Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   Αγορά Μονομάχου μα καθόλου εμπειρία (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29120)

kornek 06-01-09 19:20

Αγορά Μονομάχου μα καθόλου εμπειρία
 
Πριν από τρεις μέρες αγόρασα ένα μονομάχο και τον έβαλα σε ένα ήδη στρωμένο ενυδρείο 30 λίτρων που μέχρι πρόσφατα χρησιμοποιούσα σαν καραντίνα για τα άλλα ενυδρεία που έχω αλλά το τελευταίο μήνα έτρεχε μόνο με φυτά.

Από τη μέρα όμως που έχει μπει στο ενυδρείο ή θα κρύβεται ακίνητο ανάμεσα στα κερατόφυλα ή θα είναι χαμηλά στο πάτο ακίνητο. Λέτε η συγκεκριμένη συμπεριφορά να οφείλεται σε κάποια ασθένεια ή να είναι stress λόγο της αλλαγής περιβάλοντος (Αν το ποτηράκι μπορεί να χαρακτηριστεί σαν τέτοιο);

Πληροφορίες

Διαστάσεις: 40χ25χ30 cm
Όγκος:30 λίτρα μεικτά

Κατηγορία: Μονομαχοενυδρείο
Φυτά: Αρκετό κερατόφυλο, Crinum thaianum, Vallisneria spiralis, Hygrophila corymbosa
Ψάρια / Άλλα είδη:1 μονομαχος

Διακοσμητικά υλικά:1 ρίζα και χαλίκι
Φόντο: Τίποτα
Φωτισμός: Arcadia ARC-POD9W
Διάρκεια φωτισμού:9 ώρες
Φιλτράρισμα:
Eheim aquaball 2208
Θερμοστάτης: Hydor 25 Watt
Λίπανση: Διάφορα της Sera
Παροχή CO2:οχι

Παράμετροι:

pH:7.5
Γενική σκληρότητα (GH):12
d
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):6
d
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):10
mgL
Αλλαγές νερού: 30% την εβδομάδα
Θερμοκρασία: 27

zissis 06-01-09 19:26

νομιζο οτι ειναι απο στρεσσ απο τιν ξαφνικη απολεια

Raven 06-01-09 19:27

Ισως ειναι λιγο τρομαγμενος ακομα, δος του λιγο χρονο να ηρεμησει και παρακολουθα την συμπεριφορα του.
Α και να σου ζησει !

zissis 06-01-09 19:32

βαλτου ξανα τα φυτα και αστον οπος ηταν πριν
-------------------------
στο σακουλακι που σου εδοσαν τον μονομαχο εχει πος νατον βαλεις στο ενυδριο ακολουθησε τις στον επομενο.η καντις τορα
-------------------------
καλοριζικος μην φοβασε δν θα παθει τιποτα θα ναι μια χαρα

sotos+ramona 06-01-09 19:33

συμφωνω με τα αλλα παιδια απα θα ηθελα να σου πω ριξε λιγο το ph..για να ειναι καλυτερα ο μονομαχος σου.να σου ζησει βρε καλως ηρθες στο κλαμπ με τους μονομαχους!!!!:smt065:smt054

kornek 06-01-09 19:35

Ευχαριστώ!

Σίγουρα θα έχει όσο χρόνο θέλει για να πάρει τα πάνω του και βέβαια τη προσοχή μου.

sotos+ramona 06-01-09 19:37

ναι ηρεμησε κ ειμαι σιγουρος πως κ αυτος θα συνηθησει στο ενυδρειο του

zissis 06-01-09 19:46

οπος ολα τα ψαρια το συνυθιζουν θελουν δε θελουν.γιατι ειναι το νεο τους σπιτι.

Πάνος 06-01-09 20:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zissis (Μήνυμα 317719)
οπος ολα τα ψαρια το συνυθιζουν θελουν δε θελουν.γιατι ειναι το νεο τους σπιτι.

πιστεψε με αν δε το θελουν....δε το συνηθιζουν ....

υδροχόος 06-01-09 21:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kornek (Μήνυμα 317705)
Πριν από τρεις μέρες αγόρασα ένα μονομάχο και τον έβαλα σε ένα ήδη στρωμένο ενυδρείο 30 λίτρων που μέχρι πρόσφατα χρησιμοποιούσα σαν καραντίνα για τα άλλα ενυδρεία που έχω αλλά το τελευταίο μήνα έτρεχε μόνο με φυτά.

Παράμετροι:

pH:7.5
Γενική σκληρότητα (GH):12
d
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):6
d
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):10
mgL
Αλλαγές νερού: 30% την εβδομάδα
Θερμοκρασία: 27

Τις μετρήσεις πότε τις έκανες; Ένα μήνα χωρίς ψάρια, έριχνες τροφή; Πως συντηρούσες την βιολογία; Πρόσεχε το φίλτρο σου, το έχω κι εγώ και όλο βουλώνει.

kornek 06-01-09 23:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από υδροχόος (Μήνυμα 317751)
Τις μετρήσεις πότε τις έκανες; Ένα μήνα χωρίς ψάρια, έριχνες τροφή; Πως συντηρούσες την βιολογία; Πρόσεχε το φίλτρο σου, το έχω κι εγώ και όλο βουλώνει.

Έριχνα νερό από τα άλλα ενυδρεία, το ένα ήταν σε διαδικασία στρωσίματος (ατυχής αντικατάσταση εσωτερικού με εξωτερικό) άρα είχε μπόλικη αμμωνία (καλή τροφή για τη διατήρηση της βιολογίας) και μετά λίγη τροφή κάθε εβδομάδα στο βρώμικο νερό από τα άλλα ενυδρεία. Όλος αυτός ο κύκλος ήταν υπό παρακολούθηση με υγρά Tests γιατί δεν ήθελα να αλλάξουν οι παράμετροι του νερού. Βέβαια μία μέρα πριν μπει ο Μονομάχος άλλαξα όλο σχεδόν το νερό με φρέσκο νερό αντίστροφης όσμωσης και φρέσκο νερό παροχής.
Ως προς το φίλτρο ευχαριστώ για το tip.

sotos+ramona 06-01-09 23:33

αντε να δουμε κ φωτο!!!

kornek 06-01-09 23:40

Όταν θα είνα έτοιμος ο μικρός σίγουρα θα τις έχεται


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:12.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01759 seconds with 11 queries