Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Μπορώ να προσθέσω φυτά στο εν λειτουργία ενυδρείο μου ? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=96904)

kostasgnc 28-04-17 15:38

Μπορώ να προσθέσω φυτά στο εν λειτουργία ενυδρείο μου ?
 
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ στο κατοικήσιμο ενυδρείο μου να προσθέσω κάποια φυτά. Σαν υπόστρωμα έχω σχετικά χοντρό χαλίκι θα πρέπει να προσθέσω κάτι άλλο , χρειάζεται κάτι σαν λίπασμα ?
ευχαριστώ

katherine 28-04-17 15:52

Φυσικά και μπορεις να προσθέσεις φυτα!! Όσο για τα λιπασματα εξαρτάται απ το τι φυτα θα βάλεις, πάντως για ευκολα φυτα αν ρίχνεις λιγο γενικο λίπασμα δεν θα χεις κανενα πρόβλημα..

Τάκης 28-04-17 16:00

και βέβαια μπορείς
βάζεις και καμιά ταμπλετίτσα λίπασμα όχι πολύ κοντά στη ρίζα και είσαι εντάξει.
Τι φυτά θες να βάλεις ;

kostasgnc 28-04-17 16:18

Ρωτησα επειδη νόμιζα οτι χρειάζεται διαφορετικό υπόστρωμα και φαντάζει δύσκολο να το άλλαζα..
Αρχικά θα ήθελα να ξεκινούσα με εύκολα φυτά και με γρήγορο ρυθμό αναπτυξης.. πχ ανουμπια νομιζω είναι εύκολα αλλα σχετικά αργά...

Επισης θα πρέπει να αλλάξω κάτι στην θερμοκρασία η στο ph ανάλογα τι φυτό θα βάλω η δεν παιζει ρόλο ? Κατι τελευταίο θα πρέπει να αλλάξω το φωτισμό βάζοντας μία πιο ισχυρή και κατάλληλη λάμπα για φυτά και να υπάρχει αυστηρό ωράριο λειτουργίας ?
-------------------------
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=76809


Μόλις το βρήκα.. :)

Τάκης 28-04-17 16:47

δεν είναι απαραίτητο το ειδικό υπόστρωμα, ειδικά αν έχεις εύκολα φυτά.
Τι θερμοκρασία έχεις ; τι PH και τι ψάρια ;
Ο φωτισμός θα πρέπει να έχει σταθερή διάρκεια για αυτό βάλε χρονοδιακόπτη,
τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο σου και τι λάμπες έχεις ;

kostasgnc 28-04-17 17:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 1007304)
δεν είναι απαραίτητο το ειδικό υπόστρωμα, ειδικά αν έχεις εύκολα φυτά.
Τι θερμοκρασία έχεις ; τι PH και τι ψάρια ;
Ο φωτισμός θα πρέπει να έχει σταθερή διάρκεια για αυτό βάλε χρονοδιακόπτη,
τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο σου και τι λάμπες έχεις ;

Η θερμοκρασία κυμαινεται στους 24-26 λόγω του μικρόυ θερμοστάτη που έχω (50watt ). Το ph είναι 6,9-7,1 , διαστάσεις 60χ30χ30 και λάμπα 15watt αυτη που υπήρχε. Τώρα όσον αφορά τα ψάρια είμαι σε περίοδο ανασύνταξης λόγω λανθασμένης εμπιστοσύνης σε petshop...
-------------------------
Κάτι άσχετο, μπορεί κάποιος να καταλάβει αν είναι έγκυος η 'κυρία' γτ σαν να τη βλέπω λιγάκι φουσκωμένη

https://imagizer.imageshack.us/v2/85...922/3BAXiy.jpg

rottbea 28-04-17 17:39

Απ πεχα και θερμοκρασια εισαι μια χαρα!Τωρα για για τα φυτα υπαρχουν ευκολα η μετρια φυτα που λιπαινονται απο τη στηλη νερου ,οπως ανουμπιες, μοςς ,βολιβιτες .Αυτα που αναπτυσουν ριζικο συστημα θελουν ταμπλετα γιατι φυτευονται.

rottbea 28-04-17 17:41

Τα ντενισονι θελουν ομαδα 6 ατομα και λιτρααααα!

tsala 28-04-17 18:52

το ph αμφιβαλω αν ισχυει..προφανως εχεις μετρησει με στικς και σου εδειξαν οτι να΄ναι.
βγαλε απο μεσα καραβια , διαμαντια , γοργονες και μαγκες , φυτεψε το με ευκολα φυτα και θα κανεις ενα ομορφο και σωστο ενυδρειο σιγα σιγα.
Δεν χρειαζεσαι λιπασμα για ευκολα φυτα.

kostasgnc 29-04-17 00:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 1007320)
το ph αμφιβαλω αν ισχυει..προφανως εχεις μετρησει με στικς και σου εδειξαν οτι να΄ναι.
βγαλε απο μεσα καραβια , διαμαντια , γοργονες και μαγκες , φυτεψε το με ευκολα φυτα και θα κανεις ενα ομορφο και σωστο ενυδρειο σιγα σιγα.
Δεν χρειαζεσαι λιπασμα για ευκολα φυτα.

Αν κατι πρέπει να βγάλω είναι τα ψάρια που δεν ταιριάζουν και οχι όλα τα άλλα...

rottbea 29-04-17 07:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostasgnc (Μήνυμα 1007354)
Αν κατι πρέπει να βγάλω είναι τα ψάρια που δεν ταιριάζουν και οχι όλα τα άλλα...

Και ολα τα αλλα!Προσπαθησε να το κανεις φυσικο.Δεν νομιζω στη φυση να υπαρχουν ναυαγια,ματοχαντρα κλπ.Ασε που τα περισσοτερα ειναι τοξικα για το νερο σου απο χρωμα,συστατικα.

kostasgnc 03-05-17 13:26

Επιλογή Φυτών
 
Καλησπέρα , τελικά στην επιλογή φυτών κατέληξα στο Egeria Densa κ Hygrophila Polysperma στο 60χ30χ30 ενυδρείο μου. Σκέφτομαι ότι η εγοστασιακή του λάμπα 15watt δεν θα καλυπτει τις απαιτήσεις των φυτών. Ισχύει όντως αυτό για τα συγκεκριμένα φυτά ? η δεν χρειάζεται απαραίτητα..?
Ευχαριστώ

rottbea 03-05-17 13:33

Δεν ειναι και τα πιο δυσκολα φυτα.Ξεκινα ετσι και βλεπεις.Στη περιπτωση που δεν προχωρανε τα φυτα τι σκεφτεσαι απο φωτισμο?

kostasgnc 03-05-17 13:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rottbea (Μήνυμα 1007818)
Δεν ειναι και τα πιο δυσκολα φυτα.Ξεκινα ετσι και βλεπεις.Στη περιπτωση που δεν προχωρανε τα φυτα τι σκεφτεσαι απο φωτισμο?

Το καλό είναι ότι της ώρες τις μέρας το δωμάτιο είναι αρκετά φωτεινό. Και θα κοιτάξω αρχικά με μία αλλαγή λάμπας μόνο αναλόγως πόσα watt σηκώνει η βάση του ενυδρείου.. Απο όσο θυμάμαι λίγο είναι και κοίταξα κάτι βάσης της Hagen αλλά το 50ευρο τζούζει λιγάκι :P .. Οπώτε η αρχή θα γίνει έτσι θα την γλιτώσουμε με καμιά ταμπλετούλα :):grin:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:00.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01847 seconds with 11 queries