Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Χαθηκε ενα Γκαπι (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=18795)

christos chr 29-07-07 20:11

Χαθηκε ενα Γκαπι
 
Καλησπέρα σε όλους.Διαβάζω συνέχεια για να μάθω για το ενυδρείο αλλα αυτο που μου συνέβει δεν μπορώ να το καταλάβω.Έχω ενα ενυδρείο 70λιτρών και το οποίο έχει μεσα, εκτος απο πραγματικά φυτα, 2 Αρσενικα (1 Χαθηκε) Γκάπι, 4 Θηλυκά γκάπι,3 νέον,2 glass Catfish, και 1 πλεκοστομο.Από χθες το απόγευμα αγνοείται το ενα αρσενικό γκάπι. Έχω την εντύπωση οτι έχει πεθάνει αλλά δεν μπορώ να βρώ κανένα σημάδι.Το άλλο περίεργο είναι οτι σήμερα το πρωί η κοιλιά ενος απο τα glass catfish είναι παρα πολύ φουσκωμένη. Απο την μια σκεφτομαι μήπως είναι έγκυος αλλά απο την αλλη μπορεί να έφαγε και το πεθαμένο ψάρι.Στο tsamisaquarium διάβασα οτι ειναι φιλήσυχα και μέχρι τώρα δεν έχω κανένα πρόβλημα απο θέμα επιθετικότητας.Καμία ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει?

chemical mac 29-07-07 20:52

Το να φάει ένα νεκρό ψάρι δε σημαίνει ότι είναι και επιθετικό προς τα άλλα, απλά κάνει τη δουλειά που του όρισε η φύση...καθαρίζει υπολείματα. Άλλωστε από κάπου πρέπει να πάρουν πρωτεϊνες κι αυτά :D . Βασικά αυτό που πρέπει να σε ανησυχεί είναι η αιτία θανάτου

christos chr 29-07-07 21:09

Επειδη παρακολουθώ συνέχεια το ενυδρείο για τυχόν προβλήματα δεν πρόσεξα καμια περίεργη συμπεριφορά ολον αυτό τον καιρό. Φαντάζομαι οτι ο θάνατος προκλήθηκε απο την θερμοκρασια.καθημερινά έχω ένα συστημα ψύξης με ανεμιστήρες και η θερμοκρασία είναι παντα σους 23-25 βαθμούς εκτος απο το βράδυ.Οπότε μάλλον η δουλειά εγινε το βράδυ.

Celda 29-07-07 22:48

Έχεις διαβάσει για την συμβατότητα των ψαριών σου?
Και για τις ανάγκες τους?

Πόσο καιρό είπες οτι "τρέχει" το ενυδρείο σου?

Μέτρησεις?

christos chr 29-07-07 23:20

τις εχω διαβάσει τις ανάγκες τους.το ενυδρείο μου "τρέχει" εδω και 6 μηνές χωρίς κανένα πρόβλημα με αυτά τα ψαράκια. όσο για τις μετρήσεις έχω να κάνω τέστ καμία βδομάδα οπότε δεν τις θυμάμαι.πάντως τα αποτελέσματα δεν ήταν ανησυχητικά.

Celda 29-07-07 23:39

Χμ, ωστε έχεις διαβασει για τις απαιτήσεις τους.
Καλώς.

Προσωπικα δεν συμφωνω με την συμβίωση γκαπυ και νεον (τουλαχιστον),διαφορετικές απαιτήσεις στο νερό
Αφού ωστόσο εχεις διαβάσει :rolleyes: ...

Κάνε μια αναζήτηση στο Γκαμπ...ποτέ δεν ξερεις τι θα ανακαλύψεις;)

Πάντα φιλικά,
Κωνσταντινα

christos chr 29-07-07 23:50

Κωνσταντίνα οταν λές να κάνω αναζήτηση στο Γκαμπ τι εννοείς. Αυτό πρώτη φορά το διαβάζω και το ακούω

stat 30-07-07 00:20

Δηλαδή εδώ, σε αυτό το forum
Greek Aquarist's Boards

πατώντας επάνω στο κουμπί αναζήτηση που βρίσκεται στην κορυφή δεξιά της σελίδας.

Celda 30-07-07 11:21

Χρήστο,

Γκάπυ με νέον δεν πάνε μαζί. Διαφορετικά είδη με διαφορετικές απαιτήσεις.

Εχεις αποφασίσει ποιο είδος σου αρέσει καλύτερα;
Όταν αναφέρθηκα στην αναζήτηση ήταν για να μπεις στην διαδικασία να ανακαλύψεις γιατί τα ψάρια σου δεν είναι συμβατά μεταξύ τους. Κάνε μια αναζήτηση για το κάθε ειδος που έχεις.

Αν θες τη γνώμη μου βέβαια, ένα 70λιτρο καθαρά με γκάπυ και φυτά θα ήταν ό,τι πρέπει για αρχή:rolleyes: .

Για τα glass catfish ρίξε μια ματιά εδω...http://www.thetropicaltank.co.uk/Fishindx/glasscat.htm.... λέει πχ ότι καλό θα ήταν να ζουν σε κοπάδι...κοίτα το pH κτλ...

Access 30-07-07 14:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από christos chr (Μήνυμα 191879)
Από χθες το απόγευμα αγνοείται το ενα αρσενικό γκάπι. Έχω την εντύπωση οτι έχει πεθάνει αλλά δεν μπορώ να βρώ κανένα σημάδι.

Στο πάτωμα και πίσω από την βάση κοίταξες ?? ;)

crazyio 06-08-07 16:33

Γιατί πρέπει να κάνει ένα σπίτι άνω -κάτω για να βρεί ένα ψάρι που κατα 99% έχει φαγωθεί ? :rolleyes:
γκάπυ είναι .. μια σταλιά .... 1-2 στομπολογίματα να του κάνει το κάθε ψάρι απο τα υπόλοιπα πάει ... εξαφανίστηκε ....
Εδώ Pleco μου είχε πεθάνει βράδυ σε ενυδρείο με καρδινάλιους και το πρωί το μόνο που βρήκα, με πολύ παρατηρητικότητα, ήταν το κρανίο του ....

Καλό θα ήταν πάντως να ρίξεις μια ματιά στις τιμές του νερού σου ..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:06.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01521 seconds with 11 queries