα απο μαγαζια..συγκρινεις τιμες και ρωτας αν στελνουν επαρχια....
αλλα εκτος απο ΑΡΙ τα παιδια λενε οτι και της τετρα ειναι πολυ καλα..και ισως καποιος μας πει και για αλλη εταιρια....

ωραια..στειλε μου αν ειναι ενα pm με τηλεφωνα και θα κανονισω εγω.......και οποιος αλλος ξερει για αλλες εταιριες ας μας πει!!!

PascM 22-05-08 21:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 265485)
αλλα εκτος απο ΑΡΙ τα παιδια λενε οτι και της τετρα ειναι πολυ καλα..και ισως καποιος μας πει και για αλλη εταιρια....

SALIFERT


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:04.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02549 seconds with 11 queries