Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Set-up Φίλτρου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=9157)

yannis 12-10-05 09:50

Set-up Φίλτρου
 
Καλημέρα !
Μόλις παρέλαβα το ΕΗΕΙΜ 213. Μια (ίσως ανόητη) ερώτηση σχετικά με το στήσιμο των σωλήνων μέσα στο ενυδρείο.

Τα σωληνάκια εισαγωγής και εξαγωγής τα βάζουμε απέναντι το ένα από το άλλο, (δεξιά και αριστερή πλευρά του ενυδρείου, αντίστοιχα), ή τα βάζουμε και τα δύο σε μία πλευρά (όπως προτείνει ο κατασκευαστής)?
Υποθέτω ότι με τον πρώτο τρόπο επιτυγχάνουμε πιο ομαλή ροή του νερού και γρηγορότερη ανακύκλωση.
Εσείς πως τα έχετε στήσει?

netblues 12-10-05 10:33

δεν υπαρχουν αυστηροι κανόνες. και οι δυο τροποι λειτουργουν ικανοποιητικά.
εξαρταται πως βολευει η εγκατασταση, αν κρυβονται οι σωληνες και αλλα τετοια..

yannis 12-10-05 11:03

Ευχαριστω netblues, μάλον θα ακολουθήσω τον πρώτο τρόπο...

GFON 12-10-05 11:23

Αυτη ακριβως την απορια ειχα και εγω οταν αντικατεστησα το εσωτερικο φιλτρο με το 2213, και τα εβαλα αντικρυστα, η εισοδος του νερου απο αριστερα και η εξοδο απο δεξια.

Μετα απο μια εβδομαδα τα αλλαξα και τα εβαλα και τα 2 απο την μια διοτι πισω απο τον σωληνα εισοδου του νερου στο ενυδρειο, η ροη δεν ηταν καθολου καλη, σχεδον "στασιμα" σε σχεση με το υπολοιπο ενυδρειο.

Μην ξεχνας οτι ο σωληνας εισοδου εχει μηκος ~35 εκατοστα επομενος στο δικο μου ενυδρειο (1 μετρο μηκος ) μαζι με τις γωνιες εριχνε το νερο περιπου στην μεση και εβγαινε απο την εξοδο του νερου απεναντι, ετσι παρατηρουσα οτι πισω απο τον σωληνα εισοδου, το νερο να μην κινειται ιδιαιτερα.

Οταν τις αλλαξα απο την μερια ολα ηταν πολυ καλυτερα η ροη του νερου....τα κομμενα φυλλα απο τα φυτα καναν κυκλο μεσα στο ενυδρειο παρολο που οι σωληνες ειναι βαθια στο νερο ωστε να μην εχω αναταραξη.

yannis 12-10-05 11:49

Μετα απο μια εβδομαδα τα αλλαξα και τα εβαλα και τα 2 απο την μια διοτι πισω απο τον σωληνα εισοδου του νερου στο ενυδρειο, η ροη δεν ηταν καθολου καλη, σχεδον "στασιμα" σε σχεση με το υπολοιπο ενυδρειο.

Μην ξεχνας οτι ο σωληνας εισοδου εχει μηκος ~35 εκατοστα επομενος στο δικο μου ενυδρειο (1 μετρο μηκος ) μαζι με τις γωνιες εριχνε το νερο περιπου στην μεση και εβγαινε απο την εξοδο του νερου απεναντι, ετσι παρατηρουσα οτι πισω απο τον σωληνα εισοδου, το νερο να μην κινειται ιδιαιτερα.......

QUOTE]

Ευχαριστώ GFON
Τι εννοείς ακριβώς όταν λες: πίσω από τον σωλήνα εισόδου?
Ο σωλήνα εισόδου στηρίζεται στο γυαλί με βεντούζες και υπάρχει μια, αμελητέα, απόσταση από το γυαλί μερικών πόντων.
.

GFON 12-10-05 11:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από yannis
Μετα απο μια εβδομαδα τα αλλαξα και τα εβαλα και τα 2 απο την μια διοτι πισω απο τον σωληνα εισοδου του νερου στο ενυδρειο, η ροη δεν ηταν καθολου καλη, σχεδον "στασιμα" σε σχεση με το υπολοιπο ενυδρειο.

Μην ξεχνας οτι ο σωληνας εισοδου εχει μηκος ~35 εκατοστα επομενος στο δικο μου ενυδρειο (1 μετρο μηκος ) μαζι με τις γωνιες εριχνε το νερο περιπου στην μεση και εβγαινε απο την εξοδο του νερου απεναντι, ετσι παρατηρουσα οτι πισω απο τον σωληνα εισοδου, το νερο να μην κινειται ιδιαιτερα.......

QUOTE]

Ευχαριστώ GFON
Τι εννοείς ακριβώς όταν λες: πίσω από τον σωλήνα εισόδου?
Ο σωλήνα εισόδου στηρίζεται στο γυαλί με βεντούζες και υπάρχει μια, αμελητέα, απόσταση από το γυαλί μερικών πόντων.
.

Σωληνα εισοδου του νερου στο ενυδρειο ή αλλιως το σωληνα εξοδου του νερου απο το φιλτρο.

Αυτος εχει ενα σεβαστο μηκος ~35 cm, ο αλλος σωληνας, εισοδου του νερου στο φιλτρο εινα οντως καθετος και δεν εχει αποσταση απο το τζαμι.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:50.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01281 seconds with 11 queries